Vain Jumala voi pelastaa ihmisen sielun. Enkelit ovat luotuja niin kuin ihmisetkin, ja eläimet. Luodussa ei ole iankaikkista elämää, luotu ei ole elämän lähde. Luoja sen sijaan on ikuinen ja elämän lähde.
Älä rukoile enkeleitä äläkä keskity heihin. Uskosi kohde olkoon Jumala, kolmiyhteinen Isä, Poika ja Pyhä Henki.
Me ihmiset olemme langenneita syntiin emmekä voi omin avuin pelastua iankaikkiseen elämään ja hyvyyteen Jumalan luo.
Mutta Jumala haluaa pelastaa ihmisen! Hän itse syntyi ihmiseksi Pojassa, Jeesuksessa. Hänessä oli nähtävissä Jumalan kirkkaus ihmislihaksi tulleena. Ikuisen henkensä voimalla Jeesus sovitti syntimme ristinkuolemallaan. Kolmantena päivänä Hän nousi kuolleista ruumiillisesti. Se joka ottaa vastaan uskossa Jeesuksen omien syntiensä sovittajana ja elämänsä herrana, pelastuu iankaikkiseen elämään – kuka onkaan.
Enkeli ei voi pelastaa
13
209
Vastaukset
- kössipelastaa
Kössi kenguru voi pelastaa jumalan.
- frankie67
En tuosta Jeesuksesta mutta Kristuksesta ... Mitä enkeleihin tulee enkelit ovat monenmoiset mutta pelastus tulee kyllä katumuksen kautta laista jonka Kristuksessa saa.
- Olenko.oikeassa
Enkelit ovat vain välikappaleena, esim viestintuojia, noutavat tuonpuoleiseen(?) luulisin. Ainoastaan ns mustat enkelit houkuttelevat ja tahtovat että heitä palvellaan.
- HänNoussutOn
Uskomme Saatanaan,
Suureen hyväntekijään,
Luomakunnan Vapahtajaan.
Joka sikisi Pyhästä Hengestä,
siloisesta Neitsyestä.
Ja joka ristiinnaulittiin,
Kolmantena päivänä nousi ylös,
Ja joka siunaa seitsemännessä taivaassa,
Kaikkia luotuja.
Amen.- TtTtTtTt.T
Ei kannattais leikkiä laskea tuollaisesta.
- kysymystä
TtTtTtTt.T kirjoitti:
Ei kannattais leikkiä laskea tuollaisesta.
Onko Saatana sitten vakavastiotettava, jos hänestä ei saa laskea leikkiä? Onko Saatana mielestäsi oikeasti olemassa?
- tehkääitsetyönne
Isä poika ja pyhä renki. Nyt tämä rengin osa saa riittää.
- pehtooor
Isä, poika ja paha renki.Talossa ei ollut pajon väkee..
- Julianontotuus
Mysteeri Babylon. Huorien ja kaikkien iljetysten äiti maan päällä.
Revelation 17 Mystery, Babylon The Great, The Mother Of Harlots And Abominations Of The Earth.
https://www.youtube.com/watch?v=toBOML5W4uQ
Satanismi roomalaiskatolisessa kirkossa. Ts. muiden uskontojen palvonta, kuvien palvonta, saatananpalvonta
https://www.youtube.com/watch?v=Tadm_gPQ4UQ
Suomalainen erittäin hyvä sivusto
https://beltsassar.com/2015/07/26/ilmestyskirja-17-nainen-pedon-selassa/ - PasiToivonen
Julianontotuus, Huorien ja kaikkien iljetysten äiti maan päällä.
- oletkokatotonvaikatoline
Olosuhteet luovat ihmisille vaivoja sekä tarpeita, jos mies on rikas hän ostaa rakkautta, katollinen pappi ei osta, hän vaatii pikkupoikia antamaan sitä mitä Hän haluaa, miksi juuri silloin jumalaa ei näy kun pikkupoikia käytetään hyväksi ?
Urheilussa löytyy paljon hyväksikäyttöä, Englannissa ja Irlannissa, siksi ne haluavat eroon EU:sta että totuus voidaan TAAS kerran lakaista maton alle. 2010 katollinen kirkko erotti yli 400 pappia hyväksikäyttöjen tultua ilmi..
Ovatko Enkelit nukkuneet ? - Jobinpostia
Sananl.8:22. Herra loi minut töittensä esikoiseksi, ensimmäiseksi teoistaan, ennen aikojen alkua. Biblia (1776). Minä olen ollut Herran oma hänen teidensä alussa: ennenkuin mitään tehty oli, olin minä.
" Enkeli ei voi pelastaa "
aika paska enkeli
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899