Suomalaiset vähä-osaiset ja duunarit valittavat jatkuvasti siitä että raha ei riitä ja herroille tulee jatkuvasti lisää optioita ja miljoona-ansioita valtionyhtiöistä jotka me kaikki veronmaksajat viimekädessä omistamme.
Kysynkin teiltä: Miksi te äänestätte vaaleista toiseen noita rikkaiden etuja ajavia oikeisto-porvarillisia puolueita (Kokoomus, Keskusta ja RKP)?
Fakta on kuitenkin se että Vasemmistopuolueet ajavat enemmän köyhien ja keskiluokkaisten (duunareiden) asiaa kuin oikeisto!
Vain noin 10% maamme väestöstä on niin varakkaita että heidän kannattaisi änestää ed. mainittuja puolueita. Sen sijaan lähes 20% väestöstämme elää köyhyysrajan alapuolella ja suurin osa kansasta (70%) on tavallista keskiluokkaa.
Tästä päätellen puolueiden kannatus kuuluisi olla Seuraava:
- SDP 50%
- Vasemmistoliitto 20%
- Perussuomalaiset 15%
- Keskusta 7%
- Kokoomus 5%
- Vihreät 2%
- Muut 1%
Jos jokainen Suomen köyhä menesi oikeasti uurnille jokaisissa vaaleissa ja keskiluokkai set duunarit äänestäisivät sitä puoluetta jota heidän oikeasti kannattaa äänestää olisi tuloerojen tilanne aivan toisenlainen.
Miksi ihmiset äänestää oikeisto-puolueita?
43
823
Vastaukset
- Päivin_peräpukamat
Mieti Paavo Lipposta ja kysy vasta sitten.
- kjuhyt
Miksi ihmiset äänestää oikeisto-puolueita? missä Suomi ja suomalaiset oikeasti elävät
ja mikä on yksi perimmäinen syy kasvavaan kurjuuteen ja suomalaisten työttömyyteen.
Syynä on kokoomusloiset, nuo Suomen mädättäjät,rutto joka tulisi kitkeä perinpohjin
suomalaisesta yhteiskunasta,omaan pesään paskojat,jotka roudaavat tänne solkenaan
ulkomaalaista halpatyövoimaa pikavoittojen toivossa samalla suuvaahdossa hokien
iänikuista työvoimapulamantraansa. Ja kaiken lisäksi eivät edes maksa enää verojaan Suomeen.
Mutta tätähän kokoomusloiset eivät voi myöntää tietenkään. Sehän romuttaisi
kokoomusloisten poliittisen agendan. Suomen kansa! Äänestäkää vaikka kissan takapuolta
tai jättäkää äänestämättä,mutta älkää enää äänestäkö tätä Suomen ruttoa, epäisänmaallista kokoomusta! - gvbbgfr
Miksi ihmiset äänestää oikeisto-puolueita?
- RFDCXDS
ittuja puolueita. Sen sijaan lähes 20% väestöstämme elää köyhyysrajan alapuolella ja suurin osa kansasta (70%) on tavallista keskiluokkaa.
Tästä päätellen puolueiden kannatus kuuluisi olla Seuraava:
- SDP 50%
- Vasemmistoliitto 20%
- P - ftdfrew
ä-osaiset ja duunarit valittavat jatkuvasti siitä että raha ei riitä ja herroille tulee jatkuvasti lisää optioita ja miljoona-ansioita valtionyhtiöistä jotka me kaikki veronmaksajat viimekädessä omistamme.
- dfghjkllbnxz
Aloittajan käsitys perustuu siihen, että jokaisen pitäisi äänestää sitä puoluetta, joka tehokkaimmin ajaa juuri kyseisen äänestäjän taloudellisia etuja. Yksioikoista ajattelua. äänestyskäyttäytymiseen vaikuttavat muutkin kuin taloudelliset asiat. Joku köyhä tai hyvin rikas äänestää kristillisiä uskonnollisista syistä. Joku köyhä äänestää kokoomusta, koska tuntee silloin kuuluvansa menestyjiin. Jne.
Hyvätuloinen voi äänestää vasemmistoliittoa, koska pitää yhteisen hyvän periaatetta tärkeämpänä kuin omaa henkilökohtaista etuaan.- tuoontäyttä
...totta! Paljonkohan onkaan näitä Gigantin hammasharja-osaston nimellisiä osastopäälliköitä joiden palkka, vastuu ja valta ei ole sen suurempi kuin tavan duunarillakaan, mutta saavat henkisiä kiksejä äänestettyään Kokoomusta kun kuvittelevat sitä kautta kuuluvansa ylempään kastiin.
- Jonskuna
No ei hyvätuloinen voi hyvällä omalla tunnolla äänestää vasemmistoa, lukuunottamatta vasemmistopolitikkoja jotka pitävät vasemmistoa maailman pelastajana. Totuus on kuitenkin aivan muuta maissa missä on vasemmistovalta on kurjuus ja köyhyys.
- dvhz
Demarit ja vasemmistoliitto haluavat kyllä jakaa rahaa köyhille, mutta se jouduttaisiin kustantamaan ahkerien ja yritteliäiden ryöstöverotuksella. Ihmiset kyllä näkevät, ettei sellainen toimi, sillä eihän kukaan edes yritä vaurastua, jos kaikki hyöty menee valtiolle. Käy niin kuin Neuvostoliitossa: kaikki olivat työläisen asialla, mutta työläiset silti köyhiä.
Vasemmiston kannatus on ollut jo vuosikymmeniä pudotuksessa, koska yhä koulutetummat ihmiset näkevät aina vain paremmin vasemmistolaisten lävitse.- santru
Miten selität dvhz: Suomessa on rakennettu yksi maailman parhaista (edelleenkin!!!) sosiaaliturvista, julkisen terveydenhuollon järjestelmistä ja koulutusjärjestelmistä vasemmistolaisten johdolla. Vaikka juuri sinä ehkä oletkin syrjäytynyt, systeemi on toiminut suurimmalle osalle. Jos sinä olisit syntynyt johonkin muuhun maahan, olisit varmaan jo kuollut. Nyt koko Suomen hyvinvointiyhteiskuntaa kaadetaan oikeiston johdolla ja tyhmät toimimattomat ihmiset katselevat vierestä ja antavat sen tapahtua.
- MikäSuomessaOnHyvin
Maailman paras sosiaaliturvajärjestelmä rahoitetaan velkarahalla, muutaman vuoden kuluttua emme saa enää lisävelkaa maailmalta ja järjestelmämme romuttuu.
Koulujärjestelmämme on surkea. Iso osa peruskoulun päättäneistä ei pärjää jatko-opinnoissaan vaan joutuu keskeyttämään ammattikoulun, kun ei osaa matikkaa.
Yliopistoista valmistutaan kansainvälisesti ottaen vanhoina. Yliopistomme eivät ole kovatasoisia kansainvälisesti. Tulevaisuuden muoveja ei osata Suomessa valmistaa.
Terveydenhuollossa tapahtuu luvattoman paljon hoitovirheitä. Yliopistoissa aloittavat lääketieteen opiskelijat aloittavat yliopisto-opintonsa huonoilla pohjatiedoilla. Esim Englannissa lääketieteen opiskelijat osaavat entuudestaan samat asiat kuin kuin suomalaiset opiskelevat 2 ensimmäistä vuotta. Brittilääkärit ovat huomattavasti pätevämpiä kuin suomalaiset.
Intiassa valmistuu joka vuosi miljoona insinöörin, kohta he menevät meidän edelle. Kiina ja Intia lainaavat Eurooppaan velkarahaa, jolla maksamme työttömyysmenomme. - drhgkruhgyuy
Outo näkemys todellakin nimimerkillä dvhz, kun tällä hetkellä ainakin maamme lähinnä tekohengittää menestymättömiä kotimaisia yksityisyrityksiä veronmaksajien rahoilla palveluista maan tunnollisten veronmaksajien yhteiskunnallisten peruspalveluiden ja sosiaaliturvan karsimisella siten että tavkset tuntee sen nahoissaan arjessa, enkä ole koskaan tavannut enkä tuntenut yhtäkään vasemmistolaista, jonka mielestä verojen maksaminen olisi vastenmielistä, vaan juuri siksi että on vasemmistolaisia on edes sen tasoiset palvelut koulut, ilmainen kirjastolaitos jonne kuka tahansa voi mennä itseään sivistämään, terveydenhuolto, poliisi etc., tässä yhteiskunnassa köyhillekin kuin mitä edes nykyään on ja senkin äärimmäinen oikeisto haluaisi viedä. Ymmärrän, että jos on joku mamu ja toisenlaisesta yhteiskunnasta lähtöisin, sitten varmaan helposti ajattelee että jos on menestynyt vaikeassa maassa jossa on hiljaisia ja juroja ihmisiä niin mitäs sitä muiden hyvinvoinnista piittaamaan, mutta jos väite on se, että muka vasemmiston demokraattisen vaalijärjestelmän luoma hyvinvointivaltio Suomi ei ole maailmanluokan menestystarina ihan globaalissakin mittakaavassa, niin mistähän syystä tänne haluaa tänne Suomeen ihan kaikki. Esimerkiksi varmaan melkein puolet, uskallan liioitella, Afrikan kansasta haluaisi varmasti muuttaa Suomeen ja yleisesti ottaen esimerkiksi intialaiset ja kiinalaiset ihannoi meidän maksutonta koulutusjärjestelmää. Venäläiset taas tulis tähän maahan mieluusti varmasti sen takia, että niiden maassa virastoissa määrittyy varallisuuden mukaan miten kohdellaan ja sama USA:ssa. En tiedä onko kaikki ne seonneet, jotka rinnastaa Suomen jotenkin esimerkiksi USA:n tai Viron tilanteeseen siten, että haluaisivat Suomesta samanlaisen maan kuin USA tai Viro. Ehkä niille on maksettu propagandan suoltamisesta.
- VELMIESJABRU
Itse olin aikoinaan sahalla töissä 10 vuotta,ja sittemmin esim.toimistohommissa.Voin sanoa,että näille toimistopelleille riittäis puolet sahamiehen palkoista ! Niiden työ on lähinnä seurustelua...tärkeän näköisenä juoksevat palaverista toiseen... Sitten kahville... Suomeen ei dollareita juokse sillä meiningillä...kyllä se on pahanhajuinen PIERU ja rehellinen työmiehen hiki,joka pitää haista,ennenkuin tämä maa nousuun saadaan...
- OlihanTaasPläjäys
MikäSuomessaOnHyvin kirjoitti:
Maailman paras sosiaaliturvajärjestelmä rahoitetaan velkarahalla, muutaman vuoden kuluttua emme saa enää lisävelkaa maailmalta ja järjestelmämme romuttuu.
Koulujärjestelmämme on surkea. Iso osa peruskoulun päättäneistä ei pärjää jatko-opinnoissaan vaan joutuu keskeyttämään ammattikoulun, kun ei osaa matikkaa.
Yliopistoista valmistutaan kansainvälisesti ottaen vanhoina. Yliopistomme eivät ole kovatasoisia kansainvälisesti. Tulevaisuuden muoveja ei osata Suomessa valmistaa.
Terveydenhuollossa tapahtuu luvattoman paljon hoitovirheitä. Yliopistoissa aloittavat lääketieteen opiskelijat aloittavat yliopisto-opintonsa huonoilla pohjatiedoilla. Esim Englannissa lääketieteen opiskelijat osaavat entuudestaan samat asiat kuin kuin suomalaiset opiskelevat 2 ensimmäistä vuotta. Brittilääkärit ovat huomattavasti pätevämpiä kuin suomalaiset.
Intiassa valmistuu joka vuosi miljoona insinöörin, kohta he menevät meidän edelle. Kiina ja Intia lainaavat Eurooppaan velkarahaa, jolla maksamme työttömyysmenomme."... Koulujärjestelmämme on surkea. Iso osa peruskoulun päättäneistä ei pärjää jatko-opinnoissaan vaan joutuu keskeyttämään ammattikoulun, kun ei osaa matikkaa..."
Et sitten parempaa keksinyt? Suurimmassa osassa ammatillisen oppilaitoksen linjoja ei peruskoulua korkeampaa matematiikkaa tarvita.
Sama koskee lukiota; lukion yleinen matematiikka on peruskoulumatematiikan kertausta. Ei siellä opiskella sen enempää derivoimista kuin integraalejakaan. Siitä huolimatta moni porvaripuolueiden maisteri on suorittanut jopa yliopiston, johon pääsee lukion lyhyellä matematiikan oppimäärällä :D
"... Maailman paras sosiaaliturvajärjestelmä rahoitetaan velkarahalla, muutaman vuoden ..."
Euroopan keskitasoa edustava sosiaaliturvajärjestelmä ei tarvitse kuin keskitasoa edustavan verotuksen. Ne rahat menevät jonnekin muualle kuin sosiaaliturvaan. Helsingissä siintää Kukkenheimit, pisararadat ja länsimetrot. Tampereella veivataan porvareiden johdolla keskustan kattamisesta, tunneleista ja raitiovaunuista. Torissa rakennetaan toriparkkeja ja ties mitä utopistista. Sinne ne verot ja lainarahat menevät. Suomessa voidaan lopettaa vaikka koko sosiaaliturva huomisesta lähtien ja siitä huolimatta velkaantuisimme. Porvarin huikentelevaisuus on tässä se ongelma.
"... Intiassa valmistuu joka vuosi miljoona insinöörin, kohta he menevät.."
Ja paskat menevät. Intiassa on edelleen puolet kansasta luku- ja kirjoitustaidotonta. - Jacop
VELMIESJABRU kirjoitti:
Itse olin aikoinaan sahalla töissä 10 vuotta,ja sittemmin esim.toimistohommissa.Voin sanoa,että näille toimistopelleille riittäis puolet sahamiehen palkoista ! Niiden työ on lähinnä seurustelua...tärkeän näköisenä juoksevat palaverista toiseen... Sitten kahville... Suomeen ei dollareita juokse sillä meiningillä...kyllä se on pahanhajuinen PIERU ja rehellinen työmiehen hiki,joka pitää haista,ennenkuin tämä maa nousuun saadaan...
Niin minäkin oli sahalla töissä ja hyvin elin silloinkin. Vaan millä me kohta elätämme nämä akateemiset joitten työttömyys on tällä hetkellä 23 % Lisäksi on vieläkin tuottamattomia valkokaulus työläisiä joutilaina virastoissa jotka kuluttavat todellakin aikaansa seurusteluun ja meidän on kuitenkin rahoitettava heidän palkkansa. Ihan oikeassa olet velimiesjabru. Kouvolassa on kyllä herätty siihen, että meillä oli tälläistä joutilasta toimisto työväkeä liikaa ja heitä potkittiin melkein kaikista toimistoista pihalle. Se oli varmaan kova kokemus näille kansan kynttilöinä itseään pitäville, nykyisin sosiaali tuilla eläville työttömille.
- dvhz
Suomea ei ole rakennettu vasemmistolaisten johdolla, vaan vasemmisto on saanut Suomen satavuotisella taipaleella vain vuonna 1966 enemmistön (51 %) eduskuntaan. Jos vasemmisto olisi saanut olla johdossa, Suomesta olisi tehty vastoin kansan enemmistön tahtoa kommunistinen kansandemokratia jo 1918.
Nykyään vasemmiston linjana on lähinnä holtittoman velkaantumisen ihailu ja sitä kautta Kreikan tien tavoittelu.- ftdgsbcmnx
Kaikki ammattiliitot on olleet vasemmistovoittoisia hyvinvointiyhteiskunnan rakentamisen aikana. Niiden avulla Suomi saatiin nousuun.
- bdtjb
ftdgsbcmnx kirjoitti:
Kaikki ammattiliitot on olleet vasemmistovoittoisia hyvinvointiyhteiskunnan rakentamisen aikana. Niiden avulla Suomi saatiin nousuun.
Päinvastoin. Suomi nousi suurelta osin juuri siksi, että täällä oli muuta Länsi-Eurooppaa halvempaa työvoimaa, mistä seurasi huomattava kilpailuetu. Ammattiliittojen takia se menetettiin, mikä näkyy.
- osgirdfhucjvxbn
bdtjb kirjoitti:
Päinvastoin. Suomi nousi suurelta osin juuri siksi, että täällä oli muuta Länsi-Eurooppaa halvempaa työvoimaa, mistä seurasi huomattava kilpailuetu. Ammattiliittojen takia se menetettiin, mikä näkyy.
Työnantajapuoli jaksaa väittää suomalaisen työntekijän maksavan paljon enemmän kuin muiden länsieurooppalaisten maiden. Tutkimukset ja tilastot asiasta kertovat kuitenkin, että työvoima on Suomessa suhteellisen halpaa muuhun Eurooppaan verrattuna.
- bdtjb
osgirdfhucjvxbn kirjoitti:
Työnantajapuoli jaksaa väittää suomalaisen työntekijän maksavan paljon enemmän kuin muiden länsieurooppalaisten maiden. Tutkimukset ja tilastot asiasta kertovat kuitenkin, että työvoima on Suomessa suhteellisen halpaa muuhun Eurooppaan verrattuna.
Työtunti on sekä EU:ssa että euroalueella keskimäärin jonkin verran Suomea halvempi. Aivan toisin oli 50-luvulla, jolloin Suomi oli Länsi-Eurooppaan verrattuna kuin Kiina tai Intia nykypäivänä. Ei ihme, että talous nousi.
- Kysynvain
Sovitaanko että jokainen tähän ketjuun jatkossa kommentoija kirjoittaa viestin loppuun mitä puoluetta äänesti viimeisimmissä Eduskuntavaaleissa, niin saadaan vähän tuntumaa mitä puolueita ne köyhät oikein äänestävät?
Itse äänestin Perussuomalaisia (aiemmin Demareita)- VastaanVain
Turha kysely. Täyttyy tämäkin näistä elinkeinoelämän keskusliiton trolleista, jotka kertovat tuhat ja sata syytä, miksi köyhän on parempi olla taivasalla, jotta nuo saavat vähän lisää bonuksia. Täällä kuka tahansa voi olla mitä tahansa. Voit olla vaikka työtön, joka äänestää kokoomusta, köyhä, jonka mielestä Suomessa on liian hyvät tulot.
Paljon mielenkiintoisempaa faktaa saisi, kun joku viitsisi linkata sivustolle, missä on counter, joka sieppaa IP:t talteen. Varmasti löytyisi ministeriöiden, suuryritysten, kunnan sosiaalitoimistojen ja sun muiden osoitteita siitä joukosta.
Suomessa nimittäin köyhät ovat kullanarvoista tavaraa. Ilmaistyö kukoistaa ja moni hyötyy työttömästä. On yrityksiä, on sosiaali- ja terveyspalveluieden byrokratiaa, konsulttitoimistoja, sosiaalista virikettä, vuokratyötä jne. Tärkein on kuitenkin rehellinen työvoimareservi, joka pitää ne muutkin nöyränä. Reservi kutsuu toisinajattelijoita.
Köyhyys on kullanarvoista. Ei köyhyydestä parane hankkiutua eroon.
- Pitkäaikatyötön
"Fakta on kuitenkin se että Vasemmistopuolueet ajavat enemmän köyhien ja keskiluokkaisten (duunareiden) asiaa kuin oikeisto!"
Tuossa on määrittelyvirhe: Keskiluokkaiset eivät ole sama asia kuin duunarit. Työssäkäyvä keskiluokka jakautuu sosioekonomisesti puoliksi työntekijöihin (duunarit) ja alempiin toimihenkilöihin. Näissä on silti myös erittäin kovapalkkaisia ammattilaisia ja toisaalta köyhiä silppu- ja pätkätyöläisiä, joiden edut eivät ole välttämättä yhteneväiset. Rajanveto ei ole mitenkään selvää.
Kuten aiemmin joku totesi, vaaleissa ei äänestetä pelkän taloudellisen hyödyn mukaan. Esimerkiksi ruotsinkielinen köyhä voi äänestää oikeistolaista Rkp:tä kielikysymyksen vuoksi. Ruotsinkielisiä on kansasta noin 5 %, joka onkin juuri Rkp:n kannatus eduskuntavaaleissa.
Opiskelijoita korkeakouluissa on noin 6,7 % äänioikeutetuista, sillä niissä on kirjoilla n. 300.000 tutkintoa suorittavaa opiskelijaa. Lisäksi vielä ammatillisissa oppilaitoksissa ja lukioissa on jopa enemmän opiskelijoita, heistä äänioikeutettuja kuusinumeroinen määrä. Käytännössä kaikki he kuuluvat tuloiltaan köyhiin, mutta ei hyvätuloisesta perheestä lähtenyt opiskelija silti usein vasemmistoa äänestä. Sehän uhkaisi tulevaisuudessa hänen perintöään.- Keskiluokka.Katoaa
"... Tuossa on määrittelyvirhe: Keskiluokkaiset eivät ole sama asia kuin duunarit ..."
Itse asiassa siinä ei ole virhettä. Duunari on aina henkilö, joka ei omista, vaan myy omaa työsuoritettaan sopivaan hintaan. Näin on ollut aina. Muinaisella 80-luvulla urakkahommia tekevä hitsari tai timpuri saattoi tienata mukavasti, mutta näillä duuneilla ja niitä tekevillä oli edelleen "perinteinen duunarin" status.
Joskus se hinta saattaa olla korkeampi, koska henkilö jollain tavalla voi kiertää markkinatalouden sääntöjä. Joillakin aloilla ovat vahvat ammattiliitot. Joillakin aloilla liitot estävät ylikoulutuksen, joten tulijoita ei ole liiaksi asti laskemaan palkkoja, kuten lääkäreiden kohdalla. Joillakin aloilla vaaditaan aina korkeaa ammattitaitoa, jota ei opita kuin vuosikymmenien kuluessa. Näistä duunareiden tilanne, "keskiluokkaistuminen", on pitkälti edunajamisen ja poliittisen vaikuttamisen tulosta.
Vastaavasti monilla naisaloilla ja varsinkin humanistisilla sellaisilla, tehdään hommia ilmaiseksi työharjoittelun nimissä sekä opiskelijoita valmistuu suoraan kortistoon. Lopputulos on se, että seitsemän vuoden opiskeluputki tuottaa huonommat palkat kuin bussikuskilla. Akateemiset ovat siis moninpaikoin "duunarisoituneet" kuluneiden vuosikymmenien aikana. Perinteinen edunajaminen saattaisi auttaa, mutta eiväthän nämä raukat ymmärrä muuttunutta tilannetta, eivätkä edes sitä, miten marxistinen teoria selittää kattavasti työmarkkinoiden ja tulonjaon toiminnan. Moni edelleen kuvittelee, että yliopisto ja koulutus tarjoaa automaattisesti keskiluokkaisen elämäntavan, kuten se teki joskus 60-luvulla.
- Historia.Toistaa.Itseään
Suomessa puoluekirja kulkee suvussa, se on selviö, minkä myös politiikantutkijat ovat vahvistaneet. Kun Englannissa hallitus töppää, voivat äänestäjät tehdä 180 asteen käännöksen ja äänestää ihan jotain muuta puoluetta. Suomessa tällaista ei tapahdu. Liikkuvien äänestäjien määrä on kasvanut vasta 2010-luvulla. Sitä aikaisemmin äänestettiin esimerkiksi kepu-kunnissa aina keskustaa.
Suomessa poliittinen vaikuttaminen ei niinkään kanavoidu äänestämiseen kuin valittamiseen. Tilanne on sama kuin pankin tai kaupan jäsenyydessä; suomalaiset eivät vaihda mielellään pankkia, vaan valittavat huonosta palveluista ja liian korkeista hinnoista maailman tappiin saakka. Suomalainen äänestäjä siis mieluummin ottaa yhteyttä kansanedustajaan tai menee torille narisemaan, kuin tekisi mitään radikaalia äänetyspäätöstä äänestyskopissa.
Historiallisesti Suomi on poikkeuksellinen maa. Meillä kaupungillistuminen tapahtui myöhään ja nopeasti. Punainen työväki kapinoi ja taisteli pitkään porvaria ja esiteollista riistämistä vastaan - ja epäonnistui, koska maaseudulla oli edelleen päätöksentekoprosessissa enemmistövalta. Tilanne jatkui samanlaisena aina 50-luvulle saakka, kunnes Neuvostoliiton sotakorvaukset pakottivat kehittämään teollisuutta, mikä lisäsi teollisuustyöntekijöiden ja siten duunareiden määrää. Silloinen maalaisliitto tosin taisteli kynsin ja hampain vastaan ja yritti vielä 50- ja 60-luvuilla asuttaa suomalaisia vaikka pakolla itärajalle muutaman lehmänkantturan kanssa.
Kun urbanisoituminen sitten käynnistyi, maaseudun kouluttautumaton, sisällisodan valkoinen osapuoli ja kiihkouskonnollinen väestönosa pääsi istumaan ns. valmiisiin pöytiin, oli palkat, työehdot ja kaikki sovittuna, ei tosin omasta selkänahasta revittynä. Tämän vuoksi keskustalaisuus siirtyi varsin kivuttomasti maaseudulta alle 100 000 kaupungin kasvukeskuksiin. Ruotsin Volvon tehtailla kävi päinvastoin; kaikki kepulaiset kääntyivät demareiksi eikä siellä siinnyt lainkaan suomalaisittain erikoista "työssäkäyvää porvaristoa".
Fakta on, että suomalainen porvaristo on vihannut aina verisesti työväkeä. Sillä ei ole niille mitään muuta kuin suoritteen arvo. Porvarilehdillä onkin ollut kuluneen vuosikymmenen aikana varsinaiset peijaiset ja riemu on ollut ylimmillään, kun maasta on siirretty teollisuutta pois. Ideana on tietysti se, että duunarikansanosa katoaisi lopullisesti Suomesta. Niistä jämistä ei tarvitse niin välittää, eihän niistä välitetty ennen teollista vallankumoustakaan. Maaton väestönosa oli harmiton, nurkissa luuhaava reservi, millä saattoi irtolaislainsäädännön perusteella teettää ruokapalkalla hommat.
Vasemmiston ongelma on se, että niillä ei ole mitään käsitystä omasta historiasta ja poliittisen taistelun asemasta siinä. Vasemmistossa edelleen oletetaan, että porvariston kanssa voi sopia ja tehdä herrasmiesmäistä politiikkaa. Mikään ei ole muuttunut sitten 80-luvun kasvun ja hyvinvoinnin vuosista. Tosiasiassa porvaristo on palaamassa juurilleen, mikä tietää todella huonoja aikoja sille kansanosalle, joka ei "omista". Vasemmiston kohdalla huono politiikka on puolestaan johtanut luonnollisesti huonoon kannatukseen, koska ne elävät edelleen sitä 80-luvun ruususenuntaan.- e7b9ib
Ruotsissa saadaan silti aika ajoin todellinen porvarihallitus, ilman mitään ruotsidemokraatteja tai muita persuja. Suomessa ei.
- Protesti.Vailla.Päämäärä
Saadaan ja saadaan. Ruotsin kokoomus on nirppanokkien ja siniveristen luokkapuolue, joka ei tule koskaan tekemään mitään ruotsidemokraattien kanssa. Ja ruotsidemokraattien kannatushan tulee nimenomaan niistä samoista lähiöistä, joihin maahanmuuttajat ovat pakkautuneet, tosin tyytymättömien kantaruotsalaisten parista.
Edellisestä seuraa myös intressiristiriita; kokoomus haluaa suurpääomapuolueena paljon lisää halpoja työntekijöitä, kuten Suomessa porvarihallitus. Ruotsidemokraatit eivät puolestaan tahdo, eli homma menisi reisille heti alkuunsa. Raha on rahaa, ja Ruotsin kokoomus ymmärtää erittäin hyvin sen päälle. Snooleja ovat. Paljon snobimpia kuin Suomen työväenpuolue-kokoomus :D
Seuraavaksi tulevat leikkaukset, joita porvarit haluavat tehdä. Ei onnistu senkään suhteen, koska se nimenomaan koskisi niitä, jotka asuvat niissä lähiöissä, joista ruotsidemokraattien kannatus kumpuaa. Ruotsidemokraateille kävisi yhden vaalikauden aikana kuten Soinin ässämpeelle, joka on palaamassa marginaaliin, tosin ilmeisesti Soinin haluamana. Toisin kuin ässämpee, niin ruotsidemokraatit eivät ole mikään maaseudun unohdetun kansanosan puolue, vaan oikea protestipuolue.
Ruotsidemokraattien ongelma tulee olemaan loppuun saakka se, että Ruotsissa ovat blokkirajat. Suomen tapainen sekoilu ja viuhtominen vasemman ja oikean välimaastossa ei toimi. Puolueella voi olla sanoma ja jopa epäkohtien osoittaminen, mutta sitä on mahdotonta niveltää mitenkään Ruotsin puoluepoliittiselle kartalle niin, että puolue saisi jalansijaa päätöksenteossa. Eikä edelliseen tarvita mitään sosialistien salaliittoja, vaan kyseessä nyt vain on Ruotsin poliittisen apparaatin sopimattomuus ruotsidemokraattien profiilin kanssa. - sykumnklfm
"Ruotsin kokoomus on nirppanokkien ja siniveristen luokkapuolue, joka ei tule koskaan tekemään mitään ruotsidemokraattien kanssa. Ja ruotsidemokraattien kannatushan tulee nimenomaan niistä samoista lähiöistä, joihin maahanmuuttajat ovat pakkautuneet"
Niin, seuraavissa vaaleissa Ruotsin kokoomus on mahdollisesti hallituksen kokoaja, vaikka torjuu ruotsidemokraatit. Suomessa kepulaiset kiirehtivät ratsastamaan persujen kannatuksella. Toisessa näistä maista nähdään vielä oikeistohallituksia, ja tällä menolla se ei ole Suomi. - Hihi.Haha
"... Niin, seuraavissa vaaleissa Ruotsin kokoomus on mahdollisesti hallituksen kokoaja, vaikka torjuu ruotsidemokraatit ..."
Demarit ovat edelleen Ruotsin suurin puolue ja he kokoavat hallituksen. Ruotsidemokraatit ovat tähän mennessä vahingoittaneet enemmän kokoomuksen kannatusta kuin demareita, mikä sinänsä on erikoinen tilanne ottaen huomioon ruotsidemokraattien äänestäjäprofiilin.
Battran johtama kokoomus on yrittänyt siepata osan ruotsidemokraattien kannatuksesta puhumalla hiukan kriittisemmillä äänenpainoilla, mutta huonolla menestyksellä. Se ei oikein istu yhteen Reinfeldin ajaman kokoomuksen kanssa. Samainen ukko viilettää luultavasti tälläkin hetkellä jossain Euroopan metropolissa mustan audin takapenkillä matkalla puhumaan suuryrityksien rahoituksesta.
Näille ihmisille ei sen enempää työläisellä, keskiluokalla tai edes Ruotsin valtiolla ole merkitystä. He elävät valtioiden jälkeistä aikaa, missä kasvottomat suuryritykset, vapaakauppa ja kapitalismi kaatavat kokonaisia valtioita. Se on porvarillisen yhteiskuntamallin huipentuma, vallankumous joka syö lapsensa (= keskiluokan) . Olen aivan varma, että kissojakin kiinnostaa enemmän kansan vaurastuminen kuin tätä joukkoa :D
- köyhä-äänestää
Minä ainakin äänestän Kokoomusta ihan sen vuoksi, että en ole missään vasemmiston touhuissa nähnyt mitään järkeä. Kokoomuslaiset kuitenkin työllistävät suuren osan suomalaisista ja maksavat köyhienkin elämän veroillaan. Oikeistolaiset muutenkin ovat tarkkoja taloudestaan ja osaavat hoitaa siten yhteiskunnankin asioita.
Maltillisia sosiaalidemokraatteja voisin ajatella äänestäväni, jos vaihtoehdot olisivat vähissä. - huijarit.vallassa
Ehkä duunarit ja muut vähä-osaiset luulivat, että oikeisto pitää maahanmuuton aisoissa, siis hallittuna. Siinä oli yksi syy äänestykseen, oltiin valmiin jopa omien olojen heikennykseen, jos maahanmuutto vain olisi pysynyt rajoissa.
Valitettavasti vaan sekään kuvitelma ei pitänyt paikkaansa.- Maailma.Muuttuu
Muistakaapa nyt lapsukaiset, miten se markkinatalous toimii. Mitä enemmän tarjontaa, sitä pienemmät hinnat... Kokoomus haluaa kunnon työntekijäreservin, mikä laskee palkkoja.
Sitä päivää ei koita koskaan, että porvarin aikana maassa vallitsisi täystyöllisyys. Sehän merkitsisi työntekijän neuvotteluaseman paranemista. Ei tule tapahtumaan. Porvari voi toki valittaa työttömyydestä, mutta niille massatyöttömyys on kultakaivos.
Suomalaista duunaria on helppo jallittaa, koska niillä ei ole entisenlaista luokkaidentiteettiä. 80-luvun hyvinvoinnin ja kasvun vuodet tekivät tehtävänsä. Nykyisistä 30-50 -vuotiaiden ikäkohortista on hyvin vaikea löytää vasemmistolaisia, koska ne kasvoivat jatkuvaksi kuvitellun kasvun vuosina, jolloin muurit romahtivat ja vapaakauppa näytti ruusuiset puolensa. Tällaiset kokemukset yleensä määrittelevät ikäluokkien käyttäytymistä.
Sen sijaan alle kolmekympisten keskuudessa vasemmiston kannatus on nousussa. Heidän sukupolvikokemuksensa poikkeaa täysin nykyisistä keski-ikäisistä. Ollaan taas lähellä kuusikymppisiä, jolloin köyhien perheiden penskat tulivat mm. kouluihin pelkissä kumisaappaissa, koska muuhun ei ollut varaa. - byjsvy
Maailma.Muuttuu kirjoitti:
Muistakaapa nyt lapsukaiset, miten se markkinatalous toimii. Mitä enemmän tarjontaa, sitä pienemmät hinnat... Kokoomus haluaa kunnon työntekijäreservin, mikä laskee palkkoja.
Sitä päivää ei koita koskaan, että porvarin aikana maassa vallitsisi täystyöllisyys. Sehän merkitsisi työntekijän neuvotteluaseman paranemista. Ei tule tapahtumaan. Porvari voi toki valittaa työttömyydestä, mutta niille massatyöttömyys on kultakaivos.
Suomalaista duunaria on helppo jallittaa, koska niillä ei ole entisenlaista luokkaidentiteettiä. 80-luvun hyvinvoinnin ja kasvun vuodet tekivät tehtävänsä. Nykyisistä 30-50 -vuotiaiden ikäkohortista on hyvin vaikea löytää vasemmistolaisia, koska ne kasvoivat jatkuvaksi kuvitellun kasvun vuosina, jolloin muurit romahtivat ja vapaakauppa näytti ruusuiset puolensa. Tällaiset kokemukset yleensä määrittelevät ikäluokkien käyttäytymistä.
Sen sijaan alle kolmekympisten keskuudessa vasemmiston kannatus on nousussa. Heidän sukupolvikokemuksensa poikkeaa täysin nykyisistä keski-ikäisistä. Ollaan taas lähellä kuusikymppisiä, jolloin köyhien perheiden penskat tulivat mm. kouluihin pelkissä kumisaappaissa, koska muuhun ei ollut varaa.Esimerkiksi hyvin oikeistolaisessa Amerikassa on suuresta maahanmuutosta huolimatta pieni työttömyysprosentti. Marxinkin mukaan porvari pyrkii riistämään viemällä työtä tekeviltä lisäarvon. Jos työtön töitä haluaa, ääni menee ilman muuta oikeistolle. Kurssitusta, tempputyöllistämistä ja työttömyyskorvauksia tarjoaa nykyvasemmisto.
- Köyhyys.Ja.Nälkä
byjsvy kirjoitti:
Esimerkiksi hyvin oikeistolaisessa Amerikassa on suuresta maahanmuutosta huolimatta pieni työttömyysprosentti. Marxinkin mukaan porvari pyrkii riistämään viemällä työtä tekeviltä lisäarvon. Jos työtön töitä haluaa, ääni menee ilman muuta oikeistolle. Kurssitusta, tempputyöllistämistä ja työttömyyskorvauksia tarjoaa nykyvasemmisto.
USA:ssa työttömänä voi olla vain muutaman kuukauden. Jos ei töitä löydy, sinua ei lasketa enää sen jälkeen työttömien massaan. Työttömäksi lasketaan ne, jotka saavat tietyn rajoitetun ajan työttömyystukea. Pitkäaikaistyöttömyyttä ei tunneta, eikä tilastoida. He ovat köyhiä.
Jenkeissä työttömyys kasvaakin yleensä tietyn ajanjakson aikana runsaasti, kuten pankkikriisin jälkeen, mutta sen jälkeen tasaantuu. Sikäläisittäin hälytyskellot soivat työttömyyden kasvulle, koska se kertoo tilanteen kriisin olevan päällä. Helpotuksesta huokaistaan, kun kasvu loppuu.
Edellinen johtuu siitä, että kun työttömiä tulee yhdestä putkesta sisään, niitä tippuu tasaiseen tahtiin myös toisesta putkesta pois, vain virtauksen kasvu noteerataan. Valtio ei sitä tilastoi, moniko kadonneista löytää töitä tai päätyy rahattomana kadulle. Työtön saa tietyn ajan rahaa, ja sitten rahantulo loppuu. Obama yritti jatkaa tätä maksuaikaa pankkikriisin yhteydessä, koska pankkien lisäksi myös itse järjestelmä oli kriisissä.
Tällä hetkellä jenkkilässä joka kolmas lapsi kärsii nälkää. Siitä voi päätellä jotain työttömien määrästä. - dbj7yui
Köyhyys.Ja.Nälkä kirjoitti:
USA:ssa työttömänä voi olla vain muutaman kuukauden. Jos ei töitä löydy, sinua ei lasketa enää sen jälkeen työttömien massaan. Työttömäksi lasketaan ne, jotka saavat tietyn rajoitetun ajan työttömyystukea. Pitkäaikaistyöttömyyttä ei tunneta, eikä tilastoida. He ovat köyhiä.
Jenkeissä työttömyys kasvaakin yleensä tietyn ajanjakson aikana runsaasti, kuten pankkikriisin jälkeen, mutta sen jälkeen tasaantuu. Sikäläisittäin hälytyskellot soivat työttömyyden kasvulle, koska se kertoo tilanteen kriisin olevan päällä. Helpotuksesta huokaistaan, kun kasvu loppuu.
Edellinen johtuu siitä, että kun työttömiä tulee yhdestä putkesta sisään, niitä tippuu tasaiseen tahtiin myös toisesta putkesta pois, vain virtauksen kasvu noteerataan. Valtio ei sitä tilastoi, moniko kadonneista löytää töitä tai päätyy rahattomana kadulle. Työtön saa tietyn ajan rahaa, ja sitten rahantulo loppuu. Obama yritti jatkaa tätä maksuaikaa pankkikriisin yhteydessä, koska pankkien lisäksi myös itse järjestelmä oli kriisissä.
Tällä hetkellä jenkkilässä joka kolmas lapsi kärsii nälkää. Siitä voi päätellä jotain työttömien määrästä.USA:ssa köyhyysrajan alla on vain 15 % väestöstä, vaikka maan vaurauden ansiosta raja on korkealla. Höpötykset nälänhädästä voi jättää 70-luvun vasemmistopropagandan roskakoriin.
- Nälkä.Ja.Köyhyys
Väärin. Jenkkiläisen uutisaseman mukaan jo puolet kansasta voidaan luokitella köyhiksi tai pienituloisiksi. http://www.cbsnews.com/news/census-data-half-of-us-poor-or-low-income/
Sen lisäksi köyhyys ei merkitse samaa kuin täällä. Jenkeissä on käytössä absoluuttisen köyhyyden mittari, mikä tarkoittaa, että kun sen alle mennään, tingit joko vuokrasta tai ruoasta. Ministeriö on laskenut tietyn rahasumman, jota ilman ei tule toimeen. Lähes 50 miljoonaa amerikkalaista joutuu tekemään tuon päätöksen joka päivä. CBS:n uutisartikkelissa kerrotaan myös telttakylistä, jonne syrjäytyneet "katoavat" näkyvistä.
Kannattaa lukea enemmän, niin luulet vähemmän. Seuraavaksi annan sinulle kotitehtäväksi tutustua ilmiöön "amerikkalaisen unelman loppu". Keskiluokka nimittäin nahistuu silmissä. Voit aloittaa vaikka tästä artikkelista -> http://www.salon.com/2014/10/25/7_facts_that_show_the_american_dream_is_dead_partner/
Marx oli oikeassa, siihen meni vain vähän enemmän aikaa. - en78d
Nälkä.Ja.Köyhyys kirjoitti:
Väärin. Jenkkiläisen uutisaseman mukaan jo puolet kansasta voidaan luokitella köyhiksi tai pienituloisiksi. http://www.cbsnews.com/news/census-data-half-of-us-poor-or-low-income/
Sen lisäksi köyhyys ei merkitse samaa kuin täällä. Jenkeissä on käytössä absoluuttisen köyhyyden mittari, mikä tarkoittaa, että kun sen alle mennään, tingit joko vuokrasta tai ruoasta. Ministeriö on laskenut tietyn rahasumman, jota ilman ei tule toimeen. Lähes 50 miljoonaa amerikkalaista joutuu tekemään tuon päätöksen joka päivä. CBS:n uutisartikkelissa kerrotaan myös telttakylistä, jonne syrjäytyneet "katoavat" näkyvistä.
Kannattaa lukea enemmän, niin luulet vähemmän. Seuraavaksi annan sinulle kotitehtäväksi tutustua ilmiöön "amerikkalaisen unelman loppu". Keskiluokka nimittäin nahistuu silmissä. Voit aloittaa vaikka tästä artikkelista -> http://www.salon.com/2014/10/25/7_facts_that_show_the_american_dream_is_dead_partner/
Marx oli oikeassa, siihen meni vain vähän enemmän aikaa.Yhdysvaltalaisista vain 15 % on köyhyysrajan alapuolella. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/us.html
Jos Marx olisi ollut oikeassa, Neuvostoliitto porskuttaisi ja USA olisi hajonnut. Taitaa olla toisin päin.
- äänestänoikeistoa
Eiköhän se ole vassarien etu, että on köyhiä, niin on äänestäjiä. Miksi vasemmisto ei ole sitten poistanut köyhyyttä hallituksessa ollessaan? Monta kertaa on ollut pääministeripuolue vasemmistosta ja monta ministeriä muutenkin, mm. valtionvarainministeri on ollut Sdp:n riveistä moneen kertaan ja mitä on saatu aikaan. http://yle.fi/aihe/artikkeli/2008/04/02/sdpn-arja-alho-kaatui-vahingonkorvauksiin
Työttömyyden puolituskin jäi... http://w3.verkkouutiset.fi/arkisto/paakirjoitus/21679.html
Oikeisto myös haluaa lisää kannattajia, siksi sen pitää hoitaa työllisyyttä ja vaurautta mahdollisimman monille. Ei katkera työtön köyhä oikeistoa äänestä, onhan se jo näissä kirjoituksissa täällä nähty!- e57dby
Neuvostoliitossa oli laissa kiellettyä olla oikeistolainen. Silti koko itäblokki kiiruhti järjestelmästä irti heti kun vain pystyi.
- Sano.Ei.Oikeistolle
"... Oikeisto myös haluaa lisää kannattajia, siksi sen pitää hoitaa työllisyyttä ja vaurautta mahdollisimman monille ..."
Paitsi, että kokoomuksen nouseva tähti, Lepomäki, julistaa juuri tuutissa, että tuloerojen on kasvettava. Joku köyhtyy, kun toinen rikastuu. Puhuit taas itsesi pussiin.
"... Ei katkera työtön köyhä oikeistoa äänestä, onhan se jo näissä kirjoituksissa täällä nähty ..."
Eli köyhyys on edelleen asennekysymys? Ja vielä oletat, että noilla jutuillasi kalastelet täällä kokoomukselle ääniä?
"... Miksi vasemmisto ei ole sitten poistanut köyhyyttä hallituksessa ollessaan? Monta kertaa ..."
Vasemmistokaan ei kykene ihmeisiin, jos sen kannatus on 5-30% äänistä. Jotain se kuitenkin onnistui tekemään, kun kokoomuksen Stubbin onnistui suututtamaan. Sen lisäksi nykyinen hallitus on repinyt otsa hiessä kaikkea sitä alas, mitä aikaisempi hallitus sai aikaiseksi. Viimeksi on vuorossa asumistuki :D
Jos haluat jotain köyhyydenvastaista toimintaa, niin ehkä kannattaa aloittaa palkoista, yleissitovuudesta, sekä peruskoulusta, ilmaisesta koulutuksesta, vain muutamia mainitakseni. Niihin ei ole kokoomuksella koskaan ollut osaa eikä arpaa. - w4b6w
Sano.Ei.Oikeistolle kirjoitti:
"... Oikeisto myös haluaa lisää kannattajia, siksi sen pitää hoitaa työllisyyttä ja vaurautta mahdollisimman monille ..."
Paitsi, että kokoomuksen nouseva tähti, Lepomäki, julistaa juuri tuutissa, että tuloerojen on kasvettava. Joku köyhtyy, kun toinen rikastuu. Puhuit taas itsesi pussiin.
"... Ei katkera työtön köyhä oikeistoa äänestä, onhan se jo näissä kirjoituksissa täällä nähty ..."
Eli köyhyys on edelleen asennekysymys? Ja vielä oletat, että noilla jutuillasi kalastelet täällä kokoomukselle ääniä?
"... Miksi vasemmisto ei ole sitten poistanut köyhyyttä hallituksessa ollessaan? Monta kertaa ..."
Vasemmistokaan ei kykene ihmeisiin, jos sen kannatus on 5-30% äänistä. Jotain se kuitenkin onnistui tekemään, kun kokoomuksen Stubbin onnistui suututtamaan. Sen lisäksi nykyinen hallitus on repinyt otsa hiessä kaikkea sitä alas, mitä aikaisempi hallitus sai aikaiseksi. Viimeksi on vuorossa asumistuki :D
Jos haluat jotain köyhyydenvastaista toimintaa, niin ehkä kannattaa aloittaa palkoista, yleissitovuudesta, sekä peruskoulusta, ilmaisesta koulutuksesta, vain muutamia mainitakseni. Niihin ei ole kokoomuksella koskaan ollut osaa eikä arpaa."Niihin ei ole kokoomuksella koskaan ollut osaa eikä arpaa."
Siihen kokoomuksella oli sen sijaan osaa ja arpaa, ettei maasta tehty jo 1918 kommunistista vastoin kansan enemmistön vaaleissa ilmaisemaa tahtoa. - klpsdi
Sano.Ei.Oikeistolle kirjoitti:
"... Oikeisto myös haluaa lisää kannattajia, siksi sen pitää hoitaa työllisyyttä ja vaurautta mahdollisimman monille ..."
Paitsi, että kokoomuksen nouseva tähti, Lepomäki, julistaa juuri tuutissa, että tuloerojen on kasvettava. Joku köyhtyy, kun toinen rikastuu. Puhuit taas itsesi pussiin.
"... Ei katkera työtön köyhä oikeistoa äänestä, onhan se jo näissä kirjoituksissa täällä nähty ..."
Eli köyhyys on edelleen asennekysymys? Ja vielä oletat, että noilla jutuillasi kalastelet täällä kokoomukselle ääniä?
"... Miksi vasemmisto ei ole sitten poistanut köyhyyttä hallituksessa ollessaan? Monta kertaa ..."
Vasemmistokaan ei kykene ihmeisiin, jos sen kannatus on 5-30% äänistä. Jotain se kuitenkin onnistui tekemään, kun kokoomuksen Stubbin onnistui suututtamaan. Sen lisäksi nykyinen hallitus on repinyt otsa hiessä kaikkea sitä alas, mitä aikaisempi hallitus sai aikaiseksi. Viimeksi on vuorossa asumistuki :D
Jos haluat jotain köyhyydenvastaista toimintaa, niin ehkä kannattaa aloittaa palkoista, yleissitovuudesta, sekä peruskoulusta, ilmaisesta koulutuksesta, vain muutamia mainitakseni. Niihin ei ole kokoomuksella koskaan ollut osaa eikä arpaa.Kommaritko ne kaikki kansakoulujen tontit lahjoitti aikoinaan? Kommareiltako löytyi monelle koululle lahjoituksena opettajan palkka taikka kouluruokailuun tarpeet?
- onhantuonähty
Sano.Ei.Oikeistolle kirjoitti:
"... Oikeisto myös haluaa lisää kannattajia, siksi sen pitää hoitaa työllisyyttä ja vaurautta mahdollisimman monille ..."
Paitsi, että kokoomuksen nouseva tähti, Lepomäki, julistaa juuri tuutissa, että tuloerojen on kasvettava. Joku köyhtyy, kun toinen rikastuu. Puhuit taas itsesi pussiin.
"... Ei katkera työtön köyhä oikeistoa äänestä, onhan se jo näissä kirjoituksissa täällä nähty ..."
Eli köyhyys on edelleen asennekysymys? Ja vielä oletat, että noilla jutuillasi kalastelet täällä kokoomukselle ääniä?
"... Miksi vasemmisto ei ole sitten poistanut köyhyyttä hallituksessa ollessaan? Monta kertaa ..."
Vasemmistokaan ei kykene ihmeisiin, jos sen kannatus on 5-30% äänistä. Jotain se kuitenkin onnistui tekemään, kun kokoomuksen Stubbin onnistui suututtamaan. Sen lisäksi nykyinen hallitus on repinyt otsa hiessä kaikkea sitä alas, mitä aikaisempi hallitus sai aikaiseksi. Viimeksi on vuorossa asumistuki :D
Jos haluat jotain köyhyydenvastaista toimintaa, niin ehkä kannattaa aloittaa palkoista, yleissitovuudesta, sekä peruskoulusta, ilmaisesta koulutuksesta, vain muutamia mainitakseni. Niihin ei ole kokoomuksella koskaan ollut osaa eikä arpaa.Totta kai on tuloeroja kasvatettava, se kannustaa työntekoon! Neuvostoliitossa kaikilla oli samat palkat, ei juuri ketään kiinnostanut työ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15314507Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408346Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486092SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1735722Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124457HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.724349Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm674119Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263995"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1011556