Tuulivoiman karmea hinta

Eilen saatiin tv-uutisten mukaan ennätys tuulivoiman tuotannossa, joka oli yhtä suuri kuin yhden ydinvoimalan. Kun tarpeeksi tuulee niin energiaa syntyy. Sen hintana oli 200000 taloutta ilman sähköä, rautatieliikenne osin seis, kaatuneita puita vielä tuntematon määrä, irronneita kattoja ym. Tämä tuli ja tulee vielä maksamaan paljon veronmaksajille tukiaisina, vakuutusmaksujen nostoina ym. Tuulivoima siis tarvitsee toimiakseen täydellisen tuhon jotta se korvaisi yhden ydinvoimalan tuotannon.
3070
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Aha. Ydionvoimapalstalla syytät tuulta siitä, että sähköt katkeili ja kaikkea kamalaa tapahtui. Ja sitten paasaat tuulivoimasta. Ydinvoimapalstalla. No laitetaan jotain ydinvoimastakin.

Kun rakennetaan ydinvoimala jonka lämpöteho on 3000MWt ja tuulivoimala jonka sähköntuotantokapasiteetti on 3000MWe, saadaan niistä sähköä suunnilleen näin:

- ydinvoimala: 1000MW jatkuvaa tehoa
- tuulivoimala: 750MW keskitehoa

Muita tuotoksia:

- ydinvoimala tuottaa maailman vaarallisinta jätettä 2/3 teholla lämpötehostaan, esimerkissä siis 2000MW:lla! Sähkön tuotanto aiheuttaa ydinjätettä vain 1/3:lla lämpötehosta.

Tarkemmin: https://www.memonic.com/user/vastis/gp/0b12684167/folder/energia/id/1FzeC

2Äänestä
  • 750Mw keskitehoa tuulella,kuinka?
    Nyt on 183Mw tuulen tuoma energia, harvana päivänä menee yli 400Mw
    Siis tosi harvana, usein alle 200Mw.

    Äänestä

Hyvä aloitus, joka toi esille tuulivoiman toimivuuden kun olosuhteet ovat sille sopivat. Käyttäjiä ei ainakaan ollut osalla maaseutua, koska siirtoverkot vaurioituivat myrskyssä. Vieläkin on talouksia johon sähköä ei tule vaikka se olisi miten tuotettua. Agregaatit tosin papattavat monessa pihassa kunhan polttoainetta lisätään. Ydinvoima toimii myrskyllä ja ilman myrskyä.

1Äänestä

Niin+Pori+määrittelee+tuulivoimalan+keskitehoksi+43%.+Taas+ASEA+reaktorin+keskitehoksi+25%.Eli+3000MW+reaktori+tuottaa+66%+vuosituotollaan+ja+25%+kertoimellaan+=+495MW+tehon!Tuulivoimala+taas+3000MW+*+0,43%=+1290MW.!Eli+liki+3+KERTAA+ENEMMÄN,+kuin+YDINREAKTORIT!____________________________________________Tällaisissa+JUURI+näkee.+Minkä+takia+SUPO+ei+suin+surmin+hyväksy+AITOJA+ALANSA+AMMATTILAISIA+KERTOMAAN+YDINVOIMASTAAN!.+.+.

1Äänestä

Tulipa_hintoihinsa kirjoitti:

Tuulivoiman karmea hinta

"Eilen saatiin tv-uutisten mukaan ennätys tuulivoiman tuotannossa, joka oli yhtä suuri kuin yhden ydinvoimalan. Kun tarpeeksi tuulee niin energiaa syntyy. Sen hintana oli 200000 taloutta ilman sähköä, rautatieliikenne osin seis, kaatuneita puita vielä tuntematon määrä, irronneita kattoja ym. Tämä tuli ja tulee vielä maksamaan paljon veronmaksajille tukiaisina, vakuutusmaksujen nostoina ym. Tuulivoima siis tarvitsee toimiakseen täydellisen tuhon jotta se korvaisi yhden ydinvoimalan tuotannon".

-

Vain siksi ettei tuulivoimaan ole satsattu Suomessa tarpeeksi. OL3:n tilalle rakennettuna sen 10-12 mrd euron rakennushinnalla oltaisiin saatu tuulivoimaa 20 000 - 24 000 MW 2000-luvun alkuvuosien 0,5 milj.€/MW hinnalla. Tästä nimellistehosta 1/3 toteutuvaa keskimääräistä sähkötehoä eli 6 700 - 8 000 MW. OL3:n sähköteho 1300MW. Ei olisi 200 000 taloutta sähköttä hajautetun tuulivoimatuotannon ansiosta.

Äänestä
  • Heh, heh. Jos meillä olisi 24 000 MW nimellisteholtaan tuulivoimaa, olisi toissapäivänä tullut minimissään runsaat 300 MW tuulivoimaa. Eilen olisi sitten tullut 15 000 MW enemmän kuin on kulutus. Noin niin kuin teoreettisesti, o´nhan selvää että mikään sähköverkko kestä tuollaisia muutoksia. Eli parin meillä olisi ollut pari miljoonaa taloutta ilman sähköjä. Tuo hajautuspuhe on ihan höpinää.

    1Äänestä

  • FaktaaKehiin kirjoitti:

    Heh, heh. Jos meillä olisi 24 000 MW nimellisteholtaan tuulivoimaa, olisi toissapäivänä tullut minimissään runsaat 300 MW tuulivoimaa. Eilen olisi sitten tullut 15 000 MW enemmän kuin on kulutus. Noin niin kuin teoreettisesti, o´nhan selvää että mikään sähköverkko kestä tuollaisia muutoksia. Eli parin meillä olisi ollut pari miljoonaa taloutta ilman sähköjä. Tuo hajautuspuhe on ihan höpinää.

    Vieläkin on talouksia ilman sähköä. Olipa kallis propellien toimivuuskäyttö, mutta yksittäisten ihmisten kärsimykset sähkön puuttuessa ei ole rahalla mitattavissa. Kyllä sähköntuotannon pitää olla kaikkissa sääoloissa luotettavasti toimivaa, eikä mitään sattumavoimaa.

    1Äänestä

  • FaktaaKehiin kirjoitti:

    Heh, heh. Jos meillä olisi 24 000 MW nimellisteholtaan tuulivoimaa, olisi toissapäivänä tullut minimissään runsaat 300 MW tuulivoimaa. Eilen olisi sitten tullut 15 000 MW enemmän kuin on kulutus. Noin niin kuin teoreettisesti, o´nhan selvää että mikään sähköverkko kestä tuollaisia muutoksia. Eli parin meillä olisi ollut pari miljoonaa taloutta ilman sähköjä. Tuo hajautuspuhe on ihan höpinää.

    lukutaidoton ymmärrätkö? sähköä kului 7000MWh jopa yli 8000 ja tuulella tuotettiin 1200W, suomessa on tuulimyllyjä lukumääräisesti 1/10 siitä mitä tanskassa, ja pinta alaa meillä on 8 kertaa enempi, eli täällä on tuulimyllytiheys 1/80 tanskan myllytiheydestä, eli paljon viellä myllyjä mahtuu, ja kun saadaan toi 80-kertainen myllytiheys niin ydinvoimalat voidaan ajaa alas ja sähköä myydään Venäjälle, nyt sitä joudutaan ostamaan

    Äänestä

  • nyt.äkkiä.lisää kirjoitti:

    lukutaidoton ymmärrätkö? sähköä kului 7000MWh jopa yli 8000 ja tuulella tuotettiin 1200W, suomessa on tuulimyllyjä lukumääräisesti 1/10 siitä mitä tanskassa, ja pinta alaa meillä on 8 kertaa enempi, eli täällä on tuulimyllytiheys 1/80 tanskan myllytiheydestä, eli paljon viellä myllyjä mahtuu, ja kun saadaan toi 80-kertainen myllytiheys niin ydinvoimalat voidaan ajaa alas ja sähköä myydään Venäjälle, nyt sitä joudutaan ostamaan

    Sepäs olisikin viisasta, että suomalaiset veromaksajat maksaisivat vielä Venäjällekin toimitettavasta sähköstä. Mitäs luulet, että kauanko Suomen talous kestäisi tuollaista touhua? Nykyinenkin määrä voimaloita ajaa Suomen konkurssiin.

    1Äänestä

  • konkurs kirjoitti:

    Sepäs olisikin viisasta, että suomalaiset veromaksajat maksaisivat vielä Venäjällekin toimitettavasta sähköstä. Mitäs luulet, että kauanko Suomen talous kestäisi tuollaista touhua? Nykyinenkin määrä voimaloita ajaa Suomen konkurssiin.

    Toimimaton tuulivoima ajaa Suomen konkurssiin. Toimii vain myrskyssä jolloin sen johtimetkin tuhoutuvat. Siinä sitä riittää viheruskovaisilla parkumista.

    1Äänestä

Tuollaisia myrskyjä jos olisi jatkuvasti niin sähköä ei tarvitsisi lainkaan, eikä millään tuotettuna.

1Äänestä

"Vieläkin on talouksia ilman sähköä. "

Onko tuulivoima katkonut sähkölankoja, vaiko voimatuuli?

Keskustelun matalaa tasoa edustaa tämäkin:

"Jos meillä olisi 24 000 MW nimellisteholtaan tuulivoimaa...."

tai tämä :

"Tuollaisia myrskyjä jos olisi jatkuvasti niin sähköä ei tarvitsisi lainkaan"

Koettakaa saada aivot mukaan siihen näppäimistön kosketteluun.

1Äänestä
  • Mielestäni matalaa tasoa edustaa tuo viesti joka ehdottaa että Suomessa voisi olla 24 000 MW tuulivoimaa jolloin ei olisi mitään ongelmia, ja johon vastasin.

    1Äänestä

Tuulivoimarakentaminen+on+yksinkertaisesti+tyhmää.+Tuulivoimalat+aiheuttavat+vakavia+terveyshaittoja+matalataajuisella+melupäästöllään.+Valosaaste+häiritsee+asukkaita+ja+eläimistöä.+Syöttötariffi+kuormittaa+kohtuuttomasti+valtiota+ja+veronmaksajia.+Tuulivoimaloiden+sattumasähkö+vain+sekoittaa+sähkömarkkinoita+ja+lisää+mm.+vesivoimaloiden+ohijuoksutusta+alassäätötilanteissa.+Ulkomainen+turbiinivalmistaja+vie+koko+investoinnista+70-80%.+Tuulivoima+työllistää+lähinnä+ulkomailla.+Tuulivoimarakentaminen+vain+lisää+CO2-päästöjä.+Haittavaikutukset+jäävät+kohdepaikkakunnalle,+mutta+raha+valuu+ulos.

1Äänestä

Tuulivoima+ON+FIKSUA!+Kuulemma+alentaa+sähkön+hinnasta+pois+2/3+osaa!Ydinalan+mukaan+5%+tuulta+on+maksimi!+Nyt+osoitettiin,+että+14%+Suomen+sähköstä+voidaan+tehdä+ONGELMITTA+TUULIVOIMIN!+Skotlannissa+peräti+106%!+Ja+kun+tämä+tehtiin+näyttävästi!+On+ydinlobbarit+ihan+RAUNIOINA+JO!.))+No+LENR+poltto+ST1+tyyliin+odottaa!

Äänestä

Meneillään olevilla ydinvoimahankkeilla tulee 2800 MW lisää tehoa. Nykyiset tuulivoimasitoumukset tuovat lisää yli 1000 MW nimellisteholtaan. Metsäbiohankkeet tuovat myös lisää sähköntuotantoa. Näillä näkymillä Suomi tulee jo omavaraiseksi sähköntuotannossa, jos lähtökohdaksi otetaan nykyinen kulutus. Merkittävästi sitä saattaisi lisätä vain sähköautot mutta Suomessa ne tuskin yleistyvät kovin nopeasti; meillä on pitkät ajomatkat ja valtio tarvitsee autoverotuloja. TEM onkin päätymässä siihen että uusia tuulivoimaohjelmia ei tarvita ja toivottavasti hallitus toteaa saman.

1Äänestä

Miksei kukaan tee ilmoitusta siitä että aloitus ei ole tämän palstan aiheen mukainen?

Äänestä
  • Oletko muka nähnyt sääntömafian sääntökirjan?

    1Äänestä

  • Ydinvoiman korvaaminen tuulivoimallako ei ole palstan aihe. Korvaamista ja milloin se on mahdollista on kysytty vuosien aikana varmaan satoja kertoja ja nyt kun siitä saatiin käytännön esimerkki niin jollekin ei sekään kelpaa. Jopa YLE hehkutteli tuolla tuotantoasialla ja totesi seuraavassa uutispätkässä sähköttömien talouksien määrän.

    Äänestä

  • monet niistä jotka ei ymmärrä ydinvoimasta mitään puhuu täällä tuulivoimasta.

    monesti kun ydinvoimasta esitetään joku epämiellyttävä tosiasia, siihen vastataan jollain idioottimaisella tuulivoimajutulla.

    Äänestä

  • Siksi kai kun ydinvoimapalstalla puhutaan tuulivoimasta kun Arto lauri paasaa ydinvoimasta uusiutuva energia palstalla. Kysy siltä miksi niin tekee!

    Äänestä

  • yuihhjdvghtsjdjd kirjoitti:

    Siksi kai kun ydinvoimapalstalla puhutaan tuulivoimasta kun Arto lauri paasaa ydinvoimasta uusiutuva energia palstalla. Kysy siltä miksi niin tekee!

    Se on kaunainen tyyppi. Joutui irtisanotuksi TVO.lta ja nyt ulisee palstoilla päivittäin valheitaan. Poliisit kaikkeen syyllisiä, koska avustivat ambulanssin henkilöstöä. Ei häntä voida syytteeseenkään asettaa, kun tuomiota ei pystytä antamaan.

    Äänestä

Tuulivoima on karmeaa. Ihmisiä kuolee ihan oikeasti.

1Äänestä

Tuulivoima maailman varallisinta energiaa? Tuuli aiheuttaa myrskyjä maalla ja merellä. Myrskyissä kuolee suuri määrä ihmisiä ja tulee valtavasti aineellista tuhoa.
Jyrkkä ei tuulivoimalle, kyllä ydinvoimalle !

1Äänestä

Stuxnetin logiikalla voitaisiin todeta että tuulivoima on hyvin haitallista. Tilastollisesti voidaan todeta että kun saadaan runsaasti tuulivoimaa, kuten viime lauantaina, sähkökatkojen todennäköisyys kasvaa, niiden välillä on selvä korrelaatio. Ja sähkökatkoista aiheutuu paljon haittaa ja harmia, jopa kotieläimien kuolemia.

1Äänestä
  • Siis vaadittaan tuhoisa myrsky, jotta ropellit tuottaisivat kunnolla sähköä. Jos toimivuus on myrskyjen varassa niin huonolta näyttää. Lisäksi siitä joutuu veronmaksajat maksamaan paljon tukiaisia, vaikka myrskytuhot toi monelle muitakin kustannuksia. Viheruskovaisten järjenkäyttö on todellakin vähäistä.

    1Äänestä

Miksi yleensäkään rakennetaan ilman tukiaisia toimimatonto sähköntuotantoa. Ministeriön määrärahan muutenkin tiukilla, niin kaikki turha pitäsi karsia pois. Tuotannon pitää olla liiketaloudellisesti kannattavaa. Sattumaenergia toimii näköjään käytännössä vain silloin kun myrskyää.

1Äänestä

  • Ville Niinistön teettämän selvityksen mukaan myös fossiilienergia saa huomattavia tukia. Eli sekin pois. Palataan ajassa 80 vuotta taaksepäin. Vain vesivoimaa. Kaupunkiasuntoihin kakluunit ja kaupunginosakohtaiset halkopinot. Vihreä idylli!

    1Äänestä

  • FaktaaKehiin kirjoitti:

    Ville Niinistön teettämän selvityksen mukaan myös fossiilienergia saa huomattavia tukia. Eli sekin pois. Palataan ajassa 80 vuotta taaksepäin. Vain vesivoimaa. Kaupunkiasuntoihin kakluunit ja kaupunginosakohtaiset halkopinot. Vihreä idylli!

    Ministeriön momentilta ei jaeta tukiaisia kuin tuulivoimalle ja kolmelle bioenergiaan liittyvälle tuotannolle. Kaikki muu on vihreää valhetta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tulipa_hintoihinsa kirjoitti:

Eilen saatiin tv-uutisten mukaan ennätys tuulivoiman tuotannossa, joka oli yhtä suuri kuin yhden ydinvoimalan. Kun tarpeeksi tuulee niin energiaa syntyy. Sen hintana oli 200000 taloutta ilman sähköä, rautatieliikenne osin seis, kaatuneita puita vielä tuntematon määrä, irronneita kattoja ym. Tämä tuli ja tulee vielä maksamaan paljon veronmaksajille tukiaisina, vakuutusmaksujen nostoina ym. Tuulivoima siis tarvitsee toimiakseen täydellisen tuhon jotta se korvaisi yhden ydinvoimalan tuotannon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu