mitä me pyhäinjäännöksellä?

Lueskelin tossa lehtiä ja huomasin, että seurakuntayhtymäni täällä Turussa on saamassa Pyhän Henrikin pyhäinjäännöksen ittelleen.

Mitä meiän pitäisi siitä ajatella? Mitä on tapahtunut, ja miksi me sitä haluamme? Kuka tietää?
6307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Luterilainen kirkko pikkuhiljaa alkanut katolilaistua mm. kasteuudestisyntyminen ,kirkoissa on käännetty alttareita katoliseen malliin peruskorjauksen yhteydessä ,uusi Raamatunkäännös ts. virallinen Raamattu ei ole niin tarkka ja selvä kuin ennen Ja sitten piispamme kannanotot suorastaan järkyttäviä ja kyllä on sitten vielä jonkunlainen virkakieltokin ,vain jees miehet ja naiset kelpaavat

Äänestä
  • eikö alttarien kääntäminen ollut katolisessa kirkossa juuri ennemminkin yritys olla paremmin hyväksyttävä protestanttien silmissä?

    Ainakaan sillä ei ole mitään tekemistä katolisen kirkon tradition kanssa, vaan se rikkoo rajusti sitä vastaan...

    Henrik pysyköön meillä katolilaisilla, mitä te sillä teette!

    Äänestä

  • Linos kirjoitti:

    eikö alttarien kääntäminen ollut katolisessa kirkossa juuri ennemminkin yritys olla paremmin hyväksyttävä protestanttien silmissä?

    Ainakaan sillä ei ole mitään tekemistä katolisen kirkon tradition kanssa, vaan se rikkoo rajusti sitä vastaan...

    Henrik pysyköön meillä katolilaisilla, mitä te sillä teette!

    Että suuri ja mahtava katolilainen kirkko tekisi jotain myönnytyksiä meille protestanteille .En pidä Katolilaisuutta Baabelina vaikka jotkut niin opettavatkin ,itse asiassa Luterilaisuus tarvitsisi uutta uskon puhdistusta Olen kanssasi samaa mieltä protestantit eivät tarvitse pyhimyksiä

    Äänestä

löydät kaiketi tärkeimmät perustelut sille, miksi seurakuntasi haluaa reliikin tuomiokirkkoon:
http://www.helsinki.fi/agora/vara/yleista/Mita_valia_henrikilla.html
Siinä luvuissa Kyynärvarsiluun symboliikka sekä Luterilaiset ja kansallispyhimys on vertailtu Suomen luterilaisten ja katolilaisten vaatimuksia ja niiden perusteluja. Vaikka oman kirkkoni (katolisen) puolelta varmaan Hallamaan väitteitä vastaan on yhtä ja toista sanomista, näen kyllä itse hänen kirjoituksessaan paljon asiallisia argumentteja.
Lähtien siitä, miten tärkeä henkilö piispa Henrik on sekä maamme katolilaisille että luterilaisille, olisi tärkeintä löytää ratkaisu, joka tyydyttäisi molempia osapuolia. Riitely reliikistä on varmaan viimeinen asia, mitä pyhä Henrik itse toivoo.
Turun tuomiokirkkoseurakunnan johdon olisi selitettävä, mitä he reliikillä tekisivät, juuri kuten kysytkin. Katolilaisten kannalta ehdottomasti sopimaton vaihtoehto olisi sen sijoittaminen tuomiokirkkomuseoon. Sen on oltava kirkkotilassa ja sellaisessa paikassa ja asemassa, että sen kunnioittaminen ja sen edessä rukoileminen on ihan fyysisesti mahdollista. Tuomiokirkossa on vietetty katolista messua vuonna 1999, Turun dominikaanikonventin 750-vuotisjuhlassa. Kyllä siellä varmasti voisivat katoliset käydä pyhiinvaelluksella pyhän Henrikin reliikin luona. Ei olisi mikään hirmuinen asia, jos reliikki päätyisi tuomiokirkkoon (tämä on siis oma yktityinen mielipiteeni), sinnehän, Suomen kansallispyhäkköön, se kuuluisi, ellei reformaatiota olisi ollut. Mutta sen on saatava arvonsa mukainen kohtelu siellä, enkä tässä tarkoita ainoastaan kulttuurihistoriallista arvoa.
Ehkä tuomiokirkkoseurakunnan ja Turun arkkihiippakunnan hallintoelimet olisivat valmiit sijoittamaan reliikin katolisesti katsoen kirkkoon "oikein", mutta olisiko se seurakuntalaisten mielestä loukkaus luterilaista perinnettä kohtaan? Ojia ja allikoita on vähän joka suunnalla.

Äänestä
  • piispa Wröbel.
    Pyytäkää häneltä pala kyynärluusta.
    Saatte oikein elävän piispan jäännöstä.
    Ei minkään homehtuneen ikivanhan luun kappaletta.
    Sillä olisi erinomainen turistiarvo kirkossanne vieraileville.
    Panette vain rahalaatikon siihen viereen ja vielä tarpeeksi suuren.
    Ette huomaakaan kuinka nopeasti rahalaatikko täyttyy ja kartuttaa seurakunnan varoja.
    Enää ei piispankaan tarvitse kääntyä köyhien seurakuntalaisten puoleen saadakseen heiltä puhelinkuluissa säästetyneet rahat.
    Raha ratkaisee kaiken.

    Äänestä

joilla ei ole mitään hengellistä arvoa uskovaisille. Pakanauskonnoissa niillä on toki merkittävä arvo, koska kuvitellaan niiden kautta hankittavan jotain siunauksia.

Ehkä Paarma on Vatikaanissa kysymymässä käyttöohjeita paavilta. Heillehän nämä reliikit ovat luovuttamattoman tärkeitä. Eivät tiettävästi voi edes temppeliään rakentaa, ellei ole näitä nsä pyhäinjäännöksiä sijoitettavissa uhrialttariensa alle. Mene ja tiedä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmetteleväinen kirjoitti:

Lueskelin tossa lehtiä ja huomasin, että seurakuntayhtymäni täällä Turussa on saamassa Pyhän Henrikin pyhäinjäännöksen ittelleen.

Mitä meiän pitäisi siitä ajatella? Mitä on tapahtunut, ja miksi me sitä haluamme? Kuka tietää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu