USAn tiedustelupalvelu ja Ukrainan salainen poliisi SBU tappoivat venäläisen toimittajan Ukrainassa Kiovassa.
Toimittaja oli tehnyt viime kuukaudet juttuja CIAn ja Ukrainan tykistö-kranaatti-keskityksistä Donbassiin Itä-Ukrainaan ja oli paljastanut CIAn, Ukrainan joukkojen ryhmittymiset Krimin vastaiselle rajalle.
Toimittaja oli tehnyt viime kuukaudet juttuja CIAn ja Ukrainan tykistö-kranaatti-keskityksistä Donbassiin Itä-Ukrainaan ja oli paljastanut CIAn, Ukrainan joukkojen ryhmittymiset Krimin vastaiselle rajalle.
Vastaukset 13
Vanhimmat
CIA ja Ukraina yrittivät aikaisemmin tappaa venäläisiä toimittajia ihan ampumalla ja kranaateilla.
kohta toiset saavat tarpeeksi ja räjäyttävät yllärin
ja mistä massamedia jää paitsi, että mitä paljon tapahtuu sotalinjalla!!!
pelottavia nää vapaat palkka-armeijat! ratsastavat missä tahtovat ja tekevät mitä tahtovat eikä kukaan mahda heille mitään. Aiheuttavat hämminkiä ja tuhoa, vihaa.
Onkos nyt ihan varmaa ettei kaveri vaan ole käynnyt juomassa kupillisen teetä Venäläisen diplomaatin kanssa ?
On ihan varmaa.
CIA, SBU on tappanut jo kymmenisen venäläistä lehtimistä, yhteensä n. 30 ulkomaista toimittajaa.
Punahuran typerää lässytystä. IMHO.
"Toimittaja oli tehnyt viime kuukaudet juttuja ... ja oli paljastanut CIAn, Ukrainan joukkojen ryhmittymiset Krimin vastaiselle rajalle."
Jos sivuutanne sen,m etttä CIA ei ole valtio eikä sillä ole armeijaa niin kysyisin, että kauanko Venäjän puolella säilyy vapaana/hengissä sotatilateessa toimittaja, joka "paljastaa OMIEN joukkojen sijainteja rajalla? Kyllä taitaisi sellaiselle toimittajalle olla polonium-tee tarjolla?
No mutta everstiluutnantti CIA on valtion tiedusteluelin ja CIAlla on sotilassiipi.
USA ja Nato eivät puolusta vapautta vaan vakoilua, kyttäämistä, vainoa niin kuin sinäkin everstiluutnantti.
Eikös omien joukkoujen sijainnista keertominen ole rinnastettavissa vakoiluun?
Venäjän puolella sen saa tietenkin tehdä?
Ja toki CIA tiedustelee, mutta ei sillkä mitään sotilassiipeä ole. USA:lla on armeija, joka taas EI OLE Ukrainassa!
Murha on tehty kuin duoraan CIAn oppikirjasta kylpyhuoneeseen ja ovi lukossa.
Mother Russia From Alaska To The Kremlin! Great Song!
https://youtu.be/ipFVd_iHQRo
Se on hauska CIA murhissa toi lukittu ovi-kikka.
Lukittu ovi ja kylpyhuone... jos vielä olisi suihkuverho, niin tulisi erehdyttävästi Hitchcockin Psyko mieleen.
Aika psykopaatteja siellä CIA:ssakin.