eikä jätä ketään yksin.
Ainakin mormonikirkon seurakunnat ovat palvelemassa jokaista sen jäsentä eri ohjelmineen- lapsista vanhuksiin.
Uskoisin, että näin on myös jokaisessa kirkossa asian laita.
TYhjyyden tunne väistyy ja saa elämäänsä sisältöä ja uutta toivoa.
Kuinka paljon onkaan yksinäisyyttä täällä kotimaassammekin lähiöissä ja muualla.
ihmiset lokeroituvat omiin asuntoihinsa, varsinkin jos on ikääntynyt ja vaikkapa työtön.
Tervetuloa seurakuntiin- mormonikirkon kokouspaikat ja ajat näkyvät kirkon sivuilla paikkakunnittain.
Ketään ei ajeta pois eikä ketään pakkokäännytetä.
Ainakin mormonikirkon seurakunnat ovat palvelemassa jokaista sen jäsentä eri ohjelmineen- lapsista vanhuksiin.
Uskoisin, että näin on myös jokaisessa kirkossa asian laita.
TYhjyyden tunne väistyy ja saa elämäänsä sisältöä ja uutta toivoa.
Kuinka paljon onkaan yksinäisyyttä täällä kotimaassammekin lähiöissä ja muualla.
ihmiset lokeroituvat omiin asuntoihinsa, varsinkin jos on ikääntynyt ja vaikkapa työtön.
Tervetuloa seurakuntiin- mormonikirkon kokouspaikat ja ajat näkyvät kirkon sivuilla paikkakunnittain.
Ketään ei ajeta pois eikä ketään pakkokäännytetä.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vaativatko, että pitää uskoa johonkin jumalaan? Jos vaativat, niin avussa on silloin hintalappu mukana. Minä olen ollut toistakymmentä vuotta varma, ettei mitään jumalaa ole olemassa ja siitä asti elämäni on ollut hyvää. Jos kaikki ihmiset olisivat ateisteja, niin maailma olisi hyvä paikka elää. Nyt se ei sitä useimmille ole, kiitos uskontojen.
No pitää tietty uskoa...tai ainakin käännytystyötä tehdään. Ja sitten kun olet kirkon jäsen, niin se hintalappu on 10% kirkollisvero. Tähän tietty mormonit sanovat ettei se ole pakollinen. Eipä niin, mutta onko teidän kirkossanne joku joka ei maksa...
jokaiselle.
Voit uskoa tai olla uskomatta.
Mutta sanon sinulle suoraan sydämestäni, että on olemassa Jumala joka rakastaa kaikkia ihmisiä, myös sinua huolimatta siitä mitä mieltä itse olet.
Ovi on avoinna sinullekin aina!
ja on monia jotka eivät maksa, koska eivät usko kymmenysten suomiin siunauksiin elämässään.
Onkin usein sanottu että kymmenyksiä maksetaan uskolla - raha on vain väline.
Tiedätkö että kymmenysten laki on sellainen, jolla voidaan heti saada varmuus sen totuudesta.
Herra vastaa välittömästi , eikä jätä ketään pulaan-
voin kertoa elämässäni tapahtuneista monista ihmeellisistä asioista , joita on seurannut kun olemme maksaneet kymmenyksemme.
koskaan meiltä ei ole puuttunut mitään tärkeätä emmekä ikinä ole olleet ilman ruokaa tai vaatteita tai lasten ei ole tarvinnut luopua harrastuksistaan tms.
Minä uskon kymmenysten lakiin koko sydämestäni koska olen sen käytännössä todennut oikeaksi, mutta ei kymmenykset ole mikään sellainen juttu ettei kirkkoon voisi tulla ... tottakai ennen kastetta opetetaan niistä asioistakin ja uusi jäsen lupaa ymmärryksensä mukaan noudattaa sitäkin lakia... mutta jos tulee vaikeuksia sen asian tai jonkun muunkin suhteen niin ei siitä tuomita tai pidetä kirjaa tai eroteta kirkosta,
Jokaisella on oma "tasonsa" hengellisissä asioissa ja jokainen kilvoittelee vain itsensä kanssa, ei ketään verrata toisiin.
Totuus on loppujen lopukse se että tasan tarkkaan pidetään kirjaa paljonko maksat ja paljonko teet kirkon tehtäviä!
JOs olet "tuottamaton" jäsen niin sinulta "puuttuu ymmärrys" eikä kukaan välitä paskan vertaa!!!
Jospa asia olisikin niinkuin taas iin hurskaasti väität!
kukaan ei saa sanoa sitä, mistä summsta kymmneykset lasketaan. Ainoa ohje on: vuotuisesta tulosta.
..edes pienintäkään todistetta tuosta sinun höpinästäsi?
Oliko Aasia katastrofi sunun Jumalasi mielestä oikeutettu? Entäs se että viime viikkoisessa talvimyrskyssä kuoli monia Ruotsalaisia ja Tanskalaisia?
Ehei tyttöseni, voin kertoa sinulle totuuden: Ei ole olemassa mitään yhtä oikeaa Jumalaa, siis sellaista joka on luonut esim täällä maapallolla kaiken elämän ja joka määrää siitä!
Myönnetään, että Raamatun (Uuden Testamentin) mukaninen Jeesus on ollut olemassa, mutta minun mielestäni hän on ollut vastaava ihmeiden tekijä kuin nykyisin on joku David Copperfield. Samanlaisia silmänkääntäjiä on poltettu roviolla vuosituhansien ajan.
Minunkin elämässäni on sattunut paljon ihmeellisiä asioita, joiden toteutumiseen ei ole ollut mikään Jeesus, Jumala eikä Perkele osallisena, vaan ihan minä itse! Voitko uskoa. Sinua lainatakseni "Ovi on avoinna" siis molempiin suuntiin!
P.S. Kenenköhän kymmenyksillä tuohon Espoon Karakallioon rakennetaan teille uusi hieno palvontapaikka? Maksaa varmaa useita kymmeniä miljoonia, ei sen puoleen upean näköinen palatsi, oikea prinsessalinna!
maksa kymmenyksiä kuin osasta vuoden tuloista, jotka voit itse määrätä.?
Taivaassa kuitenkin jumala näkee, eikö omatunto silloin kolkuttele uskovaisen rinnassa kun jättää kymmenyksiä maksamatta? Mitä sitten jos ei kolkuta? Onko se merkki teeskemtelystä?
Matteus 23:23...Mitä siellä sanotaan kymmenyksistä!?!?!?
HIrveetä tuuletusta siitä että ollaan niin hyviä kun maksetaan kymmenykset ja muuten sitten ollaan tekopyhiä!
kun joku kysyy, niin vastataan!
Ei kukaan täällä itseään mitenkään kehuskele, vaikka yrittää todistaakin niistä asioista, joihin itse oikeasti uskoo ja on huomannut niitten toimivan käytännössä.
...te jotka omaatte Raamatun, niin kertoa mitä tuossa Matteuksen kohdassa 23:23 sanotaan?
Ei oo kovin viisasta hurskastella noilla Raamatun tietämyksillä, kun kaikilla ei ko opusta ole eikä ole kiinnostusta sitä lukea (ehkä olis yleissivistävää).
"Voi teitä, lainopettajat ja fariseukset! Te teeskentelijät! Te maksatte kymmenykset jopa mintusta, tillistä ja kuminasta, mutta laiminlyötte sen, mikä laissa on tärkeintä: oikeudenmukaisuuden, laupeuden ja uskollisuuden. Näitä teidän pitäisi noudattaa, noita muitakaan unohtamatta.
Siinä puhutaan siitä että kaikesta tilpehööristä maksetaan kyllä kymmenykset mutta missä on rakkaus ja suvaitsevaisuus!
-ulkomuistista, ei sanasta sanaan... =)
Mitään hintalappua avulle ei ole.
Tästä parhaana esimerkkinä "Welfare Square" Salt Lake City:ssä...
Sieltä saa apua uskontokuntaan katsomatta kaikki.
se on tosi hieno suunnitelma!