Aamulla Lauantaiseurassa nähtiin hermostunut ja poissaolevan tuntuinen Matti Vanhanen.
Kova arvostelu viivyttelystä ja johtajuuden puutteesta näyttää vaikuttaneen Vanhaseen.
Voi olla melko varma, että Vanhasen jalka taas "kipeytyy" sopivasti Thaimaan aurinkolomalta palattua.
Ei ihme, että Vanhanen ei ottanut ohjelmass kantaa oikein mihinkään. Vanhanen on heittänyt pyyhkeen kehään.
Matti Vanhasen auringonlasku
10
414
Vastaukset
- Suomen turva
Olet oikeassa. Vanhasella ei todellakaan ollut kantaa oikein mihinkään, vaan jokaiseen kysymykseen hän rakensi tyhjänpuhuvan kiertotien.
Mutta ponnekkaasti Vanhanen puolusti edelleen Kaakkois-Aasian toimettomuutta alussa. Ei sellainen saa olla selitys, että tiedonkulku ontui ja katastrofin laajuus selkeni vasta vähitellen - kansanjohdon on pystyttävä olemaan viimeisimmän tiedon tasalla ja reagoimaan välittömästi. Systeemin toimimattomuus jo sinällään on seurausta huonosta johdosta, joka tulee esille vasta vaikeissa tilanteissa.
Tällaiseenkö johtamiseen me tyydymme? Ja miksi sallimme tällaista tekopyhyyttä, joka muuttaa selvät totuudet kepulaisten selittelyissä juuri päinvastaisiksi. Ihan samoin näyttää käyvän aiheettomissa Rusi-tapauksen Itälä-syyttelyissä.- orjan poika
Kyllä vahva johtaja olisi parempi. - Sellanen lähes parimetrinen demarikyrpä olis hyvä "maan isä".
- ...ja sekos harmittaa...
...kuka on muuten "syytellyt Itälää" ?
"Totuutta" kannattaa etsiä.
Haukkua louskuttaminen on keppoista askaretta. - Suomen turva
...ja sekos harmittaa... kirjoitti:
...kuka on muuten "syytellyt Itälää" ?
"Totuutta" kannattaa etsiä.
Haukkua louskuttaminen on keppoista askaretta.Kyllä Vanhasen vihjailevat vastaukset Lauantaiseurassa antoivat mahdollisuuden tulkintaan, että Itälä on syyllinen, kunnes toisin todistetaan.
Valitkoot Vanhanen paremman tavan ilmaista itseään, jos muuta tarkoitti. - Todistaja
Suomen turva kirjoitti:
Kyllä Vanhasen vihjailevat vastaukset Lauantaiseurassa antoivat mahdollisuuden tulkintaan, että Itälä on syyllinen, kunnes toisin todistetaan.
Valitkoot Vanhanen paremman tavan ilmaista itseään, jos muuta tarkoitti.Vanhasen esiintyminen todisti sen, että hän on peruskepulainen, ihan samaa sarjaa kuin kuka muu tahansa. Mitään Virolaisen Jussin kaltaista hänestä ei löydy.
Ja hänkin kykenee osoittamaan todeksi väitteen, että kepu pettää aina.
- ope
Suomalaisista äänestysikäisistä kun suurin osa on aikuisia. Aikuiset tietävät, että maailma ei ole mustavalkoinen. Täällä kirjoittavista monella se asia tuntuu olavan aika tavalla hukassa.
- kuin rippipuvustaan
kiinnipitävä nuorukainen,hämillinen ja epävarma,kyllä kansa sen pian huomaa.
- h.peikko
Linkin teksti on varmaankin asiaa (en sitä jaksanut lukea) mutta oheisessa kuvassa leveästi hymyilevän Matti Vanhasen hampaat näyttävät kellertäviltä. -Eikö Vanhanen pese kunnolla hampaitaan?
- oivahärkönen
... Lauantaiseurassa hyvin ja ponnekkaasti. Hän otti vetovastuun Suomen toimista Aasian onnettomuuden välittömästä hoidosta. Hän pani valtion asianmukaiset virkamiehet asialle yhdessä matkatoimistojen ja Finnairin kanssa. Vanhanen teki viivyttelemättä omalla vastuullaan valtion puolesta tarpeelliset päätökset. Ei siinä ollut aikaa odotella valtioneuvoston tai eduskunnan kokoontumisia. Tärkein mitä oli enää tehtävä oli oman maan kansalaisten evakointi. Sen Suomi sai ensimmäiseksi suoritettua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018704- 665648
- 245247
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni375136Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv384971Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h774879- 624413
- 434077
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on483367- 493065