Hyvät ihmiset kirjoittakaa kansanedustajille

suoraan ehkä sillä olisi jokin vaikutus,tänne palstalle ne eivät tule lukemaan.Minä olen jatkuvasti kirjoittanut suoraan edsukuntaan,tehkää samoin,jospa sillä enemmän vaikutusta kuin valittaa tällä palstalla
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Päivän paras juttu tämä. Joku vielä uskoo, että niistä edustajista on mihinkään?

Juu ehkä ne jonkun hienon lausuman saavat aikaiseksi. Siinäpä se.

Äänestä

Eipä ne kansanedustajat piittaa vanhuksista. Sehän on monesti tullut ilmi, eikä hallituskaan aio vanhusten hoidon tasoa parantaa. Ei ole varaa. Nehän ovat eniten rokottaneet vanhuksia säästöinnossaan, hoitomaksut ovat nousseet, eläkkeet pienevät jne... Jos sinne kirjoitetaan ja valitetaan vanhusten hoitoon liittyvistä asioista, niin ne nostaa handut pystyyn ja sanoo ettei ole varaa parantaa vanhustenhoidon tasoa, maksaa liikaa. Nehän on tekemässä uudistusta vanhustenhoitoon eli jatkossa suurin osa vanhuksista hoidetaan kotioloissa oli heidän kuntonsa minkälainen tahansa. Mistähän ne aikoo ottaa rahat kotihoidon hoitajien määrän nostamiseen, tuskin nykyisellä hoitajamäärällä pystytään kaikkia vanhuksia hoitamaan. Vanhukset ovat päättäjille turha menoerä, ei ne todellakaan välitä vanhuksista ollenkaan

Äänestä
  • Paras olisi laillistaa eutanasia ettei tartte reissata ulkomaille sitä varten.

    Tosin onnistuuhan se kotikonsteillakin, mutta sen verran voisi vanhuksista välittää, että tarjoaisi vielä viimeisen palvelun ettei itse tarvitse exit bagiä rakennella.

    Äänestä

Mitäpä se hyödyttää kirjoitella kansanedustajille tai muillekaan viranomaisille, sillä tässä maassa ensisijaisia huolehdittavia ovat nämä turvapaikanhakijat. Heidän puolestaan ollaan heti valmiita nostamaan valtion ja kuntien budjetteja sekä kansalaiset ovat valmiita laajoihin mielenosoituksiin, mutta vanhusten kohtelusta ei kukaan välitä vähääkään. Korkeintaan jostain kohujutusta on somessa muutama säälikommentti, mutta ei se muuten ketään hetkauta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wichtig kirjoitti:

suoraan ehkä sillä olisi jokin vaikutus,tänne palstalle ne eivät tule lukemaan.Minä olen jatkuvasti kirjoittanut suoraan edsukuntaan,tehkää samoin,jospa sillä enemmän vaikutusta kuin valittaa tällä palstalla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu