EU on isäntämme
zxcouyxz
31<50
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Kyllä sen tietää kun on tällanen eu:n perseen nuolija maa joka paska housussa reagoi kaikkiin pikku risauksiin mitä eu vaatii.
FIXIT - heti!!
Suomi nimenä on vain kasanhuijausta varten. Eu on meidän isäntä, jota ei edes huomattu kun se tuli pöydänpäähän istumaan.
"Lähtökohtana on se, että kotimaan maksuja ei enää ole. On vain EU:n sisämarkkinamaksuja."
Tyypillistä EU:n mukanaan tuomaa sitä kaikkea "muuta" paskaa ja sontaa.
Jokohan joku on sen Lipposen ampunut..?
miten nuo muuttolinnut saisi eu veron alaisuuteen.
Onko joku vielä vakavissaan sitä mieltä, että Suomi on itsenäinen valtio joka voi päättää itse omista asioistaan. Koin ns. herätyksen tämän asian tiimoilta ja en ole liputtanut itsenäisyyspäivänä enää kymmeneen vuoteen. Mielestäni liputus kuuluu vain itsenäisille valtioille.
Tervakin kielletään! Pitää maksaa EU:lle suuria summia, jos aikoo saada sen luvalliseksi. Kysymys on sadoista tuhansista euroista! Miksi helvetissä. Ennen ei mikään välikäsi kupannut meidän rahojamme!
EU rahastaa Suomea kaikesta mistä vain pystyy nylkemään.
hei urpot, maailma ja lentäminen on globaalia, ja varsinkin euroopan välistä!
ettekö te tollot tajua että me ei voida täällä laittaa päätä pensaaseen
ja leikkiä että Suomi on yksin koko maailmassa!?!?!
tämäkin sama lentoihin liittyvä asia koskee KOKO EU.ta!
Hyödyntää kaikkia
Millä lailla kotimaanlentojen kallistuminen hyödyntää sitä joka aikoo tehdä lentomatkan paikasta A paikkaan B kotimaassa?
Öö-öh, eikäky, katos kun myrkkysuvakki yritti tässä väsätä vertauskuvaa laittoman maahantunkeuduttamisen hyödyllisyydestä, mutta epäonnistui siinä täysin...
Eli jos suomi päättää itse omista asioista on se silloin yksin maailmassa? Jos annamme eu:n päätää asiamme niin olemme kaikkien kavereita hahah tää niin käteis kataista ja eu eelitin hörinöitä hahah ei jatkoon.
Tässäkin sen taas näkee, kun olen tavannut sanoa, että EU on OIKEASTI se Bond-elokuvien rikollisliiga SPECTRE : kiristystä, kostoa,....
Oletteko kuulleet, että EU olisi KOSKAAN tuonut YHTÄÄN HYVÄÄ UUTISTA
TAI "MÄÄRÄYSTÄ"??
Meidän perheen autovakuutukset nousi kymmenillä prosenteilla,
siksi että eu kielsi vanhat laskutusperusteet.
- naisten vakuutusmaksut nousi
- miehen vakuutuksmaksut pysyi ennallaan
Eu ongelma on se että se on eliitin ja suuryitysten asialla aina ei tavallisen kansan se on kuin iso yritys mikä hamuaa kasvua ja voittojoa lisää ja lisää tätä nyt vaan ei voi jatkua loputtomiin tosin alamäki ollut jo hyvän aikaa menossa eu:ssa.
Muistan aikoinaan, kun edesmennyt vaasalainen SKDL: kansanedustaja Jarmo Wahlström totesi :
"Ei Euroopan Unionia ole kyllä tavallista työläistä varten perustettu."
vapaaliikkuvuus mutta verotus tapaus kohtaista pään päällä.
voisko+eu+puuttua+myös+suomen+yritysveroon+mikä+on+20%,+esim+usassa+se+on+35
Ei tietenkään koska EU on nimenomaan perustettu rikastuttamaan loputtomasti Euroopan pääomapiirejä. Vapaa liikkuvuus takaa yrityksille halpatyövoimaa jotta ne voivat kasvattaa voittojaan mahdollisimman paljon.
miten ilma tilaa voi hinnoitella eri tavoin eu maissa.
Opettele yhdyssanat.
>>EU on isäntämme...kaikessa>>
Kunpa olisikin. Useimpia tavallisia kansalaista Suomessa varmastikin miellyttäisi se kun EU määräisi mm. asuntopolitiikasta, virkamieshallinnon koosta suhteessa väestön määrään, oikeusjärjestelmän toimivuudesta, sairaanhoidon toimivuudesta...mutta kun ei...niistä tärkeimmistä asioista päätetäänkin kansallisesti.
Suomen poliitikot osaavat EU-aikana viedä omia suhmurointejaan eteenpäin sillä varjolla, että "EU muka vaatii tätä"..-on helppo piiloutua sen taakse, mikä taas ei olisi mahdollista EU:n ulkopuolella, itsenäisenä kansakuntana.
Missäs ne halvat autot on , kun EU:n piti tuoda..:P
...minimieläkkeistä, minimitoimeentulosta, eläkekatosta, ALV-verosta...
>>EU on isäntämme...kaikessa>>
Kunpa olisikin. Useimpia tavallisia kansalaista Suomessa varmastikin miellyttäisi se kun EU määräisi mm. asuntopolitiikasta, virkamieshallinnon koosta suhteessa väestön määrään, oikeusjärjestelmän toimivuudesta, sairaanhoidon toimivuudesta...mutta kun ei...niistä tärkeimmistä asioista päätetäänkin kansallisesti.
...ja minimieläkkeistä, minimitoimeentulosta, eläkekatosta, ALV-verosta...
Ei mätä byrokratia EU halua päättää mistään oikeista asioista jotka lisäisivät EU kansalaisten hyvinvointia vaan EU on luotu edistämään Euroopan rikkaiden pääomapiirien alati rikastumista mm. ulkomaisella halpatyövoimalla rajat auki systeemin avulla joka EU:ssa vallitsee. EU byrokratia näprää vain toisarvoisten asioiden kanssa kuten kurkunkäyryys.
Juuri näin.
Aivan.
Tämä on samaa sontaa EU:lta, kuin se puhelimen käyttö samanhintaiseksi koko Euroopassa.
tämä on ihan sama juttu kuin EU ratifio kaikkia muitakin palveluita
euroopana alueella!
esimerkkinä matkapuhelin roaming maksut ja soittaminen muutenkin,
halventunut KYMMENIÄ PROSENTTEJA.
mutta kun tollot ei tajua katsoa yhtään laajempaa kuvaa eikä
ymmärrä elämästä oman navan ulkopuolella
euroskin tv radion ja kännykän hinnat laski mutta siihen se jäikin.