Miten tehostaa myyntiään - ostajan näkökulma

HosutKegätJaTkit

Jotenkin säälittää nuo, jotka yrittävät myydä vanhaa kamaansa tori piste fissä ilman, että heillä olisi hajuakaan, miten sen tehdä. Palvelu on maksuton, joten ei kannata säästellä sanoissa ja kuvissa. Myyjän kannattaisi asettua ostajan asemaan ja harkita esimerkiksi seuraavanlaisia tilanteita:

Joku etsii kenkiä erityisen isojalkaiselle miehelle. Saa kymmenien sivujen listan miesten kengistä. Selaa listaa. Suurimmassa osassa ei ole kengän numeroa otsikossa! Joissakin ei ole edes kuvaa. Jos listassa on satoja kenkiä, tuskinpa sitä avaa noita ilmoituksia, eli ne ovat siellä vain tuhlaamassa tilaa ja viemässä ostajien aikaa. Laittakaa siis jo otsikkoon koko, materiaali ja muuta sellaista, jolla ihmiset hakevat. Ei se edistä myyntiä, jos saa jonkun isojalkaisen klikkaamaan ilmoitustasi vain huomatakseen, että kenkäsi ovat kääpiölle. Ei hän osta! Ymmärrätkö?

Jos joku ottaa yhteyttä ja kertoo haluavansa ostaa, ja kysyy postimaksusta, hän usein tarkoittaa: "Haluan ostaa, laittaisitko tilinumerosi, ja summan, jonka haluat minun maksavan." Jos sen sijaan vastaat, että et nyt oikein tiedä postimaksusta, kun posti on kaukana, sinulla ei ole vaakaa, etkä edes ole varma, ostaisinko ollenkaan, ja muutenkin et oikein viitsi tehdä kauppaa... No, kauppa meni sinulta sivu suun. Miksi ollenkaan olet torilla täyttämässä tavaralistoja kamalla, jota et oikeasti halua myydä?

Jos joku kysyy sinulta, onko ilmoittamasi tavara myytävänä, siihen ei kannata vastata pilkallisesti. Monet jättävät ilmoituksen näkyviin, kunnes ovat saaneet maksun, ja sitä ei tiedustelija voi tietää. Kerro vain asiallisesti, että se on varattu, tai että kyselijä on seuraavana jonossa, tai mitä nyt tilanne onkin. Ostaja ei ole ajatustenlukija.

Jos joku tohelointisi takia peruu tarjouksensa, älä ryhdy katkeraan, närkästyneeseen kirjeenvaihtoon hänen kanssaan. Jos taas haluat vielä kerran yrittää tehdä ne kaupat kyllästyneen asiakkaan kanssa, korjaa edes viestissäsi ne virheet, joiden takia osto peruttiin: kerro se tuotteen koko, kerro se postimaksu, anna se tilinumero. Ei kukaan jaksa lypsää noita tietoja sinulta yksitellen. Heillä on muukin elämä.

Jos joku hakee torilta nahkatakkia, jqa otsikkoon on väsätty nahkataki, ei se välttämättä tule haussa esiin. Miksi siis ette anna jonkun tarkistaa edes otsikoitanne, jos itse ette osaa suomea? Ihan omaksi hyödyksenne?

Ja muista, autisti-myyjä, että sinun ei tarvitse saada viimeistä närkästynyttä sanaa. Kun ostaja peruu, hän peruu. Kun tiedustelija ei teekään tarjousta, siihen on usein syynä sinun taitamattomuutesi. Tai oli mikä tahansa syy, hänen ei tarvitse ostaa. Teet itsesi tyhmäksi alkamalla inttää. Näistä saisi oikein novellin koottua - ehkä sen vielä teenkin.

1

160

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • b8b8b8b8b

      Muista mainita novellissasi myös nämä ostajat, jotka eivät sitten ostajia olekaan. Kysellään kaikenmaailmat ja kun kärsivällisesti vastailen, nämä sitten viimein "päättävät" ostaa tuotteen. Tai niin no, ovat päättävinään. Kun ovat saaneet maksettavan summan, tilinumeron ja yhteystiedot ja itse olen alkanut hankkimaan pakkaustarpeita ja peräti pakkaamaan, ei ostajasta kuulu enää hönkäsen pöläystä.
      Ei edes siinäkään tapauksessa, että ovat saaneet tingittyä hinnan mieleisekseen. Miksi helvetissä he tinkaavat, jos ei ole aikomustakaan ostaa?

      Toinen ryhmä on sitten tämä porukka, joka ei osaa ilmeisesti lukea. Jos olen kirjoittanut, että tuote pitää NOUTAA ilmoittamaltani paikkakunnalta, se ei tarkoita, että minä lähden viemään sitä muutaman kympin maksavaa tuotetta 185 km:n päähän, kuten esim. yksi hyväkäs kuvitteli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      114
      1066
    2. 65
      993
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      92
      763
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      743
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      665
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      35
      641
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      604
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      572
    9. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      27
      559
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      498
    Aihe