Mummoni kuolema laitoksessa oli epäinhimillinen ja ruma
Kun pitkäaikaissairaalla on edessä varma kuolema, lain pitäisi sallia aktiivinen eutanasia tai edes voimakkaiden kipulääkkeiden kuten morfiinin käyttö, kirjoittaa
http://www.hs.fi/mielipide/a1472441622661?jako=db82c6a5bf4cbe9de608d789228752a3&ref=tf_iHSisboksi-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage
Kun pitkäaikaissairaalla on edessä varma kuolema, lain pitäisi sallia aktiivinen eutanasia tai edes voimakkaiden kipulääkkeiden kuten morfiinin käyttö, kirjoittaa
http://www.hs.fi/mielipide/a1472441622661?jako=db82c6a5bf4cbe9de608d789228752a3&ref=tf_iHSisboksi-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olisiko ollut parempi kun olisitte antaneet mummon mennä siihen keuhkokuumeeseen,ettekä olisi enää pitkittäneet kärsimystä?Olet herkillä mielin,mutta tälläistä arki on,yhä useampi vanhus kuolee keuhkokuumeeseen,tai nälkään,kun ei ehditä syöttää.Minulla on omakohtaisia kokemuksia,läheltä seuranneena omaisena.On paljon vanhuksia joilla ei ole omaisia jotka välittäisivät.Ja vaikka oliskin,harvoin käyvät katsomassa,kuoleva kammoksuttaa!Olen myös törmännyt hiljaiseen eutanasiaan,eli lopetetaan lääkitykset pikkuhiljaa.Siitä ei vain puhuta.
Ei lääkkeiden lopettaminen kuolemaa edistä. Ne lopetetaan siinä vaiheessa kun todetaan, ettei niistä ole enää hyötyä, jos niitä ei ihan välttämättä tarvitse. Vai oletko sitä mieltä, että mitä enemmän lääkkeitä, sitä tehokkaampi ja parempi on hoitokin? Ja ihminen elää pidempään? Voi huonokuntoinen vanhus kuolla elvytykseenkin...
Kumpi pitkitti kuolemaa? Omaiset vai laitos! Keuhkokuume on vanhuksen ystävä! Antaa tehdä tehtävänsä ilman mitään turhaa antibiootti tai muutakaan lääkitystä.
Miksi omaiset voi olla ilkeitä ja syyttelevät toisia kun vanhus kuolee vanhuuteen, eikö he yhtään ajattele miten satuttavat julmasti kunnianloukkauksella.
Niin kauan, kun elämää on, hoidetaan parhaalla mahdollisella tavalla. Ei odoteta kuolemaa.
Jos omaiseni jätetään hoitamatta, syyte nousee.
Tuskin kukaan haluaa, että elämää pitkitetään vain sen vuoksi, että elinpäiviä tulisi lisää silloin, kun tajutaan, että ikä ja muut sairaudet on tehnyt tehtävänsä. En ainakaan itse halua kohdalleni enkä läheisteni kohdalle.
Jokainen kuolemme, kun tärkeät elintoimintaa ylläpitävät elimet rapistuvat vääjämättä iän myötä. Kunnon rapistuessa häviää myös vastustuskyky ja varsin moni iäkäs menehtyy keuhkokuumeeseen, eikä antibiootitkaan auta. Niin kävi myös läheiseni kohdalla. Perushoidon ja kivunhoidon pitää toimia elämän loppuun. Niistä pitää huolehtia.
Mitä tarkoittaa lahden julistus tehokkuus?
kuinkapaljon siellä kuolee enemmän kuin muissa sairaaloissa?
kyllä kuolema on lääkärinkin hyppyissä.