IRAK PASKANA

Miksi Irak on siinä tilassa missä on? Osaatko kertoa syyt?
47<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

Islam

Äänestä

Monikulttuurisuus. Liikaa keskenään tappelevia eri ryhmiä.

Äänestä
  • Niin, ja kaikkien tappelevien ryhmien takana islam. Ei puhettakaan yhtenäisestä kansasta. Sinänsä kysymys on yksikulttuurisuuden lahkojen vihasta toisiaan kohtaan. Vaikea kuvitella, että luterilaisessa Suomessa eri lahkot alkaisivat murhata toisiaan karjuen "jumala on suuri".

    Äänestä

katsokaa vaikka Bagdadin kuvia niin on varmasti hienompi kuin esim. Helsinki että se siitä rappiosta ja sodista....

Äänestä

Shiat ja sunnit eivät tule toimen = toisella väärä islam.

Äänestä

Nyt on silleen, ettei tämä edes kuulu meille ja se että kaikki pohtivat kaikkia asioita on mieletöntä. Joka maa hoitakoon omat asiansa KUNNOLLA.

Suomea ei saa sotkea kaikenmaailman ongelmiin, eikä ongelmamaiden ongelmaihmisiä pidä päästää Suomeen, koska se tietää ... mitä? ... ONGELMIA!

Tämä on Kaikkien Ongelmien Äiti.

Äänestä
  • Suomessa on uskonnonvapaus. Islamissa ei ole. Ennen pitkää Suomessa ei ole uskonnon- eikä minkään muunkaan vapautta, jos maahantulo jatkuu. Onko niin mahdotonta käsittää?

    Äänestä

Kun USA apureineen hyökkäsi sinne, kuulemma yksi ensimmäisiä toimenpiteitä, jonka heidän joukkonsa suorittivat, oli irakilaisen siemenpankin haltuunotto. Ajatelkaapa, mitä tämä kertoo miehittäjästä. Kenen varpaille paikallinen, kauan vaalittu perinnesiementen pankki astui? Monsanton? Saastutettiin myös maa myrkkykaasuin, myrkyin, ja ehkä säteilyllä. Tapettiin valtavasti ihmisiä. Luotiin kidutuskulttuuria. Tuhottiin maanviljelyn edellytykset. Pilattiin vesistöjä. Raunioitettiin kaupunkeja. Ostettiin jälleenrakennukseen (sikäli, mikäli sitä edes tehtiin) tuotteet valloittajamaasta, samoin aseet. Velkaannutettiin maa. Otettiin haltuun sen öljyvarat.

Miten USA tulee toimimaan meidän Suomessamme, jos se täältä käsin alkaa sotia Venäjää vastaan? Ei tule olemaan riemukkaat olot meillä. Ovatko matut silloin vahingoniloisia, vai toimimmeko yhdessä?

Äänestä
  • Siis jenkkien vika kaikki?

    Äänestä

  • USAko.syyllinen kirjoitti:

    Siis jenkkien vika kaikki?

    Olihan siellä Brititkin, eikä Blair vieläkään myönnä tehneensä virhettä.
    Jotenkin luulisi, että länsi olisi jo näistä oppinut, ettei enää menisi kapinallisia ja provokaattoreita "auttamaan" laillisen kansan enemmistön kannattamaa (vaikka eivät olekaan ns demokraattisia) hallitusta vastaan.
    Sama toistuu nyt Syyriassa. Ja pelottaa myös Turkin puolesta. Silloin on melkoinen mylläkkä päällä, jos usa ei pysty pitämään näppejään erossa Erdoganista, vaikka hän meidän silmissämme on ehkä melkoinen kakkeli, niin se kuitenkin on kansan suuren enemmistön valitsema kakkeli.
    Historia on osoittanut, että demokratiaa ei voi väkisin jakaa, vanhat islamistiset arvot voittavat aina. Siinä vain tarjoillessa demokratiaa aiheutetaan suunnattomasti enemmän tuskaa ja ruumiita, kuin jos annettaisiin ihmisten sotia sisällisotansa ihan itse.

    Äänestä

  • Onko yhtäkään onnettomuutta, johon muslimit ovat mielestään syypäitä? En nyt tarkoita mitään sunnien mielestä shiiojen vika tai toisinpäin vaan jotakin sotaa tai selkkausta tai muuta vastaavaa, josta muslimit ottavat vastuun ja syyttävät itseään?
    Tietääkö joku edes yhden?

    Samaa mieltä siitä, että jos demokratia ei kelpaa, ei sitä voi väkisinkään tarjoilla. Toivottavasti nämä western democracy sucks -tyypit älyäisivät myös itse pysyä kaukana meidän demokraattisesta lännestämme, eivätkä pyrkisi tänne asumaan ja hyötymään sen tarjoamista eduista.

    Äänestä

  • Avun antajalla on usein tapana sanella ehtoja, mutta aika usein homma kuitenkin kusee (vaikkapa naisten oikeudet tai unikkopellot Afganistan).

    Aika usein nämä maat itse haluavat, että heitä autetaan (Irakissa kansa halusi eroon Saddamista, kun jenkit tulivat moni irakilainen toivoi että sitä kautta maahan tulisi enemmän vapautta. Irakilaiset kyllä halusivat jenkeistä eroon, mutta vasta sitten kun jenkit ovat taanneet rauhan ja laittaneet asiat kuntoon, jenkeillähän oli siellä myös kaikenlaisia rakennusproggiksia, vesijohtoja tai ties mitä).

    Välillä käy niin, että kun asiat eivät tapahdu nopeasti kuin taikasauvaa heilauttamalla, niin autettavat kyllästyvät eivätkä osallistu itse tai alkavat jopa sabotoimaan (Afrikassa osallistuminen on usein vähän sitä sun tätä, Irak taas taitaa olla sellainen kusiaispesä, että siellä toimiminen on aina hankalaa, ainakin suuremmassa mittakaavassa, kun kaikilla eri ryhmillä on omat intressit.).

    Mutta en nyt tätä rupea enempää analysoimaan, kun en ole tästä kaikesta kovinkaan hyvin perillä, tuo yllä on jotain hahmotelmaa/käsityksiäni, saa korjata, näkökulmakin on aika länsimaalainen.

    Joku viisaampi jatkakoon. Osallistun kyselemällä tyhmiä, ehkä samalla opin jotain.

    Äänestä

Keskushallinto liian heikko.
Arabit eivät pysy järjestyksessä muuten kuin kunnon valtiojohtoisella valvonnalla ja kurilla (malliesimerkki ja suht´koht stabiili arabimaa on Eqypti - nyt kun saivat muslimiveljeskunnan järjestykseen).
Miljoonat Eurooppaan vaeltelemaan päästetyt arabit tuovat omat, länsimaiseen demokratiaan/yhteiskuntaan täysin soveltumattomat tapansa mukanaan tänne meille - ja meillä heidän paskasirkustaan pidetään rikastuttavana monikulttuurisuutena........

Äänestä

Irakissa Saddam piti järjestystä ja hyvinvointia yllä. Saddamin eräs ongelma oli vihollisuus Iranin shiiavaltion kanssa, jolloin myös Irakin shiiat oli pidettävä poissa päätöksien teosta.
Toinen virhe Saddamilla oli hyökkäys Kuwaitiin. Siitä ei taitanut edes kertyä kunnon ryöstösaalista ja se sitten poiki yhden sodan USA:n kanssa ja lopulta toisenkin, tekosyiden varjolla.
Nyt sitten Irakissa on islam päässyt valloilleen, eikä se ole kovin kaunista katseltavaa.

Islam tulee aina alistaa, jos sen kanssa haluaa elää rauhassa. Saddam osasi sen, joskin vähän rumasti. Turkin Kemal Atatürk alisti islamin varsin siististi. Sata vuotta kului, ennen kuin se siitä nousi taas, kun ei tullut Kemal 2:sta eikä Kemal 3:sta hoitamaan hommaa eurooppalaiseen maaliin saakka.

Äänestä

Osaan kertoa että suomalaisilla ei ole mitään osaa eikä arpaa Irakin sotkuihin mutta maksumieheksi päästään aina.

Äänestä
  • Eikös se Mooses-Lipponen (Valtiomies Jumalan armosta huolimatta) käyny Ameriikassa Bushin poijalle kertomassa,että suomi on samassa rintamassa -Irakiin kun hyökkäätte. Oisko nyt maksu niistä puheista lankeamassa

    Äänestä

Irakilaiset ovat tappelijakansa, jos tapeltavaa ei synny ulkomaiden kanssa aletaan tapella keskenään. Missä Irakilainen siellä tappelu, kulttuuriin kuuluu asoiden selvittely väkivallalla.

Äänestä

Irakilaisten luontainen tyhmyys estää ratkaisemasta maan ongelmia. Nyt suvakkihuorat väittävät, että on jotenkin meidän syy, että apinan tasolla (vai onko vertaus jopa loukkaus apinoita kohtaan) olevat sotaisat idiootit "toisella puolen" maailmaa eivät osaa elää sovussa.

Ongelma ei poistu ongelmaa siirtämällä, miksi vitussa pitää ongelma tuoda tänne ja vielä meidän rahoilla.

Äänestä
  • Kyllä heidän silti olisi pitänyt antaa yrittää ne itse ratkaista.

    Äänestä

Oli mikä oli, niin ainakaan se ei ole muslimien itsensä vika, koska niin ei koskaan ole.
Syyllinen löytyy aina ulkopuolelta.

Äänestä

Muslimien auttamisesta seuraa pelkkää harmia?

Äänestä

Kannattaa huomata, että irakilaisten on syytä pelätä toisiaan, ei niinkään meitä (saati meidän heitä). "Poliisit totesivat, että tappamalla homon pääsee paratiisiin. Poliisit, poliitikot, kaikki valtaapitävät vihasivat meitä ja kävivät kimppuumme", Mosulin kaupungissa asunut Nadim kuvailee.
"En usko, että tilanne Irakissa koskaan paranee. Irakilaisessa kulttuurissa kaikki vihaavat homoja. Kaikki pohjautuu vanhaan uskontoon."
Mutta Suomessakin homoseksuaalisuus dekriminalisoitiin vasta vuonna 1971. Yleisestä suhtautumisesta tuli hyväksyvää tällä vuosituhannella. Suomi muuttui. Miksei myös Irak?
"Totta, mutta islam on kristinuskoa huomattavasti tiukempi, eikä se tule koskaan muuttumaan. He eivät ikinä tule muuttamaan uskontoaan. Se on hyvin, hyvin huono asia", Nadim sanoo hiljaa.

Täytyy sanoa, että kynnyksen Irakiin palauttimiselle pitäisi olla paljon nykyistä korkeampi.

Äänestä

Kaiken takana on islam. Maailmassa ei ole ensimmäistäkään demokraattista muslimivaltioita. Kaikki ovat klaanien ja sukujen hallinnoimia alkukantaisia maita.

Äänestä

Suomessa on rauhallista, koska me olemme geneettisesti älykkäitä, sopuisia ja yhteistyökykyisiä. Sitä ovat toki muutkin Euroopan kansat, erityisesti Pohjois-Euroopassa sekä itäisen Aasian kansat. Kovat olosuhteet ovat karsineet riitaisat, tyhmät ja sopeutumattomat pois esivanhempiemme joukoista.

Äänestä

Ei riitä, että islam jakautuu voimakkaasti kahtia shia- ja sunnimuslimeihin, näiden alapuolella on lukuisa joukko oman tulkinnan omaavia ryhmiä.

Nyt, kun kuria ylläpitävä diktaattori syösty vallasta, kaikki nuo ryhmät pääsevät keskenään riitelemään islamin tulkinnoista. Ja kun tiedämme tuon aivopesun aiheuttaman fanaattisuuden, ei ihme, että jälki on rumaa.

Yksiselitteinen vastaus avaajan kysymykseen on siis islam.

Äänestä
  • Kyllä ne siellä kaikien tappeluiden välissä rakentaa yhteiskuntaansakin.

    Mihin ne muuten tarvitsee 4.5 miljoonaa virkamiestä?

    Lähde www.alsumaria.tv. (lienee paikallinen yle)

    Äänestä

  • No, eipä ollut yle vaan ennemminkin maikkari. Bisnesmiesten perustama.

    Luen tätä mieluummin kuin valhe-yleä. Irak ei ole paskana, ihan normielämää siellä jo viettävät. Siksi sanonkin: irakin matuja ei olisi saanut tänne ottaa yhtään, olisivat pärjänneet kotimaassaan.

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Al_Sumaria

    Äänestä

  • Rajatkiinniheti4 kirjoitti:

    No, eipä ollut yle vaan ennemminkin maikkari. Bisnesmiesten perustama.

    Luen tätä mieluummin kuin valhe-yleä. Irak ei ole paskana, ihan normielämää siellä jo viettävät. Siksi sanonkin: irakin matuja ei olisi saanut tänne ottaa yhtään, olisivat pärjänneet kotimaassaan.

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Al_Sumaria

    Jotenkin sellainen olo että meitä on kusetettu.

    Äänestä

  • Tietkö, tuo irakmedia on aarre.

    Tunsin itseni jo aiemmin ku....tetuksi.

    Nyt vasta alan ymmärtää kuinka paljon.

    Pakko nauraa omalle hölmöydelleen ettei itkuun pillahda ;).

    Äänestä



  • tervemenoarajakki kirjoitti:

    Muuta ihmeessä sinne jos käy kateeksi, ja kerro oliko lystiä.

    Kas kas, jollekin osui nyt arkaan paikkaan.

    Äänestä

  • tervemenoarajakki kirjoitti:

    Muuta ihmeessä sinne jos käy kateeksi, ja kerro oliko lystiä.

    Kysy niiltä sinun matukavereiltasi. Nehän käyvät siellä aina välillä lomailemassa.

    Äänestä

  • ^ Hyvä linkki, kannattaa lukea.

    Poimintoja sieltä täältä:

    ...täynnä väkivaltaa...

    "Irakin tilanne on täyssekasorto. Irak ei puolusta itseään ulkopuolista vihollista vastaan. Monet pakenevat toisen ryhmän väkivaltaa ja se toinen ryhmä taas tämän ensimmäisen ryhmän väkivaltaa.
    Saddamin autoritäärinen hallinto piti paletin koossa väkisin. Amerikkalaiset toivat Irakiin demokratian vuonna 2003 alkaneen sodan myötä. Järjestettiin ensimmäiset monipuoluevaalit, joissa oli 100 eri aatteen edustajaa. Todellisuudessa he eivät olleet eri ideologioiden tai aatteiden kannattajia vaan eri etnisten ryhmien edustajia.
    Pian alkoi väkivalta, väkivalta miehittäjiä kohtaan ja sektaristinen väkivalta sunnien ja shiiojen välillä sekä väkivalta vähemmistöjä vastaan."

    ...kristittyjä kaapataan koska heidän sukunsa eivät kosta, kuten muslimit tekisivät...uskotaan myös, että kristityillä on paljon rahaa...

    "Pieni Irakin vähemmistö ovat assyrialaiset, jotka jo varhain kääntyivät kristinuskoon. Saddamin aikoina heitä oli noin miljoona. Vuonna 2004 väkivalta heitä vastaan alkoi. Kymmenen vuoden aikana yli 70 kirkkoa on pommitettu ja 15 piispaa tai pappia tapettu. Hyökkääjät eivät välttämättä ole ääri-islamisteja vaan mm. tavallisia rikollisia. Kristittyjä kaapataan kahdesta syystä Irakissa. Ensinnäkin heillä uskotaan olevan paljon rahaa lunnaiden maksamiseksi, toisekseen heidän sukunsa ei kosta hyökkäystä kuten muslimisuku tekisi.
    Kristityt ovat näin ollen helppoja kohteita."

    ...näin urhea oli Irakin armeija Mosulissa...

    "Irakin tilanne on ollut jo pitkään hyvin vaikea vähemmistöille. Kesällä 2014 kaikki muuttui pahempaan suuntaan. Kesäkuun yhdeksäs päivä ISIS valtasi Irakin suurimman kaupungin, Mosulin, vain 1500 taistelijan voimin. Irakin armeijan sotilaita piti olla kaupungissa 50 000, mutta moni oli lahjonut upseereita päästäkseen lomille, eikä kaupunkiin jääneillä sotilailla taikka upseereilla ollut taistelutahtoa. Upseerit yksinkertaisesti kehottivat sotilaita jättämään aseensa ja jättämään kaupungin. Kuun lopulla ISIS julisti perustaneensa kalifaatin, eli heidän tulkitsemalleen islamilaiselle pakkolaille alistetun valtion.
    Kristityillä ei ollut muuta mahdollisuutta kuin lähteä kaupungista ilman tavaroitaan, maksaa mahdottoman suuret lunnaat, kääntyä islamiin tai kuolla."

    ...jesidit kurdeja, ovat kansanmurhan uhreja...

    "Jesidien arvellaan edustavan kurdien alkuperäistä uskontoa. Nykyään suurin osa kurdeista on sunnimuslimeita, pienet vähemmistöt kristittyjä ja juutalaisia. Jesidejä on ollut Pohjois-Irakissa n. 600 000."

    ...seuraavaksi kerrotaan isisistä ja sieltäpä löytyykin ihan uutta ja yllättävää tietoa...

    "Irakia ei ole onnistuttu rakentamaan valtiona, siksi valtio on epäonnistunut ja heikko, eikä se pysty puolustamaan maata. Saddamin aikana sunnit olivat vallassa. Sen aikainen Baath-puolue oli sekularistinen, Saddam suosi omaa ryhmäänsä, kuten kaikki tekevät Lähi-idässä. Sodan jälkeen valta siirtyi shiioille. Uusi pääministeri veti kotiinpäin suosien shiioja ja kasvattaen sunnien kaunaa. ISIS vetosi tähän kaunaan luvaten merkittävällä sotilaallisella voimalla puolustaa sunneja. Näin ollen enemmistä Irakin sunnimuslimeista kannattaa ISISiä. Ei siksi, että he hyväksyisivät ISISin ideologian vaan siksi, että he kokevat sen olevan ainoa heitä puolustava taho."

    Huomasitteko: NÄIN OLLEN ENEMMISTÖ IRAKIN SUNNIMUSLIMEISTA KANNATTAA ISISIÄ... siis mitä hittoa????...lieventävä asianhaarakin löytyy: eivät siksi, että hyväksyisivät sen ideologian vaan kokevat sen olevan ainut heitä puolustava taho...

    ...mutta kuitenkin...ei voi olla ajattelematta, että tässäkö yksi syy miksi Irakista paetaan?...koska EI HALUTA taistella isisiä vastaan??????

    ...meille kerrotaan tästä konfliktista aivan liian vähän...välillä tuntuu, että hyvin siloteltua tietoa...jos tuo yllä oleva on totta, niin miksi sitä ei ole voinut lukea muista medioista??...miksi se pitää löytää jostakin ekumeenisen seminaarin linkistä, johon törmää netissä puolivahingossa...???

    ...kirjoitus jatkuu (poimintoja)...

    "Irakin kriisissä on kyse pääosin sunnien ja shiiojen köydenvedosta. Syyriassa on sama tilanne. Syyrian presidentti on aleviitti, eli shiia, ja hänellä on shiialaisen Iranin tuki. Jemenissä on suora sisällissota, sunnilainen Saudi Arabia pommittaa siellä kyliä tukeakseen puristuksessa olevia sunneja. Bahrainin valtataistelu kukistettiin Saudi Arabian tuella.
    Täyttä sotaa Saudi Arabian ja Iranin välillä tuskin tulee olemaan. Sen sijaan sotaa käydään muissa maissa näiden kahden ison valtion tuella."

    "Kun ISIS aikanaan kukistetaan, taistelu todennäköisesti kulminoituu Bagdadin ja kurdien alueen (Kurdistanin) välillä. Näiden kahden alueen väliin jää kiisteltyjä alueita. On myös erittäin todennäköistä, että Kurdistan julistautuu itsenäiseksi valtioksi, jonka omaisesti se jo toimii."

    ym.

    Äänestä

  • Wikipedian+mukaan+Mosul+on+Irakin+toiseksi+suurin+kaupunki.Mosul+eli+Al-Mawṣil+on+Irakin+toiseksi+suurin+kaupunki+ja+Ninawan+kuvernoraatin+keskus.+Mosul+sijaitsee+Tigris-joen+varrella+maan+pohjoisosassa,+linnuntietä+355+kilometriä+Bagdadista+pohjoisluoteeseen.Vuonna+2013+Mosulin+kuvernoraatin+Mosulin+piirikunnassa+arvioitiin+asuvan+noin+1,3+miljoonaa+ihmistä+(YK:n+Irakin+analyysiyksikön+mukaan+43%+koko+kuvernoraatin+3+041+940+asukkaasta).[1]+Toinen,+saksalaisen+yksityishenkilön+laskema+väestöarvio+(citypopulation.de)+kertoi+väkiluvuksi+1,475+miljoonaa+asukasta+(2011).[2]+Asukkaiden+joukossa+on+useiden+etnisten+ryhmien+ja+uskontojen+edustajia,+kuten+kurdeja,+aramealaisia,+arabeja+ja+turkkilaisia.BagdadBagdadin+asukasluvuksi+arvioitiin+6,15+miljoonaa+vuonna+2011.+Vuoden+1987+väestönlaskennassa+asukkaita+oli+3,4+miljoonaa.[1]+YK:n+Irakin+analyysiyksikön+Bagdadin+maakunnan+piirikunnallisen+väestöosuusjaon+perusteella+Bagdadin+kaupungin+väkilukuarvio+olisi+ollut+noin+5,4+miljoonaa+(2013).[2]

    Äänestä

  • SENin eli Suomen Ekumeenisen Neuvoston hallitus koolla Turussa, keskimmäisenä kuvassa hymyää arkkipiispa Kari Mäkinen.

    http://www.ekumenia.fi/sen_esittaytyy/hallitus_-_styrelse_/senn_hallitus_kokoontui_turussa__historiaa_ja_nykypaivaa/

    Jos tuollainen poppoo päästää julki tiedon, että suurin osa Irakin sunneista kannattaa Isistä, niin kaipa se sitten on totta :o

    Svante Lundgren on suomalainen teologi ja yhteiskunnallinen vaikuttaja. Hän on teologian tohtori (1992) ja Åbo Akademin judaistiikan dosentti. (Wikipedia)

    Welat Nehriä referoivassa kirjoituksessa sanotaan:
    Irakin ja Syyrian sisällä kansanryhmien välit ovat niin pahasti tulehtuneet, ettei yhteisymmärrykselle ole enää tilaa. ISIS saa voimansa tästä ristiriidasta ja on saanut alistetut sunnit taakseen lupaamalla näille parempaa. (SEN 28.1.2016)

    Äänestä

  • siismitäihmettä kirjoitti:

    ^ Hyvä linkki, kannattaa lukea.

    Poimintoja sieltä täältä:

    ...täynnä väkivaltaa...

    "Irakin tilanne on täyssekasorto. Irak ei puolusta itseään ulkopuolista vihollista vastaan. Monet pakenevat toisen ryhmän väkivaltaa ja se toinen ryhmä taas tämän ensimmäisen ryhmän väkivaltaa.
    Saddamin autoritäärinen hallinto piti paletin koossa väkisin. Amerikkalaiset toivat Irakiin demokratian vuonna 2003 alkaneen sodan myötä. Järjestettiin ensimmäiset monipuoluevaalit, joissa oli 100 eri aatteen edustajaa. Todellisuudessa he eivät olleet eri ideologioiden tai aatteiden kannattajia vaan eri etnisten ryhmien edustajia.
    Pian alkoi väkivalta, väkivalta miehittäjiä kohtaan ja sektaristinen väkivalta sunnien ja shiiojen välillä sekä väkivalta vähemmistöjä vastaan."

    ...kristittyjä kaapataan koska heidän sukunsa eivät kosta, kuten muslimit tekisivät...uskotaan myös, että kristityillä on paljon rahaa...

    "Pieni Irakin vähemmistö ovat assyrialaiset, jotka jo varhain kääntyivät kristinuskoon. Saddamin aikoina heitä oli noin miljoona. Vuonna 2004 väkivalta heitä vastaan alkoi. Kymmenen vuoden aikana yli 70 kirkkoa on pommitettu ja 15 piispaa tai pappia tapettu. Hyökkääjät eivät välttämättä ole ääri-islamisteja vaan mm. tavallisia rikollisia. Kristittyjä kaapataan kahdesta syystä Irakissa. Ensinnäkin heillä uskotaan olevan paljon rahaa lunnaiden maksamiseksi, toisekseen heidän sukunsa ei kosta hyökkäystä kuten muslimisuku tekisi.
    Kristityt ovat näin ollen helppoja kohteita."

    ...näin urhea oli Irakin armeija Mosulissa...

    "Irakin tilanne on ollut jo pitkään hyvin vaikea vähemmistöille. Kesällä 2014 kaikki muuttui pahempaan suuntaan. Kesäkuun yhdeksäs päivä ISIS valtasi Irakin suurimman kaupungin, Mosulin, vain 1500 taistelijan voimin. Irakin armeijan sotilaita piti olla kaupungissa 50 000, mutta moni oli lahjonut upseereita päästäkseen lomille, eikä kaupunkiin jääneillä sotilailla taikka upseereilla ollut taistelutahtoa. Upseerit yksinkertaisesti kehottivat sotilaita jättämään aseensa ja jättämään kaupungin. Kuun lopulla ISIS julisti perustaneensa kalifaatin, eli heidän tulkitsemalleen islamilaiselle pakkolaille alistetun valtion.
    Kristityillä ei ollut muuta mahdollisuutta kuin lähteä kaupungista ilman tavaroitaan, maksaa mahdottoman suuret lunnaat, kääntyä islamiin tai kuolla."

    ...jesidit kurdeja, ovat kansanmurhan uhreja...

    "Jesidien arvellaan edustavan kurdien alkuperäistä uskontoa. Nykyään suurin osa kurdeista on sunnimuslimeita, pienet vähemmistöt kristittyjä ja juutalaisia. Jesidejä on ollut Pohjois-Irakissa n. 600 000."

    ...seuraavaksi kerrotaan isisistä ja sieltäpä löytyykin ihan uutta ja yllättävää tietoa...

    "Irakia ei ole onnistuttu rakentamaan valtiona, siksi valtio on epäonnistunut ja heikko, eikä se pysty puolustamaan maata. Saddamin aikana sunnit olivat vallassa. Sen aikainen Baath-puolue oli sekularistinen, Saddam suosi omaa ryhmäänsä, kuten kaikki tekevät Lähi-idässä. Sodan jälkeen valta siirtyi shiioille. Uusi pääministeri veti kotiinpäin suosien shiioja ja kasvattaen sunnien kaunaa. ISIS vetosi tähän kaunaan luvaten merkittävällä sotilaallisella voimalla puolustaa sunneja. Näin ollen enemmistä Irakin sunnimuslimeista kannattaa ISISiä. Ei siksi, että he hyväksyisivät ISISin ideologian vaan siksi, että he kokevat sen olevan ainoa heitä puolustava taho."

    Huomasitteko: NÄIN OLLEN ENEMMISTÖ IRAKIN SUNNIMUSLIMEISTA KANNATTAA ISISIÄ... siis mitä hittoa????...lieventävä asianhaarakin löytyy: eivät siksi, että hyväksyisivät sen ideologian vaan kokevat sen olevan ainut heitä puolustava taho...

    ...mutta kuitenkin...ei voi olla ajattelematta, että tässäkö yksi syy miksi Irakista paetaan?...koska EI HALUTA taistella isisiä vastaan??????

    ...meille kerrotaan tästä konfliktista aivan liian vähän...välillä tuntuu, että hyvin siloteltua tietoa...jos tuo yllä oleva on totta, niin miksi sitä ei ole voinut lukea muista medioista??...miksi se pitää löytää jostakin ekumeenisen seminaarin linkistä, johon törmää netissä puolivahingossa...???

    ...kirjoitus jatkuu (poimintoja)...

    "Irakin kriisissä on kyse pääosin sunnien ja shiiojen köydenvedosta. Syyriassa on sama tilanne. Syyrian presidentti on aleviitti, eli shiia, ja hänellä on shiialaisen Iranin tuki. Jemenissä on suora sisällissota, sunnilainen Saudi Arabia pommittaa siellä kyliä tukeakseen puristuksessa olevia sunneja. Bahrainin valtataistelu kukistettiin Saudi Arabian tuella.
    Täyttä sotaa Saudi Arabian ja Iranin välillä tuskin tulee olemaan. Sen sijaan sotaa käydään muissa maissa näiden kahden ison valtion tuella."

    "Kun ISIS aikanaan kukistetaan, taistelu todennäköisesti kulminoituu Bagdadin ja kurdien alueen (Kurdistanin) välillä. Näiden kahden alueen väliin jää kiisteltyjä alueita. On myös erittäin todennäköistä, että Kurdistan julistautuu itsenäiseksi valtioksi, jonka omaisesti se jo toimii."

    ym.

    Jesideistä lisää

    http://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/lahi-ita/irak-jesidit-kostavat-nyt-isisin-julmuuksia/?shared=85172-9b19d46e-500

    Äänestä

satojen vuosien sotimishistoria alueella
siirtomaavallan aika
kylmä sota
neuvostovaikutus
öljy
turkkilaisvaikutus
saudivaikutus
israelilaisvaikutus

Äänestä

Luin+nyt+myös+tämän:Welat+Nehri:+Lähi-idän+konfliktit,+ISISin+synty+ja+seurauksethttp://www.ekumenia.fi/etusivu/ajankohtaista_-_aktuellt/lahi-idan_pakolaiset_ja_suomi_seminaarin_2812016_satoa/welat_nehri_lahi-idan_konfliktit_isisin_synty_ja_seuraukset/?session=31425214"Keskushallinto+Irakissa+oli+shiiojen+vallassa+amerikkalaisten+väliintulon+jälkeen,+muita+laiminlyötiin+ja+jätettiin+ulkopuolelle+pääministeri+Noudi+al-Malikin+johdolla.+Sunneja+syrjittiin+vuosia+ja+tilanne+kärjistyi.+Kurdien+ja+keskushallinnon+välit+olivat+erittäin+tulehtuneet,+halu+itsenäistyä+oli+korkea+kurdien+parissa.+Irakin+armeija+teki+etnisen+puhdistuksen+johtotehtävistä.+Saddamin+aikaiset+sotilaat+puhdistettiin+pois,+sunneja+ja+kurdeja+vähennettiin+merkittävästi.+Yhdysvallat+vetäytyi+ja+ongelmat+pahenivat.+""Miksi+syyrialaiset+ja+irakilaiset+lähtevät+pakoon+eivätkä+jää+puolustamaan+omia+maitaan?+Nehri,+joka+on+itse+kurdi+ei+halunnut+jäädä+puolustamaan+korruptoitunutta,+syrjivää+ja+omia+suosivaa+hallitusta+(nepotismi),+vaan+pakeni+aikanaan+Suomeen.+Tuloerot+ovat+kasvaneet+räikeiksi.+Toiset+ovat+miljardöörejä+toisten+eläessä+köyhyydessä+ilman+sähköä+ja+vettä.+Meneillään+on+viidakon+laki.+Kokonaisia+kansanryhmiä+laiminlyödään+räikeästi.+Talous+perustuu+öljyyn,+omaa+perustuotantoa+ei+ole+olemassa.+Kaikki+tuodaan+ulkomailta.+Julkinen+sektori+on+luotettavin+työnantaja,+se+maksaa+palkkaa+80+%+työntekijöistään+yritysmaailman+ollessa+poliitikkojen+käsissä.+"Kirjoituksessa+luetellaan+myös+ranskalaisin+viivoin+ISISin+nousun+osatekijät.Lähi-idän+pakolaiset+ja+Suomi+–+Seminaari+28.1.2016,+tuolla+on+näköjään+lisääkin+linkkejä+http://www.ekumenia.fi/etusivu/ajankohtaista_-_aktuellt/lahi-idan_pakolaiset_ja_suomi_seminaarin_2812016_satoa/?session=31425214

Äänestä

Miehet, joitten pitäisi puolustaa maataan rikollisjoukkioita vastaan, makoilevat rintamakarkureina pitkin Eurooppaa ja valittavat puuron huonoutta ja "palkan" vähyyttä... Siksi!

Äänestä

Irakin+väestöstä+32%+on+sunneja+ja+64%+shiioja,+loput+jesidejä+ja+kristittyjä.+Kurdit+erottuu+omana+kansana+mutta+niistä+suurin+osa+on+sunneja.+Saddamin+(sunni)+aikana+Bagdad+oli+sunnikaupunki,+armeijassa+sunnikenraalit+ja+sunnihallinto+sorti+shiia-enemmistöä+ja+kurdeja.+Persianlahden+sodan+jälkeen+Bush+vanhempi+lietsoi+shiiat+kapinaan,+mutta+jättikin+ne+yksin+ja+Saddam+kukisti+shiiakapinan+kovalla+kädellä,+kuten+kurdikapinan+aiemmin.+Saddamin+kukistumisen+jälkeen+osat+vaihtuivat,+Bush+nuorempi+erotti+Saddamin+kenraalit+ja+armeijaa+ja+hallintoa+johtaa+pääosin+shiiat,+mopen+osa+on+nyt+sunneilla.+Bagdadkin+on+nykyään+shiiaenemmistöinen+kaupunki.+Bagdad+on+rauhallinen,+mutta+ISIS+tekee+silloin+tällöin+iskuja+shiia-alueille,+mikä+kiristää+sunnien+ja+shiiojen+entisestään+huonoja+välejä.Maa+on+jakautunut:+shiiat+on+etelässä,+sunnit+ja+kurdit+pohjoisessa.+Shiia-alueilla+menee+hyvin:+Basraan+aiotaan+rakentaa+maailman+korkein+pilvenpiirtäjä+(1152+m).+Sunnialueilla+huonommin:+ISIS,+johdossaan+entisiä+Saddamin+kenraaleja,+valtasi+suurimman+sunnikaupungin+Mosulin+2+v+sitten+ja+ajoi+Irakin+armeijan+pois,+vaikka+Irakin+armeijalla+oli+40-kertainen+ylivoima!+Samalla+ISIS+sai+haltuunsa+USAn+armeijan+Mosuliin+sijoittamat+uudet+aseet+ja+lähistön+öljykentät.+Mosulin+pankit+ryöstettiin,+480+miljoonaa+dollaria+vietiin+(on+epäselvää+minkä+verran+Irakin+armeijan+sotilaat+osallistui+tähän).+Irakin+sota-alue+on+siis+pohjoisessa,+Mosul+ympäristöineen,+missä+Irakin+armeija+ja+kurdit+taistelevat+ISIStä+vastaan.

Äänestä

Missä on ketju jossa esiteltiin seuramatkoja ja hotelleja Irakissa?

Äänestä

"Saddam suosi omaa ryhmäänsä, kuten kaikki tekevät Lähi-idässä. Sodan jälkeen valta siirtyi shiioille. Uusi pääministeri veti kotiinpäin suosien shiioja ja kasvattaen sunnien kaunaa. ISIS vetosi tähän kaunaan luvaten merkittävällä sotilaallisella voimalla puolustaa sunneja. Näin ollen enemmistä Irakin sunnimuslimeista kannattaa ISISiä."
Arkkipiispa Kari Mäkisen johtama SEN 28.1.2016

Taisi selvitä syy
miksi Isisiä vastaan ei taistella
vaan tullaan mieluummin Suomeen
joko piiloon tai pysyvästi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


IRAKmiksi kirjoitti:

Miksi Irak on siinä tilassa missä on? Osaatko kertoa syyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu