Kuinka vanhoja on Kalevalan tarinat ja suomalaiset jumalat. Tietääkö kukaan vai onko niin vanhoja ettei kukaan edes muista. Kertoivatko suomalaiset näitä tarinoita jo kivikaudella vai onko uudempaa perää? Onko jossain kalliomaalauksissa Väinämöisen kuvia?
Kuinka vanha suomalainen muinaisusko on?
12
548
Vastaukset
- Kalevalanaika
Ensimmäinen ihminen, Kaleva, saapui nykyisen Argankelin läänistä Venäjältä Suomeen 770 jKr. Väinämöinen saapui Suomeen nykyisestä Viipurista 775 jKr. Vuodesta 778 jKr tulivat Suomeen Kalevan kolme poikaa vanhimmasta nuorimpaan alkaen.
Seitsemäs Suomeen tulija oli Lieto Lemminkäinen ja kahdeksas Suomeen tulija oli todennäköisesti Seppo Ilmarinen ja Kymmenes Suomeen tulija oli Kullervo Kalervonpoika joka saapui Suomeen noin 782-783 jKr.
Näistä Kalevalan asukkaista on jäänyt ainoastaan 14 ensimmäisen Suomeen saapuneen perheen tiedot. Muut tiedot ovat palautettua muistiitietoa.- OikeestiNytHei123
Suomessa on ollut asukkaita ainakin yli 6000 vuotta. Ensimmäinen Suomalainen ei todellakaan tullut 1300 vuotta sitten...
- 1plus7
Suomessa on ollut asukkaita 6000vuotta mitä on nykyisessä geeniperimässä vielä. 10 000 vuotta sitten jääkausi loppui ja silloin tuli ensimmäiset metsästäjäkeräilijät etsimään tietoja vanhoista suvuistaan ja lähtivät. 4000 vuoden aikana jotkut muut ihmiset oppivat asioita näiltä ja tulivat tänne. Nämä metsästäjä keräilijät ovat oikeita suomalaisia. Ilman metsästystä ja keräilyä he eivät voi opettaa 4000vuotta oppineille miten asiat tehdään. Aina näiden kesken on joitain todellisia harjoittajia ketkä osaavat enemmän kuin muut ylivertaisesti. Historia on todella mielrnkiintoista. Omilla sukujuurilla voi hahmottaa asioita menneiltä ajoilta jos sukujuuret ovat vahvat ja tietävät miten sukujuuri rakentuu jotta historia muistetaan. On ikävää että on nykyään ihmisiä ketkä haluavat näiden ihmisten unohtavan asioita ja haluavat tuoda muovia ja uutta historiaa tukematonta oppia. Minun sukujuurilla voin päätellä helposti että sukuni oli metsästäjä keräilijä kansaa ja he olivat täällä jääkauden päätyttyä. Esim... Ei muuten opettajat olisineet puhuneet aiheesta katsoen suoraa minua silmiin pää osin eniten luokasta. Ja haluamalla kertoa minulle siitä enemmän. Lisäsin tunnilla teorioita mitä he tekivät luokkalaisilleni enkä ujoisuuttani kertonut itse opettajalle ja näin opettaja taputti luokkalaistani päähän ja sanoi hyvä poika että valehtelit ja sanoit vanhempiesi olevan vanhaa puhdasrotuista kansaa. Siinä oli sarkasmia mutta tämä on totta.
- Suomenkansanalku
Tässä on tietoa Kalevan ja hänen poikiensa (nuorimman poikansa) kuninkuudesta ja sen periytymisestä aina Norjan, Englannin ja Ruotsin kuningassukuihin.
https://4.bp.blogspot.com/-h0X7nV73Dz8/V8yxI8cbmZI/AAAAAAAADo8/zwIu8auvRdMEHP5GainlQV1_pfBMIarqACLcB/s640/Suomen kuninkaiden verilinja (historia).png - LönruttPlagioi
Kalevalaisen kulttuurin syntyaika ajoitetaan saarenmaalle pudonneen kaalinjärven kraaterin meteoriitin mukaan, juuret sillä on kuitenkin jo permiläisessä muinais mytologiassa. Kaikki Kalevalan tarinat on Elias Lönrutin itse keksimiä sepitelmiä jotka tämä kopioi ja muokkasi muista myyteistä esim Lemminkäis runot Lönrut muokkasi muinaisegyptiläisestä Osisris-myytistä.
- tarkennuksia
Ei ihan näinkään. Kalevalaan on sisällytetty runomuotoisia suomalaisia kansantaruja. Osa taruista on luonnollisesti kulkeutunut suullisena perimänä muualta Suomen alueelle, mutta kylläkin suomalais-sukuisten kansojen keksimää. Se kylläkin on totta että Lönnrot muokkasi olevassa olevia kansantaruja, jotta sai niistä tehtyä yhtenäisen tarinan. Lisäksi hän sensuroi laajoja osia keräämistään runoista liian seksuaalisina, tai muuten kristinususkon maailmankatsomukseen sopimattomana.
Suomalaisen Kirjallisuuden Seura (SKS) on aarreaitta, jos suomalainen kansanrunous kiinnostaa: http://www.finlit.fi/
- luenetistä
Kalevala perustuu karjalaiseen muinaisuskoon ja tarustoihin. Ne ovat tuhansia vuosia vanhoja, kuten myös muiden suomessa elävien heimojen jumalat ja jumalattaret, haltiat, maagiset ja peikot, kodin haltijat ynnä muut. Ennen uhrattiin uhrikivillä ruokaa ja viljaa muun muassa maaemolle. Karhu ja hirvi oli pyhä eläin ja oli veden jumala Ahti sekä metsän haltija ja metsän emäntä. Ensimmäinen uutisleipä uudesta viljasta vietiin uhriksi. Oli kansan lääkintää, joka oli suhteellisen pätevää, mutta ei korvannut lääkäreitä. Nykyäänkin vienan Karjalassa tietojeni mukaan on säilynyt tietoa muinaisuskosta Karjalassa ja tavoista mutta samoin savolaisilla ja hämäläisillä sekä saamelaisilla oli omat jumalansa ja jumalattarensa, joiden nimet eivät ole säilyneet. Näistä saa tietoa netistä ja vanhoja ihmisiä kuuntelemalla ja kyselemällä. Nykyään ei saa enää viedä vainajille ruokaa haudoille. Kannattaa lukea netistä.
- Anonyymi00012
Tuo justiin on riivattujen palvontaa. Äitini sanoo hänellä on oma Jumala taivaassa. Hän harjoittaa haureutta lisäksi vihannut lapsiaan. Mut kuitenkin raamatussa kyllä haureus tai huoruus kyllä tunnetaan.
- NäinAidosti
Varhaisintaan itämerensuomalainen kulttuuri ja kantasuomen kieli saapuivat nykyisen Viron puoleleta noin 500 eaa ja myöjäisintää 500 jaa. Toivatpa mukanaan kaskiviljelyn, metalurgian, karhukultin ja Ilman-Ukon palvonnan. Kalliomaalauksista on todennäköisempää löyyää ns saamelaisia mytologian hahmoja sillä moni kalliomaalaus on kivikautisia ja esiintyy myöskin yhä noitarummuissa. Jonkinverran kalliomaalauksia toki maalattiin rautakaudellakin kuten lisää "tikku-ukkoja" ja käärmeitä. Kalebalan taas kirjooitti Elias Lönrutt 1800-luvulla sommittelemalla keruumatkoiltaan valkkaamiaan vanhoja kansanrunoja "juonelliseksi" kirjalliseksi eepokseksi. Suurinosa myyteistä on kuitenkin muualta tulleita esimerkiksi Lemmikäisen virsi on oikeasti sama kuin Osiris-myytti ja taihaanvalojen päästö kristuksen kuolleistnouseminen.
- vhimsf
Vanhoista kansan jumalista ja jumalattarista muinaismuisojen ajoilta kertoo myös Varjojen kirjasto-sivusto kui muistakin yliluonnollisilts kuulostavista jutuista-
- kansanparannuskoulun oppilaita taisivat olla äidinäitini ja sisarensa vanhassa Karjalassa aikoinaan vuosisadan vaihteessa Antrea-nimisellä alueella
- ennen kuin sota tuhosi kaiken ja tytöt orvoiksi jääneinä lähtivät pakomatkalle meren yli Suomen puolelle. Armon kerjäläisinä sitkeinä sisseinä. - Anonyymi
onko suomrnkieli puhdas suomslainen
- Anonyymi
Nostoa vanhaan ketjuun
Mielenkiintoinen projekti menossa:
Tieteiskirjallisuuden ystävänä ajattelin kokeilla jotain erilaista. Luen Kalevalaa ikäänkuin "scifi-kääntäjälasit" päässä. Kokeilkaapa. Siis kirjahan on täyttä scifiä.
Siihen kiemuraiseen, hankalalukuiseen tekstiin kun tottuu, alkaa "kääntäminen" tulla luonnostaan.
Ensimmäiset nauruntyrskäykset tuli jo siinä kohtaa kun se yksi tyyppi eksyi etelärannikon saaristoon ja silloisen Lapin lennoston hävittäjä lähetettiin etsimään.
Muutamia kohtia kirjassa jää lukemaan uudestaan ja uudestaan. Toistellen itsekseen että "ei helvetissä...."
Hankala luettava tämä kansalliseepos, mutta osaa palkita jos kirjaa lähestyy oikealla asenteella.
Teos sisältää myös aivomatoja. Eli asioita, käsitteitä, tapahtumia, jotka jäävät vaivaamaan juuri sen vuoksi, että mieli automaattisesti rakentaa lukemalleen merkityksiä nykyajan viitekehyksiin.
En ole vieläkään saanut karistettua kirjan Westworld-viittauksia mielestäni. Heikompi voi päätyä nauttimaan kahvia vahvempaa tuon kirjan kanssa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3215155Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1101511
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191412Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393