Venäjä - ystävä vai vihollinen?

Venäjä - ystävä vai vihollinen?

Kuten me tiedämme historiasta Venäjä on ollut satojen vuosien ajan Suomelle enemmän vihollinen kuin ystävä.

Kun Suomi oli sitten suuriruhtinaskuntana osa Venäjää, oli alkuaika melko hyvää ja monet suomalaiset olivat tyytyväisiä tsaariin.

Mutta tsaarinajan loppuaikoina alkoi tulla yhä enemmän venäläistämispyrkimyksiä, mikä johti Suomessa tyytymättömyyteen, kapinoihin ja lopulta tsaarinvallan kukistuttua Suomen itsenäistymiseen.

Vaikka Lenin tunnusti nopeasti Suomen itsenäisyyden, koska hän toivoi Suomessakin tapahtuvan kommunistisen vallankumouksen, jonka jälkeen Suomi palaisi takaisin Venäjän yhteyteen, niin sen jälkeinen Stalinin Neuvostoliitto suhtautui vihamielisesti porvarillissosiaalidemokraattiseen Suomeen, kun täällä ei tapahtunutkaan vallankumousta, mikä johti Talvisodan yritykseen vallata koko Suomi muutamassa viikossa.

Näin ei kuitenkaan tapahtunut eikä Jatkosodassakaan, vaan Suomi jäi itsenäiseksi, mutta erittäin suuresti painostettuun tilaan, jota alettiin myöhemmin kutsua suomettumiseksi.

Toisen maailmansodan jälkeen Suomi joutui nimittäin YYA-sopimuksen myötä ystävyyden pakkorakoon, jossa oli mantranomaisesti hoettava aina uudestaan ystävyyttä ja hyviä naapuruussuhteita. Olihan mukana toki varmaan aitoakin ystävyyttä, kuten Kekkosen ja Hrushtshevin välillä ja monien yksilöiden kesken, mutta pienen ja suuren valtion ystävyys ei ollut tasavertaista, vaan pienemmän alistumista vahvemman tahtoon hyvin monissa asioissa, ettei isoveljelle tulisi paha mieli.

Suomi pääsi irti pakkoystävyydestä itänaapurin kanssa vasta Neuvostoliiton hajottua v. 1991. Sen jälkeen tuli myös mahdolliseksi hakea Euroopan Yhteisön (nykyään Euroopan Unioni) jäsenyyttä, mikä alkoikin v. 1995.

Tällä hetkellä olemme hankalassa tilanteessa, koska EU:n politiikka ei ole aina Suomelle edullista. Paras esimerkki ovat talouspakotteet, jotka ovat ikävä haittatekijä monille suomalaisille.

Myös Suomen tiivistynyt yhteistyö NATOn kanssa herättää ristiriitaisia ajatuksia sekä Venäjällä että monissa suomalaisissa.

Siitäkin ollaan eri mieltä, voiko Suomella olla ylipäätään suoria poliittisia yhteyksiä Venäjän kanssa vai pitääkö kaikkeen saada EU:n lupa tai ainakin informoida EU:ta ensin.

Olemme nyt murroskohdassa. Jotain isoa muutosta on tulossa.

Koska Suomi on idän ja lännen välissä kuin puristuksissa, seuraava ja melko pian tuleva kansainvälisen tilanteen kiristyminen näkyy ensimmäiseksi Suomessa siten, että Venäjä hermostuu lopullisesti Suomen NATO-flirttailuihin ja tekee ennalta ehkäisevän sotilaallisen iskun Suomeen miehittämällä osan Suomesta armeijallaan.

Suomi on silloin valinnan paikalla: joko Suomen hallitus myöntää Venäjän sotilaille kauttakulkuoikeuden – tai syttyy täysimittainen sota.

Suomi tulee valitsemaan myöntyvyyden, mikä on viisainta siinä tilanteessa, ja verinen sota vältetään.

On luonnollista, että suomalaiset kokevat miehityksen aikana Venäjän viholliseksi.
Mutta lopulta tapahtuu päinvastoin. Käy nimittäin niin, että juuri Venäjän miehityksen takia tilanteet muuttuvat niin paljon, että Suomella onkin mahdollisuus irtautua Euroopan unionista ja palata täyteen itsenäisyyteen.

Kun sitten Venäjän armeija poistuu aikanaan Suomesta, koska Venäjä on kärsinyt suuria tappioita muilla rintamilla, niin Suomi on täysin vapaa sekä Venäjästä, EU:sta että lännen pankkiireista.

Tällöin Venäjälle tulee uusi johto, joka suhtautuu suopeasti Suomeen ja haluaa korvata Neuvostoliiton tekemät vääryydet palauttamalla kaikki Suomelta viime sodissa anastetut alueet takaisin Suomelle eli Petsamon, Sallan, Karjalan ja neljä Suomenlahden saarta.

Sen lisäksi Suomi tekee Venäjän kanssa sopimuksen, että myös Itä-Karjala eli Aunuksen ja Vienan Karjala sekä Kuolan niemimaa liitetään Suomeen. Sen jälkeen myös Inkerin alue ja Viro haluavat liittyä osaksi Suomea. Näin suur-Suomi syntyy vihdoinkin.

Kun näin käy, silloin Venäjästä tulee Suomen paras ystävä yhteistä vihollista eli Uuden maailmanjärjestyksen yhtä maailmanhallitusta ja sen demonista diktaattoria vastaan. Entiset veriviholliset ovat nyt samassa rintamassa Antikristusta vastaan.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sekäettäkin

      Venäjästä/neuvostoliitosta on Suomessa tehty tutkimuksia ja väitöskirjoja joista löytyy virallinen totuus asiassa.
      – Venäjän ansiosta meille tuli itsenäisyys ja perustettiin ammatillinen koulutus
      – Neuvostoliitto on suomen suurin naapuri ja tulee aina olemaan (mm. Väyrysen väitöskirja)
      – Neuvostolitto tulee aina olemaan Suomen suurin ja tärkein kauppakumppani
      – Kansainvälisesti on sovittu, että suomi kuuluu Venäjän etupiiriin
      – Venäjä on Suomen tärkein vientimaa (nyt 9%)
      – Venäjä (tiltut) käyttää paljon resusseja pitääkseen yllä ryssävihaa Suomessa
      – Karjalan palautus pilaisi useimpien ryssävihan (myös minun)
      – Venäjä (ei Suomi) on idän ja lännen puristuksissa ja tulee aina olemaan
      – Venäjän tulevaisuudesta (sotimisest) päättää ensisijassa aseteollisuus kuten USA:ssakin

      • vaiheitetäänkö

        Pysy psyko mentaalisairas paska siel natopalstallas!


    • dghjkhgdf

      "Venäjä (tiltut) käyttää paljon resusseja pitääkseen yllä ryssävihaa Suomessa"

      Juuri tämä psykopaatti natottaja on se "tiltu" joka levittää venäjävihaa natopalstalla ja milloin missäkin ja kuvittelee kaikkien suomalaisten lukevan sitä. Nimimerkkeinä mm. "Dmitri" tai "MeNotTiltu"

    • Savuttavakoski

      Turvallisin alue Suomessa elää rajanpinnassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      74
      5019
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      16
      3403
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2700
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1760
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1342
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      233
      1221
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1025
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      912
    Aihe