Mitä mieltä ameriikalaisesta

egegegege

2

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuo nyt oli kommunistin märkä uni mutta ei kuvaa jenkkidemokratiaa joskaan sekään ei ole yhtä demokraattista kuin meillä.

      Lännen demokratioissa on kuitenkin puutteistaan ja tyyleistään huolimatta demokratia pidemmällä kuin yhdessäkään sosialismiin sortuneessa maassa.

    • poloinen.avaaja

      Amerikan ei Ameriikan mantereen tai siellä yksittäisen valtion demokratialla ja yksittäisen pankkiirin puheilla on se yhdistävä tekijä, että USA:ssa ja Kanadassa on sanavapaus ja aito demokraattinen hallitusmuoto ja hallinta, toisin kuin suurimmassa osassa Etelä-Amerikkaa. vapaus yrittää ja jokin keinot ovat valitettavan samoja kuin oligarkeilla venäjällä, silti vain komut käsittää kyseiset videot koko maan ja manteren leimaksi. Ja rakastaa Venäjää ja Putinia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1719
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1595
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1373
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1299
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      915
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      881
    7. 66
      874
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      861
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe