Suomi ottaa 6 miljardia lainaa, ilman matuja tarvittaisiin vain 2. Sipilä sekä muut maamme tuhoon saattaneet, olisiko teidän veroprosentti oltava 95? No jaa, suvakkinatsithan elävät yheiskunnan tuilla, eihän sieltä paljoa irtoaisikaan. Matujen kuluista voisi huoletta leikata 80 %, se auttaisi jo.
4 miljardia lainaa matujen vuoksi!
Maksuun.nyt
49<50
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Näin sinut velvoitetaan elättämään sotilaskarkurit & käpykaartilaiset . Olet saanut " lottovoiton " ja kepun hallitsemaan voittopottia.
Sairaaloissa ja hoitolaitoksissa, ei vaihdeta vaippoja kun kerran puolessa vuodessa.
Sillähän se lisä raha saadaan mamuille riittämään. Että silleen.
Kansakaan sitten enään kaahaa autoilla kun sakotuksen tuottokin ollut pettymys joten sakkoja aletaan lähettämään joka lauantai televisiossa satunnaisille autoilijoille ihan varmuuden ja pelottelun vuoksi.
Jos neljä ihmistä seisoisi ympyrässä ja kukin lainaisi rahaa vasemmalla puolellaan olevalle. Näin jatkuisi 50 vuotta. Lopulta jokainen olisi velkaa miljardin. Kuka koskaan maksaisi velkansa? Voisiko rahavirran kääntäät oiseen suuntaan? Kukin rupeaisi maksamaan velkaansa oikealla puolellaan olevalle. Rahan virta kääntyisi vain vastakkaiseen suuntaan. Olisiko siitä jotain hyötyä?
Kuka lainaa rahaa Suomen valtiolle? Kenelle Suomen valtio lainaa rahaa?
USAn velka on miljoona miljardia. Milloin he maksaa velkansa ja kenelle?
Älkää välittäkö puhetta veloista. Kukaan ei tule koskaan maksamaan mitään kenellekään. Piste.
Kyllä pienelle velkaisella maalle voi käydä kalpaten, Kreikka on hyvä esimerkki.
Mikä oli se "kalpaten " joka sille kävi? Pelottelua riitti ja pankit varasti ihmisten rahat. Mutta nyt ne hoitaa satoja tuhansia pakolaisia.
Kukaan ei maksanut velkaa kenellekään mutta eliitti kuritti orjiaan.
Kyse oli siis vallasta ei veloista.
"Pelottelua riitti ja pankit varasti ihmisten rahat. Mutta nyt ne hoitaa satoja tuhansia pakolaisia."
Mandatum, ei päästä enää tilille, jos asiakas ei vastaa niiden brändikyselyyn tai poliitiseen uteluun. Emme siis voi avata ja katsoa, onko rahat viety. Kelle valitetaan? Näin törkeää on suomessa, ehkä tarkoituksella eroon asiakkaista. Rahat on siis tavallaan "ryöstetty" jo nyt. Ei ole mitään tosifaktaa, että ne saisi takaisin. Näin epäluotettavaa tämä on.
Jos Li saisi päättää, ei kuusi miljardia riittäisi kuin oleskeluluvan leiman leimasimen musteeseen.
Tuo neljä miljardia on vain yksi vuosi. Somalit aloittivat invaasion jo 25 vuotta sitten. Kun somaleja ja muita pakolaisia on lappanut Suomeen elätettäväksi koko ajan, niin kyllä pakolaisiin on uponnut miljardi poikineen.
http://www.hs.fi/kotimaa/a1395644104909
Vessaan pääsee kolme kertaa viikossa, vahvistaa 70-vuotias helsinkiläinen. Hän on ollut vuosia hoidossa Seniorisäätiön hoitokodissa.
Helsingin Sanomissa julkaistiin 24. maaliskuuta mielipidekirjoitus, jossa helsinkiläisen ystävä kertoi tilanteesta.
Artikkeliin liittyvät
Harri NiemeläMikrotukihenkilö, 48"Voimien väheneminen pelottaa. Kauheinta olisi liikuntakyvyn menettäminen, että joutuisi muiden armoille. Tosin tupakanpoltolla ei elä vanhaksi. Kyllä se silti pelottaa." HS kysyi: Pelottaako vanheneminen? 25.3.2014
Maanantai-iltana HS haastatteli puhelimitse hoitokodin asukasta itseään. Hän kertoi pääsevänsä vessaan maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin.
"Jos minulla on vessatarve muulloin, he sanovat aina, ettei ole vessapäivä. Sitten täytyy odottaa päivä tai kaksi."
Asiasta päätettiin hoitokokouksessa, jossa oli läsnä hoitokodin henkilökuntaa, asukas itse ja hänen lähisukulaisensa.
___________________________
kunpa ei tarvitsisi ikinä noin avuttomaan tilaan jäädä.
Jaa.No sitävarten varmaan sitten kannattaa otta lainaa,mutta elvytystä ja koulutusta varten ei. Se on jokaisella näköjään omanlaisensa arvomaailma.Leikataan työttmyysturvaa ja jaetaan sitten Suomalinen soiaaliturva muualle ja velkaannutaan toisten puolesta ja minä ku luulin jo kaikki nähneeni .
Velkataakka piti saada pienenemään, alkuun ehkä nykyiset toimet joita jääräpäisesti ajetaan läpi yhä edelleenkin olisivat ehkä saattaneet auttaa, nyt on enää turhaa höpötellä niistä ja ajaa niitä, koska ongelmien ydin taitaa olla haitta matmutus joka yhä jatkuu.
Muistaako kukaan kun joku USA.n politiikko tai vastaava talous tieteilijä kävi antamassa neuvoja joita, oliko jo SSS hallitus juuri valittu, ettei Sipilä suostunut johonkin Jenkin näkemykseen tai sopimukseen, tämä Jenkki totesi lähtiessään koittakaa tottua/soveltua moni kulttuurisuuteen, silloin VM.dia vielä kertoi jotakin todellisuuksia, monella haulla koitin hakea oliko uutinen IS, IL, YLE tai HS.ssä ei löydy vaikka kuinka haen.
Vierailun jälkeen jonkun ajan kuluttua USA.sta joku ökyrikas huuteli kuin vitsinä, muutamien vko.en tai kk.en päästä että Suomeen mahtuisi lähes 100 000 000 pakolaista, hetki huutelun jälkeen alkoikin varsinainen ns. matu tulva Suomeen, jos joku muistaa uutisen, löytää linkin, linkkaa tositteeksi.
Muistaakseni+juopottelun+välilliset+ja+suorat+kustannukset+ovat+kuuden+miljardin+luokkaa.+Jos+siis+suomalaiset+lopettaisivat+ryyppäämisen,+emme+tarvitsisi+uutta+velkaa+lainkaan+ja+jos+lisäksi+mamut+ja+matut+palautettaisiin,+niin+voisimme+lyhentää+valtion+velkaa+ainakin+neljällä+miljardilla+vuodessa+-+vaikka+muutaman+sata+miljoonaa+laittaisimmekin+välttämättömiin+parannuksiin+mm.+vanhusten+ja+kodittomien+tilanteen+korjaamiseksi!
Koska+meillä+on+velkaa+jo+110+miljardia,+niin+kestäisi+110/4+=+25+ja+puoli+vuotta,+kunnes+Suomi+olisi+täysin+velaton+valtio.+...+Sitten+voitaisiin+ruveta+lainaamaan+muille+ja+parantaa+maailmaa+koroilla,+jotka+varmasti+silloin+ovat+taas+normaalitasolla+eli+10%.
TEHKÄÄMME+SIIS+NIIN!+EIKS'+jOO.
... eikun VAIN 22,5 vuotta. (laskuvirhe)
Tottakai täytyy ottaa lainoja matujen vuoksi joka eu on pakottanut meille kun sinne liityimme ..
Eipä siis mikään ihme, että suomalaisten veriä seisautellaan näin intensiivisesti:
http://static.mvlehti.net/uploads/2016/04/13010777_10154080439114235_1859329357339134976_n.jpg
Ja kokoajan samalla suomalaisia ns. "kannustinloukuihin"(keskoomuksen keksimä sanaleikki) jäänneitä köyhiä syyllistetään ulkomaanvelan kasvusta.
Sairasta erittäin sairasta, vai pitäisikö sanoa peräti vallan "Sailasta"...
Hyvä kuva oli pakko kaapata, J. Nicholson saanut uudet kasvot, Hohto tehty uudestaan suoraan suossa ohjaajana toimii ilm. M Vanhanen tai E. Aho, R Harlin lienee varattu tässä tilanteessa :)
Koska suomalaiset tekee kuolleen ruumiini yli, uudelleen saadaan ehkä Suomi nousuun ja itsenäiseksi taas.
Pakolaiset ovat tärkein yhteiskunnallinen sijoitus, joka maksaa itsensä takaisin moninkertaisena. Tätä typerät rasistit eivät vain pysty näkemään.
"maksaa itsensä takaisin moninkertaisena." ???
Juuh, niinpä tuntuvat tekevän:
https://www.suomenuutiset.fi/suomen-perustalta-tutkimus-maahanmuuton-kustannuksista/
-Kymmenestä suurimmasta maahanmuuttomaasta ainoastaan Saksasta tulevien muuttajien nettovaikutus on positiivinen. Negatiivisimmat nettovaikutukset ovat SOMALIASTA ja IRAKISTA tulleilla maahanmuuttajilla.
Mistäs näitä matuja tällä hetkellä Suomeen enimmäkseen laittomasti tunkeutuukaan..?
Niinpä.
Ja minkä maan karvaperskultamunamaahantunkeutujia myrkkysuvakit yrittävät tällä hetkellä pää märkänä suvakkihuoramediassaan saada Suomeen väkisin maahantunkeudutettua..?
Niinpä.
Suomenuutiset.fi on oikeistolainen rasistijulkaisu joka on samalla viivalla MV-lehden kanssa. Että se siitä.
Jahas, alkaa myrkkysuvakkeja vituttaan kun asioista löytyy sittenkin muutakin(ja varsinkin tutkittua) tietoa kuin pelkkää suvakkihuoramedian valikoivaa indoktrinaatiota, heh, heh...
"Pakolaiset ovat tärkein yhteiskunnallinen sijoitus, joka maksaa itsensä takaisin moninkertaisena. Tätä typerät rasistit eivät vain pysty näkemään. "
Mielipuolen mielipde? Emme sijoita islamiin, se on fakta, sulle turha puhua. Huonoin sijoitus ikinä. Jos ne ei koulutuksen jälkeen saa omaa maataan nousemaan, mitä siitä seuraa, rikolliset varastavat öljyn. Ei öljy ole suomalaisten luonnovara, vaan arabien, hoitakoon itse omansa.
aivan puoli miljoonaa alkoholistia juo täydellä yllä pidolla lasku tavasta riippuen 6-10mild haitta menot vuodessa siitä hyvästä alkon päälikkö saa 36 tuhannen vuosi tulot vaikka viinan myynti tuotto jää 1miljd vuodessa.
Hullu
Pakolaiset ovat tärkein yhteiskunnallinen sijoitus, joka maksaa itsensä takaisin moninkertaisena. Tätä typerät rasistit eivät vain pysty näkemään.
"maksaa itsensä takaisin moninkertaisena." ???
Meneekö Ruotsissa niin lujaa sitten ???
Lujaa on mennyt ja menee joo:
https://www.youtube.com/watch?v=xnDlgT2ySrw
Suomen myrkkysuvakit vaan pyörii siinä pienessä unelmaympyrässään omaan napaansa tuijottaen...
Juutalaiset kuppaavat.
Löytyihän mun kommentilla vähän backuppiakin.
http://m.taloussanomat.fi/kansantalous/2013/08/22/suomi-otti-meille-velkaa-kenelle-maksamme/201311480/12
http://www.hs.fi/m/talous/a1435809206703
Suomi on siis jo lainannut rahaa muille!
Kovat on luvut, mitä velkaa otetaan. No mites sellainen asia, kun moni ei suostu ottamaan työtä vaikka on työttömänä, koska tulot tippuisi? Jätetään kerrankin matut hieman taaemmaksi ja mennään asian ytimeen? Olisikohan joillakin peiliin katsomisen paikka.
Mitä se kauniiden ihmisten kykypuolueen agitaattori oikein lässyttää taas?
Ja lisää tarvitaan, ns. "turvapaikanhakijamatut" eivät ole tyytyväisiä ylöspitoonsa:
http://mvlehti.net/2016/09/01/yli-sadan-moniosaajan-kapina-espoon-nihtisillan-vokssa/
-Jopa YLE tunnustaa 1. syyskuuta 2016 uutisessaan maahantunkeutuneiden moniosaajien aiheuttavan poliisille erittäin paljon tehtäviä häiriökäyttäytymisen johdosta.
Mutta mitäpä sitä ei eräiden tahojen rikastuttamiseen uhrattaisi:
-”Barona ja Luona takovat turvapaikkabisneksellä miljoonia. Turvapaikkaturistit töihin express-ohituskaistaa pitkin”.
Baronan malli:
1) Maahan saapunut turvapaikanhakija asuu konserniin kuuluvassa Luonan VOK:ssa. Yhteiskunta maksaa ja Barona tienaa.
2) Oleskeluluvan saanut majoitetaan konserniin kuuluvassa Feronomin asunnossa. Yhteiskunta maksaa vuokran ja Barona tienaa.
3) Oleskeluluvan saanut työllistetään Baronan henkilöstövuokrauksen kautta halpatöihin. Palkkaavat yritykset maksavat pientä nimellistä palkkaa ja valtio maksaa palkkatukea yms. ja Barona tienaa.
Eipä siis mikään ihme, että rahaa tarvitaan miljarditolkulla lisää matutarhausbisneksen moolokin kitaan uhrattavaksi...
Juuri noin tämä business menee eurooppatasollakin, kuten Donald Tusk tänään sanoi. Globalisaatiosta hyötyy vain eliitti, ja eussa taas meidän eliitti tai meppipaikan saatuaan eliitiksi muuttuneet edustajat edustavat eliittiä, me vain maksamme sen lystin.
Ja mikä lysteintä kaikesta, juurikin perinteisesti työläispuolueina koetut puolueet sitä eliitin rikastamista kiivaimmin ajavat.
Hyvä kommentti.
Isänmaamme emme rakentaa laittomille maahanmuuttajille !
Maassamme on suuri määrä laittomia maahanmuuttajia joiden primitiiviset ja röyhkeä käyttäytyminen täysin ei sovi eikä vastaa lakejamme, demokratiaa, ihmisoikeuksia, sananvapautta ja sivistystä. Meidän yhteinen vapaus ja turvallisuus on uhattuna !
Vastaanottaa ja hyväksyä laittomien maahanmuuttajien täytyy kieltää ! Tämä maa on rakennettu kovalla työllä ja esivanhempiemme eivät rakentaneet tätä maata laittomien maahanmuuttajien ! Täysin vastuutonta toimintaa kaikilta viranomaisilta , poliitikkojen ja hallitusten sekä turvapaikkabisnekseen sotkeutuneilta.
Yhteisen turvallisuus- ja tulevaisuus on tärkeämpä kuin nämä laittomat ! Sosiaalietuudet eivät kuulu laittomien maahanmuuttajien ! Laittomista maahanmuuttajista ei ole oikeutta asua eikä kiertää Eurooppaa ! Tällaiset toimet täyttyy rangaista ! Varmasti emme koskaan hyväksy tällaista laitonta toimintaa ja sekin
emme rakentaa maamme lähi-idän porukalle ja afrikkalaisille !
Mikä on meneillään Euroopassa ? pakolainen, kiintiöpakolainen, turvapaikanhakija Euroopan kansalainen maahanmuutosta !
Kannattava liikeidea ja minkä ihmiset tekevät kun he haluavat tehdä paljon rahaa !
http://mvlehti.net/2016/04/04/kommunistin-tytar-nasima-razmyar-kertoo-ja-latoo-faktat-poytaan/
Tämä " Kannattava liiketoiminta ei lopu koskaan " ! Nämä siirtolaiset ei ole oikeutta tulla Eurooppaan , ei ole oikeutta asua Euroopassa ! Nämä siirtolaiset ei ole oikeutta Euroopan etuuksiin !!!
Nämä siirtolaiset ole mitään tekemistä sodan Syyriassa . Se on ainoa yksityinen bisnes ! https://m.youtube.com/watch?v=yg3tqPwoVhQ
Heillä ei ole oikeutta Euroopan Etuuksiin !
Ilman passeja, henkilötodistuksia tai väärennettyjen asiakirjojen, tulivat laittomasti Eurooppaan ! Miksi ne edelleen asuvat Euroopassa ??? Ne on lähetettävä takaisin ja pitää lopettaa salakuljetus ja liiketoiminta turvapaikanhakija Eurooppaan !
Kuinka kauan tämä kestää maahanmuuttajien liiketoimintaa !?
Ajatelkaa jos tuo summa voitaisiin laittaa huonossa jamassa olevien kantasuomalaisten vanhusten tukemiseen, ei öljytukkaisten koukkunokka iphone sotakarkureiden tukemiseen.
aloittaja voisi lopettaa valehtelun ja väärien tietojen levittämisen!
Pakolaisiin ei todellakaan käytetä 4 miljardia vuodessa - haloo pelle!
Käytetään jos otetaan kaikki kustannukset huomioon mitä pakolaiset aiheuttavat Suomelle. FAKTA.
näytä FAKTAA, jotain lukuja, tilastoja, budjetteja!
Ei todellakaan pidä paikkaansa, se tietää kaikki muut!
Matukulut ovat valtionsalaisuus. Ei sullakaan ole faktaa että eivät olisi ainakin 4 miljardia euroa vuodessa. Voivat näet olla vielä enemmänkin.
http://budjetti.vm.fi/indox/sisalto.jsp?year=2016&lang=fi&maindoc=/2016/tae/valtiovarainministerionKanta/valtiovarainministerionKanta.xml&opennode=0:1:245:439:487:
Valtion budjetti ei ole salainen, kaikki löytyy kun etsii
VM:n Valtion talousarvioesitykset ovat julkisia asiakirjoja
Suvaitkaamme ja maksakaamme.
"
rikkaus
2.9.2016 18:43
Uusi
Suvaitkaamme ja maksakaamme."
Puhuu se, joka on kunnan/valtion töissä? Muilla ei ole työtä, eikä tule suvaintaakaan. Ihan turha olettama. Jos joskus voi vaikuttaa, moniko tekee sen?
Suomen hallitukset, poliitikot ja virkamiehet ovat aiheuttaneet maamme tuhon. Oletteko sitä mieltä ettei noita tarvita enää, koska tää menee vaan merkelin kautta pahemmaksi?
Matujen kulut pitää periä takaisin heidän kotimailtaan. Eikös Irak maksanut monille pakolaisille 20 000 euroa kipurahaa, jolla voisivat elellä vuoden ja sitten lähteä takaisin?
Tuo 4 miljardia on lähellä totuutta, kun puhutaan mamuista ja matuista.
Liikuin Oulun keskustassa tänään ja ei hyvältä näytä: Afrikan ja Lähi-idän nuoria miehiä aina vain enemmän katukuvassa.
Minä vain toivon sitä, että suomen kansan viha nousee tästä rahojen tuhlaamisesta noille, jotka leikkauksin taikka valtiovelkaa lisäämällä otetaan maahan. Hävyttömimmät suvakit kehtaavat sanoa, että se on hyvä bisnes ja se kertoo kyllä paljon suvakeista !
Toivon, että kansan ärtymys räjähtää esiin muualla kuin nettisivustoilla vain !
Eli kadulle kaikki marssimaan.
Hyvä kommentti.