Ystävältä pöllittiin rahat kukkarosta keskussairaalan huoneesta jossa ei ollut muita kuin hoitaja ,millään en haluaisi uskoa että joku hoitajista johon luottaa odottaakin tilaisuutta että saa putsata potilaan. Ehkä varas on ollut sivullinen kun en halua uskoa hoitajista semmosta.
Seinäjoen keskussairaalan varas
Kerttuliinaa
12150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mitä+ihmeen+hoitoja+se+hoitaja+antaa+kun+on+koko+ajan+kaksin+potilaan+kanssa+huoneessa???+Miten+potilaalle+riittää+oma+hoitaja+kun+yleensä+hoitajaa+ei+näy+missään+kun+ovat+kaikin+katsomassa+telkkua+ja+surffaamassa+netissä?+Jos+telkku,+netti+ja+kännykät+kiellettäisiin+sauraalassa+saisi+80%+hoitajista+irrtisanoa+ja+silti+kaikille+potilaille+riittäisi+entistä+paremmin+hoitajia.
Voi+tsiisus+mitä+katkeruutta+ja+panettelua.+Tuskin+olet+ollut+kellon+kanssa+tutkimusta+hoitajien+ajankäytöstä+tekemässä.+Sairaalassa+hoitohenkilökunta+on+jaksotyöajassa,jossa+esim.+työaikaan+kuuluva+ruokatauko+on+20-30+min.Tosiasiassa+tuokin+tauko+jää+usein+pitämättä+ja+eväät+hotkitaan+seisten+töiden+lomassa.+Kaikki+potilas-ym+tiedot+ovat+jo+vuosikausia+olleet+sähköisinä+tiedostoina+ja+tietokoneilla+hoidetaan+työtehtäviä+kuvittelemasi+nettisurffailun+sijaan.
Jos+työvuorossa+on+esim.viisi+hoitajaa+ja+heistä+sinun+ihmenäkemyksesi+perusteella+80+%+on+tarpeettomia,+mitenkähän+mahtaisit+toipua+esim.+vakavasta+leikkauksesta,jos+vuorossa+olisi+vain+yksi+hoitaja+,mutta+potilasmäärä+osastolla+pysyisi+ennallaan.
Sinä aikana kun rahat vietiin oli vain hoitaja huoneessa. Potilas kävi eri huoneessa missä vietti aikaa muutaman minuutin. Oli sillä välin rahat viety.
mitä mä oon ollut muutaman kerran sairaalassa saa omat kamat huoneessa lukittuun kaappiin.jos tää juippi on käyny röökillä ja unohtanu kaapin auki? tai sitten sillä on akuutti rahapula ja luulee että sairaanhoitopiiri korvaa kun ilmoittaa että lopsasta viety pari donaa
Ei käynyt röökillä. Vaan oli jo lähdössä pois ja hoitaja käski että käväise äkkiä vielä tuossa viereisessä huoneessa lääkärin työnä. Sängyn vieressä oli laatikossa laukku.hoitaja jäi huoneeseen. Oli pois muutaman minuutin. Vaikka omalla vastuulla jätetään tavarat,niin onko sairaala joku varas vapaa vyöhyke mistä saa pölliä kaikki mikä irti lähtee!!?
Ps.eikä ole edes yrittänyt mitään korvauksia hakia koska siellä on kaikki omalla vastuulla jos rahaa häviää..pointti on se että oikeestikko hoitajat nyysii rahat vai oliko hoitsu kuuro sokee kun ei huomannut kun varas kävi seljäntakana.
Jos syntyy epäilys, että sairaalassa on varastettu rahaa tai muuta omaisuutta, selkeintä on tehdä asiasta rikosilmoitus. Sairaalan henkilökunta ei ole koulutettu rikostutkinnan tekemiseen, vaan se kuuluu ammattilaisille.
Ok,kiitos vastauksesta. Vielä ei ole tehty rikosilmoitusta,eikä ole edes sairaalaan ilmoitettu koska kyse on vain 50eurosta ,mutta tänään varmasn tehdään ilmoitukset.
Jos joku hoitaja pöllii säännöllisesti ihmisten rahoja, niin tee ihmees rikosilmoitus niin saadaan tuollainen hoitaja pois. Voi olla valehoitajakin.
Ei siellä ulkopuolisia hiippaile kattelees et kuka on lähdössä huoneesta pois, aika selvä tapaus mihin rahat katosi.
Itsellä kokemuksia näisyä seunäjoen hoitajista baarin puolelta. Pillereitä ja viinaa tykkäävät vetää. Ja ollaan niiiiin nättejä että..
Minulla taas on Seinäjoen keskussairaalasta eri osastoilta kokemusta hoidosta. Hyviä ja ammattitaitoisia sairaanhoitajia ovat. Kenestäkään ei tule tehdä syyllistä ennen kuin poliisi on tutkinut asian. Perättömät puheet ovat kunnianloukkaus. Oikeudet ne on hoitajillakin. Miski ihmeesä kyseisen potilaan omainen ei ottanut asiaa esille osastolla? Tälläisillä palstoilla kirjoittelu ihmetyttää.
Osastolla ei otettu puheeksi koska huomattiin pihassa että rahat kadonnu,autossa vielä pengottiin koska ei uskottu että noin voi käydä. Mutta ehkä joku sivullinen varas ehti käydä huoneessa.. täällä kirjoitan koska haluan varoittaa muita että pitäkää huoli rahoista kun koskaan ei voi tietää koska varas iskee ja ettei muille kävisi näin.