Palkka ei riitä laskuihin yhä useampi sossun luukulla!!
Pienituloisen on vaikea tulla toimeen varsinkin pääkaupunkiseudulla, jossa entistä useampi työssäkäyvä on joutunut turvautumaan toimeentulotukeen.
Matalapalkka-alalla työskentelevä osa-aikainen työntekijä voi tulla toimeen palkallaan muuten, mutta sosiaalitoimi maksaa esimerkiksi joka kolmas kuukausi tulevan sähkölaskun. Myönnettävän tuen määrät ovat kuitenkin pieniä.
– Suurin osa meidän työssäkäyvistä asiakkaista ei hae toimeentulotukea joka kuukausi, vaan kerran tai kaksi vuodessa. Rahat riittävät juuri ja juuri elämiseen, mutta esimerkiksi isompaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja pitää ostaa aina välillä, Helsingin kaupungin nuorten palvelujen ja aikuissosiaalityön johtaja Maarit Sulavuori kertoo.
Helsingissä toimeentulotukea saavien työssäkäyvien kotitalouksien määrä on noussut. Kun vuonna 2010 niitä oli 2 800, viime vuonna niitä oli 3 300. Kaikkiaan toimeentulotukea sai viime vuonna noin 44 800 kotitaloutta.
– Tuntuma on, että kaupan alan tuntityö on vähentynyt selvästi. Meillähän on myös terveys- ja sosiaalialan tuntityöläisiä, mutta heidän tuntinsa eivät ole vähentyneet niin selkeästi, Sulavuori sanoo.
Sulavuoren mukaan tuntityön väheneminen on tuonut sosiaalitoimen luukulle myös opiskelijoita, joille ei enää riitä työtunteja.
Kaupungeissa
kituutetaan
Tilastojen perusteella ongelma on alueellinen. Palvelualojen ammattiliiton PAMin mukaan Uudellamaalla osa-aikaisista työntekijöistä 4,9 prosenttia turvautui tänä keväänä toimeentulotukeen, kun muualla Suomessa luku oli 1,3. PAM edustaa muun muassa myyjiä, siivoojia, tarjoilijoita ja vartijoita.
Kasvu näkyy myös PAMin jäsenkyselyssä. Vielä vuonna 2013 osa-aikaisista työntekijöistä Uudellamaalla toimeentulotukeen turvautui vain 3,1 prosenttia. Muualla Suomessa luku on marginaalisesti pienentynyt viime vuodesta, 1,5 prosentista 1,3 prosenttiin.
Joustojen subventointi menee
veronmaksajan piikkiin
Taloussanomat kertoi elokuussa tavarataloketju Stockmannin aikeista vähentää myyjiensä tunteja. Suomen Lähikauppa puolestaan kertoi aloittavansa yt-neuvottelut
Keväällä yhdysvaltalainen Americans for Tax Fairness -verkosto arvioi, että pelkästään Wal-Martin matalapalkkaisten työntekijöiden tukeminen maksoi yhdysvaltalaisille veronmaksajille 6,2 miljardia dollaria, koska heidän palkkansa eivät riitä elämiseen.
http://www.taloussanomat.fi/raha/2014/11/11/palkka-ei-riita-laskuihin-yha-useampi-sossun-luukulla/201415120/139
Palkka ei riitä laskuihin yhä useampi sossun luuk
34
937
Vastaukset
- jkoiuuy
mpaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja pitää ostaa aina välillä, Helsingin kaupungin nuorten palvelujen ja aikuissosiaalityön johtaja Maarit Sulavuori kertoo.
Helsingissä toimeentulotukea saavien työssäkäyvien kotitalouksien määrä on noussut. Kun vuonna 2010 niitä oli 2 800, viime vuonna niitä oli 3 300. Kaikkiaan toimeentulotukea sai viime vuonna noin 44 800 kotitaloutta.- lkjiuh
äkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja pitää ostaa aina välillä, Helsingin kaupungin nuorten palvelujen ja aikuissosiaalityön johtaja Maarit Sulavuori kertoo.
Helsingissä toimeentulotukea saavien työssäkäyvien kotitalouksien määrä on noussut. Kun vuonna 2010 niitä oli 2 800, viime vuonna niitä oli 3 300. Kaikkiaan toimeentulotukea sai viime vuonna noin 44 800 k - gvcfde
mutta sosiaalitoimi maksaa esimerkiksi joka kolmas kuukausi tulevan sähkölaskun. Myönnettävän tuen määrät ovat kuitenkin pieniä.
– Suurin osa meidän työssäkäyvistä asiakkaista ei hae toimeentulotukea joka kuukausi, vaan kerran tai kaksi vuodessa. Rahat riittävät juuri ja juuri elämiseen, mutta esimerkiksi isompaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja pitää ostaa aina välillä, Helsingin kaupungin nuorten palvelujen ja aikuissosiaalityön johtaja Maarit Sulavuori kertoo. - lkjhuyt
utta esimerkiksi isompaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja pitää ostaa aina välillä, Helsingin kaupungin nuorten palvelujen ja aikuissosiaalityön johtaja Maarit Sulavuori kertoo.
Helsingissä toimeentulotukea saavien työssäkäyvien kotitalouksien määrä on noussut. Kun vuonna 2010 niitä oli 2 800, viime vuonna niitä oli 3 300. Kaikkiaan toimeentulotukea sai viim - gvcfdre
lkka-alalla työskentelevä osa-aikainen työntekijä voi tulla toimeen palkallaan muuten, mutta sosiaalitoimi maksaa esimerkiksi joka kolmas kuukausi tulevan sähkölaskun. Myönnettävän tuen määrät ovat kuitenkin pieniä.
– Suurin osa meidän työssäkäyvistä asiakkaista ei hae toimeentulotukea joka kuukausi, vaan kerran tai kaksi vuodessa. Rahat riittävät juuri ja juuri elämiseen, mutta esimerkiksi isompaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja pitää ostaa aina välillä, Helsingin kaupungin nuorten palvelujen - nbvgfr
sa meidän työssäkäyvistä asiakkaista ei hae toimeentulotukea joka kuukausi, vaan kerran tai kaksi vuodessa. Rahat riittävät juuri ja juuri elämiseen, mutta esimerkiksi isompaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja pitää ostaa aina välillä, Helsingin kaupungin nuorten palvelujen ja aikuissosiaalityön johtaja Maarit Sulavuori kertoo.
Helsingissä toimeentulotukea saavien työssäkäyvien kotitalouksien määrä on noussut. Kun vuonna 2010 niitä - jbhgftr
dän työssäkäyvistä asiakkaista ei hae toimeentulotukea joka kuukausi, vaan kerran tai kaksi vuodessa. Rahat riittävät juuri ja juuri elämiseen, mutta esimerkiksi isompaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja pitää ostaa aina välillä, Helsingin kaupungin nuorten palvelujen ja aikuissosiaalityön johtaja Maarit Sulavuori kertoo.
Helsingissä toimeentulotukea saavie - jnbhgtr
ka-alalla työskentelevä osa-aikainen työntekijä voi tulla toimeen palkallaan muuten, mutta sosiaalitoimi maksaa esimerkiksi joka kolmas kuukausi tulevan sähkölaskun. Myönnettävän tuen määrät ovat kuitenkin pieniä.
– Suurin osa meidän työssäkäyvistä asiakkaista ei hae toimeentulotukea joka kuukausi, vaan kerran tai kaksi vuodessa. Rahat riittävät juuri ja juuri elämiseen, mutta esimerkiksi isompaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja pitää ostaa aina välillä, Helsingin kaupungin nuorten palvelujen ja aikuissosiaalityön johtaja Maarit Sulavuori kertoo. - nbvgftre
laskuihin yhä useampi sossun luukulla!!
Pienituloisen on vaikea tulla toimeen varsinkin pääkaupunkiseudulla, jossa entistä useampi työssäkäyvä on joutunut turvautumaan toimeentulotukeen.
Matalapalkka-alalla työskentelevä osa-aikainen työntekijä voi tulla toimeen palkallaan muuten, mutta sosiaalitoimi maksaa esimerkiksi joka kolmas kuukausi tulevan sähkölaskun. Myönnettävä - plkmkju
vuodessa. Rahat riittävät juuri ja juuri elämiseen, mutta esimerkiksi isompaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja pitää ostaa aina välillä, Helsingin kaupungin nuorten palvelujen ja aikuissosiaalityön johtaja Maarit Sulavuori kertoo.
Helsingissä toimeentulotukea saavien työssäkäyvien kotitalouksien määrä on noussut. Kun vuonna 2010 niitä oli 2 800, viime vuonna niitä oli 3 300. Kaikkiaan toimeentulotukea sai viime vuonna noin - ibvfde
entelevä osa-aikainen työntekijä voi tulla toimeen palkallaan muuten, mutta sosiaalitoimi maksaa esimerkiksi joka kolmas kuukausi tulevan sähkölaskun. Myönnettävän tuen määrät ovat kuitenkin pieniä.
– Suurin osa meidän työssäkäyvistä asiakkaista ei hae toimeentulotukea joka kuukausi, vaan kerran tai kaksi vuodessa. Rahat riittävät juuri ja juuri elämiseen, mutta esimerkiksi isompaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja pitää ostaa aina välillä, Helsingin kaupungin nuorten palvelujen ja aikuissosiaalityön johtaja Maarit Sulavuori kertoo.
Helsingissä toimeentulotukea saavien työssäkäyvie - uhghgtr
toimi maksaa esimerkiksi joka kolmas kuukausi tulevan sähkölaskun. Myönnettävän tuen määrät ovat kuitenkin pieniä.
– Suurin osa meidän työssäkäyvistä asiakkaista ei hae toimeentulotukea joka kuukausi, vaan kerran tai kaksi vuodessa. Rahat riittävät juuri ja juuri elämiseen, mutta esimerkiksi isompaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja pitää ostaa aina välillä, Helsingin kaupungin nuorten palvelujen ja aikuissosiaalityön johtaja Maarit Sulavuori kertoo. - iiiuiiiuiiu
i vuodessa. Rahat riittävät juuri ja juuri elämiseen, mutta esimerkiksi isompaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja pitää ostaa aina välillä, Helsingin kaupungin nuorten palvelujen ja aikuissosiaalityön johtaja Maarit Sulavuori kertoo.
Helsingissä toimeentulotukea saavien työssäkäyvien kotitalouksien määrä on noussut. Kun vuonna 2010 niitä oli 2 800, viime vuonna niitä oli 3 300. Kaikkiaan toimeentulotukea sai viime vuonna noin 44 800 kotitaloutta.
– Tuntuma on, että kaupan alan tuntityö on vähenty - ttgftre
osa-aikainen työntekijä voi tulla toimeen palkallaan muuten, mutta sosiaalitoimi maksaa esimerkiksi joka kolmas kuukausi tulevan sähkölaskun. Myönnettävän tuen määrät ovat kuitenkin pieniä.
– Suurin osa meidän työssäkäyvistä asiakkaista ei hae toimeentulotukea joka kuukausi, vaan kerran tai kaksi vuodessa. Rahat riittävät juuri ja juuri elämiseen, mutta esimerkiksi isompaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja p - yyhbgfre
n on vaikea tulla toimeen varsinkin pääkaupunkiseudulla, jossa entistä useampi työssäkäyvä on joutunut turvautumaan toimeentulotukeen.
Matalapalkka-alalla työskentelevä osa-aikainen työntekijä voi tulla toimeen palkallaan muuten, mutta sosiaalitoimi maksaa esimerkiksi joka kolmas kuukausi tulevan sähkölaskun. Myönnettävän tuen määrät ovat kuitenkin pieniä.
– Suurin osa meidän työssäkäyvistä asiakkaista ei hae toimeentulotukea joka kuukausi, vaan kerran tai kaksi vuodessa. Rahat riittävät juuri ja juuri elämiseen, mutta esimerkiksi isompaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheiss - TTGHYTR
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
- HHHHHHHHHHHRRR
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
- ggggghh
ä osa-aikainen työntekijä voi tulla toimeen palkallaan muuten, mutta sosiaalitoimi maksaa esimerkiksi joka kolmas kuukausi tulevan sähkölaskun. Myönnettävän tuen määrät ovat kuitenkin pieniä.
– Suurin osa meidän työssäkäyvistä asiakkaista ei hae toimeentulotukea joka kuukausi, vaan kerran tai kaksi vuodessa. Rahat riittävät juuri ja juuri elämiseen, mutta esimerkiksi isompaan lääkekustannukseen tai sairaalajaksoon tarvitsee tukea. Esimerkiksi lapsiperheissä antibiootteja pitää ostaa aina välillä, Helsingin kaupungin nuorten palvelujen ja aikuissosiaalityön johtaja Maarit Sulavuori kertoo.
Helsingissä toimeentulotukea saavien työ - hhbvgfre
ituloisen on vaikea tulla toimeen varsinkin pääkaupunkiseudulla, jossa entistä useampi työssäkäyvä on joutunut turvautumaan toimeentulotukeen.
Matalapalkka-alalla työskentelevä osa-aikainen työntekijä voi tulla toimeen palkallaan muuten, mutta sosiaalitoimi maksaa esimerkiksi joka kolmas kuukausi tulevan sähkölaskun. Myönnettävän tuen määrät ovat kuitenkin pieniä.
- cxmnvz
Kohta et kuule saa palkkaa yhtään.
Suomeen kehitetään tuolla piilossa yhteiskuntaa jossa ei ole palkanmaksua, vaan duunarit tekee akien ilmaseksi. Mutta palvelut maksaa ja niitähän et voi ostaa kun sulla ei ole rahaa. Sinusta tulee sossuasiakas ja sittenhän sinua voi kohdella miten vaan, Ja siihenhän hallitus tähtää,- fbb
Sinuakin voisi vetää turpaan huoletta.
- plättytässä
fbb kirjoitti:
Sinuakin voisi vetää turpaan huoletta.
An tulla vaan!!!
- eioletaloushanskassa
Jos rahat tuhlataan, niin eihän ne silloin riitä! Monet palkansaajat pistää tilin menemään saman tien ja loppukuu eletään rahattomina.
Rikkaatkin pärjää tosi pienellä ja siksi rikastuvat. Ja monet köyhät vaurastuvat pienilläkin tuloilla, kun elävät säästäväisesti.
Ei säästävältä rahat lopu! - gfgjj
Juuri noin, elämän tyyli ratkaisee.
- AofD
Mukava huomata,kuinka hyvin valtio yllyttää kansalaisiaan muukalaisvihaan. Bravo! Piece Makerit esiin...
- pärstänvaikutus
Olisi ihan kiva tietää millaisilla menoilla ja mihin niitä on käytetty saa ansiotuloja saava toimeentulotukea? Kun ailin toimeentulo lasketaan yhdelle henkilölle 485 €/kk millaisia menoja hyväksytään niin että ne kuluistaan huolimatta antavat oikeuden saada tulonsiirtona toimeentulotukea.
- eitodellakaanomasyy
Kunnan toimeentulotuki jakaa tulon riittäviksi seuraavasti:
Summa 1.1.2015 on 485,50 € /kk
Ravintomenot 48 % (232,89 € / kk ) [2794,68 € v.]
Vaate- ja jalkinemenot 7 % ( 33,96 € / kk) ~ 400 €/ vuosi
Informaatiomenot (lehti, puhelimen, netti ) 19 % (92,18 €/ kk) [1106,16€ v. ]
Vähäiset terveydenhuoltomenot 3 % reseptivapaat lääkkeet (14,55 € / kk ).
{ 174,60€ v. }
Muut jokapäiväiseen toimeentuloon kuuluvat menot 23 % (111,59 €/kk)
yhteensä 100 % 485,50 €/kk
Asuntolainan lyhennykset eivät ole toimeentulotukeen kuuluvia menoja ei myöskään kulutusluotot.
Itselläni on 14.9.2016 terveydenhoito menot= hammaslääkäri, Apteekki reseptilääkkeet, sairaala laskut ja lääkärimaksut 1 022 € ja vielä on vuotta jäljellä sekä seurannassa olevia sairauksia.
En silti edes yritä hakea toimeentulotukea...
Perityt sairaudet ja olen oikea lääkäri harmi; ei verenpainetta, kolesteroli 3,3 ei sokeri. Mutta niinhän se menee köyhä perii sairauksia ja rikas varallisuutta. - rahatloppujavatsakurnii
Mielelläni lukisin täällä kerrottavista säästövinkeistä, joilla peruspäivärahalla (700€/kk) elävä työtön saa hoidettua laskunsa ja muistaa syödä terveellisesti ja hyvin ja vielä jää rahaa säästöön pahan päivän varalle.
- hyvinpärjää
Päivän talousoppi , ensin vuokra . Sitten vesi sähkö . Netti jos ei wlania. Sitten lasketaan 31 vrk ruoka . Viikon ruoka 2 leipäpakettia voimargar ja tuore kurkkua . Makkara . Noin 6€ . Kahvi 3-4€ . Kahvikerma 2€. Sokeri 1€. Perunapussi1€. Lenkkimakkara1-2€. Vehnäjauhopaketti 1€ . Makkarakastike keitetyt potut ja leipä per päivä kahvin kanssa . Sunnuntai Maito litra munapaketti 3€ . Paista lättyjä . Laske 31 vrk joka kk ruokaa . Lenkkeile jumppaa. Kun pyykinpesujauhe 3€ loppuu rahat loppuu käytä shampoota pyykin pesuun tai saippuaa. Kuluneet housut leikkaa poikki saat shortsit kesäksi. Rikkinäinen t-paita pese lattia sillä ennen roskiin heittoa. Tää on säästöä. Kun vanhoja vaatteita korjaa itse ompelemalla säästää. Kun näet alennusmyynnin osta monta paria sukkia hanskoja pipoja alushousuja . Pärjäät loistavasti . Vanhoista lakanoista ompele kauppakassi tyynyliina pyyhe. Vanhoja verhoja voi uusiokäyttää.Täi shampoo n.12€ apteeksista lopettaa päänahka kutinan . Tyynyjä kannattaa vaihtaa alesta3-6€ kpl. Osta aina lahjaksi ruokaa kuten teetä kahvia näin autat ystäviäsi. Osta kampoja nipussa ja kasvata itse kukkapurkissa basilikaa tilliä jne. Osta pohjalliset kenkiin niillä jatkat käyttöikää. Kenkiä kannattaa hoitaa. Vessanpytyn voi pestä shampoollakin jos raha on tiukassa. Verhot voi käyttää lakanoina ennen roskiin heittoa . Tee itse omenahilloa omenista . Leivälle voi laittaa halpamakkaran lisäksi punajuurta paprikaa ja kananmunaa. Siis joka kuukausi saat säästöön 100€ . Yleensä tonnikala- riisipaketti on säästäjien ykkösruokaa .
- nypärjää
Riittää kun laittaa järjestykseen eikä ota yhtäkään vippiä eikä lainaa. Älä tee laskuja . Pakolliset vaan. Kyllä jää säästöön . Eikä osta ylimäärästä .
- köyhäpummi
Miten ihmiset oikein elää kun rahat ei riitä ruokaan. Lopettaisivat turhan tavaran ostamisen ja lopettaisivat sosiaalisen elämän joka vie paljon rahaa. Ei pitäis käydä ulkona kahviloissa ja pizzerioissa eikä elokuvissa. Ei pidä ostaa lehtiä eikä mitään. Sossu ragat pitää käyttää ainoastaan ruokaan ja pitäis riittää hyvin.
- pienelläkinpärjää
Kyllä se raha riittää moneen, kun käyttää harkiten. Eikä sosiaalinen elämä välttämättä vie paljon rahaa. Paljon on tarjolla ilmaiseksi, konsertit, messut, näyttelyt ym. Lehtiäkin saa ilmaiseksi tarjouksista, sekä monia lehtiä saa muutekin ilmaiseksi, kunhan vain viitsii tilata.
Matkoille pääsee ilmaiseksi, monet yritykset tarjoaa mm. ilmaisia risteilyjä. Käy koeajamassa uusi automalli ja saat ristelyliput ilmaiseksi.
Ruoka ei paljoa maksa ja sitäkin saa ilmaiseksi jakeluista.
Jos ottaa kaiken ilmaisen tarjonnan vastaan, ei rahaa juuri kulu. Asuminen maksaa, mutta meidänkin perheen asuminen maksaa 200€/kk (sis. sähkö, kiinteistövero, tiemaksu, jätemaksu, vesimaksut, vakuutus), joten ei mikään kulu.
- kursiipa
Tuntuu tämä eteläsuomi tarvitsevan kaikki soskun rahat, eivät tunnu elävän millään palkalla, mutta onhan se käytävä muutamakerran vuodessa etelän matkalla ja jokaisessa konsertissa ja rokkitapahtumassa, jotta silleen soskuun.
- dfhdfhfh
Rahat ei riitä edes työntakia muuttamiseen....Voi harmi. :F
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216605Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5562275- 1471857
- 841245
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa971032- 72970
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.82927Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10833- 32830
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon147757