Intoava mieli

Intomielnä n-kurkiainen hakeutui elintarvikeliikkeeseen. Päivän sekava hapuilu vaihtui illaksi varmistuvaan suunnitelmaan. Jo pitkään oli paikallinen s kauppa ravinnut n-kurkiaisen köyhyyden ja kurjuuden ruoskimaa mieltä ja kehoa. Nimittäin sisäävetotuotteena oli sellainen hieman gay henkisellä kuvalla varustettu pyöreä leipä. Jonka hinta vaihteli välillä 0.35-0.45€ / pussukka. Mutta tänään kaikki oli toisin. Ko. elintarvikkeen hinta oli pompsahtanut jäätävän kylmään 1.26€ pussukkahintaan. Toisaalta hieman lohtua toi meetwurstimakkara, jota tarjottiin alle 3€ puoli kilogrammia. Nyt viikonlopun suuntaviivojen selkiydyttyä. On selvää, että meetwursti on päivän ja mikseipä myös koko viikonlopun kaikkien päivien sana.
Juomana on mennyt maitojuomat ihan liikkeiden perus-sarjoista. Mölö ei ehkä jostain syystä putoa? Vähän sellaista vaihtelunhalua on juomapuolellakin olemassa. Kun juoma kuitenkin on paitsi jokapäiväinen sukuri, niin myös mahdollisuus makuhyvään. Joka onkin jo jonkin aikaa onnistunut niin, että mahdollisuudet, jopa raakaan veteen ovat olemassa. Varsinkin jäätävän kylmänä vaihtoehtona jääpaloilla.

15

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • freesaaja

      Kunhan muistat sekokepittää jääboltsut vesiannoksesi sekaan mahdollisimman freesaavan kokemuksen saamiseksi. Suolaropsaus veteen tuo suutuntumaan mukavaa napakkuutta.

      • N-kurkiainen suosittaa samaa. Bubbeloinninomainen tilanne on mahdollista saada aikaiseksi sekokepityksellä. Ja epäilemättä jääkuutiot freesaavat. Varsikin, jos itse vesibaassis on ollut jäätävän kylmää. Tässä asiassa tietenkin käy mielessä se, mikä voisi olla blenderin rooli asiassa? Hileellä on omat puolensa joihin on ehkä hyvin vaikeaa ottaa kovin laajasti kantaa kovin lyhyen ajan puitteissa? Muta enemmänkin hilemaailma voisi ehkä sopia sellaiseen naisellis femiiniseen smoothieden maailmaan, kuin heteron rankkaan alfa urosten suolan ja proteiinin täytteiseen maailmaan.
        Suolaropse bubbeloituun veteen on ihan ok. Pitäisi vain löytää jostain sellainen kovasti suutuntumaltaan napakka suolasarja. Josta ei oikein muistu nyt mitään mieleen. Ehkä sellainen perus Jozosta hieman rankemmin napakkaan ja suun napakkuuteen vielä enmmäkin taipuva suolasarja. Jotenkin sellainen vieläkin nopeampi väkevyyden hyvä ja sellainen hieman veteen sekoittumaton suolasarja.


    • Ropsetta_hanuriin

      Taas laskeneet yhden hullun ihmisten ilmoille.

      • fdhbdhf

        Ole sinä hiljaa jos ei ole ikinä mitään muuta sanottavaa. Olet pelkästään lahjaton ja tylsä, ja kommenttisi ovat tilan tuhlausta.


      • Ropsetta_hanuriin
        fdhbdhf kirjoitti:

        Ole sinä hiljaa jos ei ole ikinä mitään muuta sanottavaa. Olet pelkästään lahjaton ja tylsä, ja kommenttisi ovat tilan tuhlausta.

        Tunge sinä ropse suoleesi ja mene pihalle kukkumaan, mokomakin vesipää.


    • Jos saat halpoja sitruunoita lidl..tai sitruunatiivistettä jääkylmä vesikin muuttuu suorastaan jalojuomaksi. Tekee hyvää vatsalle, saa vitamiineja ja keho tykkää muutenkin.

      • fdhbdhf

        Jo pienellä lisäyksellä saa vedestä makuvettä. Sitruunaviipaleen lisäksi voi kokeilla vaikka kurkkua, minttua, tai muutamaa vadelmaa. Oma lukunsa ovat sitten tietysti myös jääteet ja -kahvit.


      • N-kurkiainen pitää makuvedestä. Koska se on köyhälle hyväksi. Vitamiinit, flavonoidit yms. jäävät köyhältä usein saamatta sanoin kuin proteiinit. Siksi n-kurkiainen ei olekaan koskaan suosittanut ääriköyhyydessä oleville vettä juomaksi. Koska elintarvikkeiden haaliminen on kuitenkin köyhyyden suurin haasta. Ja siksi juomisella on olennainen merkitys köyhyydessä olevan operointomahdollisuuksiin.


    • reissarijäillä

      Sitä en ymmärrä miksi sen veden pitää olla niin jääkylmää. Itse en ainakaan pysty jäistä vettä suoraan janoon juomaan, pienillä hörpyillä korkeintaan.
      Mutta se sitruuna on vedessä hyvä, ja jos samarinia on niin siitä saa poreita ja suolaa.

    • Nälkäkusipäinen

      Päivän sekava hapuilu muuttui päivän sekavaksi horinaksi.

      • fdhbdhf

        Kunnes toisin todistetaan, sinun kontribuutiosi palstalle on on olla kateellinen paska jonka ainoana, surkeana strategiana on yrittää vaientaa paremin artikuloivat.

        Valitettavasti se ei saa sinua vaikuttamaan yjtään sen fiksummalta, päinvastoin.


      • Nälkäkusipäinen
        fdhbdhf kirjoitti:

        Kunnes toisin todistetaan, sinun kontribuutiosi palstalle on on olla kateellinen paska jonka ainoana, surkeana strategiana on yrittää vaientaa paremin artikuloivat.

        Valitettavasti se ei saa sinua vaikuttamaan yjtään sen fiksummalta, päinvastoin.

        "Paremin", "yjtään", niinpä. Olet siis sekavan ja yhdentekevän horinan ystävä.
        Ps. paska-sanan jälkeen pilkku.


      • fdhbdhf

        Olet siis niitä joiden mielestä mitättömät typot ja vähäiset kielioppivirheet määrittelevät tekstin merkityksen ja asiasisällön?

        Niinpä, teitä on monta, yhdistävänä tekijänä oman vähälahjaisuuden kompensoiminen merkityksettömillä muotoseikoilla.


      • Nälkäkusipäinen
        fdhbdhf kirjoitti:

        Olet siis niitä joiden mielestä mitättömät typot ja vähäiset kielioppivirheet määrittelevät tekstin merkityksen ja asiasisällön?

        Niinpä, teitä on monta, yhdistävänä tekijänä oman vähälahjaisuuden kompensoiminen merkityksettömillä muotoseikoilla.

        Missähän kohtaa kirjoituksiasi on jotakin merkitystä ja asiasisältöä? Taikka tuon ahkerasti puolustelemasi aloittajasekopään.


      • fdhbdhf

        Nälkäkurkiainen on parhaimmillaan hyväntuulinen sanataiteilija, luova ja hauska verbaali-ilotulittelija.

        Sinä: harmaa ja ikävä ankeuttaja, kuin marraskuinen maanantai ilman valon tai toivon pilkahdustakaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      76
      4251
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      90
      3968
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2478
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      66
      2324
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      41
      2044
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1919
    7. 118
      1901
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      54
      1678
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1672
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      66
      1582
    Aihe