Työtömät Lukijat kertovat

Työtömät Lukijat kertovat

Lapset kasvavat vaatteistaan ja uusia metsästän kirpputorilta. Uusia ei ole varaa ostaa. Harmittaa, ettei lapsille voi tarjota huvituksia, herkuteltavaa tai leluja niin kuin haluaisi. Joo, ilmaiseksikin voi pitää hauskaa, mutta jos lapsi haluaa HopLopiin, kun muutkin menevät, on se vaan kurjaa, kun ei voi iloa tarjota.

äiti

Pelkkää senttien laskemista, kun asumismenojen jälkeen jää käyttöön 280 euroa kuukaudessa. Kuusi vuotta olen hakenut töitä tauotta, mutta tämän ikäisenä (56) ei pääse edes haastatteluun. Rahaa ei ole mihinkään. Mitään en voi hankkia, minnekään en voi matkustaa. Mutta eihän se Sipilän hallitusta kiinnosta, miten tavallisilla ihmisillä menee.

ent työntekijä

Eniten rassaa se, kun täytyy olla jatkuvassa valmiustilassa. Ja se, että hakemuksia lähtee, eikä haastatteluun asti edes pääse. Sitten luen iltapäivälehdestä jonkun Vartiaisen tai Wahlroosin kommentteja laiskoista työttömistä ja katson ympärilleni puhtaana kiiltävää kotia, viikattuja pyykkejä, alusta asti itse tehtyä ruokaa ja leivonnaisia, tarkkaan hiottuja työhakemuspohjia. Ja mietin, miten tässä maailmassa jaksaa elää.

Elämäni onnellisin viikko oli puolen vuoden määräaikaisen sopimuksen ajalle syntynyt lomaviikko. Kerrankin sai luvan kanssa lomailla. Tiesi, koska työ taas alkaa. Se oli lomafiilis!

Työtön-työssä-työtön-työtön-työtön

Työttömyys on aiheuttanut häpeän tunteen omasta elämästä. Tutuille ihmisille tulee esitettyä rohkeaa ja reipasta, vaikka tosiasiassa pää on 24/7 täynnä ahdistuneita ajatuksia. On vaikea myöntää tutuille, että pelottaa, suututtaa ja turhauttaa, sillä tuntuu, ettei minulla ole oikeutta purkaa sellaista taakkaa ihmisille, joiden arki on alituista kalenterin kyttäämistä ja paikasta toiseen juoksemista. Heillä vasta rankkaa onkin.

On rankkaa kuulla tuttujen ihmisten suusta "miten sä oot noin väsynyt vaikka makaat kotona päivät pitkät", kun itsekin tietää sen, inhoaa sitä, ja tekisi mitä vain, että pääsisi olemaan taas aktiivinen.

Eerika

Olen ansiosidonnaisella ja mieleni tekisi perustaa yritys, mutta se ei kannata, koska menetän kaikki korvaukset, jos minusta tulee yrittäjä.

Kannatan lämpimästi pääministeri Sipilän ehdotusta, että ansiosidonnaista voisi maksaa ikään kuin starttirahana ja yrittäminen työttömyyden aikana sallitaan ilman korvauksen menettämistä.

loukussa

Emme voi mennä häihin, koska ei ole rahaa häälahjaan eikä juhlavaatteisiin (kirpputorikin on liian kallis). Ajokorttiin ei ole rahaa, mikä tarkoittaa, että lasta ei voi kuskata esim. harrastuksiin tai pitemmällä asuvien kavereiden luo.

Talvella lapset ovat pois koulusta, jos on hiihtoa, koska suksiin ei ole rahaa.

Pitkäaikaistyötön

Ei työttömiä työnhakijoita tarvitse holhota kuin pikkulapsia. Työttömät ovat raavaita miehiä ja itsenäisiä naisia, omanarvontuntoisia moniosaajia siinä missä muutkin kansalaiset. Pois se, että meitä kohdellaan kuin olisimme avuttomia emmekä osaisi päättää omaan elämäämme liittyvistä asioista itse.

Meinaako esimerkiksi Salon kunta laittaa 500 entistä nokialaista pilipalikurssille tai suoraan kuntouttavaan työtoimintaan nikkaroimaan linnunpönttöjä tai täyttämään ristikoita?

Captain Cook

Työttömänä haluaisin sanoa, että sellaiset työllistämistoimenpiteet, jotka perustuvat pakkoon tai painostukseen tai sanktioihin, eivät pidemmän päälle edesauta kestävän yhteiskunnan rakentumista lainkaan. Päinvastoin.

Jos simputus on armeijassa rikos, on se sitä taatusti TE-toimistoissakin.

Peke

Olen 57-vuotias

mies. Olin 33 vuotta töissä

telakalla, josta irtisanottiin tuotannollisista syistä. Olen yrittänyt lähettää hakemuksia ja saada vielä töitä mm. kouluttautumalla hoiva-avustajaksi. Mutta tämän ikäistä ei huolita edes hoiva-alalle vaikka sain ihan hyvät paperit.

regu
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015072020060546_uu.shtml
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Että ihmiset jaksaa valehdella!

---

"Pelkkää senttien laskemista, kun asumismenojen jälkeen jää käyttöön 280 euroa kuukaudessa. Kuusi vuotta olen hakenut töitä tauotta, mutta tämän ikäisenä (56) ei pääse edes haastatteluun. Rahaa ei ole mihinkään. Mitään en voi hankkia, minnekään en voi matkustaa. Mutta eihän se Sipilän hallitusta kiinnosta, miten tavallisilla ihmisillä menee."

Toimeentulotukilain mukaan jokaiselle pitää jäädä perusosan verran ruokaan, vaatteisiin yms. Jos ei jää, niin sossu maksaa erotuksen, niin että varmasti jää. Sitten voi hankkia tarpeelliset jutut ja jopa matkustaa, kun vähän jaksaa huushollata niitä avustusrahojaan.

---

"Emme voi mennä häihin, koska ei ole rahaa häälahjaan eikä juhlavaatteisiin (kirpputorikin on liian kallis). Ajokorttiin ei ole rahaa, mikä tarkoittaa, että lasta ei voi kuskata esim. harrastuksiin tai pitemmällä asuvien kavereiden luo. Talvella lapset ovat pois koulusta, jos on hiihtoa, koska suksiin ei ole rahaa."

Joku köyhäksi itseään nimittävä kertoi keräävänsä tilaisuuden tullen kivoja pieniä halpoja lahjoja juhlalahjoina käytettäviksi. Juhlavaatteita ei tarvitse ostaa koko perheelle aina uusia. Eikö tullut aiemmin harkittua ajokortin hankkimista, kuin vasta sitten kun on työtön ja lapsia pitäisi kuskata? Eikö tullut ajatelleeksi sitäkään, että pitääkö siellä korvessa asua, jos on lapsia, joita pitää kuskata kavereille tai harrastuksiin? Puuttuviin suksiin saa aivan varmasti taloudellista tukea sossusta, seurakunnalta, urheiluseuralta yms.

---

"Olen ansiosidonnaisella ja mieleni tekisi perustaa yritys, mutta se ei kannata, koska menetän kaikki korvaukset, jos minusta tulee yrittäjä."

Työtön voi hakea TE-toimistosta starttirahaa kannattavan yritystoiminnan aloittamiseen. Starttiraha vastaa työttömyysajan etuuksia:

http://te-palvelut.fi/te/fi/tyonantajalle/yrittajalle/aloittavan_yrittajan_palvelut/starttiraha/index.html

Äänestä
  • saa se, kun täytyy olla jatkuvassa valmiustilassa. Ja se, että hakemuksia lähtee, eikä haastatteluun asti edes pääse. Sitten luen iltapäivälehdestä jonkun Vartiaisen tai Wahlroosin kommentteja laiskoista työttömistä ja katson ympärilleni puhtaana kiiltävää kotia, viikattuja pyykkejä, alusta asti itse tehtyä ruokaa ja leivonnaisia, tarkkaan hiottuja työhakem

    Äänestä

  • n täytyy olla jatkuvassa valmiustilassa. Ja se, että hakemuksia lähtee, eikä haastatteluun asti edes pääse. Sitten luen iltapäivälehdestä jonkun Vartiaisen tai Wahlroosin kommentteja laiskoista työttömistä ja katson ympärilleni puhtaana kiiltävää kotia, viikattuja pyykkejä, alusta asti itse tehtyä ruokaa ja leivonnaisia, tarkkaan hiottuja työhakemuspohjia. Ja mietin, miten tässä maailmassa jaksaa elää.

    Äänestä

  • ömät Lukijat kertovat

    Lapset kasvavat vaatteistaan ja uusia metsästän kirpputorilta. Uusia ei ole varaa ostaa. Harmittaa, ettei lapsille voi tarjota huvituksia, herkuteltavaa tai leluja niin kuin haluaisi. Joo, ilmaiseksikin voi pitää hauskaa, mutta jos lapsi haluaa HopLopiin, kun muutkin menevät, on se vaan kurja

    Äänestä

  • tavotrek tajikuL tämö

    Äänestä

  • statteluun asti edes pääse. Sitten luen iltapäivälehdestä jonkun Vartiaisen tai Wahlroosin kommentteja laiskoista työttömistä ja katson ympärilleni puhtaana kiiltävää kotia, viikattuja pyykkejä, alusta asti itse tehtyä ruokaa ja leivonnaisia, tarkkaan hiottuja työhakem

    Äänestä

  • se, kun täytyy olla jatkuvassa valmiustilassa. Ja se, että hakemuksia lähtee, eikä haastatteluun asti edes pääse. Sitten luen iltapäivälehdestä jonkun Vartiaisen tai Wahlroosin kommentteja laiskoista työttömistä ja katson ympärilleni puhtaana kiiltävää kotia, viikattuja pyykkejä, alusta asti itse tehtyä ruokaa ja leivonnaisia, tarkkaan hiottuja työhakemuspohjia. Ja mietin, miten tässä maailmassa jaksaa elää.

    Äänestä

  • avat vaatteistaan ja uusia metsästän kirpputorilta. Uusia ei ole varaa ostaa. Harmittaa, ettei lapsille voi tarjota huvituksia, herkuteltavaa tai leluja niin kuin haluaisi. Joo, ilmaiseksikin voi pitää hauskaa, mutta jos lapsi haluaa HopLopiin, kun muutkin menevät, on se vaan kurjaa, kun ei voi iloa tarjota.

    äiti

    Äänestä

  • askemista, kun asumismenojen jälkeen jää käyttöön 280 euroa kuukaudessa. Kuusi vuotta olen hakenut töitä tauotta, mutta tämän ikäisenä (56) ei pääse edes haastatteluun. Rahaa ei ole mihinkään. Mitään en voi hankkia, minnekään en voi matkustaa. Mutta eihän se Sipilän hallitusta kiinnosta, miten tavallisilla ihmisillä menee.

    Äänestä

  • mät Lukijat kertovat

    Lapset kasvavat vaatteistaan ja uusia metsästän kirpputorilta. Uusia ei ole varaa ostaa. Harmittaa, ettei lapsille voi tarjota huvituksia, herkuteltavaa tai leluja niin kuin haluaisi. Joo, ilmaiseksikin voi pitää hauskaa, mutta jos lapsi haluaa HopLopiin, kun muutkin menevät, on se vaan kurjaa, kun ei voi iloa tarjota.

    äiti

    Äänestä

Jaksaako joku vielä töitä hakea. Käyttäisi ajan vaikka kuntoiluun sen sijaan kuten minä. Käyn salilla ja kalastan ja veneilen. Työn hakeminne on turhaa koska haastatteluihin ei pääse joten se on turhaa hakea töitä enkä minä hae.

Äänestä

On+se+kyllä+hävyttömyyden+huippu,+että+työttömyysrahoja+aletaan+leikkaamaan,+kun+Suomen+valtio+ei+pysty+järjestämään+töitä.++Hallituksen+pitäisi+leikata+omista+palkoistaan+se+3+%+joka+kolmas+kuukausi,+kun+ovat+kerran+epäonnistuneet+työssään.++Rangaistaan+muita+omista+virheistä.

Äänestä

Niin, ei yli 50 vuotiailla ole työmarkkinoille mitään asiaa. Itse ollut seitsemän vuotta työttömänä, mitään tukia en saa, enkä töitä hae. Elämä on mennyt siihen pisteeseen, että millään ei ole mitään väliä. Jos nälkä tulee, niin varastan ruuan tai kaivelen roskiksia. Nukun missä haluan, enkä väilitä muiden huudoista, haistatan niille pitkät. Alkoholia en käytä, kun en siitä pidä, vaikka sillä pään varmaan saisi sekaisin. Jos olis ase, niin pamauttaisin pari päättäjää päiviltä, vaan tuskin niin lähelle pääsisin näissä kuteissa. Piruuttani olen vielä hengissä, vaikka kaulakiikkuun olen monta kertaa meinannut mennä. Muiden kiusana olen päättänyt olla kuitenkin, hamaan katkeraan loppuun asti. Toivotan teille muillekin paskaista loppua ja varsinkin niille ylimielisille, jotka jatkuvasti jaksaa morkata työttömiä.

Äänestä
  • No, mene siihen kiikkuun. Loppuisi tuo ruikutus.

    Äänestä

  • Minä olen 58v. ja kyllä minulle ainakin tarjotaan jatkuvasti töitä, vaikka minulla on töitä jo ihan riittävästi nytkin. Joudun kieltäytymään monista työtarjouksista, kun en ehdi kaikkea tekemään. Olen varmaan työelämässä vielä 10 vuotta, mahdollisesti pidempäänkin.
    Siis missä vika, jos ollaan ihan kokonaan työttöminä? Eikä työt kiinnosta, vai missä vika?
    Tiedän monia, jotka ovat tehneet mittavan työuran vielä eläkkeelle jäätyäänkin mm. valtion töistä. Monet tutut ovat jäänneet poliisin tai puolustusvoimien palveluksesta 50-kymppisenä eläkkeelle, niin he ovat päässeet vielä hyvin muuallekin töihin mm. vakuutusyhtiöihin tai erilaisiin markkinointitehtäviin.

    Äänestä

  • "Siis missä vika, jos ollaan ihan kokonaan työttöminä? Eikä työt kiinnosta, vai missä vika?"

    Vika on niissä yrityksissä, jotka eivät palkkaa työtöntä! Yrittäjillä on ennakkoluuloja työttömiä kohtaa. Pääset töihin jos olet ennestään töissä.

    Äänestä

  • vika.yrittäjissä kirjoitti:

    "Siis missä vika, jos ollaan ihan kokonaan työttöminä? Eikä työt kiinnosta, vai missä vika?"

    Vika on niissä yrityksissä, jotka eivät palkkaa työtöntä! Yrittäjillä on ennakkoluuloja työttömiä kohtaa. Pääset töihin jos olet ennestään töissä.

    "Vika on niissä yrityksissä, jotka eivät palkkaa työtöntä!"

    Sinähän voit ryhtyä yrittäjäksi ja palkata sitten vain työttömiä. Kerro, jos yli vuoden pysyy firma pystyssä!

    Äänestä

Omalta osaltani helpotin työttömien työnsaanti mahdollisuuksia lopettaessani vakituisen työn 53 vuotisena. Viimeiseen työpaikkaani pk yrityksessä oli pakko palkata seuraajani.
Tunnen itseni työn sankariksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


fgytrr kirjoitti:

Työtömät Lukijat kertovat

Lapset kasvavat vaatteistaan ja uusia metsästän kirpputorilta. Uusia ei ole varaa ostaa. Harmittaa, ettei lapsille voi tarjota huvituksia, herkuteltavaa tai leluja niin kuin haluaisi. Joo, ilmaiseksikin voi pitää hauskaa, mutta jos lapsi haluaa HopLopiin, kun muutkin menevät, on se vaan kurjaa, kun ei voi iloa tarjota.

äiti

Pelkkää senttien laskemista, kun asumismenojen jälkeen jää käyttöön 280 euroa kuukaudessa. Kuusi vuotta olen hakenut töitä tauotta, mutta tämän ikäisenä (56) ei pääse edes haastatteluun. Rahaa ei ole mihinkään. Mitään en voi hankkia, minnekään en voi matkustaa. Mutta eihän se Sipilän hallitusta kiinnosta, miten tavallisilla ihmisillä menee.

ent työntekijä

Eniten rassaa se, kun täytyy olla jatkuvassa valmiustilassa. Ja se, että hakemuksia lähtee, eikä haastatteluun asti edes pääse. Sitten luen iltapäivälehdestä jonkun Vartiaisen tai Wahlroosin kommentteja laiskoista työttömistä ja katson ympärilleni puhtaana kiiltävää kotia, viikattuja pyykkejä, alusta asti itse tehtyä ruokaa ja leivonnaisia, tarkkaan hiottuja työhakemuspohjia. Ja mietin, miten tässä maailmassa jaksaa elää.

Elämäni onnellisin viikko oli puolen vuoden määräaikaisen sopimuksen ajalle syntynyt lomaviikko. Kerrankin sai luvan kanssa lomailla. Tiesi, koska työ taas alkaa. Se oli lomafiilis!

Työtön-työssä-työtön-työtön-työtön

Työttömyys on aiheuttanut häpeän tunteen omasta elämästä. Tutuille ihmisille tulee esitettyä rohkeaa ja reipasta, vaikka tosiasiassa pää on 24/7 täynnä ahdistuneita ajatuksia. On vaikea myöntää tutuille, että pelottaa, suututtaa ja turhauttaa, sillä tuntuu, ettei minulla ole oikeutta purkaa sellaista taakkaa ihmisille, joiden arki on alituista kalenterin kyttäämistä ja paikasta toiseen juoksemista. Heillä vasta rankkaa onkin.

On rankkaa kuulla tuttujen ihmisten suusta "miten sä oot noin väsynyt vaikka makaat kotona päivät pitkät", kun itsekin tietää sen, inhoaa sitä, ja tekisi mitä vain, että pääsisi olemaan taas aktiivinen.

Eerika

Olen ansiosidonnaisella ja mieleni tekisi perustaa yritys, mutta se ei kannata, koska menetän kaikki korvaukset, jos minusta tulee yrittäjä.

Kannatan lämpimästi pääministeri Sipilän ehdotusta, että ansiosidonnaista voisi maksaa ikään kuin starttirahana ja yrittäminen työttömyyden aikana sallitaan ilman korvauksen menettämistä.

loukussa

Emme voi mennä häihin, koska ei ole rahaa häälahjaan eikä juhlavaatteisiin (kirpputorikin on liian kallis). Ajokorttiin ei ole rahaa, mikä tarkoittaa, että lasta ei voi kuskata esim. harrastuksiin tai pitemmällä asuvien kavereiden luo.

Talvella lapset ovat pois koulusta, jos on hiihtoa, koska suksiin ei ole rahaa.

Pitkäaikaistyötön

Ei työttömiä työnhakijoita tarvitse holhota kuin pikkulapsia. Työttömät ovat raavaita miehiä ja itsenäisiä naisia, omanarvontuntoisia moniosaajia siinä missä muutkin kansalaiset. Pois se, että meitä kohdellaan kuin olisimme avuttomia emmekä osaisi päättää omaan elämäämme liittyvistä asioista itse.

Meinaako esimerkiksi Salon kunta laittaa 500 entistä nokialaista pilipalikurssille tai suoraan kuntouttavaan työtoimintaan nikkaroimaan linnunpönttöjä tai täyttämään ristikoita?

Captain Cook

Työttömänä haluaisin sanoa, että sellaiset työllistämistoimenpiteet, jotka perustuvat pakkoon tai painostukseen tai sanktioihin, eivät pidemmän päälle edesauta kestävän yhteiskunnan rakentumista lainkaan. Päinvastoin.

Jos simputus on armeijassa rikos, on se sitä taatusti TE-toimistoissakin.

Peke

Olen 57-vuotias

mies. Olin 33 vuotta töissä

telakalla, josta irtisanottiin tuotannollisista syistä. Olen yrittänyt lähettää hakemuksia ja saada vielä töitä mm. kouluttautumalla hoiva-avustajaksi. Mutta tämän ikäistä ei huolita edes hoiva-alalle vaikka sain ihan hyvät paperit.

regu
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015072020060546_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu