Työtömät Lukijat kertovat
Lapset kasvavat vaatteistaan ja uusia metsästän kirpputorilta. Uusia ei ole varaa ostaa. Harmittaa, ettei lapsille voi tarjota huvituksia, herkuteltavaa tai leluja niin kuin haluaisi. Joo, ilmaiseksikin voi pitää hauskaa, mutta jos lapsi haluaa HopLopiin, kun muutkin menevät, on se vaan kurjaa, kun ei voi iloa tarjota.
äiti
Pelkkää senttien laskemista, kun asumismenojen jälkeen jää käyttöön 280 euroa kuukaudessa. Kuusi vuotta olen hakenut töitä tauotta, mutta tämän ikäisenä (56) ei pääse edes haastatteluun. Rahaa ei ole mihinkään. Mitään en voi hankkia, minnekään en voi matkustaa. Mutta eihän se Sipilän hallitusta kiinnosta, miten tavallisilla ihmisillä menee.
ent työntekijä
Eniten rassaa se, kun täytyy olla jatkuvassa valmiustilassa. Ja se, että hakemuksia lähtee, eikä haastatteluun asti edes pääse. Sitten luen iltapäivälehdestä jonkun Vartiaisen tai Wahlroosin kommentteja laiskoista työttömistä ja katson ympärilleni puhtaana kiiltävää kotia, viikattuja pyykkejä, alusta asti itse tehtyä ruokaa ja leivonnaisia, tarkkaan hiottuja työhakemuspohjia. Ja mietin, miten tässä maailmassa jaksaa elää.
Elämäni onnellisin viikko oli puolen vuoden määräaikaisen sopimuksen ajalle syntynyt lomaviikko. Kerrankin sai luvan kanssa lomailla. Tiesi, koska työ taas alkaa. Se oli lomafiilis!
Työtön-työssä-työtön-työtön-työtön
Työttömyys on aiheuttanut häpeän tunteen omasta elämästä. Tutuille ihmisille tulee esitettyä rohkeaa ja reipasta, vaikka tosiasiassa pää on 24/7 täynnä ahdistuneita ajatuksia. On vaikea myöntää tutuille, että pelottaa, suututtaa ja turhauttaa, sillä tuntuu, ettei minulla ole oikeutta purkaa sellaista taakkaa ihmisille, joiden arki on alituista kalenterin kyttäämistä ja paikasta toiseen juoksemista. Heillä vasta rankkaa onkin.
On rankkaa kuulla tuttujen ihmisten suusta "miten sä oot noin väsynyt vaikka makaat kotona päivät pitkät", kun itsekin tietää sen, inhoaa sitä, ja tekisi mitä vain, että pääsisi olemaan taas aktiivinen.
Eerika
Olen ansiosidonnaisella ja mieleni tekisi perustaa yritys, mutta se ei kannata, koska menetän kaikki korvaukset, jos minusta tulee yrittäjä.
Kannatan lämpimästi pääministeri Sipilän ehdotusta, että ansiosidonnaista voisi maksaa ikään kuin starttirahana ja yrittäminen työttömyyden aikana sallitaan ilman korvauksen menettämistä.
loukussa
Emme voi mennä häihin, koska ei ole rahaa häälahjaan eikä juhlavaatteisiin (kirpputorikin on liian kallis). Ajokorttiin ei ole rahaa, mikä tarkoittaa, että lasta ei voi kuskata esim. harrastuksiin tai pitemmällä asuvien kavereiden luo.
Talvella lapset ovat pois koulusta, jos on hiihtoa, koska suksiin ei ole rahaa.
Pitkäaikaistyötön
Ei työttömiä työnhakijoita tarvitse holhota kuin pikkulapsia. Työttömät ovat raavaita miehiä ja itsenäisiä naisia, omanarvontuntoisia moniosaajia siinä missä muutkin kansalaiset. Pois se, että meitä kohdellaan kuin olisimme avuttomia emmekä osaisi päättää omaan elämäämme liittyvistä asioista itse.
Meinaako esimerkiksi Salon kunta laittaa 500 entistä nokialaista pilipalikurssille tai suoraan kuntouttavaan työtoimintaan nikkaroimaan linnunpönttöjä tai täyttämään ristikoita?
Captain Cook
Työttömänä haluaisin sanoa, että sellaiset työllistämistoimenpiteet, jotka perustuvat pakkoon tai painostukseen tai sanktioihin, eivät pidemmän päälle edesauta kestävän yhteiskunnan rakentumista lainkaan. Päinvastoin.
Jos simputus on armeijassa rikos, on se sitä taatusti TE-toimistoissakin.
Peke
Olen 57-vuotias
mies. Olin 33 vuotta töissä
telakalla, josta irtisanottiin tuotannollisista syistä. Olen yrittänyt lähettää hakemuksia ja saada vielä töitä mm. kouluttautumalla hoiva-avustajaksi. Mutta tämän ikäistä ei huolita edes hoiva-alalle vaikka sain ihan hyvät paperit.
regu
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015072020060546_uu.shtml
Työtömät Lukijat kertovat
18
<50
Vastaukset
- välillä_tottakin
Että ihmiset jaksaa valehdella!
---
"Pelkkää senttien laskemista, kun asumismenojen jälkeen jää käyttöön 280 euroa kuukaudessa. Kuusi vuotta olen hakenut töitä tauotta, mutta tämän ikäisenä (56) ei pääse edes haastatteluun. Rahaa ei ole mihinkään. Mitään en voi hankkia, minnekään en voi matkustaa. Mutta eihän se Sipilän hallitusta kiinnosta, miten tavallisilla ihmisillä menee."
Toimeentulotukilain mukaan jokaiselle pitää jäädä perusosan verran ruokaan, vaatteisiin yms. Jos ei jää, niin sossu maksaa erotuksen, niin että varmasti jää. Sitten voi hankkia tarpeelliset jutut ja jopa matkustaa, kun vähän jaksaa huushollata niitä avustusrahojaan.
---
"Emme voi mennä häihin, koska ei ole rahaa häälahjaan eikä juhlavaatteisiin (kirpputorikin on liian kallis). Ajokorttiin ei ole rahaa, mikä tarkoittaa, että lasta ei voi kuskata esim. harrastuksiin tai pitemmällä asuvien kavereiden luo. Talvella lapset ovat pois koulusta, jos on hiihtoa, koska suksiin ei ole rahaa."
Joku köyhäksi itseään nimittävä kertoi keräävänsä tilaisuuden tullen kivoja pieniä halpoja lahjoja juhlalahjoina käytettäviksi. Juhlavaatteita ei tarvitse ostaa koko perheelle aina uusia. Eikö tullut aiemmin harkittua ajokortin hankkimista, kuin vasta sitten kun on työtön ja lapsia pitäisi kuskata? Eikö tullut ajatelleeksi sitäkään, että pitääkö siellä korvessa asua, jos on lapsia, joita pitää kuskata kavereille tai harrastuksiin? Puuttuviin suksiin saa aivan varmasti taloudellista tukea sossusta, seurakunnalta, urheiluseuralta yms.
---
"Olen ansiosidonnaisella ja mieleni tekisi perustaa yritys, mutta se ei kannata, koska menetän kaikki korvaukset, jos minusta tulee yrittäjä."
Työtön voi hakea TE-toimistosta starttirahaa kannattavan yritystoiminnan aloittamiseen. Starttiraha vastaa työttömyysajan etuuksia:
http://te-palvelut.fi/te/fi/tyonantajalle/yrittajalle/aloittavan_yrittajan_palvelut/starttiraha/index.html- FVCFDS
saa se, kun täytyy olla jatkuvassa valmiustilassa. Ja se, että hakemuksia lähtee, eikä haastatteluun asti edes pääse. Sitten luen iltapäivälehdestä jonkun Vartiaisen tai Wahlroosin kommentteja laiskoista työttömistä ja katson ympärilleni puhtaana kiiltävää kotia, viikattuja pyykkejä, alusta asti itse tehtyä ruokaa ja leivonnaisia, tarkkaan hiottuja työhakem
- kji8ujh
n täytyy olla jatkuvassa valmiustilassa. Ja se, että hakemuksia lähtee, eikä haastatteluun asti edes pääse. Sitten luen iltapäivälehdestä jonkun Vartiaisen tai Wahlroosin kommentteja laiskoista työttömistä ja katson ympärilleni puhtaana kiiltävää kotia, viikattuja pyykkejä, alusta asti itse tehtyä ruokaa ja leivonnaisia, tarkkaan hiottuja työhakemuspohjia. Ja mietin, miten tässä maailmassa jaksaa elää.
- fgbvfd
ömät Lukijat kertovat
Lapset kasvavat vaatteistaan ja uusia metsästän kirpputorilta. Uusia ei ole varaa ostaa. Harmittaa, ettei lapsille voi tarjota huvituksia, herkuteltavaa tai leluja niin kuin haluaisi. Joo, ilmaiseksikin voi pitää hauskaa, mutta jos lapsi haluaa HopLopiin, kun muutkin menevät, on se vaan kurja - dfvbgf
tavotrek tajikuL tämö
- GBVFDS
statteluun asti edes pääse. Sitten luen iltapäivälehdestä jonkun Vartiaisen tai Wahlroosin kommentteja laiskoista työttömistä ja katson ympärilleni puhtaana kiiltävää kotia, viikattuja pyykkejä, alusta asti itse tehtyä ruokaa ja leivonnaisia, tarkkaan hiottuja työhakem
- DCVFDSE
se, kun täytyy olla jatkuvassa valmiustilassa. Ja se, että hakemuksia lähtee, eikä haastatteluun asti edes pääse. Sitten luen iltapäivälehdestä jonkun Vartiaisen tai Wahlroosin kommentteja laiskoista työttömistä ja katson ympärilleni puhtaana kiiltävää kotia, viikattuja pyykkejä, alusta asti itse tehtyä ruokaa ja leivonnaisia, tarkkaan hiottuja työhakemuspohjia. Ja mietin, miten tässä maailmassa jaksaa elää.
- gvgfrre
avat vaatteistaan ja uusia metsästän kirpputorilta. Uusia ei ole varaa ostaa. Harmittaa, ettei lapsille voi tarjota huvituksia, herkuteltavaa tai leluja niin kuin haluaisi. Joo, ilmaiseksikin voi pitää hauskaa, mutta jos lapsi haluaa HopLopiin, kun muutkin menevät, on se vaan kurjaa, kun ei voi iloa tarjota.
äiti - kmnjhuy
askemista, kun asumismenojen jälkeen jää käyttöön 280 euroa kuukaudessa. Kuusi vuotta olen hakenut töitä tauotta, mutta tämän ikäisenä (56) ei pääse edes haastatteluun. Rahaa ei ole mihinkään. Mitään en voi hankkia, minnekään en voi matkustaa. Mutta eihän se Sipilän hallitusta kiinnosta, miten tavallisilla ihmisillä menee.
- bvgfdre
mät Lukijat kertovat
Lapset kasvavat vaatteistaan ja uusia metsästän kirpputorilta. Uusia ei ole varaa ostaa. Harmittaa, ettei lapsille voi tarjota huvituksia, herkuteltavaa tai leluja niin kuin haluaisi. Joo, ilmaiseksikin voi pitää hauskaa, mutta jos lapsi haluaa HopLopiin, kun muutkin menevät, on se vaan kurjaa, kun ei voi iloa tarjota.
äiti
- Sossupummi-
Jaksaako joku vielä töitä hakea. Käyttäisi ajan vaikka kuntoiluun sen sijaan kuten minä. Käyn salilla ja kalastan ja veneilen. Työn hakeminne on turhaa koska haastatteluihin ei pääse joten se on turhaa hakea töitä enkä minä hae.
- jkll
On se kyllä hävyttömyyden huippu, että työttömyysrahoja aletaan leikkaamaan, kun Suomen valtio ei pysty järjestämään töitä. Hallituksen pitäisi leikata omista palkoistaan se 3 % joka kolmas kuukausi, kun ovat kerran epäonnistuneet työssään. Rangaistaan muita omista virheistä.
- TyötönToimetonTuloton
Niin, ei yli 50 vuotiailla ole työmarkkinoille mitään asiaa. Itse ollut seitsemän vuotta työttömänä, mitään tukia en saa, enkä töitä hae. Elämä on mennyt siihen pisteeseen, että millään ei ole mitään väliä. Jos nälkä tulee, niin varastan ruuan tai kaivelen roskiksia. Nukun missä haluan, enkä väilitä muiden huudoista, haistatan niille pitkät. Alkoholia en käytä, kun en siitä pidä, vaikka sillä pään varmaan saisi sekaisin. Jos olis ase, niin pamauttaisin pari päättäjää päiviltä, vaan tuskin niin lähelle pääsisin näissä kuteissa. Piruuttani olen vielä hengissä, vaikka kaulakiikkuun olen monta kertaa meinannut mennä. Muiden kiusana olen päättänyt olla kuitenkin, hamaan katkeraan loppuun asti. Toivotan teille muillekin paskaista loppua ja varsinkin niille ylimielisille, jotka jatkuvasti jaksaa morkata työttömiä.
- Bror_Bättre-Folk
No, mene siihen kiikkuun. Loppuisi tuo ruikutus.
- turhaaruikutusta
Minä olen 58v. ja kyllä minulle ainakin tarjotaan jatkuvasti töitä, vaikka minulla on töitä jo ihan riittävästi nytkin. Joudun kieltäytymään monista työtarjouksista, kun en ehdi kaikkea tekemään. Olen varmaan työelämässä vielä 10 vuotta, mahdollisesti pidempäänkin.
Siis missä vika, jos ollaan ihan kokonaan työttöminä? Eikä työt kiinnosta, vai missä vika?
Tiedän monia, jotka ovat tehneet mittavan työuran vielä eläkkeelle jäätyäänkin mm. valtion töistä. Monet tutut ovat jäänneet poliisin tai puolustusvoimien palveluksesta 50-kymppisenä eläkkeelle, niin he ovat päässeet vielä hyvin muuallekin töihin mm. vakuutusyhtiöihin tai erilaisiin markkinointitehtäviin. - vika.yrittäjissä
"Siis missä vika, jos ollaan ihan kokonaan työttöminä? Eikä työt kiinnosta, vai missä vika?"
Vika on niissä yrityksissä, jotka eivät palkkaa työtöntä! Yrittäjillä on ennakkoluuloja työttömiä kohtaa. Pääset töihin jos olet ennestään töissä. - muknfd
vika.yrittäjissä kirjoitti:
"Siis missä vika, jos ollaan ihan kokonaan työttöminä? Eikä työt kiinnosta, vai missä vika?"
Vika on niissä yrityksissä, jotka eivät palkkaa työtöntä! Yrittäjillä on ennakkoluuloja työttömiä kohtaa. Pääset töihin jos olet ennestään töissä."Vika on niissä yrityksissä, jotka eivät palkkaa työtöntä!"
Sinähän voit ryhtyä yrittäjäksi ja palkata sitten vain työttömiä. Kerro, jos yli vuoden pysyy firma pystyssä!
- roletaari
Omalta osaltani helpotin työttömien työnsaanti mahdollisuuksia lopettaessani vakituisen työn 53 vuotisena. Viimeiseen työpaikkaani pk yrityksessä oli pakko palkata seuraajani.
Tunnen itseni työn sankariksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2182498Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka32109Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3171847- 951605
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois831495Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001240- 671170
- 251121
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731006