Vanhempien varallisuus vaikuttaa

säälksikäy

Surullisena olen seurannut kuinka eriarvoisessa asemassa ovat ne reppanat joiden koulumatka on pitkä ja jotka joutuvat kulkemaan sen jalkaisin. Toisia lapsia kuljetetaan hienoilla autoilla ja taxikyydein, mutta varattomimmat joutunevat kulkemaan sen kävellen. Olen huomannut kuinka pienimmät raskaine reppuineen väsyvät pitkän matkan ja taakkansa alla. Samalla ärsyttää kun koulun lähistöltä vanhemmat kuljettavat autoilla isompiakin koululaisia. Reipas liikunta sopivassa suhteessa on hyväksi kaikille, mutta kohtuus kaikessa.

12

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voihanpullapojat

      Niistä joita kuskataan kasvaa remppavatsainen pullamössösukupolvi. Kyllä ne sitten esim armeijaan joutuessaan huomaa sen ettei kuntoa ole kun pienenä ja isompanakin kuskattiin.

      • oletpullamössö

        Pullamössöä syötiin viimeksi 1940 - 1950 luvuilla, joten tarkoitat itseäsi pullamössösukupolvella, taisit myös joutua ottamaan armeijassa kapiukon moloa suuhusi, kun niin kaiholla vieläkin muistelet.


    • TätiMoona

      Kyllä pitäisi autoilla kuskaaminen kouluun kieltää jos matkaa ei ole kuin 200m.- 1km. jos olisi lapsella flunssaa tai muuta remppaa kehossa, niin lappu kouluun ja saisi siinä tapauksessa kuljetus luvan. Koulun lähistöllä asuvien kuljetukset vaarantavat muut, sillä liikenne kasvaa ja lasten valmius selvitä ruuhkissa heikkenee. Tietysti on eri asia jos matkaa koululle on vaikka 2-5km, niin silloin kuljettaminen on perusteltua.

    • kjhgfdsajuy

      Joukkoliikennettä tulisi tukea ja lisätä sekä matkustajien maksuosuutta keventää, sillä näin vähentyisi liikenneruuhkat parantaen lasten turvallisuutta. Teinikäiset eivät vielä ymmärrä ottaa huomioon pienempiä koululaisia joiden käyttäytyminen liikenteessä on joskus hyvin ennelta arvaamatonta. Kaikkia kulkuvälineitä olisi syytä vähentää ja lisätä joukkoliikennettä. Koulun lähellä asuvat voisivat kävellä ja hieman.pidemmät matkat pyöräillä. Kevyenliikenteenväylät ovat myös kouluaikaan ruuhkutuneita koska osin toimiva joukkoliikenne puuttuu.

    • jokke-pappa123

      Alottajalle, meet kuule oikeisiin töihin, ehkä opiskelet saat parempaa palkkaa, katot ittees peilistä, miksi mä en? nos kun tienaat voit ostaa sen hienomman autonkin , ehkä ässä mersunkin, turha täällä on kadehtia muitten elämää, elämä on se miten sen ite rakentaa

    • huomioitavaa

      Edelliselle huomio! Minulla on hieno ja kallis auto ja varallisuutta. Mutta mitä sillä on tekemistä säälimieni lasten suhteen.

    • tuuttuuttuut

      Oli auto vanha Lada tai uusi Mersu, niin jos kulkee niin hienoa, ja jos vanhemmilla on mahdollisuus kuljettaa lapsi/lapsia kouluun mikäli matka ylittää 3 km, jonka katson olevan liian pitkän matkan, kun repun paino huomioidaan. Aamuisin lämmintä päälle ja iltapäivällä hiki päässä, oli vaatteet päällä tai repussa.

    • näinononon

      Kyllä koulukyyti hoituu kunnan toimin taxilla jos matka on 1-3lk koululaislla yli 3km ja 3lk koululaislla ja eteenpäin matkan ollessa yli 5km.

    • näinonnäinon

      JUST JOO !!! nimimerkki nänononon !!! olet jäänyt ajassa jälkeen : 0

    • Lyhytmatkalaisetkävelee

      Kyllä varmasti hoituu nääs jos on yli 3 km tai yli 5 km. ottakaa perskutarallaa selvää ja säälikää vasta sitten niitä jotka joutuu kävelemään jos matka edellämainittujen alle reilusti. Lyhytmatkalaisia on ne joiden koulumatka ei täytä kriteereitä jotka oikeuttaisivat taksi/linjaautokyytiin koulumatkoilla ja siinä ratkaisee myös ikä, jos hyvät väittelijät nyt tajuisitte homman idean.

    • hhhjikh

      Syksyllä -15 kunnan päättäjät päätti että jopa esikouluikäiset, 1.- 2. lk oppilaat eivät enää saa koulukyytiä 3-5 km matkoilta.

    • HuolestunutKohtuus

      Olisiko mahdollista periä pitkiltä 3-5km matkoilta koulukyydityksistä maksukyvyn mukaan kohtuullinen maksu ? Se olisi reilua, kun valitettavasti monilta koululaisilta puuttuu mahdollisuus julkiseen liikenteeseen. Silloin näkisin kunnan tulleen vastaan kuntalaisia ja kohtuullinen tasa-arvo toteutuisi matkoista ja varallisuudesta huolimatta. Syntyvyys on Suomessa huolestuttavasti laskenut, enkä ihmettele sitä yhtään, mikäli ihmisten työssäkäynnin mahdollisuuksia ja arkea vaikeutetaan koululaistenkin koulukyyditys asioilla, joka teettää perheissä moninaisia ongelmia ja hankaluutta. Totuus ei pala tulessakaan ja se on se, että 3-5km on kohtuuton koulumatka pienemmille koululaisille kävellä kouluun, ja Suomen ilmaston rajummaksi käyneet sääilmiöt mukaanlukien myös mahdotonta. Kiva lapselle kun rankan matkan jälkeen on koulullikuntaa tai päinvastoin liikuntatunnin jälkeen kävellä 3-5 km kotiin. Onpa ollut suunnitteilla, että koululiikuntaa lisättäisiin, muuten ok. lyhyt matkalaisille, mutta pitkämatkalaiset tulisi myös huomioida. Lapsilla on lisääntynyt rasitusvammat ja ylikunto on yksi lisääntynyt huolenaihe. Joten liikunta on hyväksi, siitä tulisi nauttia, ja tulla terveyttä lisäävä elämäntapa, mutta kohtuus kaikessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2376
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe