Vasuri/kokoomushallitus leikkasi vanhustenhoidosta

500000 euroa ja hommasi Jyrki Kataiselle eu viran joka maksoi veronmaksajille miljardin. Tässä saldo noista. Tuo hallitus oli petos/takinkääntö/sateenkaari hallitus jossa olivat mukana nyt oppositiossa olevat sdp vasemmistoliitto ja vihreät jotka edelleen yrittävät kerätä köyhiltä äänet ja takki kääntyy taas. Vihreissä on paljon rikollisia jotka särkevät yksityisyrittäjien kaivin ym. koneita ja päästävät avuttomia tarhaeläimiä pakkaseenkin. Tarhaeläimet kuolevat pian vapaudessa nälkään. Nuo kaikki vastustavat yksityisyritteliäisyyttä. Älä anna noille ääntä.
176258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 176

Vanhimmat

Leikkaa edelleen, muustakin jos pääsee hallitukseen

Äänestä

  • ijhjuhyt kirjoitti:

    VALHEILLA VALTAAN,

    UUDET VAALIT! PERSUT VALEHTELI KAIKEN!!..SOINI PERSUT KUSETTI KANSAA TAKINKÄÄNTÖ

    https://www.youtube.com/watch?v=Y4VsCDFWdZs&list=PLmb1Thl8L0Nhod3q2JbP7oETiSXKOIJlB&index=5

    Persut ne vasta kusettajia ovatkin . Ensin jäivät lehterille soittamaan turpaansa vaikka olisivat päässeet hallitukseen täysin tietoisesti tekivät niin ,koska urpoilla ei älyä riitä mihinkään todellisten asioiden hoitoon. Asia olisi tullut ilmi jolloin seuraavissa vaaleissa ei jytkyä olisi tullut ja helppo liksa olisi kadonnut taivaantuuliin. Lehteriltä vittuilulla ja lupauksillaan paremmasta tulevaisuudesta ja asioiden hoidosta saivat toisen jytkyn. Nyt oli näytönpaikka lupauksille . Mitä onkaan tapahtunut? Ovat osoittautuneet täysiksi takinkääntäjiksi ja unohtaneet ne ihmiset jotka heille äänensä antoivat. Kolmatta jytkyä ei poskisolisteille tule.
    Aivottomalle aloittajalle tiedoksi ,että Katainen haki itse EU viran ,tajuttuaan putoavansa rivimieheksi seuraavissa vaaleissa kaiken kusetuksen jälkeen.

    Äänestä

Hyite punavihreitä

Äänestä

Perseaivo yrittää samaa silmänkääntötemppua kuin ryssäntrollit. Kun tulee puhe Venäjän mokista, alkaa armoton USA:n haukkuminen.
Persut yrittävät peitellä omia törppäilyjään ja lupaustensa pettämistä mollaamalla edellisiä hallituksia, EU:ta ja ties mitä aina Aatamin perisyntisyyteen saakka,
Halveksivat siis kansaa pitäen sitä niin yksinkertaisena, ettei se muka näe tuollaisen surkean yrittelyn lävitse.

Äänestä
  • Hyvä Kalle! Mainio kommentti. Ja on aika käsittämätöntä kuinka persut tälläkin foorumilla edelleen kehtaavat mollata edellisten hallitusten Kreikkatukia.

    Mutta tätähän tämä (etenkin) nettipolitikointi on. Omien täsmälleen samansuuntaiset toimet ovat viisasta politiikkaa, vastapuolen tekemänä vastuutonta typeryyttä. Näinhän on laita esim koulutusrahojen supistuksien suhteen. jollain merkillisellä logiikalla Sipilän tekemät koulutuksen (lisä)leikkaukset jäivät täysin huomiotta keputrollien muuten niin ahkerassa kritiikkikoneistossa.
    Stubbin hallituksen tekemänä ne olivat suoraan hanurista, suorastaan järjettömiä.

    Äänestä

Vasemmisto halveksi demokratiaa ja köyhiä äänestäjiään mm. vuonna 2011 kun meni vastoin vaalilupauksiaan hallitukseen ottamaan Suomen köyhiltä ja antamaan Kreikkaan . Tai vasemmistoliitto sdp ja vihreät olivat pelastamassa Saksan ja Ranskan pankkeja turvaan Kreikasta. Jo 1990 luvulla oli vasemmistoliitto hallituksessa ja pj oli pianonpimputtaja Klasu Andersson. Silloinkin otettiin köyhiltä ja annettiin rikkaille. Kokoomus ei esiinnykään köyhän puolueena, sosialistit esiintyvät mutta tekevät kokoomuslaista politiikkaa tai keskustalaista kunhan vain pääsevät hallitukseen nauttimaan eduista. Tuo sos eliitti siis. Onneksi monet tavalliset kansalaiset siirtyvät taas vaaleissa perussuomalaisiin. Saisi siirtyä lisää niin Timon ja kumppaneiden politiikka näkyisi vieläkin enemmän. Nytkin se näkyy. Ilman perussuomalaisia olisi köyhät kyykyssä .
.

Äänestä
  • Niitä+bluffiin+uskovia+monia+suomalaia+on+n.+7+%+ja+koko+ajan+nekin+vähenevät.

    Äänestä

  • Olipa nimerkki Pekko Pakana näköjään tismalleen oikeassa :-)!

    Äänestä

  • Miten kolmas Kreikkatukipaketti eroaa ensimmäisestä? Eikö pokerillasi ole mitään rajaa? Sinäpoika olet ehkä vain niin tyhmä ettet ymmärrä naurettavuuttasi?

    Ja persutko ovat pitäneet lupauksensa? Somessa, ja myös tällä palstalla, on naureskeltu juuri Kreikkatuelle ja nimenomaan kolmannelle tukipaketille, jonka Soini vannoi kaatavansa hallitusvastuuseen päästyään. Miten kävi?!

    Miten kommentoit Sipilän hallituksen leikkauksia:

    Eläkeläisten asumistuen sopeutus? 40000 eläkeläistä menetti 100-200 €/kk.

    Indeksien jäädytys?

    Miksi et näistä ryöstöistä valita? Voisiko syu olla siinä, että persut olivat näitä leikkauksia päättämässä?

    Äänestä

Suomi maailman parhaaksi perussuomalaisten politiikalla

Äänestä
  • Kyllä Suomi jää Soinin filunkipolitiikalla keräilyeriin siinä kissassa.

    Äänestä

  • Suomi on pian sodassa jos tämä hallitus vielä saa jatkaa. Jatkuvaa uhoa ja sodanlietsontaa. Kyllä nyt on rauhan tekijöillä tilausta.

    Äänestä

Hyvä keskustelu!
Olen samaa mieltä. Nuori kokoomusporukka, koko sdp porukka ja vihreät ja vasurit ovat tuhonneet niin paljon että kuka niitä makselee takasin. Jopa keskustan porukoissa on niitä velanottajia ollut edellisissä hallituksissa(esim. vanhanen).
Kyllä se on niin, että PS tulee saamaan ääneni. Suomi tarvitsee oikeamielisiä päättäjiä.
Osaisin kerätä hallituksen eri puolueista, mutta se on mahdoton toteuttaa.
Rajamäen Kari taisi olla sossujen ainoa järkiveikko näin nopeasti ajatellen. Hänkin lopetti kai ja jäi eläkkeelle.
Valtaan ovat halunneet ja päässeet mielestäni sellaisia ihmisiä, joilla ei ole siellä mitään annettavaa. Vain tuhoa ovat aiheuttaneet.
Timo Soini on hyvä heppu ja toivottavasti se jaksaa jatkaa.

Äänestä

Mutta kun Soini on rehellinen eikä filunki

Äänestä

Nykyhallitus ottaa velkaa enemmän kuin edelliset hallitukset ja sen lisäksi vielä leikkaa rajusti.

Puoluetuet menevät verottomana Soini säätiöön, jossa rahat ovat ainoastaan jytkysatiaisen käytössä.

Äänestä
  • 5,6 miljoonaa euroa puoluetukea persuille tänä vuonna. Melkein kaikki ohjautuu Soinin säätiöön. Perhe, jonka pitää elää 1600:lla eurolla/kk, eläisi tuolla yhden vuoden määrällä melkein 300 vuotta,
    Joskus ennen Soini kuului puoluetuen vastustajiin! Ei halllituspaikka Soinille henkilökohtaisesti mikään varsinainen hillotoppa ole, vaan se säätiö!

    Äänestä

Persut leikkasi vielä enemmän ja leikkaa lisää. Jotta se siitä persujen rehellisyydestä. Persuissa puolestaan on paljon seksuaalirikollisia jotka raiskaavat kaikkea millä on pulssi. Eikä se pulssikaan ole pakollinen...

Äänestä

Jos äänestät punavihreitä= tuet äärioikeistolaisuutta mm. Jyrkille eu virka

Äänestä
  • "Herra, anna heille anteeksi, sillä he eivät tiedä erottaa oikeaa kättä vasemmasta."
    - Raamattu

    Jyrki on kyllä kokoomuslainen. Ja yleensä punavihreitä pidetään erittäin kaukana äärioikeistolaisista olevina.

    Äänestä

No mikä ihme pakotti tämän hallituksen sitten leikkaamaan entistä enemmän? Onko se joku pakko, että aina vallassa olevan hallituksen pitää leikata vielä enemmän kuin edeltäjä?
Nyt on tullut lääkeomavastuut, sairaudenhoitokulut pakotettiin kunnat tuplaamaan, kaikki maksut tuplaantuivat vanhustenhoidossa, eläkkeitä leikattiin, verotusta nostettiin eläkkeistä jne. Koskaan minun eläkeaikanani mikään hallitus ei ole sortanut eläkeläisiä ja sairaita näin kovalla kädellä. Eläkkeellä olen ollut 12v.

Äänestä
  • Et kai sinä vanha ukko tosissasi tuollaista kysele?

    VALTION TULO - MENOT. EI VOI OTTAA , TÄYTYY LAINATA.

    Siinä koko tilanne. Suomeen ei tule ulkomaankaupan avulla tarpeeksi kyhnyä, kun vientiteollisuutemme tuotteet eivät käy kaupaksi. Syitä tähän on monenlaisia riippuen mm kirjoittajan poliittisesta taustasta.

    Globalisaatio ja kysynnän yhä jatkuva väheneminen ovat olleet tällä foorumilla merkityksettömiä tekjöitä, kun ideologišet syyt ovat nostaneet paperimiehen kaikkeen syylliseksi kun keskustellaan puunjalostusteollisuutemme supistumisesta.

    Äänestä

Onko palstapölhö ollut hulluneläkkeellä kaksitoistavuotta,mutta miksi ihmessä tekeydyt mieheksi hhhhe kyllä sinut tunnistetaan .

Äänestä

Punavihreät muuttuvat äärioikeistolaisiksi kun kääntävät takin ja menevät hallitukseen jossa ovat tähän asti tehneet kokoomustakin oikeistolaisempaa politiikkaa. Mm. Jyrkille eu virka/samalla vanhuksilta ym leikaten. Jäi mieleen sateenkaarihallituksesta kun leikattiin syksyllä. Jyrki Katainen sanoi että leikataan keväällä lisää jos ei riitä. Jos punavihreät olisivat suomalaisten köyhien asialla olleet, olisivat ne heti lähteneet hallituksesta. Mutta vasemmistoliitto lähti vasta vähän ennen seuraavia vaaleja kun gallup kannatus hupeni. Taisi lähteä vihreätkin.

Äänestä
  • Sanoit tuon jo. Pahanlaatuinen dementia näyttää vaivaavan.

    Äänestä

Hävitöntä kun vasemmisto leikkaa köyhiltä vanhuksilta ym. Samalla syytää tukipaketeita ulkomaille.

Äänestä
  • Ketä siellä hallituksessa nyt on leikkelemässä?

    Äänestä

Vasemmisto ei ole leikannut koskaan köyhiltä yhtä paljon kuin tämä hallitus ja samalla se syytää EU:n kautta miljoonia Turkkii jos on vallassa islamilainen diktatuuri joka pidättää tuhansia viattomia kansalaisiaan.
Köyhiltä ei saa, eikä voi leikata sanoi Soini ja kun vaalit oli ohi niin silloin alkoi Suomen historian kovin köyhien, sairaiden ja työttömien kuristaminen.

Äänestä

Vasemmisto leikkasi pelkästään vanhustenhoidosta kokoomushallituksessa puoli milliä. Lisäksi Kokoomuksen Jykän eu virka maksoi miljardin

Äänestä

Muka köyhien asialla vasurit. Kukkarolla paremminkin

Äänestä

Äänestäkää perussuomalaisia. Ei tarvitse liittyä puolueeseen

Äänestä

Ei+edellinen+hallitus+leikannut+vanhustenhoidosta+kuten+tämä+ps-hallitus+nyt.PS+hallitus+vanhustenhoidosta:1.+leikkaa+hoitajmitoitusta+pienemmäksihttp://www.iltalehti.fi/uutiset/2015100720480861_uu.shtml2.+"Arvokas+elämä"+ei+ole+enää+peruste+hoitoon+pääsylle+http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016081922049737_uu.shtml+3.+Karmea+totuus+vanhustenhoidosta:+93+%+työntekijöistä+nähnyt+kaltoinkohteluahttp://www.iltalehti.fi/uutiset/2016052321610737_uu.shtml4.+Leikkaa+veteraanien+tukia"Hallitus+leikkaa+pienituloisilta,+mutta+välttelee+sen+sanomista+suoraan"http://www.hs.fi/kotimaa/a1459915237082"Kyseessä+ovat+ainakin+lapsilisät,+työttömän+peruspäiväraha,+työmarkkinatuki,+sairauspäiväraha,+vanhempainpäiväraha,+kotihoidon+tuki,+yksityisen+hoidon+tuki,+joustava+hoitoraha,+kansaneläke,+takuueläke,+RINTAMALISÄ,+vammaistuki,+eläkettä+saavan+hoitotuki,+lesken+alkueläke+ja+jatkoeläke+sekä+sotilasavustuksen+perusavustus."Kaikki+neljä+saavutusta+ps-hallituksen+ajalta.+Ei+edellisen+hallituksen+aikana+tälläistä+ollut.+Ei+edellisen+hallituksen+aikana+pienennetty+hoitajamitoitusta,+ei+edellisen+hallituksen+aikana+laista+poistettu+arvokasta+elämää,+ei+edellisen+hallituksen+aikana+hoitajat+olleet+yhtä+pulassa+kuin+nyt,+ei+edellisen+hallituksen+aikana+veteraaneilta+leikattu.Edellinen+hallitus+oli+vanhuksille+parempi,+nykyinen+ps-hallitus+on+vanhuksille+kuin+painajainen.

Äänestä

Nykyisin on senkin vuoksi hoitajilla raskasta ja monet vanhukset mätänevät vaippoihin kun edellinen hallitus leikkasi vanhustenhoidosta.

Äänestä
  • Ja nykyinen vielä enemmän.

    Äänestä

Nykyinen joutuu korjaamaan edellisen tyhmyyksiä

Äänestä
  • Siis leikkaamaan enemmän, kun edellinen hallitus leikkasi liian vähän! Höh, onko kaikki intiaanit kanootissa?

    Äänestä

Perussuomalaiset puolustaa aina heikkoja !

Äänestä

Puolustakaa muutkin

Äänestä

Miksi ihmeessä nyt taas leikataan jos edellinen hallitus jo leikkasi liikaa? Vai onko meneillään joku leikkauskilpailu, jos on niin siinä persut ovat kyllä reippaassa johdossa.
Hullujakin saa kirjoitella täällä, mutta ei sentään niin tyhmiä kuin aloittaja ja hänen kaverinsa.

Äänestä

Koska Edellinen hallitus velkaannutti Suomen ja ajoi Suomen konkurssiin partaalle, siksi on nyt jouduttu leikkaamaan, jotta talous saadaan kuntoon. Pian alkaa nykyhallituksen toimet purra ja tulee lisää työpaikkoja ja vaurautta köyhillekin. Edellinen hallitus hommasi Kokoomuksen Jyrkille eu viran joka maksoi suomalaisille veronmaksajille miljardin.

Äänestä

Toivottavasti

Äänestä

Perussuomalaiset tekee hyvää politiikkaa hallituksessa

Äänestä

Vasemmistoliitto vihreät Sdp =helppo uskoa noista kommaritaustaisista kun ovat leikanneet ja lisänneet köyhienkin verotusta viime hallituksessa

Äänestä

Ei Enää Koskaan vihervasemmistolle ääniä.!

Äänestä

"työväenpuolue" elitistit vievät köyhien äänet ja vähäisetkin rahat

Äänestä

Niinhän ne vievät

Äänestä

Mitä hyvää demo?

Äänestä

Onpas olleet hävittömästi, Juttakin

Äänestä

Taitaa suomen pahimmat fasistit istua arkadianmäellä kun katsoo suomen menoa...

Äänestä

Kuka on perussuomalaiset ei

Äänestä

Suomen ja suomalaisten hyödyksi Perussuomalaiset.!!!

Äänestä
  • Melkoine käsitys sullakin hyödystä, kannataisiko jo alkaa katsomaan peiliin.

    Äänestä

Karta kuin ruttoa näitä puolueita: vihreät Sdp vasemmistoliitto!!!

Äänestä

Hirvittävä nuo vihreät Sdp vasemmistoliitto

Äänestä

Miksi nuo valepukit pitäisi Taas valita johtamaan Suomea Taas huonompaan suuntaan

Äänestä

Ei äänestetään muuta kuin Perussuomalaiset puoluetta

Äänestä

No ei koskaan

Äänestä

Timo. . On. . Hyvä

Äänestä

Punavihreät hirvittävää köyhiä kohtaan

Äänestä

Tehkää parannus te punavihreät

Äänestä

Aihettaolisi

Äänestä

Lukekaa aloitus

Äänestä

tyypillenen persu eller ben. muut oi tohon pystys!

Äänestä

Perussuomalaiset on Suomen ainoa toivonkipinä

Äänestä

Ikävä kun avuttomiltakin leikkasivat

Äänestä

Ja täysin vastoin vaalilupauksia

Äänestä

Hävitöntä porukkaa

Äänestä

Leikkaa punavihreät vieläkin rajusti jos pääsee hallitukseen

Äänestä

Mikä nuo itsekkäät muuttaisi

Äänestä

No onpas olleet hyvin hävittömiä

Äänestä

Sdp vihreät vasemmistoliitto

Äänestä

Ei Sdp vasemmistoliitto ja vihreät pitäisi taaskaan vaalilupauksia JOS pääsisivät hallitukseen

Äänestä

Aikuiset ihmiset kehdanneet valehdella

Äänestä

"Vasuri/kokoomushallitus leikkasi vanhustenhoidosta 500000 euroa"

Vain persu voi olla niin tyhmä että kirjoittaa tuon. Vai että edellinen hallitus leikkasi vain puoli miljoonaa euroa vanhustenhoidosta? No sehän ei ole yhtään mitään verratuna vanhustenhoidon kuluihin joita on sentään useampi miljardi.

Vai ovatko persukset niin tyhmiä etteivät tiedä mikä on miljardi?

Äänestä
  • Vai ovatko punavihreät niin tyhmiä että vieläkin äänestävät niitä jotka edellisessä hallituksessa lisäsivät asumisen ja elämisen verotusta. Punavihreä eliitti on ovela. Toivottavasti tavalliset ihmiset järkiintyvät ja äänestävät Perussuomalaiset ykköseksi meidän kanssa

    Äänestä

Ja punavihreiden Jyrkille hommaamassa eu virka maksoi suomalaisille veronmaksajille miljardin. Punavihreät mahdollistivat Kokoomuksen Jyrkille lähdön Euroopan unionin kultapalatsehin kesken pääministeri kauden. Sitten sateenkaarihallituksesta lähti "vastuun" jättäen vasemmistoliitto ja vihreät kun gallup kannatus romahti.

Äänestä
  • Jep jep. Tyhmyydellänne ei näytä olevan rajoja. Vai että oikein miljardin ...

    Äänestä

Kirjoitukseni pointti jäi siis persulta ymmärtämättä. Ullatus ullatus.

Äänestä

Onneksi on Perussuomalaiset. Onneksi pieni ja keskituloisten suomalaisten veronmaksajien kannalta. Ja niiden jotka ei pysty elämään ilman toisten apua.

Äänestä

Perussuomalaiset pitää Suomesta ja suomalaisista huolen

Äänestä

Muka työväenpuolueita huh

Äänestä

Itselleen. Punavihreiden eliitti kerää mannaa

Äänestä

Punavihreät ei uskaltaneet rikkailta leikata että saisivat istua ministeriautossa

Äänestä

Tuo porukka leikkaa edelleen jos pääsee hallitukseen

Äänestä

Mielestäni heikkoja avuttomia pitää auttaa. Kuka tahansa voi olla joskus avutonta itsekin

Äänestä

Samoin ajattelen

Äänestä

Onko totta? Että työväenpuolueita unohtuvat köyhät hallituksessa -

Äänestä

Itselleen punavihreät

Äänestä

Perussuomalaiset ei unohda heikoimpiakaan

Äänestä

Kylläpäs punavihreät ovat olleet sangen inhottavia

Äänestä

!!! ¡!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Paras n perussuomalaiset

Äänestä

Kylläpä Edellinen hallitus on ollut hirvittävä

Äänestä
  • Mutta ei läheskään niin huono kuin nykyinen hallitus.

    Äänestä

Onneksi+noin+puolet+ei+kertonut+Yle+gallupin+ketä+äänestää.+Eli+juuri+mitään+merkitystä+tuolla+gallupissa.++Perussuomalaiset+on+ottanut+viime+eduskuntavaaleissa+18-19%+äänistä.

Äänestä

Perussuomalaiset tulee taas

Äänestä
  • Toivotaan että persukset menevät ja menevät mahdollisimman kauas.

    Äänestä

Perussuomalaiset on tullut jäädäkseen isoksi puolueeksi. Viime eduskuntavaaleissa kakkostila

Äänestä

Ehkä pian ykkönen

Äänestä

Pitäisi olla rehellinen

Äänestä

Ei ole hyvä asia

Äänestä

Sitähän pitäisi heikkoja puolustaa

Äänestä

Vaaleissa nähdään

Äänestä

Hyvä tippa ym. Perussuomalaiset

Äänestä

Eihän sitä saisi avuttomiltakin leikata

Äänestä

No eiiiiiiii ei

Äänestä

Vasemmisto hommasi Kokoomuksen Jyrkille eu viran

Äänestä
  • Mutta porvari hallitus teki suomen ennätyksen 8 miljardia velkaa vuodessa?
    Pääministerinä 2000-luvun lopulla iskeneen laman aikana toiminut Perheyritysten liiton toimitusjohtaja Matti Vanhanen tyrmää tasavallan presidentin talousjohtajuuteen kohdistuneen arvostelun. Presidentin haastattelun julkaisivat sanomalehti Keskisuomalainen, Savon Sanomat, Etelä-Suomen Sanomat ja Karjalainen.

    Presidentti Sauli Niinistö arvosteli viikonvaihteessa edellisten hallitusten johtajia vaikeiden talouspäätösten välttelystä ja mielikuvien luomisesta. Vanhanen ei ota kritiikkiä itseensä.

    – En oikein ymmärrä tätä mielikuvakäsitettä, koska vuosina 2007–2010, jolloin vuoden 2009 lama iski, kaikki oli totta ja todellista, Vanhanen sanoo.

    Vanhasen mukaan noina vuosina tehtiin sekä oikeita asioita että virheitä, mutta hän ei katso tehtäväkseen arvioida kautensa epäonnistumisia.

    En oikein ymmärrä tätä mielikuvakäsitettä.

    – Matti Vanhanen

    – Kun talous romahti kahdeksan prosenttia vuonna 2009, olennaisin tavoite oli se, että tästä ei synny samanlaista konkurssiaaltoa ja jättityöttömyyttä kuin 1990-luvun alussa. Jossain onnistuttiin, ja saattaa olla, että jossain epäonnistuttiin. On parempi, että juuri Niinistö ja muut arvioivat niitä epäonnistumisia, Vanhanen sanoo.

    Hänen mielestään samalla olisi syytä käydä läpi Sauli Niinistön oma valtiovarainministerikausi.

    – Tällä hetkellä ongelma on se, että kun valuutta ei jousta, niin on vähän nopeasti tehoavia keinoja vientikilpailukyvyn parantamiseksi. Tässä tullaan euron ongelmaan, ja saattaisi olla hyvä arvioida myös sitä, mitä 1990-luvun lopulla ja 2000-luvun alussa euroon liittyessä tehtiin ja jätettiin tekemättä. Toivottavasti Niinistö käy analyysin myös tästä, Vanhanen sanoo.
    "Elvytys oli veroelvytystä"

    Vanhanen ei hyväksy Niinistön kritiikkiä myöskään siitä, että huippumenoja ylläpidettiin velaksi elvytyksen nimissä.

    – Minun kauteni elvytys keskittyi ennen muuta veroelvytykseen. Kaikki menolisäykset, joita tehtiin elvytyksen nimissä, säästettiin vastaavasti muista kehysmenoista.Tältä osin en hyväksy kritiikkiä, Vanhanen sanoo.

    Vanhasen mukaan Suomi oli noina vuosina vientivetoisena maana täysin maailmantalouden armoilla. Tämänhetkiseen tilanteeseen hän ehdottaa "sisäistä devalvaatiota".

    – Se koostuu useista eri toimenpiteistä. Lähivuosina täytyy olla useamman vuoden noin nollassa oleva palkkaratkaisu, sitten pitää löytää julkisen talouden puolelta keinot verotuksen keventämiseen niin, että kotitalouksien ostovoima edes aavistuksen kehittyisi, ja lisäksi täytyy katsoa se, millä eri tavoin yhteiskunta lisää viennin rasitteita veroilla ja maksuilla, Vanhanen sanoo.

    Vanhanen sanoo harkitsevansa ehdolle lähtemistä ensi kevään vaaleihin.

    – Positiivinen harkinta on päällä. Olen saanut paljon rohkaisua tähän liittyen, ja olen luvannut, että tämän syksyn aikana päätöksen teen, Vanhanen sanoo.

    Äänestä

Sdp:n Jutta oli kyllä aikamoinen diktaattori Suomea ja suomalaisia kohtaan tuossa hallituksessa

Äänestä

Toivottavasti ihmiset ovat viisastuneet

Äänestä

. USA köyhien puolella

Äänestä

Trumpissa paljon hyvää mutta jos hänet valitaan, hän jättänee tai antanee Suomen Venäjän etupiiriin. Joten Suomen on valmistauduttava mahdolliseen sotaan ja taisteltava viimeiseen hengenvetoon isänmaan puolesta

Äänestä
  • Persumaista, tahatonta tilannekomiikkaa?

    Äänestä

12.10 Totuutta ikävä kyllä

Äänestä

Perussuomalaiset on paras puolue kautta aikojen

Äänestä

Älä ikinä äänestä vasemmistoa

Äänestä

En varmasti ennenkään ole vasemmistoa äänestänyt

Äänestä

Leikkaa edelleen jos pääsee hallitukseen!

Äänestä

Perussuomalaiset puolustaa heikkoja

Äänestä
  • Aivan kansaneläkettä leikataan, eli kun se on jo 600 euroa kuukaudessa kyllä persu on köyhän asialla.

    Äänestä

  • Mutta perussuomalaisten ansiosta ei köyhimpien tarvitse maksaa Yle veroa jne. . Mutta sateenkaarihallitus korotti veroja josta kärsi eniten kaikkein köyhimmät

    Äänestä

Nyt on hyvä hallitus. Tulosta näkyy jo. Nousukausi alkanut

Äänestä

Hyi Edellinen hallitus

Äänestä

Ei meidän tarvitse hyväksyä heikkojen suomalaisten sortoa. Eli äänet Perussuomalaisille

Äänestä

Perussuomalaisten avulla Suomi kuntoon

Äänestä

Sinua auttaa Perussuomalaiset

Äänestä
  • Vielä hiukan lisää apua persuksilta ja Suomen vähäväkiset ovat kuolleet.

    Persu tappaa kotona ja puutarhassa.

    Äänestä

Perussuomalaiset on köyhän ainoa turva!!!!!

Äänestä
  • Totta on tuo

    Äänestä

Ääritollolla ei ole muuta tekemistä kuin nostaa aivopieruaan paäivittäin palstalla ylös.
Muuten, Suomi ei maksa Kataisen palkkaa!

Äänestä

Hyvä aloittaja

Äänestä

Perussuomalaiset rakastaa suomalaisia

Äänestä

Perussuomalaiset on aina rehellisiä

Äänestä

Eihän mikään muu puolue ole kantasuomalaisten puolella kuin Perussuomalaiset

Äänestä

Suomi on nyt nousussa. Vienti vetää. Työttömyys pienenee. Onneksi ei ole punavihreät hallituksessa jarruttamassa mm. yritystoimintaa

Äänestä

Upeaa ajaa perussuomalaiset

Äänestä

Katsokaa mallia perussuomalaisten politiikasta

Äänestä

Koko maan Perussuomalaiset

Äänestä

Helppo uskoa noista

Äänestä

Varsinkin punavihreät on pettänyt äänestäjiään

Äänestä

Perussuomalaiset ei petä

Äänestä

Leikkaisivat vieläkin jos pääsi hallitukseen

Äänestä

Mikä ne olisi muuttanut

Äänestä

Ei noita kannata äänestää enää

Äänestä

No eiii

Äänestä

No hyi hyyii

Äänestä

Olkaa rehellisiä

Äänestä

Niinpäs

Äänestä

Ei noille ääniä

Äänestä

Nykyhallitus korjaa edellisten virheitä

Äänestä
  • Joutuu korjaamaan

    Äänestä

Vaikka punavihreät oli hallituksessa

Äänestä

Törkeetä

Äänestä

Suomessa nyt hyvä hallitus

Äänestä

Kaikkein aikojen paras

Äänestä

Punikki on itsekkäitä

Äänestä

Eipäs ne välitä köyhistä

Äänestä

Olleet sikamaisia

Äänestä

Siat/possut on söpöjä

Äänestä

Me Perussuomalaiset olemme ihania. Tervetuloa joukkoon rakentamaan hyvää Suomea

Äänestä

Vasemmisto : Olette todella hävittömästi!!!!!

Äänestä

Tehnyt punavihreät hävittömästi

Äänestä

On hirvittävää

Äänestä

Oma loppuu




Oma lompakko noille tärkeintä

Äänestä

Kokoomus leikkasi vähemmän kuin punavihreät

Äänestä

Punavihreät muka työväenpuolueita asialla

Äänestä

Leikkaisivat välillä ruotsinkielisiltä miljonääreiltäkin

Äänestä

Miten ne köyhiltä avuttomiltakin leikkasivat

Äänestä

Rikollisia vihreissä

Äänestä

Mm. Viherterroristeja

Äänestä

Perussuomalaiset on paras puolue suurimmalle-osalle-eli-miljoonille-suomalaisille

Äänestä

Kultainen Perussuomalaiset

Äänestä

Perussuomalaiset ok

Äänestä

Vasemmisto mätänee

Äänestä

Mätä se haisee

Äänestä

Vihervasemmistolle kelpaa lähes mikä tahansa hallitusohjelma kunhan oma eliitti pääsee vain ministerin palleista kiinni pitämään

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teepäätösNyt kirjoitti:

500000 euroa ja hommasi Jyrki Kataiselle eu viran joka maksoi veronmaksajille miljardin. Tässä saldo noista. Tuo hallitus oli petos/takinkääntö/sateenkaari hallitus jossa olivat mukana nyt oppositiossa olevat sdp vasemmistoliitto ja vihreät jotka edelleen yrittävät kerätä köyhiltä äänet ja takki kääntyy taas. Vihreissä on paljon rikollisia jotka särkevät yksityisyrittäjien kaivin ym. koneita ja päästävät avuttomia tarhaeläimiä pakkaseenkin. Tarhaeläimet kuolevat pian vapaudessa nälkään. Nuo kaikki vastustavat yksityisyritteliäisyyttä. Älä anna noille ääntä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu