HS: "Ulosotto vie minulta kaiken – älkää ryhtykö yrittäjiksi"
http://www.hs.fi/mielipide/a1472869340920
http://www.hs.fi/mielipide/a1472869340920
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Niin.
Nyt Suomessa vallitsee kaksi epäinhimillistä taloustiedettä,
äärisosialismi ja riistokapitalismi.
Ja jostain kumman syystä, yrittäjä on näiden molempien jahtaama.
Nyt ei yrittäjäksi kannata ruveta: Suomi on eksynyt mutta kunhan
asiat saadaan korjattua niin sitten.
Siihen voi tosin kulua kymmeniä vuosia, sillä niin paha tilanne Suomessa
nyt on.
Monenko elämän siinä sivussa pilasi kun ei hoitanut asioitaan kunnolla.
Toivottavasti jäi velkaa vain verottajalle ja pankeille.
Eiköhän "velkavanginkin" tuhon aiheuttaneet paskahousuduunarit. Toimivankin yrityksen saa nurin epäkelpo työvoima, neuvoni yrittäjäksi ryhtyvälle on: älä palkkaa suomalaista.
Omaa tai pankin rahaa täytyy olla..startti rahat loppuu äkkiä.. ja aika harva saa yrityksen rullaamaan 1/2 vuodessa .vai kuinka pitkään nykyään saa startti rahaa jos perustaa yrityksen ? kaikki eivät voi olla yrittäjiä ! hyvä että niitä on... on monelle duunia.. yritin joskus nuorempana ..rahaa meni meni mummoissa joku 50-60 000 mummon markaa... startti rahat ... ei lähteny rullaa... on mun jotkut tutut yrittäny kaksikin kertaa... ei onnea ... ?
Hulluutta tuhlata lyhyt elämänsä työntekoon tai yrittäjyyteen. Niin hukkaan heitettyjä tunteja ja veroeuroja.
Mukavampi loisia työttömänä toisten rahoilla vai? Suomessa voi elää pummina tarvitsematta tehdä mitään ja rahaa tulee kuin roskaa. Prkleen sossupummit ettekö edes häpeä. Tuet pois niin alkaa työnteko kelvata.
Päinvastoin aivokääpiö.
Työllistäminenhän se vasta maksaa: julkisella sektorilla palkat ovat useita tuhansia euroja ja suuri osa näistä rahoista päätyy aasialaisiin tuotteisiin.
Työllistetään Kiinalaisia, lähinnä.
Mutta jokaisen on elettävä.
Minimillä, perusturvalla elävät kuluttavat vähiten yhteisiä resursseja (vrt. maanviljelijät, julkinen sektori, yritystuet jne)
Minimillä pärjäävät elävät myös ekologisesti luontoa säästäen,
lähimmäisille jää aikaa jne.
Tempputyöllistämisellä ei mitään muuta kuin sotketa luontoa (mm. bensakulutus) ja lisätä valtion velkaa sekä siten ohjataan Suomea aivan väärään suuntaan.
Oikeat, tuottavat työpaikat ovat aivan eri asia ja niitä tähän äärisosialistiseen maahan ei merkittävästi synny ennenkuin byrokratiaa on purettu ainakin "tuhannesosaan" nykyisestä.
Yrittäjäthän ovat mielisairaita, kun kadehtivat työkyvyttömiä rapajuoppoja.
Alkakaa yrittäjiksi Suomessa!
Hej, me tienataan tällä
BONDE!
Olisi helppoa yrittää jos riskit olisi sosialisoitu yhteiskunnalle kuten maanviljelijöillä ja vielä ylituotanto tilanteessa,konkurssit olisi mahdottomia ja senkun vähän jotain puuhastelis kun yhteiskunta maksaisi tuotannonkulujen ja tuotannosta saadun tulon erotuksen ,ei olis mitään riskejä ja sit vois ymmärtää ne pankkolla otetut päiväunet, sitten kerkeisi itsekin.tekis vaan tavaraa mikä ei menis kaupaks vaikka huonekaluja,veronmaksajat vaan maksaisi ne ja ite polttas niitä uunissa ja lämmittäs omaa tuotantotilaa,kyllä olis helppoa olla yrittäjä!
Nuo ulosottokorot ovat kyllä käsittämättömän sikamaisia. Asiaanliittyvät lait säätäneet viranomaiset ovat kyllä harvinaisen hyvin lobattuja.. keitä sitten ovatkaan.
Suomi Banksterien paratiisi.
Täällä rahalla voi eliminoida ihmisen iliman että tarvitsee sotkea käsiään "vereen."
Luottoleimatulle kun ei myönnetä edes asuntoa (luottotiedot tarkistetaan) ja esim. talvipakkasillla voi olla jopa 40 asteen pakkaset.
Tälläisiä kuolemantapauksia on ihan oikeasti, tod. näk.
Tähän kun lisätään että karenSSiperSSut vaativat karenSSeja jolloin he jäävät ilman minkäänlaista perusturvaa, useassa tapauksessa: toimeentulotukikin kun on tiettävästi kieroiltu "ehdolliseksi:" ei siis vältttämättä kaikille...
Riippuu vähän mille alkaa.
Esim. kepuliloisen "ministerin" vävypoikana saattaa olla makoisatkin oltavat, kunhan laittaa appiukon kanssa tuet pyörimään.
Voitto jo toisena liikevuotena huitelee 200 miljoonan €uron hujakoilla.
Eikä niistä "voitoista" ole niin väliä maksaa edes verojakaan, johan ne verot on maksettu aikaisemmin, kun ne rahathan tulee veronmaksajilta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013032916780974_uu.shtml
Toinen vaihtoehto on olla hyvää pataa esim. sdp:läisten kanssa. Sinua voi hyvinkin odottaa jokin huippupalkkainen "virka" tai "nimitys" veronmaksajien piikkiin.
Jos sitä "virkaa" tai "nimitystä" ei ole vielä keksitty, niin äkkiäkö sdp masinoi sellaisen.
Yksi hallituksen tavoita. Saada velkavankeja.
siiheen ei ole suomessa mahdollisuutta.
anttila lopussa kaatui suomenkivimyymälä/nettimyynti.
niin moni valtion omistamat ja muut suuretfirmat EI KUN NURIN.
suurien yrityksien pomot kiskoo itselleen ÖKYPALKKAA SIIHEENKIN TULEE LOPPU!
NYT ON HALLITUS KEKSINYT VIISAUDESSA ETTÄ SE ON TYÖTEKIÄN VIKA HALOO !
ruoskalla ajetaan tyhjää työtähakemaan jos et löydä verrkko hajoaa ,mutta VEROTUS KIRISTYY .
nyt VEROTUSTA MUKA KEVENNETÄÄN KERÄTTÄVÄ SUMMA OTETAAN LEIKKAUKSINA JA KOROTUKSINA.
Nykyhallitus ei pidä suomaisen puolta. Mikä mahtaa olla seuraus.
nyt sitten suomi24 keksi keinon, että tiputetaan kirjaimia välistä, jotta voisi herjata heikkolahjaiseksi.
Kotipitseria kannattaa aina perustaa, että saa syödäkseen.
Ulosottoa on suomessa aivan älyttömän helppo kiertää! Viroon saa henkilötunnuksen, pankkitilin ja firman pystyyn yhdellä käynnillä ja sen jälkeen suomen vouti on täysin voimaton.
Älkäämme kuitenkaan ruvetko keskenämme tappelemaan ja toisiamme tappamaan. Sitähän he haluaisivat nimittäin, eli "pakka sekaisin", niin pölyt häipyy. Eli ne heidän touhunsa jäisi sinne, ikäänkuin taka-alalle.
Mutta sellainen ei mene enää nykyään läpi.
Joten: syyllistä/syyllisiähän me haemme? Teillä on koneet edessänne, sieltä ne syyllisetkin löytyvät.
Kun helutpressningin kasakkapartio tulee unohtunutta irtonaista noutamaan, kannattaa olla rahoineen ja perheineen muualla.
Tuo velkavankeuteen joutuminen on erittäin helposti estettävissä, jos osaa yhtään johtaa yritystään oikein ja mitata firman rahankäyttöä. Pitkään jatkunut holtiton rahankäyttöpolitiikka, ylisuurten lainojen ottaminen, leväperäinen henkilöstöpolitiikka ja typerät riskit ovat kaikki omaa tyhmyyttä.
Paljon nakinkeitivesi maksaa yrityksessäsi ilman nakinkeitinvesiyritystukea?
Lataa paskakokkare-go ja vedä liipasimesta.
villasukan myyntikin on verollista
Yrittäminen on rikkaiden harrastus suomessa.
Pitää ymmärtää alkaa tuottamaan matupalveluja niin ei voi kuin voittaa. Toinen hyvä ja helppo on työttömien haastattelupalvelujen tuottaminen. Jututat työttömiä muistaen syyllistää ja saat siitä tuhdit setelit. Pitää vain olla madon selkäranka ja seuruelaisen moraali.
kiitos ay liikkeiden