Uusi tasavero

Uusi vene-, mönkijä- ja moottorikelkkavero on tasavero, joitaSoini lupaili vaalikiertueillaan vastustaa. Maksu tipahtaa käytit tai et. Jos tulee vaikka tinat duunista pitää kaikki heti pistää myyntiin.

Tämä onkin ilmeisesti se halu. Tämä vero sopii erityisen hyvin kokoomukselle. Asianajajia, lääkäreitä, hyväpalkkaisia virkamiehiä satasen tai kahden vero ei juuri hetkauta. Tulee enempi tuttuja vaan vastaan ja jää ne duunariveneilijät pois. Kaikenlisäksi purjepaatit jäänee ilman. Kokkarit saa siis iso osa veneillä ilman veroa.

Samaten maaseudulla on ollut kiva ajella mönkijällä tai talvella kelkalla. Mutta nykyisin pitää tukee kaupunkiasumista ja sitä et töllätää somee. Pois tavikselta tuollaiset kelkat ja mönkijät!!

Tämä on kyllä pahin takinkääntö mitä persut on tehny.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kannattaa hankkia oikein iso purjevene, koska siitä ei mene veroa. Isot mönkijät on myös vapautettu verosta.

Ainoastaan köyhien pienet moottoriveneet ja pikkumönkijät menee verolle.

Jos on suuret tulot pitää tietysti saada myös suuremmat veronkevennykset.

Äänestä
  • Mönkijät kyllä, myös moottorikelkat ja mopoautot. Mutta käsittääkseni peräprutkussa pitää olla 55hv, ennen kuin Soini sitä verottaa.

    Kokonaisuus koskee korkeintaan 400000 ko. laitteiden omistajaa.

    Äänestä

  • Rumpumaha2016 kirjoitti:

    Mönkijät kyllä, myös moottorikelkat ja mopoautot. Mutta käsittääkseni peräprutkussa pitää olla 55hv, ennen kuin Soini sitä verottaa.

    Kokonaisuus koskee korkeintaan 400000 ko. laitteiden omistajaa.

    Riittää kun moottoriveden on rekisteröity, eli 20hv näyttäisi olevan tuleva raja.
    Tämä takaa riittävän kattavuuden. Kun venerekisteröintiä puuhattiin osa osasi kertoa heti miksi - siksi, että sen jälkeen on helpompi verottaa veneilyä. Valitettavasti he olivat oikeassa.

    PS onnistuu aina pilaamaan päivän, siitä on takuu.

    Äänestä

Soini jo nylkenyt eläkeläisten selkänahat!

Äänestä

Vaikuttaa+vahvasti+siltä,+että+purjeveneitä+ei+voitaisikaan+verottaa.Koko+homma+on+kuitenkin+mennyt+farssin+puolelle.++Vero+on+tosi+epäselkeä.+Se+ei+pohjaudu+tasapuoliseen+kohteluun,+se+jättää+paljon+porsaanreikiä,+verokertymä+on+pieni+ja+keräyskulut+suuret,+se+on+rikkaampia+suosiva+tasavero+jne.Vero+on+myös+puhdas+kateusvero,+koska+verotus+ei+perustu+mihinkään+järkevään+asiaan.++Veneistä+menee+jo+arvonlisävero+ja+bensasta+75%+on+jo+veroa.++Pienet+moottorit+saastuttavat+eniten+ja+varsinkin+kaksitahtiset,+joten+veroa+ei+voi+perustella+myöskään+millään+ympäristövaatimuksilla.++Veneitä+tullaan+rekisteröimään+ulkomaille+ja+veneitä+jätetään+kokonaan+rekisterin+ulkopuolelle+ja+tämän+asian+valvominen+on+täysin+mahdotonta.++Näkee,+että+koko+asiaa+ei+ole+yhtään+mietitty.Polttomoottorikäyttöisistä+laitteista+ruohonleikkuiri+on+aivan+ylivoimaisesti+saastuttavin+laite.+Miten+on+mahdollista,+että+se+on+jätetty+verotuksen+ulkopuolelle.Soini+tekee+kaikkensa,+että+suurituloisia+suositaan+joka+asiassa.

Äänestä

Tämä kateusvero ei maata kaada. 80€/vuosi, kyseisen summan kulutat polttoaineeseen ajelemalla muutaman tunnin 80hv perämoottorilla.

Muistutan, että autovero ei alenisi ilman ökyveneveroa.

Äänestä
  • Eihän autovero oikeasti alene. Teslojen ostoa tuetaan, mutta autoiluhan kallistuu todella paljon (käyttövero benss).

    Äänestä

Ökyvenevero? Näin voi ajaellavain "lähdenkö pois"- kapasiteetilla ehkä? Lukeeko tuossa -88 vuosimallin yamarinissa jossa reilu sataheppanen betol että kuinka paljon se vene maksaa tai omistaja tienaa? Ajotunnit vuodessa ehkä 10h.

Myydään se viroon, ruattiin tai venäjälle parilla tonnilla. Sitten viroon bailamaan. Ei tule verotuottoa enää edes bensasta. Vanha kelkka häipyy kaikista rekistereistä. Säästöä tulee myös kun lopettaa pidä saaristo siistinä -maksut, kunnan venepaikan ja perssujen jäsenmaksun.

Äänestä

mä tehin eilen kaks kaarnavenettä isin puukolla. ottaako soini veroa tai vie ne pois?

Äänestä

Kyllä nyt helpottaa, vaikuttaa oikein oikeellisenmukaisen fiksulta, kun muiden jollien kadehtiminen on aina ollut itselleni perkeleen tärkeää, ihan kärkiaiheita yhteiskunnan kannalta. Tässä tuli nyt se persujen lupaama Muutos kaikkeen.

Äänestä

Persujen "kalliit kalut verolle" kateusveropolitiikka ei paljon lohduta leipäjonoissa kuolevia. Heiltä on jo viety tuhkatkin pesästä.

Äänestä

Soini aikoo lisäksi kiristää bensan ja dieselin verotusta. Liikenteen polttoaineiden veronkorotus tuo lisää valtion kassaan noin sata miljoonaa euroa. Tämä temppu tehdään, jotta karkkiveron poistosta syntyneet tappiot saadaan katetuksi.

Alvin nosto on vielä tekemättä, tai siitä ei vielä uskalleta puhua julkisesti. Kohta tulee sekin. Repikää siittä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaksikuukattavuodessa kirjoitti:

Uusi vene-, mönkijä- ja moottorikelkkavero on tasavero, joitaSoini lupaili vaalikiertueillaan vastustaa. Maksu tipahtaa käytit tai et. Jos tulee vaikka tinat duunista pitää kaikki heti pistää myyntiin.

Tämä onkin ilmeisesti se halu. Tämä vero sopii erityisen hyvin kokoomukselle. Asianajajia, lääkäreitä, hyväpalkkaisia virkamiehiä satasen tai kahden vero ei juuri hetkauta. Tulee enempi tuttuja vaan vastaan ja jää ne duunariveneilijät pois. Kaikenlisäksi purjepaatit jäänee ilman. Kokkarit saa siis iso osa veneillä ilman veroa.

Samaten maaseudulla on ollut kiva ajella mönkijällä tai talvella kelkalla. Mutta nykyisin pitää tukee kaupunkiasumista ja sitä et töllätää somee. Pois tavikselta tuollaiset kelkat ja mönkijät!!

Tämä on kyllä pahin takinkääntö mitä persut on tehny.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu