Valkoiset pelkäsivät Tampereella

Tunnetun tarinan mukaan valkoiset sotilaat ja heidän karvahattuiset kenraalinsa pelkäsivät punaisia Tampereella niin, ettei kukaan heistä uskaltanut lähteä valkoisen lipun kanssa vaatimaan antautumista. Niinpä matkaan lähtettiin nuori poika, joka oli helppo ylipuhua. Aikuiset miehet sillä aikaa kyyristelivät piiloissaan ja hengitys vapisten seurasivat, näkisivätkö edes vilauksen pelätyistä punaisista sotureista.

Onneksi sosidaalidemokraatit nostivat Suomessakin lastenoikeudet länsimaiselle tasolle, joten nyt tällainen iljettävä lapsen hyväksikäyttö ei enää voisi onnistua.
850
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"Tunnetun tarinan mukaan valkoiset sotilaat ja heidän karvahattuiset kenraalinsa pelkäsivät punaisia Tampereella niin, ettei kukaan heistä uskaltanut lähteä valkoisen lipun kanssa vaatimaan antautumista."

Missä tällainen tarina on mahdettu kertoa? Jos punaisia pelättiin niin kauheasti, niin miten heidät oli kyetty ajamaan pakoon Tampereelle?

" Niinpä matkaan lähtettiin nuori poika, joka oli helppo ylipuhua. Aikuiset miehet sillä aikaa kyyristelivät piiloissaan ja hengitys vapisten seurasivat, näkisivätkö edes vilauksen pelätyistä punaisista sotureista."

Satua tuo on. Siihen aikaan oli yksin vankileireillä noin 5 000 punaista ja joka päivä antautui lisää. Kuka niitä pelkäsi?

"Onneksi sosidaalidemokraatit nostivat Suomessakin lastenoikeudet länsimaiselle tasolle, joten nyt tällainen iljettävä lapsen hyväksikäyttö ei enää voisi onnistua"

Punakaartissa palveli suuri määrä alaikäisiä. Ainakin se hyväksikäyttö loppui.

Suomen tie länsimaisena demokratiana alkoi Mannerheimin johdolla 1919.

Äänestä

Peli oli jo pelattu ja sotiminen jo turhaa kun päällystökin oli jo kovaa vauhtia pakenemassa Venäjälle samaan aikaan ja turhan optimistinen hurmahenki vain kävi punaisille kohtalokkaaksi.

Äänestä

Se on ikävää, kun isot miehet pelkäävät niin kovasti, että pitää nuori poika lähettää valkoisen lipun kanssa vihollisen leiriin.

Mutta omistavalla luokalla on omat murheensa. Pitää ajatella sitäkin, että perhe voi hajota perinnöstä riidellessä, jos patriarkka kaatuu rintamalla.

Punaisilla ei ollut tällaisia huolia ja he ampuivatkin valkoisia ihan Häyhän malliin, monta samaan läjään. Mutta liikkeestä eikä seinää vasten kuten valkoiset.

Äänestä

Onneksi sosiaaalidemokraatit korjasivat tuonkin asian. Eivät pääse valkoiset pelkurit enää käyttämään lapsia orjatyövoimanaan sodissaan.

Äänestä
  • Todella hyvä. Muistanpa äänestää sosiaalidemokraatteja ensi vaaleissa.

    Äänestä

Eihän sille voi mitään jos pelottaa niin että on aivan valkea.

Äänestä

Onneksi sosiaalidemokraatit ovat luoneet maailman, jossa valkoisenkaan ei tarvitse enää pelätä. Voi käydä pyöräilykypärä päässä harrastamassa värikuula-aseilla sitä lapseksi taantumistaan, ei tarvitse tappaa naisia ja lapsiakaan kuten ennen sosiaalidemokraattien valtakautta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


punaiset.kovempia kirjoitti:

Tunnetun tarinan mukaan valkoiset sotilaat ja heidän karvahattuiset kenraalinsa pelkäsivät punaisia Tampereella niin, ettei kukaan heistä uskaltanut lähteä valkoisen lipun kanssa vaatimaan antautumista. Niinpä matkaan lähtettiin nuori poika, joka oli helppo ylipuhua. Aikuiset miehet sillä aikaa kyyristelivät piiloissaan ja hengitys vapisten seurasivat, näkisivätkö edes vilauksen pelätyistä punaisista sotureista.

Onneksi sosidaalidemokraatit nostivat Suomessakin lastenoikeudet länsimaiselle tasolle, joten nyt tällainen iljettävä lapsen hyväksikäyttö ei enää voisi onnistua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu