Paras työeläkeyhtiö?

JormaS1

Minkä työeläkeyhtiön (Etera, Ilmarinen, Elo, Veritas jne.) vakuuttamana kertyy paras eläke per vuosi? Työnantajani on vuosien varrella vaihtunut joitakin kertoja ja työeläkeyhtiö samalla. Tarkistin työeläkeotteestani, että liki samoilla vuosituloilla eri työeläkeyhtiöiden tuottama eläkekarttuma vaihtelee selvästi. Voiko näitä yhtiöitä vertailla / kilpailuttaa? Ja voiko työntekijä valita työeläkeyhtiön sen perusteella, joka maksaa parhaan kertymän per vuosi? Olen työikäinen ja asia kiinnostaa sikäli jotta maksamalleen työeläkemaksulle saisi maksimivastineen tulevaa eläkettä silmälläpitäen.

11

8673

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8plus10

      Eläkekertymä on kaikilla sama.
      Työnantaja voi kilpailuttaa eläkevakuutusyhtiöt, ei palkansaaja. Yrittäjä voi myös kilpailuttaa. Kilpailutuksen kohde tai kriteeri ei kuitenkaan voi olla vakuutettujen eläkekertymä.

    • Työnantajalla on velvollisuus järjestää työntekijöidensä eläketurva ottamalla heille työeläkevakuutus. Työeläkevakuutusmaksut ovat lakisääteisiä ja samansuuruisia eläkeyhtiöstä riippumatta. Työeläkemaksut lasketaan työntekijöiden palkkasumman perusteella.

      Työntekijälle työeläke lasketaan kunkin vuoden työansion ja työntekijän iän mukaisen karttumisprosentin perusteella.

      Nykylainsäädännön mukaan eläkettä karttuu iän mukaan seuraavasti:
      - 18-52-vuotiaille 1,5 % vuodessa
      - 53-62-vuotiaille 1,9 % vuodessa
      - 63-67-vuotiaille 4,5 % vuodessa

      1.1.2017 voimaan tulleen eläkeuudistuksen myötä eläkkeen karttuminen muuttuu.
      Lisätietoa eläkeuudistuksesta saat osoitteesta www.elakeuudistus.fi

    • huono.elo

      Yrittäjän ei ainakaan kannata valita Eloa. Se riistää kyllä selkänahasta kaikki maksut ulosoton uhalla, mutta työkyvyttömyyden tullen pesee kätensä kaikista sopimuksista. Elo on huono kumppani!

      Kun kerran eläkevakuutusyhtiön perustaminen on kaikille vapaa oikeus, mielestäni mikroyrittäjien pitäisi harkita ihan omaa uutta yhtiötä, joka todella ajaisi maksajapuolen etuja. En pitäisi sellaista kirjanpitotoimistoakaan etujeni hoitajana, joka iskisi puukkoa selkään takanapäin ja toimisi yritystäni vastaan.
      Maksajan tulee olla rahojensa herra ja itse etuoikeutettuna ensisijaisena saajana, ei työeläkeyhtiö. Lain puitteissa, tietysti.

      • 12plus16

        Aikaisemmin ainakin oli isommilla työnantajilla mahdollisuus perustaa eläkesäätiöitä yhdessä muiden yrittäjien kanssa myös eläkekassoja hoitamaan lakisääteisiä työeläkkeitä. Onhan niitä käsittääkseni vieläkin ainakin apteekkareilla, joissa eläkevakuutusmaksutkin ovat käytännössä pienempiä kassan hyvän taloudellisen tilanteen vuoksi. Sitäpä en tiedä, onko tämä mahdollisuus vielä olemassa käytännössä.

        Tosin nämäkin joutuvat noudattamaan samaa työeläkelainsäädäntöä kuin eläkevakuutusyhtiötkin, joten yrittäjä ei niissäkään voi olla 'rahojensa herra' mitä sillä sitten tarkoitatkaan.


    • Yksityisen alan työnantaja voi järjestää työntekijöidensä TyEL:n mukaisen eläketurvan työeläkevakuutusyhtiössä, eläkekassassa tai eläkesäätiössä. Se, missä näistä vaihtoehdoista työnantaja järjestää työntekijöidensä eläketurvan, ei kuitenkaan vaikuta työnantajan vakuuttamisvelvollisuuteen eikä työntekijöiden eläketurvan tasoon.

    • inkvisiittorilinström

      V***n tyhmä eläkkeesihän riipuu kokonaan tulotasostasi

    • Veritaksestatotuus

      Terve. Itse en suosittele nihilisti ruotsalais omisteista Veritasta kenelläkkään.

      Todettiin vamma, jonka vuoksi joudun vaihtamaan alaa, uudelleen kouluttamaan itseni.
      Ikäni on 33v(mies) ja olisin kovasti halunnut alkaa AKKn koulutusta itselleni suorittamaan.eivät puoltaneet, sen sijaan suosittelivat minulle koulutusta jonka ammatissa tienaan puolet vähemmän kuin sairauttani edeltävässä työssäni.Koulutuksen taso on ammattikoulu.

      Entinen opiskelukaverini joka kvi aikoinaan samat koulut, oltiin samalla luokalla, on myös ongelmia terveyden kanssa ja joutuu itsensä uudelleen kouluttamaan, eläkeyhtiönä hänellä on Ilmarinen.
      Olivat siellä oikein suositelleet AKK koulutusta koska on vielä niin nuori(hän on 34v).

      Toiseksi kun minulla tulee 300saikkupäivää täyteen, eivät puoltaneet kuntoutustukea, vedoten että työnantajallani on velvollisuus tarjota kevyempää työtä. no työantajalla ei ole kevyempää työtä tarjolla. Eli nyt olen menossa konkurssiin juuri sopivasti ennen joulua, lapsetkin ilahtuvat. Kiitos tästä kuuluu Veritakselle. Älkää ikinä ottako kyseistä yhtiötä vaikka olisi miten halpa. ja tuskin edes on kun katsoo omistaja portaan siellä. löytyy wikipediasta.

    • Näinonon

      Höhlä, maksavat ihan saman eläkkeen niistä tuloista jotka työnantaja sinne ilmoittaa

    • TämäOnTotuus

      Jos edes yksi työeläkeyhtiö maksaisi 1€ parempaa eläkettä huomenna niin ruuhkat olisivat samaa luokkaa kuin ilmaisten ämpärien jako paikalla...

      • MitenkähänLie

        Työeläkeyhtiön valitsee työnantaja, ei tuleva eläkkeensaaja eli työntekijä. Työnantajalle tärkeämpiä kilpailutekijöitä työeläkeyhtiössä saattaakin olla ihan muut kuin työntekijöittensä tuleva eläke. Esim kustannukset, rahoitus, palvelut, yms. Näillähän mm työeläkeyhtiöt kilpailevat eikä eläkkeiden suuruudella, joka on lakimääräinen ja laskentakaava on laissa määritelty.


    • haikux

      Ja työeläkehän maksetaan käsittääkseni siitä eläkeyhtiöstä, johon viimeisin työnantajasi kuului. Mä ainakin oli monta kymmentä vuotaa kuntien eläkevakuutuksen piirissä työelämässä, mutta viimeiset vuodet yksityisellä töisää ja nykyinen työeläke tulee siis Ilmariselta, eikä Kevalta. Siinä on toki huomiopitu koko työura.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1304
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1138
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      860
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      854
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      780
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      735
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    8. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      53
      692
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      689
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      657
    Aihe