Mielenkinnolla olen seurannut kyseistä palstaa...Viimeaikoina juttu on menyt enemmän miesten fetisseihin. Eli, tiedän itse ettei fetissit ole vain miesten juttu, mutta naisten fetissit ovat erilaisia. Joillaikin ne kohdistuu vieraisiin miehekäisiin käsiin, joillakin univormuihin. Itsellä lienee omana juttuna sexyt korkokengät.AINA :) ja se kun MIES tekee itse käsillään jotain ns miehen töi tä..Korjaa autoa..yms se kiihottaa..
Niin, kertokaa kokemuksia naisten ja miesten fetisseistä.Mitä eroja niillä huomaatte?
Niin, kertokaa kokemuksia naisten ja miesten fetisseistä.Mitä eroja niillä huomaatte?
Vastaukset 20
Vanhimmat
itse ainakin kiihotun kun punaposkinen jääkaappipakastimen kokoinen mies alkaa sahata moottorisahalla juotuaan pullon tapsaa tai pari saappaat jalassa ja pilkkihaalarit päällä mielellään vielä keskellä yötä jossain omakoti aluella
kalsarit pitää olla ainakin viikon ollut jalassa ja kumsaappaissakin pitää olla ne samat sukat joita ei ole puoleen vuoteen pesty. Niin, ja valkosipulille pitää haista pirusti.
Naisilla ei ole yleensä fetissejä tai jos on, niin eivät niistä ainakaan koskaan puhu.
totta helvetissä naisillakin on fetissejä, aivan yhtä lailla kuin miehilläkin!
itselläni noita fetissejä löytyy lukuisia:
-käsiraudat
-korsetit
-piiskat ja ruoskat
-sukat ja sukkanauhat etc.
Fetissillä tarkoitetaan eri tilanteissa aavistuksen eri asioita. Viime aikoina fetissiksi on alettu kutsua lähes mitä tahansa asiaa tai esinettä joka kiihottaa. Fetissillä voidaan tarkoittaa myös seksuaalista riippuvuutta jostain kohteesta, mikä tarkoittaa sitä ettei fetisisti kiihotu lainkaan ilman fetissiään. Jälkimmäisessä mielessä fetisismi on katsottu lähinnä miesten asiaksi tai ongelmaksi.
Aina on kuitenkin muistettava, että seksin tutkimus tuottaa jatkuvasti uutta tietoa, joka aikaisemmin on kätkeytynyt, koska tutkimukset ovat olettaneet jo etukäteen tiettyjen ilmiöiden kuuluvan vain miehille tai vain naisille. Samoin ilmeisesti henkilökohtaisen häveliäisyyden vaikutus tutkimustuloksiin on vähentynyt - tai näin ainakin olen antanut itseni ymmärtää.
hei hell yes oisisko susta itsestä kuvii joissa sul olis korsetti ja sukkahousut sekä korkokengät ;) olisin kiinnostunut näkemään olen sukkahousufetsimsmistä kärsivä mies... olisiko kuvia
ota yhteyttä
[email protected]
Totta helvetissä sulla löytyy kaikki muotifetissit, ku oot törmännyt internetissä jollekin sunnuntaikinkysivuille ja saanu päähäs et "hei, miehet tykkää tollasesta KINKYILYSTÄ!"
Niinku no offence, mutta musta et vaikuta kovin fettarilta.
en ole "valinnut" fetissejäni tarkoituksellisesti. enkä varsinkaan miesten takia...
en itse erityisemmin kiihotu esimerkiksi korsettiin pukeutumisesta, fetissinä ennemminkin toisen naisen päällä olevat seksikkäät vaatteet
Kiva kun kerroit. Ens kerralla voitais vaik jutella jostain, jonka informatiivinen arvo poikkeaa nollasta?
Mees nyt kotiis, tää on _oikeiden_ fettareiden palsta.
Moikka kaikki!
Tuo äskeinen äksyilevä keskustelu lienee ihan turha. Jos on epäilyjä siitä onko oikeasti fetisisti, niin katsokaa sanan oikea määrittely nimenomaan seksualisuuden kannalta. Kyllä se siiten valkenee jokaiselle mikä on homman nimi. Esim. itse olen ollut aivan hulluna kumisaappaisiin (kumiin) aina 7 vuotiaasta asti ja on edelleen. Ei linene epäilystäkään etten lukeutuisi tuon nimityksen alle. Meitäkin on eri asteisia. lievästä totaaaliriippuvaisiin. Onneksi on suht lievä, mutta käyvät mielessä joka ikinen päivä ja omistan niitä varmasti kaikkiaan 20 paria. Joten antaa kukkien kukkia vaan.
ah, unohtu mainita et mul on viel yks fetissi: überihkut ignorantit, kuten esimerkiksi sinä. kuinka kiihottavaa onkaan huomata, että joku ei vain yksinkertaisesti voi tajuta tiettyjä asioita. ja varsinki se ku osaat olla noin ihanan kettumainen, se vasta saaki mut niiin uskomattoman märäks...
"Jos" minua tarkoitat, minä kyllä ymmärrän niitä tiettyjä asioita varsin hyvin. Ymmärrän, että toisilla on vahva pyrkimys erikoisuudentavoitteluun - ja fetissithän ne vasta erikoisia ovatkin, joten olet jostain saatanan Hobby Hallin kuvastosta keksinyt itsellesi "pari kivaa fetissiä". Mikä kohta mulla jäi nyt ymmärtämättä?
Itsellä on korkokengät/ piikkikorot fetissinä, mutta naisia en ole tavannut jolla tämä fetissi olisi. Tai lieneekö näillä palstoilla kirjoittelee... Vai onko naisilla ylipäätään fetissejä???
Kyllä moni muija dallaa tuolla pitkin baanaa jonkunsorttinen vaikkapa kiiltävä sadetakki päällä ihan poutasäälläkin ja pitkävartiset saappaat jalassa vaikka vähemmälläkin säiden puolesta tulis toimeen. Varmaan saa ainakin jonkinlaisia kicksejä noista tamineista, vaikka ei välttämättä tiedosta tuota kuin alitajuisesti.
Eipä silti, kivahan soita on katsella; huba taitaa olla molemminpuolinen...
Jore
Naisilla yleensä on pissa/vaippa/erite fetissit
Todellako? Mistä tiedät? (Ihan oikeasti, ei vittuiluna.) Itse naisena en ole koskaan kuullut, että eritefetissit olisivat naisilla yleisiä, tai törmännyt asiaan kavereiden kanssa jutellessa. Erilaiset alistamiseen, nöyryyttämiseen ja pakottamiseen liittyvät jutut on aina toistuneet - tosin ne on kai enemmän fantasioita, kuin fetissejä. Vetoketjut, korkokengät ja nahka on myös toistuneet, mutta vaipat tai eritteet ei vielä koskaan. Miehiltä oon kyllä niistä kuullut.
Olen vissin jälkeen jäänyt ja muutenkin pihalla. Olen aina olettanut fetissin tarkoittaneen, kun on kiinnostunut kielletyistä asioista ja esim. vastakkaisen sukupuoleen liittyvistä asuista vaikka. Olisin myös halukas tietämään naisten fetisseistä.
Fetissi tarkoittaa voimakasta kiihottumista jostain spesifistä esineestä tai asiasta. Asia voi olla mikä hyvänsä, esim. kumisaappaat tai sormikkaat tai polvet tms. Fetsististä seksuaalisuutta pidettiin pitkään homouden tapaan sairautena, eli siitä voi juontua mielikuva, että fetissit olisivat jotain "kiellettyä". Jotkin fetissit ovat tietysti yleisiä toiset harvinaisia, ja voimakkuus vaihtelee viehtymyksestä siihen, ettei kiihottuminen onnistu ilman fetissiä.
Mun fetissi on sellainen, että mies piereksii sohvalla, juo kaljaa jätesäkissä ja iskee silmää
Siis tuo mies jätesäkissä- fetissi on mulla!