Onko kukaan tullut ajatelleeksi miten pervoa on nähdä ihmiset pelkkinä seksuaaliobjekteina persoonan sijaan?
Ei ihme, että fundikset ovat niin liekeissä kun seksi ja sukupuoliasiat on ainut juttu joka päähän mahtuu. Sukupuoliin liittyvä pakkomielteinen hysteria kertoo enemmän heistä itsestään kuin yhteiskunnan todellisesta tilanteesta.
Todellinen tilanne nimittäin on se, että SUURIMMALLA OSALLA ihmisistä on muutakin ajateltavaa ja tekemistä.
Ei ihme, että fundikset ovat niin liekeissä kun seksi ja sukupuoliasiat on ainut juttu joka päähän mahtuu. Sukupuoliin liittyvä pakkomielteinen hysteria kertoo enemmän heistä itsestään kuin yhteiskunnan todellisesta tilanteesta.
Todellinen tilanne nimittäin on se, että SUURIMMALLA OSALLA ihmisistä on muutakin ajateltavaa ja tekemistä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jesse on minulle puhtaasti seksiobjekti.
Ei kai siinä ole väärää jo kokee pientä kutinaa rinnassaan kohdatessa mielenkiintoisen toisen sukupuolen edustajan, mutta ei ole oikein alkaa fantasioimaan henkilöä mielessään ja varsinkaan jos itse on jo toisen oma tai henkilö on varattu. Terve normaali vietti ja viehtymys voi kääntyä himoksi.
Ei, koska mielenkiintoinen on avainsana.
Ja kiinnostavuus on sidoksissa koko persoonaan. Persoonaton taas useimmiten on epäkiinnostavaa. Kaunis kuori mutta sisältö puuttuu. Se selviää ajan kanssa.
Ihminen voi olla monella tavalla mielenkiintoinen. Joku voi olla puhtaasti seksikäs ja joku toinen jotain muutakin sen lisäksi. Seksikkyyttä siinä kuitenkin aina tarvitaan, jos viboja syntyy. Muulla tavalla mielenkiintoiset henkilöt ovat sitten ystävämateriaalia.
Jokaisella ihmisellä on persoonallisuus, ja yleensä vielä varsin monimutkainen sellainen. Se on sitten toinen juttu onko kyseinen persoona juuri sinusta kiinnostava. Ihminen kokee kiinnostavaksi yleensä henkilön, jonka kanssa on jotain yhteistä. Toki saa olla erilaisuuttakin, se piristää. Mutta jos ollaan eri planeetoilta, niin siitä ei tule mitään.
Seksi on syntiä.
Nussiminen on pyhä toimitus.
Täh, kuka himoitsee sukupuolta? Ei kenellekään kelpaa pelkäksi seksikumppaniksikaan kuka tahansa sukupuolensa edustaja. Toisten kanssa kemiaa on ja toisten kanssa sitä ei synny tekemälläkään.
Irtosuhteita harrastavat usein ihmissuhteisiin pettyneet tai sitten niitä harrastetaan laastarisuhteina. Ei siinä ole kyse sukupuolen himoitsemisesta, vaan siitä, että yritetään pieneksi hetkeksi karkottaa yksinäisyyttä.
Tämä yleisenä huomiona sen kummemmin asiaa hengellistämättä. Uskovan tietenkin pitäisi pyrkiä noudattamaan Raamatun ohjeita ihmissuhteissaan.
Suurin osa meistä ihmisistä pystyy kyllä olemaan seksuaalisia ja sen lisäksi tekemään elämässä paljon muutakin. Toinen ei sulje pois toista.