Miksei 0W-viskositeettia ole suosituksissa?

23552

Kun katsoo valmistajien suosituksia niin monessa 2000-luvunkin autossa ei ole 0W kylmäviskositeettia mainittu. Esim itsellä vm -04 auto 2.0 vaparibensalla, siinä valmistajan suositukset 5w-20 -> 20w-50 ja kaikkea sieltä väliltä, jopa yksiaste 20, 30 ja 40 öljyt lueteltuna sopivina. Toki ykkössuositus 5w-30 mutta periaatteessa nuo muutkin käy, paitsi 0w jota ei mainita missään. Monessa muussakin autossa sama juttu, 0W:stä ei mainintaakaan.

Onko asia niin että 0w käy automaattisesti kaikkiin ja syy miksei mainita että sen tarve on niin harvinaista? Ihmettelen vaan kun jopa yksiaste öljy lueteltuna mutta 0w:stä ei mainintaakaan, eikö sitä oikeasti saa valmistajan mukaan käyttää?

11

296

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2346436

      Jos esim laitan 5w-30 api sl acea a5 öljyn tilalle 0w-30 api sl acea a5, onko tästä jotain haittaa kun valmistaja luettelee kaikki mahdolliset viskositeetit paitsi tuon 0w kylmäviskositeetin? Jopa sae 30 puutarhakoneöljy periaatteessa käy mutta 0w kylmäviskositeetin omaava öljy ei käy?

      • rtert345

        Ei ole haittaa.


    • buckboko

      No miks johonkin vanhempaan autoon pitäisi laittaa jotain 0W- öljyä, kun 5W- riittää talvella hyvin.

      • No_siks

        että vois maksaa enemmän. Kuule, melkein kaikki nykyöljyt toimivat hyvin jos vain viskositeetti on oikea vallitseviin olosuhteisiin. Poikkeuksena saattaa olla vain Vw-konserni jonka tuotteet eivät toimi tai kestä missään olosuhteissa.


    • 33411111111111

      Itelläkin on ollut useampi auto 2000-luvulta missä myös on mainittu lähes kaikki mahdolliset viskositeetit sopivaksi, paitsi tuo 0w-x. Jotenkin outoa miksi tuo 0w aina puuttuu suosituksista vaikka kymmenet muut viskositeetit käyvät.

    • ookkfkk

      Huoltokirjassa on esitetty VAATIMUS, eli sen voi ylittää. Ja voihan olla että se kura valuu läpi...

      • pyyleri

        "Huoltokirjassa on esitetty VAATIMUS, eli sen voi ylittää"
        -vähimmäisvaatimus siis.

        "Ja voihan olla että se kura valuu läpi..."
        -mitä olen 0w(40) ja 5w(40) öljyjä käyttänyt, niin molemmat ovat pysyneet yhtälailla koneissa sisällä. Ja niin pitääkin, koska öljyt ovat kylmässä silti paksua tavaraa, joten 0w/5w, ei eroa pysyykö sisällä, vaan enempi miten se loveaa lompakkoa... Kovilla pakkasilla etu on kuitenkin 0w:llä paremman pumpattavuuden vuoksi.

        Vanhasta Opelista 5w-40 öljy tihkutti helpommin läpi kopantiivisteestä kuin 5w-50 öljy, joten kuumaviskositeetilla on se merkitys miten öljy pysyy koneessa... kuumavisko määrää miten ohueksi öljy ohentuu lämmetessään.


    • Royalfighter

      Ei suomen leudoissa talvissa tarvita mitään 0W-öljyä.

      • fg44

        Näin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      145
      2116
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      196
      941
    3. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      907
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      37
      848
    5. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      840
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      772
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      51
      736
    8. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      711
    9. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      285
      711
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      35
      660
    Aihe