Helppoahan siellä on rakastella, kun jo kunnan normaalit valtionavut ylittävät omat verotulot. Näitä persläpikuntia on Suomi pullollaan.
http://yle.fi/uutiset/kunta_joka_rakastui_turvapaikanhakijoihin__on_meilta_pois_jos_he_lahtevat/9136759
http://yle.fi/uutiset/kunta_joka_rakastui_turvapaikanhakijoihin__on_meilta_pois_jos_he_lahtevat/9136759
Vastaukset 26
Vanhimmat
Maaseutukunnat ovat Suomen taloudelle iso rasite. Keskimäärin valtionavut ovat n. 1800 euroa/henki, kun pienissä maalaiskunnissa kuten Kyyjärvi jo yli 3000 euroa/henki.
Siinäpä on vain sellain juttu, että ne valtionavut eivät pyöri ikuisesti vaan rahavirran jatkamiseksi joudutaan ottamaan lisää niitä karvaperskultamunia aina vaan...
Muuten koko homma eli ns. "kotoutettavat" haittamatut jää lopulta kunnan omaksi ongelmaksi.
Oravanpyörä johon, jos mukaan erehtyy lähtemään niin kiinni olet kuin täi tervassa, varsinkin pienten- ja vajaabudjettikuntien perikato-ongelma tuo.
Luuletko, että turvapaikan saaneet jäävät jonnekin Kyyjärvelle asustelemaan. Kyllä se ovat kaikki stadissa alta kuukauden
Juuri noin.Helsingin asuntopomo: Turvapaikan saaneille ryhdytään vuokraamaan asuntoja vapailta markkinoilta!!
Helsingin omat vuokra-asunnot ovat loppumassa, mutta turvapaikan saaneet pitää asuttaa jotenkin. Ainoa ratkaisu saattaa olla asuntojen vuokraaminen vapailta markkinoilta verovaroin. Helsingin asunto-osaston karkeasti tekemän laskelman mukaan julkiset vuokrakulut nousevat ensi vuonna Helsingissä turvapaikkatilanteen vuoksi yli 10 miljoonalla eurolla.
http://yle.fi/uutiset/helsingin_asuntopomo_turvapaikan_saaneille_ryhdytaan_vuokraamaan_asuntoja_vapailta_markkinoilta/8532227
HALPA TYÖVOIMAA PALKKOJA POLKEMAAN! KIITOS KOK!
Paikoissa+joihin+on+sijoitettu+vain+perheellisiä+turvapaikanhakijoita+ei+tietenkään+ole+mitään+ahdisteluongelmia.+Lisäksi+nuo+on+päässeet+rivitaloasuntoihin+ns+korkeammalla+vastaanottorahalla+joten+ei+tule+riitaa+ns.+pahasta+ruuasta.+Valitettavasti+nuo+edustaa+vain+pientä+vähemmistöä+turvapaikkaturisteista+90+%:tia+yksin+saapuneita+miehiä.
Valtio antaa kunnille amtujen kotouttamisrahaa vain kolme vuotta. Sen jälkeen kunnallisveronmaksajat elättävät heidät.
Jaahas, kuntien valtionapuja pitää sitten taas vuorostaan korottaa, ei valtio eläteistään luovu eikä ne töihinkään mene :D
Jeh, jotkut kunnathan ovat vähän pedanneet sille, että matut lähtee pois suurempiin asutuskeskuksiin ja matukeskittymiin, mutta ei se "sisäinen kuntiin tunkeutuminen"nyt ihan tosta vaan tule Suomessa onnistumaan vaikka tunkeutumisen mestareita olevattenkin.
Voihan ne siltikin sitä haittaloisimisaikaansa viettää ihan missä vaan tuttujen ja muiden sieluttomien veljeskuntalaistensa luona, mutta sehän näissä rahaliikenteissä ratkaisee missä kirjoilla ovat...
Onhan se nyt selvää, että pienet kuolevat paikkakunnat, joissa koulut ja kaupat on joko lakkautettu tai lakkautusuhan alla, toivovat lisäväestä piristysruisketta paikkakunnalle. Tyhjiä asuntojakin varmaan on, että niistäkään ei tule kilpailua ja nähdään positiivisena, että väkeä liikkuu taas raitilla ja kun valtion avuilla elellään muutenkin.
Risikko "hätävierailulle" Migriin jo huomenna - "haluan kuulla heidän kokemuksiaan" :D
Ei kai sitä vain lopeteta niin kuin reumasairaala taannoin, silloinkin oli Risukko asialla?
Migrin vai pakolaisten sepustuksia?
Artikkelin "Tomi Kuosmanen" voisi kävellä minua vastaan ja ja huutaa korvaani "TURVAPAIKKA" Voisi päätä lyhyemmältä mamulta lähteä senkka nenukista.
Täysin YLE-VERO-propagandaa!
"Afganistalainen Esmatullah Azimi näyttää ymmärtävän työpariaan Juha Kirvesmäkeä pienestä kädenliikkeestä. Miehet ahkeroivat yhdessä kyyjärveläisellä betonielementtejä valmistavalla Betsetin tehtaalla. "
BETSET oli ennen paska-kokkarekokoomulaisten, pohjalaishomopojujen EU-aikaa täysin kyyjärveläinen, kannattava yhtiö!
"Kyyjärven kunnanjohtaja saa palkan lisäksi asuntoedun "
http://www.ksml.fi/keski-suomi/Kyyjärven-kunnanjohtaja-saa-palkan-lisäksi-asuntoedun/381030
Näitä saatanan loisia kiertää yhtä tiheään kunnasta toiseen kuin kansallispukuiset ja työperäiset......nyt vain naamakin on kuin eederin perse.
Voit lohduttautua sillä, että asuntoetu tuollapäin ei tarkoita ihan samanlaista miljoonapottia kuin Helsingissä. Ja voihan sen kunnanjohtajalle antaakin, kun sen saavat juopot ja mamutkin.
Kyllä nämä kunnan"johtaja"nilkit aina valuu etelään päin niin kuin rikastuksensa. Onkohan yhtään heteroa ollut Kyyjärven kuunanjohtajana 2000-luvulla?
Hesassa ei vissiin näy TV nyt, niin pissikset kotiseutuan muistelee.
mitenkähän mahtaa olla 3.v päästä??? no se ainakin on varmaa että kunta liitosta ei tuu tota kyyvokkia ei kukaan ota riesoikseen
Kyllä tässä maassa "Johtajia" riittää, katsokaapas Ylen uutisia, aina on uuden näköinen Johtaja haastateltavana
käynpä kusemassa tohon jkärveen, nimeltää Päijänne, juokaa siitä etelelän pellet
Kyse on pienestä määrästä perheitä ja rauhallisempia henkilöitä.
Eihän tuollaisista haittaa ole turvallisuuden suhteen.
Yle teki ison jutun, ei siinä mitään, mutta Yle syyllistää tuossakin suomalaisia: Vähän vihjailee, Kuin muualla ei olisi otettu hyvin vastaan !
Täytyy sitten todeta, että pahoja tekoja tekeviä taakkoja on tuhansia Afrikasta ja Lähi-idästä Euroopassa ja suomessakin satoja, joten ei meillä ole varaa tähän julkisen sektorin kuormitukseen. Rahat on loppu ja hyysärienkin tulee se ymmärtää.
Lisäksi hyysärit eivät ole pahoittaneet mieltään sadoista uuspakolaisten rikoksista saatika ennenkin tapahtuneista rikoksista, joiden uhreina ovat tuhannet suomalaiset !
Kyyjärvi on ihana.
tyypillisen näköinen yhteiskunnan varoilla elävä loinen Spr:n liivit päällä.
Saisipa suomalainen, asunnon, työpaikan, kesämökki maisemista..
Juurikin näin. Nämä lestapaskat käyttivät häikäilemättä hyväkseen ilmaista orjatyövoimaa, jonka veronmaksajat heille pakotettu maksamaan.