Lähes kaikki elintasopakolaisia suonsaaressa

Tällä hetkellä suonsaarelaisista kielteisen päätöksen on saanut noin 80 asukasta. Myönteisiä päätöksen saaneita on kolme.

Uutisessa ei kerrottu itsenäisesti kotiin lähteneiden määrää, mutta jos heitä olisi vaikkapa 17, näyttäisi olevan niin että oikeita avun tarvitsijoita on vain kolme prosenttia ja loput tulleet vain nauttimaan oleilusta väärinperustein.
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jutussa sanotaan myönteisen päätöksen saaneista :"Heillä on sairaus, jonka vuoksi he saavat jäädä". Siis mitä ! Eihän sairaus ole mikään turvapaikkaperuste. Vai tarkoittaako, että kaikki maailman sairaat pääsevät noin vain hoidettaviksi veronmaksajien piikkiin ?

Äänestä

Nyt tuli nuoria miehiä siipeilemään. Seuraavassa aallossa saadaankin sitten odotella sairaita pakolaisia jos he kerran saavat automattisesti jäädä.

Äänestä
  • Kaikki Lähi-Idän ja Afrikan invalidit ja kuolemansairaat vaan Suomeen tehohoitoon. Kyllä meillä on rahaa ja kansaa voi aina kyykyttää lisää kultamunien kustannuksella.

    Äänestä

Erikoista että jos ei saa lupaa jäädä, on kuitenkin vielä yhtenä vaihtoehtona tänne jäädä luvattomana siipeilemään koska ei ole palautussopimusta Irakin kanssa.

Tuon uutisen mukaan on kolme saanut luvan jäädä, hekö ovat sitten olleet näitä mainittuja sairaita. Silloinhan joukossa ei ole ollut yhtään joka olisi oikea pakolainen.

Äänestä

Muistatteko minkä suvakkimyrskyn nosti persujen puoluesihteeri, joka puhui elintasosurffaajista? Voi taivas sitä jeesustelun ja panettelun määrää!

No hops, Riikka oli puhtaasti asian ytimessä. Puhui siis täytyä faktaa.
Onko ylipäätänsä asiaa jossa punaviherstallarit olisivat olleet oikeassa? Kaikki heidän ajamat asiat paljastuvat ennemmin tai myöhemmin täydellisiksi kupliksi.

Tätä on mokutus ja Suomen mädätys.

Äänestä

Hyvä että lehti uutisoi asiasta, tosin ihan toiselta näkökannalta kuin mitä täällä on huomioitu, eli koittivat muokata asiaa suvakkimieliseksi, eikä kommentointimahdollisuutta tietenkään ollut.

Äänestä

Katson nyt tämän jälkeen jokaista irakinpoikaa kuormastamme syöjäksi jolla ei ole oikeutta olla täällä nauttimassa sosiaaliturvastamme, joka on tarkoitettu omia kansalaisiamme varten.

Äänestä

Olen etuoikeutettu kun olen töissä vielä. Maksan veroni mielelläni kun se auttaa kansaani. Näitä siipeilijöitä en halua maahamme.

Äänestä

Minulle Suomalaiset ovat tärkeitä kaikki. Maksan veroni kansani hyväksi, Ollaan pieni kansa ja pärjätty hyvin. Emme tarvitse muualta tulleita vapaa-matkustajia olemaan tänne.

Suvaitsevaiset vaikenevat tässä keskustelussa, Miksi? Ymmärtävät jo että kansa on oikeassa ja he äärimieipiteineen väärässä. Voisivat laajentaa ymmärrystään seuraamalla ruotsin tilannetta. siellä eivät virkavalta enää uskalla mennä tiettyihin lähiöihin. Islam on ne merkinnyt omikseen ja vääräuskoiset ....?

Samaa kehitystä jo pääkaupunkiseudulla ja Tampereella. Tätäkö tilataan?

Äänestä
  • Löytyyhän päättäjiltä sentään järkeäkin.

    Äänestä

Pelkkä oleilu on vaarallista, turhauttavaa, ja miten turhaumat purkautuu. Suomen leveysasteilla ei kukaan halua pelkästään olla !

Äänestä

Olen etuoikeutettu kun olen töissä vielä. Maksan veroni mielelläni kun se auttaa ihmisyyttä. Myös pakolainen on ihminen.

Äänestä
  • Myös pakolainen on ihminen, mutta huijari ihminen ei rehellinen. Ei elintasopakolainen ole hädässä, eikä tarvitse apua.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tätätäänyton kirjoitti:

Tällä hetkellä suonsaarelaisista kielteisen päätöksen on saanut noin 80 asukasta. Myönteisiä päätöksen saaneita on kolme.

Uutisessa ei kerrottu itsenäisesti kotiin lähteneiden määrää, mutta jos heitä olisi vaikkapa 17, näyttäisi olevan niin että oikeita avun tarvitsijoita on vain kolme prosenttia ja loput tulleet vain nauttimaan oleilusta väärinperustein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu