Toimittelijoiden taso Suomessa

1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Toimittajan vastaus 21 on oikea, koska kuvissa saappaiden ja hevosen kenkien määrä vaihtuu.

2. kohdassa molemmissa kuvissa on 2 hevosenkenkää, eli yhteensä 4.
3. kohdassa kuvassa on 2 saapasta.
Mutta 4. kohdassa kuvassa on vain 1 saapas ja 1 hevosenkenkä.

Kyse ei siis niinkään ole laskupähkinästä, vaan kuvaleikistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näinnykyään kirjoitti:

Lasten kuva-arvoitus:

http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-2000001256080.html

Toimittelijan mielestä oikea vastaus:

http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-2000001256103.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu