Oho, Koklipit sovittelee jo kovia

piippuun!

5

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • html

      "Suomalaissotilaiden aseiden käytöstä EU:n taisteluosastoissa kytee hallituspuolueiden välinen kiista, kertovat Turun Sanomat ja Aamulehti.

      Lehtien tekemän kyselyn mukaan ulkoasiainvaliokunnan demareiden enemmistö haluaa sotilaille oikeuden ampua muutenkin kuin itsepuolustukseksi. Keskustalaiset taas ovat sitä mieltä, että Suomen rauhanturvalaissa on tulevaisuudessakin oltava muita EU-maita tiukemmat voimankäyttösäännöt.

      Sdp, kokoomus ja vihreät perustelevat muutostarvetta sillä, että jo sotilaiden turvallisuuden tähden suomalaisilla sotilailla on oltava samat voimankäyttösäännöt kuin muilla operaatioihin osallistuvilla mailla.

      Ulkoasiainvaliokunnan 17 jäsenestä voimankäyttösääntöjen höllentämistä kannatti kahdeksan ja vastusti viisi kansanedustajaa. Neljä ei halunnut kertoa kantaansa. Myös puolustusvaliokunnassa rauhaanpakottamiselle oli enemmän kannatusta kuin vastustusta.

      "


      "Sdp, kokoomus ja vihreät perustelevat muutostarvetta sillä, että jo sotilaiden turvallisuuden tähden suomalaisilla sotilailla on oltava samat voimankäyttösäännöt kuin muilla operaatioihin osallistuvilla mailla.
      "

      Jos suomalaissotilaita lähetetään johonkin taistelemaan, niin tuo peruste on minusta erittäin hyvä sille, että ampuakin saa, siinä missä muutkin.

      Kuulostaa järjettömältä, että osa sotilaista toimisi tuossa asiassa eri säännöillä.

      Se on sitten oma juttunsa, pitäisikö suomalaisten ylipäätään olla kovin hanakasti menossa mihinkään heilumaan ASEIDEN kanssa ilman YK:n valtuutusta?

    • Keskustaporvari

      Kyllä on nykyään sossuilla liipasinsormi herkässä kunnossa, kun on kyse oman maan ulkopuolella tapahtuvista sotilaallisista operaatioista.
      Toisin oli menneinä vuosikymmeninä, jolloin väännettiin kättä oman maan armeijan puolustuskyvystä. Kyllä silloin oltiin kaikkien aseistariisujien äidin, Kalevi Sorsan johdolla riisumassa aseista niin oma isänmaa kuin kaikki muutkin länsimaat.
      Neuvostoliiton aseet sen sijaan olivat tälle porukalle erityisen mieluisia ja maailmanrauhan kannalta välttämättömiä.

      • sossu

        keskustaporvari kokoomuslaisetkin sossuiksi?
        Vai luitko noinkin lyhyen tekstin harppomalla?

        "Kyllä on nykyään sossuilla liipasinsormi herkässä kunnossa, kun on kyse oman maan ulkopuolella tapahtuvista sotilaallisista operaatioista."


    • Jälleen kerran Suomen historian surullinen pariairokaksikko Kepu ja kommarit ovat löytäneet toiseensa.

      Suomalaisille sotilaille eivät nämä hihhulit sallisi edes itsepuolustusta. Pitäisi ilmeisesti vain kohteliaasti tiedustella etteivät vihulaiset ampuisi kohti.

      Suomi on sopinut olevansa mukana EU:n kriisinhallintajoukoissa. Siihen kuuluu olennaisena osana rauhaanpakottaminen.

      YK ei koskaan pysty reagoimaan riittävän nopeasti.

      Aika paljon olisi mm. verta säästetty, jos esim. Ruandaan olisi lähetetty joukot ennen kriisin kärjistymistä avoimeksi kansalaissodaksi.

    • Todistaja

      Kysehän on siitä, että kepun ja demareiden eduskuntaryhmissä esiintyy selvästi toisistaan poikkeavia näkemyksiä isänmaan kannalta merkittävästä asiasta.

      Riippumatta yhtään siitä, mikä olisi viisasta, niin tässäkin asiassa lopputulos tulee olemaan se, että demareiden näkemys tulee hallituksen näkemykseksi ja kepulaiset saavat niellä jälleen karvaan kalkkinsa ja nöyrtyä tottelemaan demareita.

      Siinähän sitten keput ovat sitä mieltä, että heillä on asiallisen demokraattinen puheenjohtaja pääministerinä, joka on yksi parhaista sotien jälkeisistä kepulaisista pääministereistä. Antakaa mun nauraa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45623
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      44
      11359
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9775
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8618
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      277
      6664
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3325
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      13
      2594
    9. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      2
      2583
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2350
    Aihe