Mitä on sekularismi?

Vastustaako joku täällä sekularismia sanan yhteiskunnallisessa merkityksessä? Ts. tulisiko jonkun mielestä Suomen selkeästi sitoutua johonkin uskontoon.

Jos ei, niin sitten kyse on sanojen määrittelystä. Jos sekularismi on sinusta hyvä asia, ja vapaa-ajattelijoiden ajama sekularismi väärää, mitä sitten on oikea ja tavoiteltava sekularismi? Esimerkkejä?

4

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sekulaaristi

      "Suomi on luterilainen maa." Tätä tolkuttavat ilmeisesti vastustavat sekularismia.

      • Se on lähtökohta, josta voidaan joko jatkaa tai todeta että keskustelu on päättynyt.

        Sen sijaan jos sanotaan epäselvästi kannatettavan oikeasti neutraalia valtiota yms, ja sitten syytetään va-liikettä, jää keskusteluun ikäänkuin aukko. Silloin jää keskustelematta se, mitä tarkoitamme neutraaliudella, sekulaariudella jne.


    • Ensisijaisen tärkeää olisi saada laki katsomusten suhteen tasa-arvoiseksi, mutta kannatan myös poliittisen argumentoinnin oma-aloitteista sekularisointia.

      Aito avioliitto -kansalaisaloitteen eduskuntakeskustelussa kuultiin taas "koti, uskonto ja isänmaa" ja kristinuskoon tukeutuen vastustettiin tulevaa avioliittolain muutosta. Kaikki kansanedustajat eivät ole selvästikään omaksuneet sekulaareja periaatteita. Kansanedustajien ja heitä äänestävien olisi hyvä ymmärtää, että jos jonkin siellä 'pyhässä kirjassa' olevan moraaliohjeen haluaa sisällyttää lakiin, se pitää pystyä perustelemaan myös heille joille kyseinen kirja ei ole pyhä.

      En halua kieltää ketään käyttämästä uskonnollisia perusteluita yhteiskunnallisessa keskustelussa, mutta olisi kaikkien etu, jos ihmiset ymmärtäisivät itse olla käyttämättä niitä. Ideoiden vapailla markkinoilla käy paremmin kaupaksi ideat, jotka eivät perustu argumentointivirheisiin kuten uskonnon tapauksessa esimerkiksi auktoriteettiin vetoamiseen.

      • Kummallisinta minusta silti on perustella Eduskunnassa jotain lakia sillä, mitä se aiheuttaa kirkon sisälle.

        Vrt. kuvitteellinen tilanne, jossa työaikalain muutosta vastustettaiisin siksi, että sen arvioitaisiin johtavan sisäiseen kiistaan SAK:n sisällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      107
      4662
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3433
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1514
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1236
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1142
    8. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      159
      1036
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1028
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe