Au pairismi - Paras tapa nähdä maailmaa?

~Tiina~

Mitä mieltä ihmiset on tästä? Millassia kokemuksia teillä on matkustelusta jne. Haluaisin vaan vahvistavia neuvoja ja muuta kommenttia. Itse olen 1kk päästä lähdössä Englantiin au pairiksi. Matka kestää 6kk ja poikakaveri jää Suomeen. Mutta eikös tää ole niitä asioita joissa pitää ajatella enemmän itseään kuin muita, koska omalla elämälläänhän pitää tehdä juuri sitä mitä haluaa. Mä haluan matkustaa ja en halua katua jälkeen päin. Teenkö oikein?

3

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jake

      Täysin oikein. Uskon et noin sitä tulee toimia. Oma napa on aina oltava terveellä tavalla tärkein.
      Hei laita mailia kun olet siellä. Heh he. Ittellänikin on ollu mielessä lähtee, mutta kun se vaikutta jotenkin niin monimutkaiselta ja loppujen viimeksi hieman epäluotettavalta systeemiltä. Noooh anyway onnee sulle sinne ja zemppiä.

      • ~Tiina~

        Kiitos rohkaisusta!Mailaile osoitteeseen [email protected] niin voin sitten kertoa kuinka hyvin tai päin persettä matka menee/meni. ;)


      • ==
        ~Tiina~ kirjoitti:

        Kiitos rohkaisusta!Mailaile osoitteeseen [email protected] niin voin sitten kertoa kuinka hyvin tai päin persettä matka menee/meni. ;)

        itse olen talla hetkella aupairina usa:ssa ja suosittelen. Loytyi mukava perhe, netin kautta, kaveri on tuttavaperheessa aupairina taalla. Long Island, rikasta aluetta, meren rannalla paivasta paivaan lasten kanssa...
        Mutta mieti kuitenkin tarkkaan pystytko olemaan 6kk poikakaveristas erossa. Ma jatan tan tyon pian ja lahden toihin samaan paikkaan tanne usa:han minne poikakaeri tuli toihin tanne. Kumpikaan ei kesta olla erossa.
        Etta mieti tarkkaan... muta suosittelen! Viime kesana olin Skotlannissa suurella mansikkafarmilla, jossa olii yli 100nuorta ympari maailmaa toissa, ja vaikka tyo oli tylsaa, oli illat mahtavia! Siella tapasin poikakaverinikin. Juhlintaa, juhlintaa, alkoholia. Sita oli kesa taynna. Ja mansikoita, tottakai! ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      89
      1941
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      406
      1938
    3. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      99
      1856
    4. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      380
      1785
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      61
      1437
    6. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      51
      1404
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      301
      1236
    8. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1106
    9. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      51
      1050
    10. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      174
      1040
    Aihe