Monikultturistaminen näännyttää Suomen vielä nälkään!
Nytkin Ruovedellä, Pirkanmaalla on käynnissä marjasota.
"Thaimaasta Suomeen tulleet marjanpoimijat ovat paikallisväestön mukaan poikkeuksellisen röyhkeitä. Puolukkaa kahmitaan säkkikaupalla jopa talojen ja mökkien piha-alueilta."
"- Miehet ennättivät ennen minua ja raapivat osan marjoista jopa raakoina säkkeihinsä. Kilpajuoksu mättäiden välillä alkoi viime viikolla. Eilen kävin hätistämässä yhden miesporukan harjanvarrella tiehensä, kuvaa Saarinen."
Paikallisten mukaan kyse on teollisesta poiminnasta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016090922286571_uu.shtml
SUOMALAISET MARJARETKET SYNKKENIVÄT MARJARAIVOON
10
63
Vastaukset
- wewerwerwe
Kyllä niitä marjoja metsässä riittää poimittavaksi suomalaisillekin, mutta suurin osa suomalaisista on sellaisia laardiperseitä, että marjat jäävät kuitenkin metsiin mätänemään.
- Lissux
Tuo on täysin väärä, valheellinen riistomarjafirmojen lobbauslause.
Ammatikseen, silti veroja maksamattomat poimijat putsaavat ensimmäisenä
juuri asumislähiöiden marjametsät: ovathan ne lähellä palveluja ja
parhaiten tunnettu.
Marjoja pitäisikin jättää metsiin, mm. Karhuja varten vaan niitä
ei ole Suomalaisille lapsiperheille, ei Karhuille. - Haouesd
Suomalaiset ovat kautta aikain marjastaneet eivätkä ole mitään
thaimaalaisia purkki-tonnikalansyöjiä.
Ahventa, mustikkaa jne.
Kansallisruokaamme!
Ei mekään ryssitä thaimaalaisten tonnikaloja.
Miksi sitten toisinpäin?
Ei mekään voida viedä Italialaisten tahi Ranskalaisten viinirypäleitä.
jne. - qweqreqrwrew
Lissux kirjoitti:
Tuo on täysin väärä, valheellinen riistomarjafirmojen lobbauslause.
Ammatikseen, silti veroja maksamattomat poimijat putsaavat ensimmäisenä
juuri asumislähiöiden marjametsät: ovathan ne lähellä palveluja ja
parhaiten tunnettu.
Marjoja pitäisikin jättää metsiin, mm. Karhuja varten vaan niitä
ei ole Suomalaisille lapsiperheille, ei Karhuille.Ihmiset keräävät vuosittaisesta marjasadosta n. 4-5%, eli loput 95% jää niille sinun karhullesi ja mätänemään.
Tänne ovat thaimaalaiset todellakin tervetulleita poimimaan.
http://www.ruokatieto.fi/uutiset/valtaosa-marja-ja-sienisadosta-matanee-vuosittain-metsiin
- oiuio
Jokamiehenoikeudet ovat kääntyneet nyt Suomalaisia vastaan.
Ennen ne olivat todellakin ihania, rentouttavia, perheiden yhteisiä
marjaretkiä. Nyt jäljellä on vain muisto vain: marjavarvusto joka on pystyssä
kuin harakan pers, tuholaisparven jäljiltä.
Ennen rauhaisa honkien humina on jyrätty ja on nyt kuin "One night in Bangkok!"
Marjastus Suomessa lisää stressiä joten ei kannata mennä ammatikseen
tehotaloutta pyörittävien varren heiluttajien tielle.
Mielenkiintoista että samaan aikaan isäntien talous on melkoisissa
vaikeuksissa. - Jollers
Suomalaisia yrittäjiä kyllä vainotaan ja mustamaalataan harmaantalouden pyörittäjiksi.
Totuudessa he tekevät kunniallista, puhtaan valkoista taloutta, pilkkua myöden.
Kyse on valtapolitiikasta jossa ääridemarit, punaisen talouden edustajat pyrkivät nujertamaan puhtaan valkoisen talouden valtavan virkamiesarmeijan ja vielä valtavemman byrokratian keinoin.
Samaan aikaan ulkomaalaisten marjanpoimijat tekevät ammatikseen riistomarjastusta
Suomen metsissä, eivät maksa veroja mutta käyttävät kuitenkin veronmaksajien
rahoilla rakennettua infrastruktuuria tiestöineen jne.
Mitä v... mikä Suomea oikein riivaa?
Missä maalaisjärki, Suomalaisten itsesuojeluvaisto jne, jne? - arvot.arvot
Luin jostain ettei koneellinen mustikanpoiminta vahingoita varpua. Outoa vaan ettei täällä meidän mettässä ole marjat enää kasvaneet kuten ennen niissä lehdettömissä varvuissa. Muutama hassu mustikka siellä sun täällä. Muutenkin helvetin ruman näköisiä. Eikö tätä koneellista poimintaa voi edes omassa metsässään kieltää?
- PannaJulistetaan
Ne jotka sellaista kirjoittavat, valehtelevat törkeästi.
Metsäntutkija (nimen jo unohdin) kirjoitti joku aika sitten, että mustikan varvuston toipuminen tuollaisen repimisen jäljiltä kestää ainakin vuoden, eli seuraavana vuonna ei tule marjoja. Ei ehkä seuraavanaan vuonna.
Ja kuinka ne löytääkin joka paikkaan...
- fgthjhgvfcx
Kun täällä on maanviljelyskin niin kallista, niin mitäs jos ulkomaalaiset tulisi ja istuttaisi ja keräisi viljasadonkin käsipeleillä ikään kuin ilman työsuhdetta ja viljeliät tai kauppiaat sitten ostaisi poimijoilta viljat.
- jokamiesonerimies
Jokamiehenoikeuksiin saisivat vedota vain ne, jotka täyttävät myös jokamiehenvelvollisuudet!
Kuka on käynyt katsomassa millaiseksi ulkomaiset poimijat jättävät luonnon?
Itse olen nähnyt: ulosteita poluilla, roskia ojissa.
Eli ei mitään ymmärrystä siitä miten suomalaisessa luonnossa pitäisi toimia.
Vasta sitten kun ihminen osaa kohdella luontoa oikein, niin vasta sitten voi huhuilla jokamiehenoikeuksien perään!
Samaa logiikkaa voi käyttää jokaisessa ulkomaalaisongelmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst25314409Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1493906PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1293755Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1671595En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O311565Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3821555Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn491306Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81081Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok47967Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais86900