Suomi oli länsimainen demokratia 1939

Valcosoturi

"Suomi on siis tyypillinen Itä-Euuropan valtio, jossa autoritarismi saa jalansijaa. Länsimaisen näkemyksen mukaan sekä fasismi että kommunismi olivat autoritaarisia hallintomuotoja."

Suomi oli länsimainen demokratia, joka suuntautui voimakkaasti Pohjoismaiseen puolueettomuuteen.

"Eivät Yhdysvallat, Kanada, Ranska, Englanti, Hollanti. Belgia tai Luxemburg olleet sisäisen miehitysarmeijan miehittämiä eikä niissä lapsia indoktrinoitu sotahulluiksi naapurikansan vihaajiksi."

Ei ollut Suomikaan. SK-järjestö oli vapaehtoinen osa lakisääteistä maanpuolustusta.
Vastaavia organisaatioita oli useissa maissa mm. Ruotsissa ja Englannissa ym.

"On ymmärrettävää, että länsimaat eivät olleet kovin halukkaita lähettämään miehiään sekaantumaan itäisten barbaarien keskinäisiin välienselvittelyihin 1940."

Itäisistä barbaareista en tiedä, mutta länsimaat erottivat NL:n Kansainliitosta sen hyökättyä Suomeen 30.11. 39. Ne antoivat aseapua ja valmistautuivat lähettämään joukkoja niitä suorastaan tyrkyttäen.

14

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiolluthyvämaa

      Ihan roskaa, eihän meillä tunnustettu edes AY-liikettä ilman Talvisotaa. AY-aktiivit ja ammattiyhdistyksiin liittyneet erotettiin työpaikostaan, mielipidevainot kukoistivat ja köyhiä kyykytettiin mielin määrin. Julmat massamurhat keväällä -18 olivat rankaisematta ja ovat vieläkin. Ei sekään ole demokratian tuntomerkkejä.

      • Turha-valehdella

        Vuoden 1918 tapahtumat olivat seurausta punakapinasta, jonka tarkoitus oli suomalaisen yhteiskunnan tuhoaminen.
        Laillinen hallitus voitti kapinalliset ja Mannerheimin johdolla siirryttiin länsimaiseen demokratiaan 1919.

        AY-liike sai toimia lakien puitteissa, mutta sopimusoikeutta sillä ei ollut ennen Talvisotaa.

        Työpaikoilla harjoitettiin anarkiaa ja laittomia lakkoja.


    • joppia_tarjolla

      Aloittajalla on oikea painopiste käyttäessään verbistä mennyttä aikamuotoa "OLI". Suomi oli tosiaan ennen demokraattinen maa.
      Mutta. onko se nykyään sitä?
      Ei, nyt Suomi on alistettu uusliberalistisen markkinavoiman, EU:n komissaarien ja direktiivien komennon alle. Ja tästä heijastuu myös se pakkoajattelu jota jo ehdittiin pakkolaki esitysten myötä tuoda esille.
      Meillä ei enää ole muuta vaihtoehtoa kuin; pakkolait tai pakon edessä tehdyt vapaaehtoiset pakkosopimukset. Pakotus on pakkoa kaikissa muodoissaan. Kikysopimus on pakkosopimus vaikka se johdakaan terveeseen taloudelliseen kasvuun.

      Huomatkaa sana "terveeseen". Kyllä "Kiky" on pakkosopimus epäterveeseen kasvuun eli harvainvaltaan. Tässä hyvinvoiva eliitti pääsee kuorimaan itselleen taloudellisen kasvun "kerman". Rahvas saa tyytyä "joppiin" jos nyt sitäkään edes saa.

      • Kaikenlaista-sitä

        tolkutetaan totena.

        Suomessa toimii demokratia. Toinen asia on, takaako se oikeat päätökset kaikissa asioissa.


    • Suomi-oli

      Tshekkoslovakian ohella toinen demokratia 1918 syntyneistä uusista valtioista.

      Sitä ei mikään palstan valehtelu muuta.

      • Valehtelet, demokratioita oli toki mutta Suomi ei kuulunut sihen joukkoon. Maa missä työväki ei voi järjestäytyä ei ole lähelläkään demokratiaa.


      • oli-demokratia

        " Maa missä työväki ei voi järjestäytyä ei ole lähelläkään demokratiaa. "
        Ei tämä ole merkki demokratian puuttumisesta. Ei ollut vapaata järjestäytymisoikeutta myöskään Englannissa tai USA:ssa. Suomessa oli kuitenkin vapaat parlamenttivaalit ja ääni/kansalainen systeemi. Suomessa oli rikollisena kielletty kommunistit ja oikeistolainen Lapuan liike.


      • kansndemokratia

        Vain Neuvostoliitto oli demokratia


      • Kuohuva.maailma

        Kuka niin sanoi? Stalin hallitsi yksinvaltaisesti. Venäjällä on aina ollut tsaari. Niin on nytkin. Se sopii Venäjän kansalle. Iso maa, langat pitää olla yksissä käsissä.

        Tiedoksesi ja mietittäväksesi: Yksivaltiudesta ei siirrytä demokratiaan yhdessä yössä. Siihen ei kukaan ole valmis eikä mikään kansa siihen pysty.

        Esimerkkejä voit nähdä tämän päivän maailmasta. Gaddaff kaadettiin, Saddam kaadettiin, Iranista tuli uskonnollinen "tasavalta", imaamien johtama, Syyriassa soditaan, Turkin "demokratia" on yhden miehen hyppysissä. Kambodja, Pohjois-Korea...
        Demokratian nimissä sorretaan yhä rajummin maan kansalaisia, uudet valtaan pyrkivät tahot taistelevat keskenään demokratian nimissä.

        Ehkä Tunisia selvisi vähimillä vaurioilla Arabikeväästä, mutta työtä sielläkin on viljalti edessä yhä.


    • Suomesta tuli länsimainen demokratia ensi kerran vasta syksyllä -44, hävityn sodan jälkeen. Siihen asti elettiin porvariston, kätyrinään Suojeluskunnat, näennäisdemokratiassa missä työväki ja köyhät olivat kyykyssä jos halusi menestyä.

      • Suomen-demokratia

        syntyi Mannerheimin johdolla 1919. Se on säilynyt nykypäiviin NL:n ja kommunistien yrityksistä huolimatta.


    • lahtarionpyöveli

      Maa missä yksityinen kansalaisjärjestö saa riehua valtiovallan suojeluksessa lähes mielin määrin toisia ihmisitä sortaen ja väkivaltaa harjottaen ei ole demokratia. Turhaa on valehdella jotain muuta.

      • aliluti1998

        Suojeluskunnat olivat vuoden 1918 tammikuusta lähtien oleellinen osa Suomen maanpuolustusta. Niiden toiminnan jatkajina toimivat nykyään Maanpuolustuskoulutusyhdistys (perustettu 1993) ja puolustusvoimien maakuntajoukot (vuodesta 2004).


    • Valitettavasti

      Suomi ei ole koskaan ollut vielä oikea demokratia.Täällä on ollut vallassa vasemmistolaiset ja nyt oikeistolaiset 90-luvulta lähtien, todellinen tasa-arvo on aina puuttunut. Ei sen puoleen,maailmassa ei taida olla yhtään täysin rauhallista tasa-arvoista demokratiaa olemassa vielä koskaan ollut olemassakaan,ja tokkopa tuleekaan,vain väkivallan historiaa muodossa ja toisessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      101
      6133
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      212
      3396
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3315
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3298
    5. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2515
    6. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2494
    7. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2353
    8. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      265
      2052
    9. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1636
    10. 6
      1398
    Aihe