"Meille sanottiin, että suomalaiset on" ja sitten Ikean tv- mainoksessa luetellaan kaikki mahdolliset huonot ominaisuudet jotka muka suomalaisilla kansana on.
Mielestäni tämä on jo kiihottamista kansanryhmää vastaan. Koko kansa leimataan kielteisillä leimoilla.
Ruotsalaiset eivät ilmeisesti pysty vastustamaan houkutusta sellaiseen rasismiin..
Myös Byggmaxin mainoksessa suomalainen kuvataan mahdollisimman epämiellyttävänä.
Ikean mainos rasistinen
15
201
Vastaukset
- thfgd
Ei mistään muusta kansallisuudesta voisi Ruotsissa tehdä mainoksia jossa kansoihin liitetään kielteisiä leimoja.
Jostakin syystä suomalaisiin kohdistuvana se menee läpi.
Ehkä siitä syystä että suomalaisia on Ruotsissa aina leimattu kielteisesti. Ennen "mongoleiksi" ja nykyään rasisteiksi .- klöl
Onhan meillä suomalaisilla ja ruotsalaisilla yhteinen vihollinen, jota mediat yhdessä tuumin haukkuu joka päivä. Se on Venäjä.
- Aitosuomalainen
klöl kirjoitti:
Onhan meillä suomalaisilla ja ruotsalaisilla yhteinen vihollinen, jota mediat yhdessä tuumin haukkuu joka päivä. Se on Venäjä.
Venäjä on suomalaisen ystävä mutta kermaperseruotsalaisen vihollinen.
- KarjalanMarkka
Just ni ... tai emmä tiä onko Venäjä liian ystävä mutta on se ystävällisempi kuin Ruotsi. Venäjä antoi meille sata vuotta sitten itsenäisyyden, ollaan siitä kiitollisia, ens vuonna koko vuosi juhlitaan yhdessää venäläisten kaa ja täysillä. Kansat yhdessä Suomen hallitus vihaa omaa kansaa ja boikotoi Venäjää , niin mitä jos Venäjä kutsuisi kaikki suomalaiset ystävänsä sinne juhliin, eikä mitään päättäjiä kutsuta, boikotoidaan niitä. Voitais samalla neuvotella miten nää asumisjärjestelyt hoidellaan kun islamistinen Suomi ei ihan nappaa, kun noiden muslimien kaa ei oikein kiinostaa viettää aikaa eikä katsella, kuunnella niitä eikä haistela niiden ilmavaivoja. Olisiko Veli Venäläisellä jotain tarjota meille?
Jos Venäjä antaisi Karjalan Suomalaisille ja perustetaan siihen oma Karjalan-valtio.
Antaahan Norjakin Suomelle lahjaksi Haltin korkeimman huipun, oliko se jotain 5 metriä korkeampi kohta niitä tunturista. Voisko Bäckman alustaa asiaa! Siis ei anneta sitä Suomen tyhmälle hurrivalloittajille, vaan meille suomalaisille ja perustetaan oma Karjala, kielikin on valmiina. Eiköhän tuo rahakin ole aika tasan markka.
- segftedfr
Ja olisi mukava tietää keneltä Ikea on kuullut millaisia suomalaiset ovat. Vai ovatko itse keksineet kuulematta ketään.
- supisuomalai.nen
No kun kerta Ruotsalaiset lähetti huonomman, vamma-aivoisen sakkinsa ja vankinsa Suomeen niin kai ne tietää mikä sakki täällä sikiää. Niiden rasistien mielestä kun rikollisuus on perinnöllistä. Siksi ne ei halunneet meidän ihmisiä sinne turvaan kun Venäjä pommitti - otti vaan lapsia, joita oli paremman väen hyvä jyystää, islamilaiseen tapaan.
- ergted
Saatanan homot kyllä teille vielä näytetään.
- Alas.Pakkoruåtsalaisuus
Freudenthalismi rulettaa. Isänmaanpetturi Paavo Lipponen teloitettava isänmaanpetturina.
- PÅiSpakkoswenska
Mä mielummin lähettäisin sen Sweduihin, nauttikoon omastaan kun sitä vihamielisesti pakkojunttaa Suomeen. Eikös olisi sill eihan oikein. Pois Suomen kansalaisuus, koska pakkoruotsi.
- tyurfhju
Kuka sanoi Ikealle, että suomalaiset on kaikin tavoin niin huonoja ihmisiä ?
Lähetin Ikealle sähköpostia ja kysyin, mutta vastausta ei ole tullut.
Ilmeisesti Ikea siis keksi itse millaisia suomalaiset sen mielestä muka ovat. - OnSeTotuusSellasta
Herrat ja Naiset : IKEA BOIKOTTIIN! VIHAPUHEESTA SYYTTEESEEN!
- Anonyymi
Ei Kait kunnon suomalainen mitään ikean roskaa osta, Suomessa myydään myös kunnon huonekaluja, köyhän ei kannata ostaa huonoa? Sitä on ikea täynnä.
- tryury
Ruotsalaisillahan on aivan omasta takaa hyvin kielteisiä stereotypioita suomalaisista.
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=185&artikel=862785
Suomi ryhtyy toimiin ruotsalaisten koulukirjojen Suomi-kuvan korjaamiseksi. Maan opetusviranomaisten on määrä tavata ruotsalaisia oppikirjantekijöitä syksyn aikana ja antaa heille vinkkejä minkälainen maa Suomi oikein on.
Asia nousi esiin maanantaina suomalaisten kouluviranomaisten tapaamisessa Helsingissä kertoo Tukholman Suomen instituutin koulutussihteeri Merja-Liisa Heikkinen, joka on jäsenenä myös suomalais-ruotsalaisessa koulutuslautakunnassa.
Huoli ruotsalaisten oppikirjojen Suomi-kuvasta virisi vuosi sitten, kun Falunin korkeakoulun Ruotsin lehtorin Antti Ylikiiskilän selvitys kertoi, että ruotsalaisten koulukirjojen suomalainen on heikosti koulutettu koulupinnari, joka käyttää huumeita, kokee väkivaltaisen kuoleman mutta pitää urheilusta.
Suomen opetusviranomaisten tarkoituksena on putsata Suomi kuvaa tulevaisuudessa myös suorilla kontakteilla ruotsalaisnuoriin. - dksjdklöjsdf
Ikeassa en enää käy, koska homottavat. Viimeinen kuvasto oli homotuskuvasto ja myyjätkin nykyään vain homoja!
- Anonyymi
Persutirallaa persutirallaa persutirallallei
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."
Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu913057Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...
...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä4832383- 891622
Vaikka pidät minua
Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on501336Nainen, tilanne on nyt tämä
että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä701208- 78933
Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."
Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa17925- 32896
Sheikki Laakso puolustaa poikaansa ja ilmeisesti tunnustaa itse nuorena syyllistyneensä samaan
Perussuomalaisten kansanedustajan Sheikki Laakson poika Nico Laakso on persujen kuntavaaliehdokas Kouvolassa ja aluevaal76842Tänään Uutisnuotassa !
Ähtärin valtuustoryhmien Kokoomus, Keskusta, SDP ja KD kannanotto 27.3.2025 Ähtärinjärven Uutisnuotassa: *Rakentavaa yh41777