Onko kenelläkään vesiongelmia vedenlaadun kanssa.Minkälaisia,ja miten olet päässyt niistä.Kerro muillekin ?
Rautapitoinen vesi.
9
2809
Vastaukset
- M.P
Onko kaikilla hyvä vesi ?
- penmus
95 % suomessa ihmisillä on kunnallinen vesijohto, niillä joilla on kaivo on tuo ongelma ja heitä on tosi vähän, siksi tulee myös vähän vastauksia...
sama kun kysyisit että onko poroaidan rakentaminen vaikeaa... penmus kirjoitti:
95 % suomessa ihmisillä on kunnallinen vesijohto, niillä joilla on kaivo on tuo ongelma ja heitä on tosi vähän, siksi tulee myös vähän vastauksia...
sama kun kysyisit että onko poroaidan rakentaminen vaikeaa...liioittelet......
- P.K
tarkoitat kaivoa.Ei ole ongelmia.Pyrin Kerran vuodessa pumppaamaan tyhjäksi ja puhdistamaan.Myös uusin pohjalle vähän hiekkaa.
- tikka
Jos alueen vesi on rautapitoista, voit hankkia suodattimen talon sisätilaan. Suodatinsäiliön sisälle laitetaan hiekkaa, johon rautahiukkaset siilaantuvat. Hiekkaa ei kovin usein tarvitse vaihtaa. Netistä löytyy varmasi valmistajan yhteystiedot. Rautainen vesi syövyttää nopeammin putkistoa ja esim hanojen ja wc-kalusteiden osia.
Jos käyttää kaivovettä, huomaa hyvin oltuaan poissa muutaman päivän poissa, miten rautaista vesi on kun hanan aukaisee.Rautapitoisen veden hiukkaset kerääntyvät myös vesivaraajaan.
Alueen rautapitoinen vesi merkitsee, että alueella on rautamalmia.- Åke
arvo-poika kirjoitti:
insinööritoimisto kaiko,helsinki.
Watman tekee parhaimmat suodatinlaitteet.Rauta lähtee ilman myrkkyjä ja laitteen automatiikka poistaa rautamössön automaattisesti viemäriin.Halpa käyttää 10 euroa sähköön ja joku kymppi massan lisäykseen vuodessa.Firma antaa toimintatakuun ja tekee tarvittavan testin 30 eurolla.
- mjoo
Åke kirjoitti:
Watman tekee parhaimmat suodatinlaitteet.Rauta lähtee ilman myrkkyjä ja laitteen automatiikka poistaa rautamössön automaattisesti viemäriin.Halpa käyttää 10 euroa sähköön ja joku kymppi massan lisäykseen vuodessa.Firma antaa toimintatakuun ja tekee tarvittavan testin 30 eurolla.
Vastaavaa paranneltua tekniikkaa löytyy kyllä muualtakin...
Eikä tarvitse edes lisäillä massoja.
- e.w
En ole alan ammattilainen mutta selvitellyt aihetta jonkin verran koska kaivossamme on tähtitieteelliset rauta- ja fluoridipitoisuudet.
Ainakin Watman ja HOH Separtec toimittavat laitteistoja kaikkiin vesiongelmiin, molemmat vaikuttavat hyviltä.
Kannattaa aloittaa teettämällä kattava vesianalyysi (30-50e, esim. em firmat) koska eri aineet voivat vaikeuttaa toistensa puhdistamista, ja kannattaa samalla poistaa kaikki ongelmat (yhdistelmäsuodattimia etc).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022132Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121999Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501405Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821059Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56975Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402948Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39828- 56789
- 75760
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734