hei suojelusenkelini

Tiedän olisin vain voinut kysyä suoraan mutta alkaa ihmetyttää jo miksi meillä on tämä fyysinen maailma sitten ollenkaan??? Tiedät että rakastan mutta mitä täällä on tarkoitus tehdä muuta kuin istua kotona ja jutella hengille? Mulle kun ei muuta jäänyt ja tiedät sen. :)
4176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ainiin Mikael ... tykkäsin biisistä mutta teen minäkin he..etin rankkaa työtä - sitä henkistä eikä siitä mitään kiitosta saa vaan hullun maineen.

Äänestä
  • Voithan sä pelaa jotain moorpg nettipeliä missä saa jutskaa toisten kaa? Se on parhaimmillaan sosiaalista Narniaa, mutta sosiaalista kuitenkin. Oot muiden kanssa ja pidät hauskaa.

    Jos etit HC henkistä työtä, niin siinähän just menee maine joidenkin silmissä. Mut Eiks se just ole HC henkisen työn puolipakollinen sivutuote se maineenmeno? Kukahan HC henkisen työn tekijä olis kiitosta ulkopuolelta saanut, kysyn vaan? Kiitos tulee sisältä sun sydämestä käsin kun tajuaa, että tietää tehneensä oikein.

    Tai opettelet hymyileen tuntemattomille kadulla ja piristät niiden päivää? Rankka henkinen työ on usein melkosen tavallista työtä. Liityt johonkin Äiti Teresa kerhoon, missä saat toteuttaa henkisen auttamistyön periaatteita?

    Äänestä

  • Mun mielestä meidän tehtävä on tulla kykeneväisiksi jakamaan iloa ihmisille. Jos ei ole sosiaalista verkostoa ei ainakaan mun mielestä ole mitään. Sosiaalinen verkosto pitää olla, missä voi toteuttaa jakamisen periaatetta.

    Kun siirrymme toisiin todellisuuksiin, siellä on edessä sama jakamisjuttu ja sosiaalinen vuorovaikutus. Hengen maailmassakin tarvitaan toimiva verkosto. Mä ainakin lähinnä siunaan ja inspiroin after the death of my physical body. Ja tietty juttelen :)

    Olen itse täällä että opin perusteellisesti jakamista. Kun sen täällä olen kunnolla oppinut, niin osaan tätä hengen maailmassakin. Viimeksi kun olin taivaassa, niin pystyin olemaan samassa tietoisuudessa kuin nää chohanit eli jumalat, ja korkeammallekin, mutta jakaminen oli vielä kovin rajoitettua. Oppia ikä kaikki.

    Ulospäinsuuntautuneidem ihmisten elämä on taivaassakin ulospäinsuuntautuvaa ja iloa tuottavaa. Siinä sellaisen onnen salaisuus, ettei siihen kyllästy. Taivaassa jos et tee mitään tuloksia, niin huomaat itsesi vajavaiseksi ja tuut kyllä takaisin oppimaan niinkuin minä tulin :)

    Äänestä

Nyt tuli vastaus sun kysymykseenkin, joka kuului:
"...ihmetyttää jo miksi meillä on tämä fyysinen maailma sitten ollenkaan???"

- fyysinen maailma on tehty sitä varten, että oivaltaisimme itsemme. Kaikki mahdollinen koettava paine on juuri tätä itseoivallusta varten.
- meidän tulee oivaltaa, ettemme ole se kärsimys, mitä voi mahdollisesti kehossa havaita ja ettemme ole mitään materiaa.
- tulee oivaltaa, että jos on kärsimystä, niin ei ole kuitenkaan kärsijää, joka sitä kärsisi (tämä poistaa kärsimyksen, koska sitä ei ole koskaan ollutkaan todellisena)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


frankie67 kirjoitti:

Tiedän olisin vain voinut kysyä suoraan mutta alkaa ihmetyttää jo miksi meillä on tämä fyysinen maailma sitten ollenkaan??? Tiedät että rakastan mutta mitä täällä on tarkoitus tehdä muuta kuin istua kotona ja jutella hengille? Mulle kun ei muuta jäänyt ja tiedät sen. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu