Mediassa on kerrottu, miten joukko kadulla partioivia, tunnuksellisia miehiä on ottanut kiinni nuoren naisen epäiltynä polkupyörävarkaudesta. Pyörän tuntomerkit kuulemma vastasivat varastettua pyörää.
En ota kantaa ko. naisen plus polkupyörän omistussuhteisiin. Se on oikeuden tehtävä.
Minua iäkkäänä naisena pelottaa kuitenkin tuollainen Seinäjoella tapahtuva partiointi, oman käden oikeus vastaantulijoihin ja huppupäisinä liikkuvan miesporukan voiman käyttö yksinäistä ihmistä ja erityisesti naista kohtaan.
Minulla esimerkiksi on yleinen automerkki, yleinen vuosimalli ja vielä yleisempi auton väri. Kun nämä "RITARIT" riemuissaan bongaavat autoni ulkoasun sopivan johonkin varastettuun autoon, niin mitä mahtaakaan tapahtua? Siinä revitään minut autosta ja sitten hypitään jeejeetä maassa makaavan mukiloidun mummon ympärillä riemuiten hyvästä kansalaistoiminnasta.
Ihan oikeasti ja vakavana: minä iäkkäänä naisena pelkään illalla ihan sikana näitä osin hupullisia, osin kaljuja miesporukoita. Mistä pirusta tiedän, mitä nuo tekevät seuraavaksi?
En ota kantaa ko. naisen plus polkupyörän omistussuhteisiin. Se on oikeuden tehtävä.
Minua iäkkäänä naisena pelottaa kuitenkin tuollainen Seinäjoella tapahtuva partiointi, oman käden oikeus vastaantulijoihin ja huppupäisinä liikkuvan miesporukan voiman käyttö yksinäistä ihmistä ja erityisesti naista kohtaan.
Minulla esimerkiksi on yleinen automerkki, yleinen vuosimalli ja vielä yleisempi auton väri. Kun nämä "RITARIT" riemuissaan bongaavat autoni ulkoasun sopivan johonkin varastettuun autoon, niin mitä mahtaakaan tapahtua? Siinä revitään minut autosta ja sitten hypitään jeejeetä maassa makaavan mukiloidun mummon ympärillä riemuiten hyvästä kansalaistoiminnasta.
Ihan oikeasti ja vakavana: minä iäkkäänä naisena pelkään illalla ihan sikana näitä osin hupullisia, osin kaljuja miesporukoita. Mistä pirusta tiedän, mitä nuo tekevät seuraavaksi?
Vastaukset 66
Vanhimmat
Höpö höpö nyt ..et sinä mikään iäkäs ole ..ne on nukkumas jo 21.00 viimeistään joten tuskin koskaan törmäät ;) ja jos törmäät niin käy reippaasti vain juttelemas niin huomaat että pelot olivat turhia! Ja kuinkas te suvakkitrollit aina hoettekaan...niinjoo... ei saa antaa pelolle valtaa ;)
Kaikkea se vilkas mielikkuvitus tuottaa. Tuollaisiin pelkotiloihin olisi hyvä hankkia ammattiapua.
P.S. Enpä ole aiemmin kuullut "iiäkkään naisen" käyttävän sanontaa "ihan sikana" ???
Hmmm hetkinen, eivätkö nämä katupartiot nimen omaan ole reaktiota "tuollaisiin pelkotiloihin"? Seinäjoellakin pelätään ulkomaalaisten tekemiä rikoksia, vaikka niitä ei kerta kaikkiaan ole.
Pellejä nuo "partiolaiset" ovat, keksisivät parempaa tekemistä.
Kuten todettua niin tässä kyseisessä jutussa on sana sanaa vastaan ja lopputulema on se, että paikalle soitetut poliisit olivat ottaneet kyseisen naisihmisen pyörineen kyytiin ja vieneet putkalle ( huom. kyytiin ei otettu ainuttakaan kuudesta katupartiolaisesta - nainen oli kylläkin nähnyt niitä ainakin 15) sittemmin nainen oli päästetty pois putkasta ja pyörä jäänyt sinne, koska epäiltiin että se on aiemmin varastettu joltakin. Kyseinen nainen oli ostanut pyörän halvalla kadulta eikä tiennyt onko kyseinen pyörä joskus varastettu joltakin. Hei HALOO jos ostaa pyörän kadulta halvalla niin tuskin se on myyjän omaisuutta! Kyseessä lienee varastettuun tavaraan ryhtyminen.
Jos naista kerran tämä katupartio kohteli kuvatulla tavalla niin miksi hän ei ole tehnyt siitä rikosilmoitusta???
Usko nyt suvakki jo etteivät kaikki palstaa lukevat ole yhtä tyhmiä kun sinä. Fiksumpi ymmärtäisi lopettaa kun "tulee turpiin" kerta toisensa jälkeen.
jos oikeen totta puhutaan eipä noista katupartioista ole oikeeta hyötyä millään paikkakunnalla ollut vai onko...? se nyt oli sellainen keksitty tempaus jolla henkisesti keskenkasvuiset äijät jotka ei uskalla/halua liittyä oikeistoradikaaleihin tai muuten vaan kantansa kunnolla ilmoittaviin ryhmittymiin...todellisuudessa mitä ne on tehneet mitä yksi ihminen ei pystyisi itse tehdä? pahennusta ovat aiheuttaneet huomattavasti ja tietenkin se nyt on jo vanha keksintö uusissa kuosissa että kiihotetaan kansaa...eli nämä herrat levittävät netissä perättömiä asioita mm...ikkunoista tirkisteliöistä,pahoinpiteliöstä....ja saavat mainetta kun ajavat nämä "pahantekijät" pois jotka ovat itse luoneet...tämä toiminta alkoi jo toisen maailmansodan aikana...hyvät herrat...
Jokainen saa tietysti uskoa mihin haluaa. Ja pelätä mitä haluaa. Mutta toisen maailmansodan aikoja emme enää elä, ja se ei ole uskonasia.
Varmasti ne ihmiset, joitten koteihin on tunkeuduttu, arvostaa tällasia kommentteja. "Eeei teillä kukaa oikeesti käyny ja varastanu teijän tavaroita ja rikkonu teijän kotirauhaa, se on kuulkaa vaa noita katupartion keksimiä juttuja"... Helvetti mikä aivopieru taas!
Minä iäkkäämpänä naisihmisenä tunnen olon perin turvalliseksi kun kadulla on raavaita miehiä turvana.
Poliisi on pidättänyt 2 tunkeutujaa kolmesta asuntomurrosta ja yhdestä yrityksestä Kärjenmäellä. Miksi muuten yksi yö Kärjenmäellä liikkui vaalea paku jossa 2 arabinnäköistä tyyppiä ja perässä ajeli joku vanha japsikottero jossa niitä oli useampia.
Huviajelulla?
aah hahah hah ah hah..Täähän nyt oikee hupiukko on!!Vai arabit pakussa...heeeeeh heh he..HOH HOIJAAA...
Miten niinkun omasta mielestä meni tuo kommentointi?
Tällälailla metriviis-nortti suus miehetkin alkavat tuolla menolla heilua. Ei uskalla raavaat miehetkään pian kylillä illalla liikkua http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001259616.html
Suvakit ovat Suomen suurin turvallisuusuhka. Suvakit ovat myös Suomen ja suomalaisten suurin vihollinen. Ei voi ymmärtää mitä näiden suvakkien päässä liikkuu kusen lisäksi?
Kyllä te vajakit olette vielä suurempi uhka Suomen turvallisuudelle.
Älä jaksa enää. KAJAANISSA on tapettu viaton mies, näidän teidän paapomien ties minkä alan rikollisten ja murhaajien toimesta. Eikö teillä ole mitään otsaa? Ymmrrätkö edes mikä kuolema on ja mitä ihmiselle silloin tapahtuu? Hän on ikuisesti poissa. I-K-U-I-S-E-S-T-I.
Mutta mikään ei ole suvakin tiellä kun hän haluaa palvoa islamia. Te Suvakit OLETTE SUOMEN SUURIN TURVALLISUUSUHKA. Te avoimesti vihaatte myös SUOMALAISIA, Suomi ja Suomen kansa joka on todella pieni kansa maailmanlaajuisesti. HÄVETKÄÄ!
HÄVETKÄÄ SUVAKIT HÄVETKÄÄÄ
Tekisi mieli liittyä porukkaan, mutta en ole ihan varma jaksanko perheellisenä 3-vuorotyöläisenä tarpoa yöllä katuja talkoohengessä.
Jos nyt rehellisiä ollaan niin (ja ainahan me ollaan) niin ko. porukka on oikeilla jäljillä. Heidän motiivinsa on hyvä, olkoonkin se sitten saanut kimmokkeen turvapaikanhakijoista, mikä tekee asian ajamisesta ehkä hieman öö.. miten sen nyt sanoisi, leimaavan. Mua tämä leima ei haittaa tippaakaan koska tunnustan realiteetit ja olen itsekkin ollut usean sadan turvapaikkahakijan kanssa tekemisissä, mutta sitä en oikein ymmärrä että miksi kyseisen porukan pitää partioida päällänsä mustat hupparit?
Jos mä perustaisin katupartion niin mä nimeäisin sen hieman toisin esim. Seinäjoen Katupartio, TalkooPartio tms. Ja hankituttaisin jokaiselle jätkälle ja likalle heijastinliivit. Iso porukka heijastinliivit päällä eivät aiheuta ajatuksia ja pelkotiloja muissa ihmisissä tosin kuin mustat hupparit päällä kävelevä lauma miehiä.
Jos mä pienessä sievässä palailisin kotiinpäin baarista ja näkisin ison porukan hupparimiehiä tulevan vastaan, niin kyllä rehellisesti voin tunnustaa, että vaihtaisin kulkusuuntaa ja kiertäisin jostain muualta, koska ensimmäinen ajatus on että turpaan tulee jos polut risteävät.
Ehkäpä tässä olisi pieni mietittävä kyseiselle porukalle? Heijastinliivit antaisivat täysin erilaisen kuvan teistä muulle maailmalle ja parantaahan se teidänki turvallisuutta kun teidät erottaa paremmin pimeässä syysillassa eikä ihmisetkään luiki karkuun tai soittele poliisille että "nyt täälä liikkuu joku roistolauma, tulkaa auttamaan".
Ketjun aloittaja tässä vastaa.
Ensinnäkin joku pikkupelle kirjoitti, että 70-kymppinen nainen ei muka tunne sanontaa "ihan sikana". Hänelle kerron, että osaan lukea, osaan kirjoittaa ja osaan elää ja ajatellakin. Sinunko isoäitisi kykenee vain kiikkustuolissa parsimaan sukkaa ja tavaamaan Ilkkaa ?
Kirjoitukseni pointti oli kuitenkin se, voiko yhteiskunnassa joillakin epämääräisillä tunnuksilla esiintyvä ryhmä aloittaa esimerkiksi Seinäjoella omavaltaisen partioinnin, oikeudenkäytön ja järjestyksenpidon omien kriteeriensä mukaan ja puuttua kenen tahansa yksittäisten ihmisten asioihin.
Näköjään yleinen vastaus tässä on, että voi.
Niin kai sitten. Nämä moottoripyöräjengit, tatuoidut kaljupäät, huppariporukat ja muut pesäpallomailojen ja nyrkkirautojen kanssa kaupungilla heiluvat joukkiot ovat siis kannatettavia asioita.
Eipä tuohon ole sitten tällaisella vanhalla ihmisellä paljonkaan sanomista.
Seuraavan kerran kun nämä tatuoidut hupparit porukalla tulevat ja väittävät laukkuani tai autoani varastetuiksi, niin tiedän, että se on vain seinäjokisen lain sovellusta.
"Seuraavan kerran kun nämä tatuoidut hupparit porukalla tulevat ja väittävät laukkuani tai autoani varastetuiksi, niin tiedän, että se on vain seinäjokisen lain sovellusta."
Tämä porukka ei kuitenkaan väitä laukkuasi omakseen.
"Tämä porukka ei kuitenkaan väitä laukkuasi omakseen."
Olipa tyhmä kommentti.
Ei, ne väittävät sitä varastetuksi, jos kassin ulkonäkö sattuu sopimaan johonkin taannoin kadonneeseen laukkuun. Lopputulos taas näyttää Seinäjoella olevan sama eli laukun ottaminen pois sen omistajalta.
Kyllä voi. Jokaisella ihmisellä on kiinniotto-oikeus jos esim joku pahoinpitelee toista kadulla niin siihen on oikeus mennä väliin ja pitää riitapukari kiinni voimakeinoilla poliisin tuloon saakka.
Edelleen peräänkuulutan että miksei katupartiot oman turvallisuutensa ja tunnistettavuuden takia voi käyttää esim heijastinliivejä? Pikimusta tunnuksellinen huppari antaa aivan jonku muun kuva kuin kuvan turvallisuudesta.
Sinä et vaan tajunnut.
No ole huoleti. Kommenteistasi päätellen kuvaamasi tapahtuma ei osu koskaan sinun kohdallesi. Olethan jo päättänyt pimeässä mielessäsi että kuka tahansa voi tulla kadulla sinun laukkuasi penkomaan. Josta tietysti seuraa se että sinä et epärealistisesta pelkotilastasi johtuen tule liikkumaan pimeällä minnekkään. No oikeastaan en usko että siitä on kyse vaan pelkästään matu-myönteisestä ideologiastasi, mistä johtuen yrität kaikin keinoin mustamaalata näitä katupartioita.
P.S. edelleenkin olen varma että 70-ikäinen ihminen et ole, vaan huomattavasti nuorempi tyypillinen suvakki. Väitä mitä tahdot ja esiinny täällä anonyyminä 70-vuotiaana jos tahdot, mutta tekstisi sisältö ja kirjoitustapa kertoo aivan muuta.
" P.S. edelleenkin olen varma että 70-ikäinen ihminen et ole, vaan huomattavasti nuorempi tyypillinen suvakki. Väitä mitä tahdot ja esiinny täällä anonyyminä 70-vuotiaana jos tahdot, mutta tekstisi sisältö ja kirjoitustapa kertoo aivan muuta. "
Kun joku kirjoittaa siististi ilman käsittämättömiä älämölöjä ja nimittelyitä, laittaa pilkut edes vähänkin sinne päin ja tekee jopa luettavia lauseita, niin kirjoittaja on takuuvarmasti omaa 70-kymppistä ikäluokkaani. Emme me esimerkiksi ikinä kirjoittaisi "minnekkään" kuten sinä.
Et ole myöskään tajunnut, että en ole kirjoittanut maahantulijoista sanaakaan. Olet vain rakentanut minusta itsellesi matumyönteisen, valehtelevan ja epärealistisia pelkotiloja kokevan olkiukon, jota sitten nyt yrität mätkiä alas, kun itse asiasta et osaa kirjoittaa.
Aiheeseen ja asiaan liittyvää kirjoitusta seuraavalla kerralla, pojuseni!
Juuri tuota odotinkin seuraavaksi. Kun perustelut ja uskottavuus loppuvat niin sitten takerrutaan epäoleelliseen, eli kirjoitusvirheisiin.
"Seuraavan kerran kun nämä tatuoidut hupparit...." Siis onko niillä tatuoituja huppareita ja mitä tarkoittaa seuraavan kerran - siis aikaisemminkin on jo tapahtunut vastaavaa. Ei tainnut sullakaan ihan putkeen mennä tuo kirjoittelu!!!
ostetaan nyt lelutukusta näille vajakki-vartioille kaikille nallipyssyt,seriffinmerkki ja lännenhattu kyllä se siitä ego pilviin nousee
Netti on siitä hieno paikka että täällä voi surkeimmatkin louskuttaa leukojaan niinkuin olisi isokin mies.
Se on hyvä että joku kiertelee auttamassa humalaisia ja pitämässä vähän silmällä talojen pihoja ettei murtomiehet kurki sisälle. Se vaan jotta tällä porukalla sais mun mielestä olla heijastinliivit että heidät erottaa.
Muistan kun ite olin teini-ikäinen ja asuttiin pienessä kylässä. Tottahan toki meidän ikäiset oli viikonloppuisin kylillä juhlimassa. Jo silloin osa keskustassa asuvista vanhemmista kierteli silloin tällöin pienellä porukalla katsomassa että kaikki on kunnossa ja kukaan ei hajota paikkoja tai sammu keskelle tietä. Kukaan ei huudellu heitä "vitun vajakeiksi, rasisteiksi, pikkupojiksi joilla iso ego" jne loukkaavilla sanoilla.
Nämä miehet ja naiset kiertelee kylillä vapaaehtoisesti vähän tsekkailemassa ihmisten perään että kaikilla ois hyvä ja mukava olla ni te perkeleen idiootit pistätte huutomyllyn käyntiin ja haukutte heidät päästä varpaisiin. Itse ainakin toivotan jokaikisen 105th guardiansin tervetulleeksi tänne Kärkeen missä on kierrelty pimeydessä kokeilemassa ihmisten ovia.
Taitaa+olla+näissä+"Kojakeissa"+mukana+ilimajokista+Molopäävertakin;).+Kattokaa+nyt+esimerkiksi+niiden+omien+FB-sivujen+selffieitä,+niin+ymmärrätte,+miksi+yhtään+enempää+niiltä+ei+voi+odottaaa.+Kaikilla+iso+maha+ja+jumalatoon+päälaki.+Paljainpäin+kävely+toki+tekee+niille+hyvää,+mutta+voisivat+harrastaa+sitä+vaikka+siellä+Koskenkorvalla.+Tähti+tosiaan+rintaan+ja+nallipyssy+vyölle+:)+niin+tuntevat+itsensä+vieläkin+isänmaallisemmiksi.+Me+muut+99%+saamme+niille+kääntää+huulemme+hymyyn+ja+joku+voi+vähän+käydä+selkään+taputtelemassa+ja+kehua,+niin+jaksavat+taas+"+turvata"+meidän+turvattomien+elämää:):):)
Voiko ihminen enää lapsellisempaa tekstiä suoltaa - jutut on kuin rippukouluikäisellä joka yrittää olla suurempi kuin onkaan, no eipä sitä voi kauhalla vaatia jos on lusikalla annettu.
Mietippä millaista porukkaa teksti koskee. Ei sitä niille voi kovin moniselitteiseti kertoakkaan.
Osalle tuntuis annetun ihan vaa pipetillä. Lopputulos IlimajokinenMolo :)
Aika huvittavaa kun tuon tasoista tekstiä suoltava nimittelee muita molopäiksi :)
Tuo Molottaja on yksi suolipalstójen aktivisimpia kommentoijia.
Sairaus se vainoharhaisuuskin on, ja netissä uskaltaa louskuttaa leukojaan kun ei muuhun pysty.
Uskon kuule saaneeni tässä maassa aikaa enemmän kun tusinoittain Moloja yhteensä. Työllistän joukon ihmisä, maksan 6-numeroisen summan veroja vuosittain. Elätän teitä valittaja-ruikuttaja-kyvyttömyys-Moloja muiden veronmaksajien kanssa. Meille te ja pakolaiset kuulutte siinämielessä ihan samaan ryhmään, elätteihin :) Revi siitä ja revis samalla vaikka kaljus. Kaikista Molo-jutuista en toki ota kunniaa, teitä halveksivia on enemmän kuin uskallatte edes kuvitella.
Eli siis olet tämän yhteiskunnan pahimpia syöpäläisiä. Rikastut todellisuudessa nimenomaan toisten tekemällä työllä, ja verosi maksaa todellisuudessa loppuasiakas etkä sinä. Ei olisi varaa huudella, mutta molopää kun olet...
"teitä halveksivia on enemmän kuin uskallatte edes kuvitella"
Kuvittelisin että vain sinä, mutta voihan se olla että on joku toinenkin sukuusi kuuluva.
Olisko kans joskus jossain elämänvaiheessa kiva onnistua jossain ja saada jotain aikaan? No sitä tämän yhteiskunnan on turha toivoa. Satoja on on onnistuneita pitsanpaistajia mutta teistä ei oo yhdetäkään siihen. Verot maksaa, kuka maksaa mutta maksetuksi tulee. Valitettavasti vaan merkittävä osa veroista menee näiden Molojen-tuataniin perse...n
Seuraavan kerran kun ostan varastettua tavaraa kadulta, niin vältän kyllä Seinäjoelle tuloa. Paikalliset partiolaiset vainoavat puolirehellisiä luukuttajia. Eikö kukaan ole turvassa? Saako edes huumeita ostaa ilman että kaljupäät ahdistelevat?
Ei ainakaan joos oot vanhoista velkaa. Klanit vetää nallipyssyn munista ja ampuu.
Guardians kuuulostaakin kovin suomalaiskansalliselta ja varsinkin isäm maaliselta. Vitun spedet.
Katupartiot eivät ole se mitä Suomi tarvitsee, vaan se minkä se ansaitsee.
Olemme itse kääntäneet katseemme pois kun kadulla on tapahtunut kuolemia, pahoinpitelyjä ja raiskauksia. Yli puolet niistä jää medialta piiloon monista syistä.
Ymmärrän että kansan joukosta löytyy mustamaalaajia, epäilijöitä ja vastustajia jotka kyseinalaistavat katupartion toimintaa ja ulkonäköä. Mutta teidän täytyy kohdata tämä pelko. Yleisesti olen nähnyt heidän liikkuvan viikonloppuisin iltamyöhään ja ovat olleet kohteliaita, huumorintajuisia ja mukavia ihmisiä. Monilla heistä on perhe ja lapsia.
Uskaltaako pahantekijät tehdä kadulla mitään kun näkevät partion valvomassa poliisien ohella? Ei. Poliisit kulkevat julkisilla paikoilla, harvoin ne eksyvät pimeille kujille tai metsäpoluille missä suurin osa rikoksista tapahtuu.
Mutta partiot liikkuu.
Toivon että katsotte toimintaa omin silmin kaduilla. Puhukaa heille, pyytäkää heidän apua tilanteissa, niin näette mitä he oikeasti tekevät.
Auttavat. Kun poliisi ei voi.
Juu auttavat tosiaan kuten sitä tyttöä. Turpiin tuollaisia kyyliä.
Eli agressiivinen öykkäri olet näköjään sinä itse. Ja nyt muka kauheasti huolestuttaa tytön kohtelu. Tyttöä kohdeltiin asiallisesti, mutta sehän ei sinua todellisuudessa kiinnostakaan. Pitäisi vain löytää hyvä tekosyy omien agressioiden purkamiselle.
Partiot turvaa meitä rikollisilta. Mutta jos pelottaa niin älkää antako pelolle valtaa. Helisyttäkää avaimia jos partiot pelottaa, niinhän yksi kansanedustajakin sanoi että kun helisyttää avaimia niin se auttaa.
Onko tähän mainittuun uutiseen mediassa linkkiä?
Kyllä löytyy. Etsi vain niin löytyy. Hakusana vaikka että kun maahanmuuttaja hyökkää niin helisytä avaimia
On se kumma että kun jotkut päättää tehrä hyväntekeväisyyttä niin siitäkin ei osata ku mollata? Kaverini mies kuuluu tähän partioon ja kyselin häneltä heidän toiminnastaan kun olin itsekkin vähän ulalla. Hän sanoi että muunmuassa sääntöihin kuuluu että ei provosoida eikä provosoiduta, jäsenet ei saa käyttää huumeita ja taustat tarkistetaan ettei ole aiemmin käyttänyt. Tunnukset päällä ei saa juoda tai mennä muuten vaan baareihin. Hän sanoi että eivät ole kuin soldiers of odin, eivät ole mutuvastaisia. Tehtävänä on turvata etelä pohjanmaan kadut kaikelta. Ei ole kuulemma vielä edes tullut mutuihin liittyviä tehtäviä. Pariin tappeluun ovat menneet väliin jossa on suomalaiset miehet toisiaan nujakoinu. Lyödä ei saa, tappelu katkaistaan puhumalla. Tai jos se ei riitä niin viemällä riitapukarit maahan. He käyttää omaa aikaa partiointiin ja suurimmalla osalla on kuulemma vaimo ja lapsetkin. Heille ei makseta mitään prtioinnista! Hyvää hyvyyttään kiertelee ja haluaa että kadut pysyy rauhallisena! Hävetkää ihan oikeesti! Samaa mieltä olen kyllä tuon heijastinjutun kans
Vai ei huumeidenkäyttäjiö satavitosissa. Kiss my ass. Ja vielä vaimo ja lapsetkin? Onko ne ihan omiakin vielä?
Montakos niistä tunnet henkilökohtaisesti?
Tulkaa tutustumaan ettei tarvi pään sisällä keksiä asioita. Nolla toleranssi huumeille. Ihan omat vaimot ja lapset. Työssä käyviä, yrittäjiä, yms. Ei kannata vetää johtopäätöksiä ilman tutustumista.
Tutustuttu on kun tälläinen 105th asuu samassa taloyhtiössä. Hyvänä puolena se että on paljon pois kotoa, huonona että eipä paljon yhteiset talkoilut kiinnosta jos jotain pitää tehdä mutta juomat kyllä maistuu. Tunnistat varmaan itsesi - vesitorni näkyy ikkunastasi hyvin
No onpas huono ihminen, voivoi...
Katupartiot ovat turhia. Eivät Ne mitään turvallisuutta tuo!!::;
Uskaltaako kukaan teistä ilmoittaa oikeaa henkilöllisyyttään? Helppo huudella nimimerkin takaa.
Jospa sinä aloitat???
Veetuttako+seliffejä+ja+kaveleita+kun+alkanut+tulla+kritiikiä+kaljuuksi+guarituusta+pikku-pojista?+Teillä+ei+oo+mitään+annettavaa+koskaan+ollu,+eikä+99%:lla+tuu+koskaan+olemankaan,+Suomi-nimiselle+valtiolle.+Valtaosa+teistä+elää+yhteiskunnan+elätteinä+ja+te+isottelette+kaupunkien+kaduilla.
Perskules, taasko se akkas nöyryytti sua muiren nähären? annas ny tulla totuuksia oikeen kunnolla, se helepottaa.
Keppihevois-naiset kuulemma facebookis herjannut ja kirjoitelleet alatyylisiä "siitäs sai" -kommentteja, tälle case-Kajaanille. Siis eivätkö suvakit edes kunnioita kuolluttakaan? Ja vieläpä kun tämä tapettu mies ei ollut millään tavalla rasisti, sattui vain olemaan väärään aikaan väärässä paikassa. Itse en ainakaan jaksa enää lukea koko rasismikeskustelua, tuntuu että ihmisten moraalitaju on niin vääristynyt ja sairas. Tulee oksennus kun lukee näitä keskusteluja. Kyllä tämä ruumiille naureskelu, meni kyllä liian pitkälle.
Hienoa Guardiansit (kodinturvajoukot), ei se riitä että olette kiistatta Seinäjoen puhutuin ryhmä sitten paikallisen jalkapalloseuran. Jonkinlaista sheriffin ja apulais-sheriffin virkaa teillekin on koitettu suoda, mutta en ottaisi vielä moista taakkaa kannettavaksi kun talvi viilentää suomalaiset ja erityisesti tummaihoiset - kerrospukeutuminen suojaa naisiamme ja lapsia. Katsotaan keväällä uudelleen, sitten jos/kun Kauhavan palautuskeskus perustetaan ja kuulttuurinrikastamismatkat sieltä Seinäjoelle alkavat.
Mutta se että ehditte käydä jopa pääliköimässä Helsingissä asti, nostaa arvostukseni entisestään vahvasti plussalle:
http://mvlehti.net/2016/09/15/helsingin-mielenosoitukset-onnistuivat-loistavasti/
Hyi Perse ! Kukas tuota "päällikköä" arvostaa`?
Arvostusta on monen tasoista. Jos verrataan esim. arvoisaan pääministeriimme Juha Sipilään, niin arvostan ko. "Päällikköä" huomattavasti enemmän.
Sinulla taitaa ola joku pakkomielle, sitä sanotaan sairaudeksi nimeltä <<<<<<
Pakko-oireinen häiriö (myös OCD, lyhenteenä sanoista obsessive-compulsive disorder) on psykiatrinen häiriö, joka luokitellaan ICD-10 tautiluokituksessa ahdistuneisuushäiriöihin. Pakko-oireita voi liittyä myös muihin psyykkisiin häiriöihin kuten masennukseen. Pakko-oireinen häiriö ilmenee monissa muodoissa, mutta useimmiten se esiintyy potilaan pakonomaisina ajatusmalleina
Eräs kirjoittaja kertoi edellä, että hänen väessään ja heidän tukijoukoissaan on mukana myös Seinäjoen yrittäjiä.
"Työllistän joukon ihmisä, maksan 6-numeroisen summan veroja vuosittain. Elätän teitä valittaja-ruikuttaja-kyvyttömyys-Moloja muiden veronmaksajien kanssa"
Ovatko siis jo paikalliset ja alueellisetkin yrittäjäjärjestöt mukana puoltamassa tätä katupartiointia?
NÄMÄ Guardians PORUKAT OVAT MITÄÄNSANAOMATTOMIA NIINKUIN RAJAT KIINNI TYPERYKSET IDIOOTTEJA SIKOJA LUUSEREITA!!!!!!!!!!!!!!!
Onko katuturvalla kättäpidempää mukana, joku vois tutkia! http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016091822334045_uu.shtml