Michael Newton

Valaistumassako

Sain kyseisen herran ensimmäisen kirjan käsiini, jossa käsiteltiin henkien elämää henkimaailmassa. Aikaisemmin Renardin kirjoista pääsin jo hieman perille, mutta nyt mentiin pintaa syvemmälle. Silmäni avautuivat lopullisesti. Näyttelen tämän elämän loppuun, ja pääsen sitten omieni pariin.

Uskoisin olevani vanha sielu. En tiedä kuinka monta inkarnaatiota on vielä edessä, mutta uskoisin aika loppusuoralla olevani tässä kierrossa. Olen joskus miettinyt sitä, että jos muutkin kanssaihmiset tajuaisivat elämän kierron syyn, niin miten hieno paikka maapallo olisikaan. Henkirikoksia ei tapahtuisi, ja ihmiset suorastaan kilpailisivat hyvyydestä ja hyvistä teoista. Onko kohtalotovereita?

7

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusvaputtaa

      Väitetään, että Suomessa olisi paljon vanhoja sieluja, voitamme jopa ruottalaiset. Me suomalaisethan olemme todellinen menestystarina ja täysin ainutlaatuisia koko Euroopassa. Historiamme on ollut raskas ja olemme taistelleet itsemme yhdeksi koko maailman parhaiten menestyneeksi yhteiskunnaksi. Olemme vielä koko Euroopan älykkäin kansa. Vanhat sieluthan voivat syntyä vain niihin maihin, joissa on korkea sivistystaso. He kaipaavat seesteisiä olosuhteita, joissa on parhaat mahdollisuudet toteuttaa itseään, sekä mahdollisuus pysyä aitona, eikä myydä sieluaan maailman turhuuksille.

      Valitettavasti Suomeen on tullut uusia uhkia ja itsekkyys, sekä ahneus ovat nostaneet ruman päänsä. Nyt tarvittaisiin vanhojen sielujen viisautta palauttamaan "onnen aika" taas Suomeen. Aika jolloin kaikilla olisi jälleen tulevaisuuden toivoa ja riittäävä toimeentulo. Koko maailmassa tarvittaisiin nyt suurta viisautta ja ylösnousseita mestareita tarvittaisiin nyt kipeimmin kuin koskaan. Heidän on inkarnoiduttava nykyaikaan auttamaan ihmiskuntaan, joka on menettänyt suuntansa. Vanhat arvot ovat menettäneet asemansa ja kaikki tuntuu olevan sallittua. Liika vapaus on kuitenkin oikeasti suuri vankila.

      Ehkä mestarit ovat jo täällä, mutta hekään eivät ole oikein varmoja tehtävästään. Odottavat tilaisuutta päästä toteuttamaan tehtäväänä. Yksin hekään eivät enää kykene tekemään samaa mitä Buddha tai Jeesus, koska ajat ovat muuttuneet radikaalisti. Heidän sanomansa pitääkin päivittää nykyaikaan. Jälleensyntymän toteaminen faktaksi voisi auttaa ihmiskuntaa rauhaan ja rakkauteen. Tieto siitä, että elämä jatkuu seuraavaan elämään voisi todellakin rauhoittaa ihmiskunnan. Miettisimme tekojamme enemmän jos sen vain tietäisimme. Me, jotka olemme tästä hyvin varmoja, mietimme ja harkitsemme tekojamme jo nyt, Erilaisuus ei enää pelottaisi, vaan enemmänkin kiehtoisi, koska näkisimme itsemme erilaisissa ihmisissä. Itse muistan eläneeni eri rotuisina ihmisinä ja siksi rakastankin erityisesti mm. intiaaneja ja aasialaisia ihmisiä. Olen myös erittäin etuoikeutettu ja ylpeä siitä, että sain nyt syntyä valkoiseksi suomalaiseksi, koska me todellakin olemme ainutlaatuinen kansa.

    • Tut

      Kerronpa yhdellä mahdollisimman lyhyellä tavalla miten sielun matka menee oman kokemuksen mukaan.

      Kun fyysinen keho kuolee, niin pääsemme puhdistuksen olotilaan. Tuossa tilassa voi elämä olla melko tavanomaistakin, mutta on kuitenkin alati vähitellen kirkastuvaa. Vähitellen olemuksemme kirkastuu niin, että havaitsemme olemuksemme olevan kuin peili. Siitä, mitä pidimme ennen itsenämme, on tullut kirkkaan peilinkaltainen valkohohteinen olemus. Puhdistuksen huippukohdassa eleltyämme aikamoisen tovin henkimaailmassa, huomaamme ettei tuo peilinkaltainen hohtava olemuksemme/taivaallinen kehomme olekaan kuitenkaan yhtään mitään. Saamme välähdyksen todellisesta itsestä, joka on tuon peilin takana on oleva näkymätön tarkkaaja.

      Tämä näkymätön tarkkaaja on se varsinainen kotimme, jota koemme mutta emme näe. Nyt olemme sulautuneet "valtamereen", kosmokseen. Joka jättää tuon peilin pysyvästi jää siihen olotilaan. Se joka tietää vielä kehityksen tarvetta olevan maallisessa olomuodossa, tulee tänne takaisin. Vaikka sitten ottamaan osaa kohtalotovereiden ja kanssakulkijoiden elämään. Myötätunnosta jos ei muuta, "kun kaveritkin täällä ovat, niin sitten minäkin". Toimimme elämässä kanssakulkijoiden siunaajina, tukijoina ainakin sillä tavalla, että ajattelemme heitä ja heidän elämäänsä ja mitä he ovat mahdollisesti kokeneet. Otamme osaa. Emme välttämättä yritä poistaa ihmisten kärsimyksiä, sillä kärsimys monesti kasvattaa ihmistä paremmin kuin pakotettu onni.

      Tässäpä muistini mukaan lyhykäisesti matka sinne ja takaisin.

      Kun tietoisuutemme on fyysisessä kehossa samalla tasolla kuin ns. kuoleman jälkeen puhdistuksen huippukohdassa, meidän ei tarvitse enää "kuoltuamme" palata. Tiedostavien tietoisuus on tuossa näkymättömässä itsessä myös fyysisessä kehossa ollessa - aina. Tulemme vapaaehtoisesti, jos takaisin tulemme.

    • Valaistumassako

      Kävin tänään hakemassa uuden sielunkuvan. Kerroin myös selvännäkökyvyn omaavalle taiteilijalle miten en löytänyt kahdesta kirjakaupasta Newtonin kirjaa. Avopuoliso sitten netistä löysi erään kauppasivuston kautta kirjan olevan myynnissä. Kun kerroin tarinaa, niin nainen sanoi, että enkeli kävi juuri lähelläsi. Hieman häkellyin. Eli meitä johdatettiin löytämään kirja sitten toista kautta. Olin kyllä otettu tästä.

    • Valaistumassako

      Olen nyt alkanut miettimään, kun näen ihmisiä kaupungilla, että mitenköhän vanha sielu/kokenut henki on kyseessä. Joku laitapuolenkulkijahan voi olla lähellä jo valaistumista, kun toimii elämässään muille "opettajana". Tai tullut vielä kerran syntymään auttaen muuta kokemattomampia.

      • jfijijgj

        Niinpä, juuri ne kaikkein vaatimattomimmat ihmiset on usein niitä kaikkein vanhimpia sieluja. Ulkoinen olemus on täysin toisarvoinen.


    • ghghgh

      Mitä on vanha? Sata, tuhat, miljoona, miljardi, biljoona vai trilljoona vuotta?

    • älkääeksykö

      Kaikki nuo Michael Newton:nin tarinat on saatanan eksyttävää valhetta. Ota hyvä ihminen Jumalan sana, Raamattu ja ala lukemaan Uutta testamenttia.
      Jeesus Kristus on avaava totuus iankaikkiseen elämään ja iankaikkiseen elämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3523
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3394
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3338
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2920
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2670
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2341
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2165
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe