http://www.ts.fi/uutiset/turun seutu/2778570/Kirjalansalmen sillan kustannusarvio pomppasi 15 miljoonalla
Kirjalansalmen sillan kustannusarvio pomppasi 15 miljoonalla
Maanantain yleisötilaisuudessa ihmisiä kiinnostivat aikataulu sekä tiejärjestelyt.
Kirjalansalmen sillan alustava kustannusarvio on noussut noin 15 miljoonalla eurolla.
Saariston porttina toimivan sillan hintalapuksi arvioitiin vielä huhtikuussa 27–35 miljoonaa euroa, mutta nyt hinta-arvio on kivunnut noin 51 miljoonaan euroon.
– Hinta tarkentuu vielä, mutta halvimmat vaihtoehdot ovat rakennuspaikan haastavuuden myötä tippuneet pois, sanoo projektipäällikkö Matti Kiljunen Varsinais-Suomen Ely-keskuksesta.
Hintaa nostaa muun muassa melusuojaus.
– Myös ympäristötöistä, kuten pengerten hoitamisesta, ruoppauksesta sekä geotekniikasta tulee kustannuksia. En kuitenkaan kauhistelisi hintaa, sillä tästä on tulossa entistä kantavampi ja leveämpi silta, Kiljunen sanoo.
Kevään ja kesän aikana tehdyt merenpohjan maaperätutkimukset Kirjalansalmen sillan alla osoittivat, että nykyinen silta on aikoinaan rakennettu parhaalle mahdolliselle paikalle.
– Uusi silta rakennetaan noin 40–50 metrin etäisyydelle vanhasta sillasta, ja kallio-olot ovat tällä paikalla hankalammat.
Kirjalansalmen sillan kustannusarvio pomppasi
3
392
Vastaukset 3
- Nähdään_jos_eletään
Jatkuu:
Miten siltahanke etenee?
Yleissuunnitelma lähtee lausuntokierrokselle loppuvuodesta.
Lausuntokierroksen jälkeen yleissuunnitelma toimitetaan Liikenneviraston hyväksyttäväksi vuodenvaihteen tienoilla.
Liikennevirasto ei voi hyväksyä kaavan vastaista suunnitelmaa. Paraisilla on käynnistetty Kirjalansaaren osayleiskaavatyö.
Parin vuoden sisällä siirrytään tie- ja rakennussuunnitelmavaiheeseen, jossa myös järjestetään yleisötilaisuuksia. Suunnitelma toivotaan hyväksyttävän viiden vuoden päästä.
Rakennustöiden arvioidaan alkavan kymmenen vuoden sisällä. Aktiivinen rakennustyö kestää noin kaksi vuotta. - jbhvgv
....
- ylittäjä
tuhosivat hyvän sillan kun rupesivat jäykistämään ja muuttamaan sillan ominaisuuksia 80 luvulta lähtien ollut töyssyt liikuntakohdissa yli 100 vuotta tällaiset rakenteet yleensä kestää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3551491- 1141216
- 1161094
- 116861
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22847- 111822
- 18470
- 38454
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i93451- 36423