Auringonkukkapelto?

Onko Hyvinkäällä auringonkukkapelto, josta saisi käydä poimimassa kukkia?
92339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei ole Hyvinkäällä, pitää ajaa Riihimäen CM:n liittymään, sieltä löytyy.

Äänestä

Juu, Riihimäkeen on mentävä niinkuin edellinen kirjoittaja totesi. Olen usein miettinyt, miksi Hyvinkää on niin nuiva kaikkeen maisemaviljelyyn, kuten auringonkukat, keväällä tulppaanit narsissit ym hunajakukat. Hyvinkäällä tehdään kaikki niin nurinkurisesti, ... Ei kait se maisemaviljely voi niin kallista olla, kun rahaa on kuitenkin sysätä suorastaan p'''aan. Riihimäestä olen minäkin auringonkukkani hakenut. kiitos siitä heille.

Äänestä

Aivankin noin, rahaa tuntuu riittävän ulkoilureittien kaksinkertaiseen merkitsemiseen, mutta siihen se sitten jääkin. Kytäjä-Usmissa on hienoja kylttejä sadan metrin välein, ei riitä rahat auringonkukkiin.

Äänestä
  • Ei ne maisemapellot kovin työlästä ja rahaavievää touhua ole. Tietysti maiden muokkaus ja kylvöt keväällä, siinähän ne kasvavat melkein itsekseen. Toinen asia on jos tulee sateinen tai kuiva kesä, menee kylvöt pieleen, mutta sillehän me ei voida mitään. Säästä määrää aivan muu taho.

    Äänestä

  • Eikös tämä ole keskustelupalsta, voi vaihtaa mielipiteitä ym, vai olenko ymmärtänyt väärin.

    Äänestä

Kytäjätien varressa TB:n liittymän jälkeen, ainakin viime vuonna oikein kehoteltiin poimimaan ?!?

Äänestä
  • Puhut menneen vuoden juttuja, menehän nyt katsomaan sinne.
    Sitä paitsi se oli yksityinen pelto, ei ollut kaupungin kustantama.

    Äänestä

  • ghghhghgh kirjoitti:

    Puhut menneen vuoden juttuja, menehän nyt katsomaan sinne.
    Sitä paitsi se oli yksityinen pelto, ei ollut kaupungin kustantama.

    Se oli oikeasti jonkun yhdistyksen pelto ja ilmoittivat lehtihaastattelussa että kukat ovat kaikkien käytettävissä. Jokin yhdistys Kytäjältä, kertokaa ken muistaa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuukkhj kirjoitti:

Onko Hyvinkäällä auringonkukkapelto, josta saisi käydä poimimassa kukkia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu