N-kurkiainen on ostanut kotimaista sarjan nakkeja (vai olikohan se jokin muu sarja, kun n-kurkiainen ei oikein muista mitä sarjaa Alepassa myydään?). Lähes puoli kilogrammia, mitä mainiompia ja maistuvaisimpia naketteja maksaa alle 3€ per puketti.
Nyt niistä nakeista on syöty jo ainakin 6 - 8 kpl. Joista 5 - 6 kpl mikroaaltouunitettiin. Ja 2 - 3 kpl meni au naturell. Seuraaksi nakeista on visioitu keittämällä valmistettuja tai pannulla pekonirasvassa rapsakaksi tiristettyjä näläntorjunta annoksia.
Mitä kaikkea hyvää hyvistä nakeista voikaan aikaansaada? No, ainakin niistä saa äärimmäisen hyvän mielen ja napan rapsakoita hyviä ravintohetkiä, jotka ihminen muistaa pitkään ja lämmöllä. Koska on niin hyvä olla, kun onnistuu ostamaan hyviä nakkeja, mikä on nykyolosuhteissa äärimmäisen vaikeaa.
Ja on toki niin, että voi olla niin, että ko. nakkien varmistusproseduuriakin voidaan vielä kuitenkin sitten myöhemmässä vaiheessa muuttaa sitten, että se muutetaan perinteimpään jauho/paha maku ja mauttomuus suuntaan, koska kyseessä on kuitenkin uusi tuote, jolla pyritään lukitsemaan ihmiset ko. nakettien käyttäjiksi, niiden elinkaaren alkuvaiheissa. Ja lanseeraus vaiheessa tuotantokustannus ei ole niin merkittävä, kun lopullisessa tuotteen elinkaaren syömähammasvaiheessa, jossa pyritään mahdollisimman halvalla valmistamaan jo hyvän maineen saavuttanutta tuotetta. Kuluttajien ihmetellessä miksi maku on paha ja mikä oikein on pilalla.
On myös huomioitava, että ko. nakkien suola, pepper, mauste baassis niiden nykykombinaatiossa on voimakkaan erinomaisesti onnistunut. Ja niiden struktuuri on lähes täydellinen. Koska aina kuitenkin pitää jättää tilaa arvoasteikkojen yläpäähän ja alapäähän, jos ilmaantuu jokin uusi nakki, joka voi haastaa entiset nakkibrandit niissä. Niin siksi arvio maailmankaikkeuden parhaasta nakista joudutaan tässäkin tapauksessa valitettavasti jättää tälläkin kertaa lukitsematta.
Pitäisiköhän nakin keitinveteen lisätä suolaa lisänapakoittamaan nakkeja, että ne olisivat vielä erinomaisemman makuiset? Ja, jos olisi rahaa, niin sitten siihen vielä rosmariini smetanat, tilliperunat ja hapansuolakurkut slaisseina kylkeen, niin ai, ai caramba, voisiko siitä enää elämä parempaa olla?
Nakkien ostaminen
9
163
Vastaukset
- taas.iski.nälkä
Nakkien keitinvesikin on suorastaan klassikko, jopa maankuulu johtaja Turhapurokin kävi sitä aina ostamassa kioskilta.
Tosin enää ei pelkkiä nakkikioskeja paljoa ole, joten täytyy tyytyä kotona valmistettuun keitinveteen. Nuo nakit ei nappaa oikein enää sit ollenkaan. Maistuvia niistä vois saada pekonikuorella kyllä mut se pekonikaan ei enää oikein nappaa. Rasvasta. Makkaroista tippuu ainostaan mustamakkara, riistaryynäri, siskonmakkara(keitossa) ja bratwursti (toisinaan). Ehkä makkarakiintiö on täynnä? Mutta juu nakit keitettynä menee hätätapauksessa. Mukana jokin salaatti. Peruna,punajuurisalaatti ..mut mieluusti itse tehtynä. Niin tai kurkkusalaatti tai hapankaali.
- köyhäilyä
Tee nakkikeitto, juurekset suikaleina ensin, ½ tunnin päästä lisää nakkipalat ja sipulit. Parempi että hotkisi pelkältään.
Just laskin on kaksi viikkoa seuraavaan rahapäivään ja 14 kerta-annosrasiaa ruokaa, lisäksi kaksi pizzanpalaa joita sai tarjouksesta.- gourmee_köyhäilijä
Nakki/makkarakeitto:
Freesaa pannulla/ kattilassa rasvassa ensin mausteita, sipulia ja nakinpaloja. Siirrä ne sivuun. Samassa rasvassa pyörittelet viipaloituja perunan, porkkanan, (tai mitä kasviksia haluat) paloja, lisäät pari litraa vettä, mahd. liemikuution, keität pienellä lämmöllä kannen alla lähes kypsäksi.
Lisäät nakinpalat vasta loppuvaiheessa, mikäli et ole nälissäsi jo syönyt niitä???
Vastaavalla reseptillä voi tehdä monia muitakin keittoja. - gurmeeta.vaihteeksi
gourmee_köyhäilijä kirjoitti:
Nakki/makkarakeitto:
Freesaa pannulla/ kattilassa rasvassa ensin mausteita, sipulia ja nakinpaloja. Siirrä ne sivuun. Samassa rasvassa pyörittelet viipaloituja perunan, porkkanan, (tai mitä kasviksia haluat) paloja, lisäät pari litraa vettä, mahd. liemikuution, keität pienellä lämmöllä kannen alla lähes kypsäksi.
Lisäät nakinpalat vasta loppuvaiheessa, mikäli et ole nälissäsi jo syönyt niitä???
Vastaavalla reseptillä voi tehdä monia muitakin keittoja.Sitäpaitsi vähemmällä nesteellä tuolla reseptillä tulee nakki/tms -pata. Eli oman maun/kukkaron mukaan kasvikset, sitten ne nakit/makkarat/lihapalat(jos on) ja ainakin tulee vaihtelua ruuan koostumuksessa.
Loppujen lopuksi ne kaikki on samoista aineksista, kasviksia, proteiinia, viljoja, mausteita. Vaihtelemalla saa vaikka mitä aikaan, eikä köyhyyskään tunnu joka päivä niin pahalta. Ihminen ei oikeastaan voi syödä enempää mitä maha vetää, vaikka olisi miljonääri, ja kaikenlainen muu pelleily on vain ruoan tuhlausta.
- kurkipainaaaa
Kurki painaa 210kg ja on hinttari elikä nakit persreikäääään.
Oisko lidlin nakeissa parempi keski-eurooppalainen maku?
- nakitmenimuttanaurujäi
Laita seuraavan kerran kappalejakoa tekstiisi, on siten helpompi lukea.
En ole suuri nakkien ystävä, mutta joskus niitä ostan. Itse tykkään pilkkoa nakit ja laittaa uuniin ruskistumaan. Sitten sinapin kanssa ääntä kohti...
Nakkeja voi laittaa moniin ruokiin; nakkikeitto, nakkikastike, nakkirisotto, nakkiperunasoselaatikko jne. jne. Tuolta löytyy ohjetta nauraviin nakkeihin.
http://birgitmummu.vikki.fi/Ruokavinkki/Nauravatnakit.htm
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site525890Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714615Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464372SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422099En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229Mikset pidä yhteyttä?
Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.61030
