Ensin romahti viime syksynä Elisa/Saunalahti 4G ja 50M nopeudella myyty liittymä alkoi pelata 0-4M nopeudella. Nytten viime viikkoina sitten Sonerakin romahtanut ja 4G pelaa enää 2-5M nopeudella.
Selvästi kaista tukossa kun down 2-5M ja up 10-15M
Piti sitten vaihtaa DNAhan joka ainakin vielä pelaa hyvin 45-50M nopeuksilla mutta jos sekin romahtaa loppuu jo verkot ;(
Elisa ainakin tiedotti kesällä että VOKin hevijuusereiden ongelma tiedossa mutta verkkoa ei aiota parantaa.
Selvästi kaista tukossa kun down 2-5M ja up 10-15M
Piti sitten vaihtaa DNAhan joka ainakin vielä pelaa hyvin 45-50M nopeuksilla mutta jos sekin romahtaa loppuu jo verkot ;(
Elisa ainakin tiedotti kesällä että VOKin hevijuusereiden ongelma tiedossa mutta verkkoa ei aiota parantaa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
No eipäs nyt löpistä ihan lööperiä, se että elisa tiedosti itsekin että matut kuormittavat ilmaisliittymillään liian paljon sitä lähintä 4G-tukiasemaa (kärki) ja lupasi tehdä asialle jotain ... niin he tekivätkin, poistivat "vanhan raudan" K-marketin tukiasemasta ja laittoivat täysin uudet tilalle. Samalla kyseinen 4G-tukiasema päivitettiin LTE-Advanced tekniikalla niin että siitä löytyy sekä 800Mhz ja 1800Mhz taajuudet. Kyseinen tukiasema on ollut jo 3G-ajoista lähtien jonkinlainen pullonkaula ja sitä on jo silloin koitettu purkkaliima-korjailla. Juuri viime päivinä myös Leimakirveentien tukiasema on päivitetty LTE-Advanced aikaan. Myös ruotsalainen Telia(sonera) on rakentanut alueelle uusia tukiasemia, tosin heidän 4G-liittymät ovat olleet dataliikenne määrissä rajoitettuja.
Ei mitään vikaa, jos vaan osaa käyttää ... jos on LTE-A käytettävissä, niin valitsee 800Mhz LTE-verkon jos uploadaa paljon tai jos download on tärkeämpi niin 1800Mhz on siinä nopeampi. Missään nimessä ei kannata käyttää vanhentunutta laitekantaa, näillä kun on firmware ohjelmointivirheen vuoksi suosia vain 800Mhz verkkoa.
Elisa/Törnävä 4G-tukiasemakartta:
https://is.gd/elisatornava2016
DNA/Törnävä 4G-tukiasemakartta:
https://is.gd/dnatornava2016
Telia/Törnävä 4G-tukiasemakartta:
https://is.gd/teliatornava2016
Minun elisalta salattu dataliikenne toimii niinkuin pitääkin 50/50 Mps liittymällä, 13 vuorokautta näyttää olevan yhdistämisaika - joskus on ollut pari kuukauttakin ilman yhteyskatkoa.
Minun yhteys siis on LTE-A (800 1800)Mhz ja voimakkuus -55dBm ,häiriöt keskitasoa (kts. kuva)
https://imgur.com/a/MQhDJ
ESITÄPPÄS TODISTEET EI NOI SINUN VÄITTEESI TODISTA MITÄÄN ???!!!
FAKTAT ESIIN ?????????
Sano vaan rohkeasti kadunnimi, niin voin käydä toteamassa ruuhka-aikaan klo 15-24 miten kyseisen kadun 4G:t toimii ja niiden voimakkuus.
Nykkö ne pakolaaset viää sossutuet, naiset, lapset, työpaikat, kaljat ja vielä verkotkin. Kun mikään ei riitä!!!
Unohdit yhden asian: veteraanien rahat
Kun saavat ikuisen Suomen kansalaisuuden aikovat varmasti hakea oikeutetusti sotaveteraani statusta itselleen, veteraanijärjestöillä on sijoitettuna muhkea omaisuus. Se saa joka kehtaa pyytää.
Älä naura, todellisuutta nopeammin kuin arvaatkaan.
Eiköhän suurimpia syyllisisiä verkkojen tukkeutumiseen ole ihan supisuomalaiset videopalveluiden käyttäjät, jotka ovat siirtyneet kiinteistä laajakaistoista mobiilinetin käyttäjiksi.
Etenkin jos kyseessä on 800 MHz taajuudella toimiva 4g, se menee todella helposti tukkoon. Yhden lähetinsolun maksimi on 70M, ja sitä jaetaan alueen käyttäjille. 1800MHz taajuudella kapasiteetti on vähän suurempi, mutta kantavuus heikompi.
Lähetinten peittoalueet menevät päällekkäin, ja usein on merkittävää etua siitä, jos esim. mokkulan voi lukita käyttämään pelkkää 1800 MHz taajuutta. Valitettavasti kaikissa laitteissa tämä ei ole mahdollista.
ALOITTAJA TAAS YRITTÄÄ SITÄ MANTRAANSA TODELLISUUS ON IHAN MUUTA!!!!!!
SAIRASTA SYYLLISTÄMISTÄ JA VALEHTELUA!!!!!!!
Sä HUUTAJA olet ihan pihalla mitä Suomessa nykyisin tapahtuu, jos kerran Elisa antaa matuille ilmais 4G prepaidit (ladattu n kk nettiaikaa) niin tottakai sellainen aiheuttaa suuren piikin paikallisiin tukiasemiin, niin paljon että jopa elisa noteerari asian ja lupasi tehdä verkonparannus korjauksen - tekikin.
PAINU VITTUUN SUVAKKI.
Ne Törnävän matut tukkii verkon myös Nurmon suunnalla?
Juu ei. Ainakin täällä syypäitä on ihan kotimaiset omakotitaloasukit.
Nurmossa ei ole tukossa kuin ruotsalaisen Telia(sonera):n 3G/4G verkko, mutta se tuskin liittyi tähän asiaan.
Joku punaviher-opiskelija palannu tänne oikeiston kehtoon?
Dna 0n paras!