C1 kortti automaatti-kalustolla, missä?

tagatubos

Emännälle tarvitsisi saada C1 kortti, jotta voisi ajaa myös tuota meidän lava-autoa, mutta eipä näytä kanta-hämeen alueella olevan autokoulua, jossa olisi kalustona automaattivaihteinen peli.
Onko kellään tietoa siitä, löytyykö tällaista automaattivaihteisena olevaa C1 opetuskalustoa ylipäätään mistään tyyliin Tampereen eteläpuolelta?

17

3975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matzonation

      Niin miksei hän aja manuaalivaihteisella, niin silloin saa ajaa myös automaattivaihteista, mutta automaattivaihteisella suoritettu tutkinto ei anna oikeutta ajaa manuaalivaihteista?

      • Tietystä syystä tarvitaan automaatti, eli manuaali ei tule kysymykseen.
        Tämä jäikin tuosta aloitusviestistäni pois.


      • Automaatilla ajettu kuorma-autokortti antaa oikeuden myös manuaaliin. Näin ollut jo monta vuotta


      • EiOleKumottu

        Automaattivaihteisella autolla ajettu kortti ei oikeuta ajamaan manuaalivaihteista autoa. voi jälkikäteen käydä korottamassa korttia manuaalivaihteiseen.

        jos kortissa lukee: (78 Rajoitettu ajoneuvoihin, joissa on automaattivaihteet)*suoralainaus trafin sivulta.
        Ei saa ajaa manuaali autoa.

        Esim. jos ajat inssin autolla jossa on Mukautetut ohjaus laiteet, ei saa ajaa muilla autoilla jossa ei näitä mukautuksia ole.


      • matzonation
        Bussissa kirjoitti:

        Automaatilla ajettu kuorma-autokortti antaa oikeuden myös manuaaliin. Näin ollut jo monta vuotta

        Edellyttää, että B on ajettu manuaalilla.


      • matzonation
        tagatubos kirjoitti:

        Tietystä syystä tarvitaan automaatti, eli manuaali ei tule kysymykseen.
        Tämä jäikin tuosta aloitusviestistäni pois.

        Ja opetuslupa ei tule kyseeseen, jolloin tutkinto suoritettaisiin opetusautolla (teidän automaatilla)?


      • matzonation kirjoitti:

        Edellyttää, että B on ajettu manuaalilla.

        Oikeastaan EI!!!

        Tässähän tämä lakikiemura onkin kiva

        Jos ajat B-kortin automaatilla, saat ajaa vain automaattia

        jos teet BE-korotuksen automaatilla tai manuaalilla, saat ajaa samaa autoa ison kärryn kanssa manuaalivaihtesena, mutta et ilman kärryä

        Laista tulisi poistaa kokonaan tuo erityisehto automaattivaihteille, helpottaisi autokoulun käymistä (b kortti) jne todella paljon...

        Ja ainakin aikoinaan C-kortti vaati oppisopimusta tms. ja C1 kortin auton tuli painaa tyyliin väh 5000kg, jolloin mikään 3510lkg ducato ei kävisi


      • matzonation kirjoitti:

        Ja opetuslupa ei tule kyseeseen, jolloin tutkinto suoritettaisiin opetusautolla (teidän automaatilla)?

        Sain tästä sellaisen tiedon, ettei c-luokkien korttia voi opettaa opetusluvalla, ellei ole autokouluopettajan pätevyyttä. Lie näitten direktiivien mukanaan tuoma juttu?


      • matzonation
        tagatubos kirjoitti:

        Sain tästä sellaisen tiedon, ettei c-luokkien korttia voi opettaa opetusluvalla, ellei ole autokouluopettajan pätevyyttä. Lie näitten direktiivien mukanaan tuoma juttu?

        Niin se tulisi antaa työnantajan toimesta autonkuljettajan koulutuksen yhteydessä oppisopimuksella. Eli ei ole tällainen tilanne?


      • Kyllä, näin se menee.
        Ei ole, ihan yksityiskäyttöä olisi.
        Tuo C1-kortti olisi passeli, kun sen saa suorittaa ilman näitä ammattipätevyyksiä.


      • matzonation
        tagatubos kirjoitti:

        Kyllä, näin se menee.
        Ei ole, ihan yksityiskäyttöä olisi.
        Tuo C1-kortti olisi passeli, kun sen saa suorittaa ilman näitä ammattipätevyyksiä.

        Voihan C-kortinkin suorittaa ilman ammattipätevyyttä. Se kortti riittää yksityiskäyttöön. Ammattipätevyys vaaditaan vain tiettyihin ajoihin, jotka on mainittu kuorma- ja linja-autonkuljettajan ammattipätevyydestä annetussa laissa.


      • On kyllä ihan totta, ettei yksityisajoon tarvitse ammattipätevyyttä. Lie mistä syystä tuohon perus C-kortin suorittamiseenkin on väkisin lisätty kuormansidontaa, yms. jotka oikeasti ovat osa direktiivikoulutusta ja tottahan tuo nostaa sitten kortin hintaa, vaikka siviiliajoon korttia haluaisi.
        Tämä C1 olisi ilman näitä, mutta tosiaan... kalustoa ei automaattina taida olla.


      • Suossa-ollaan
        tagatubos kirjoitti:

        Kyllä, näin se menee.
        Ei ole, ihan yksityiskäyttöä olisi.
        Tuo C1-kortti olisi passeli, kun sen saa suorittaa ilman näitä ammattipätevyyksiä.

        Saahan minkä kortin tahansa suorittaa ilman pätevyyttä! Ne pätevyydet käydään perästä päin myöhemmin!Haloo!


    • HyväEU

      Valitettavasti C1 autoa ei automaattina löydy mistään autokoulusta. Ongelman tekee 4000 kg paino joka vaaditaan tutkinnossa. Mutta mikäli ajaa ison C-kortin niin niitä voi löytyä automaattina!

      • Hyvä nimimerkki... todellakin: HyväEU!
        Vastailinkin tuohon yllä olevan nimimerkin matzonationin viestiin tästä C-kortin ajosta ja osittaisen direktiivi-vaatimusten sisäänleivonnasta, mitkä sitten toki vaikuttavat kortin hintaan kepeän kirpaisevasti kuluttajalle.
        Kuorma-autoja / nuppeja tosiaan on automaattina ainakin ammattiajossa ja tällainen saattaisikin löytyä jostain autokoulusta tarpeeseen.
        Ehkä se vain on nöyrryttävä ja maksettava kuormansidonnat, yms. vaikka siviiliajoon korttia etsitään.


    • IhanaEUVai

      Jos ajaa automaatilla ei saa ajaa manuaalilla mutta jos taas tietty painoraja jää alle jonkun määräyksen saa ajaakin vaikka laki kieltää mutta EU sanoo että saa ajaa vaikka poliisi voikin huomauttaa siitä mihin trafi ei puutu ollenkaan,kuitenkin jos ajaa manuaalilla ja painoraja ylittyy tietyssä ajoneuvoluokassa saa ajaa mutta voisi saada sakon jos leikkii tyhmää ettei tiedä ei välttämättä saa sakkoa,kuitenkin lain pykälän jossain kohdassa mainitaan että saa ajaa ulkomailla vaikka lukisi mitä kortissa jos luokka riittää tietyin erityisehdoin tietyissä EU maissa pois lukien kuitenkin suomi ja viro....Jatkanko?Tässä"pieni ote laista"....

      • Ei, ei tartte... :D EU:n ja kansallisen lain sekamelska on mitä on.
        Tässä yritetään parhaansa mukaan löytää ratkaisu tai idean poikasta kortti-ongelmaan, ettei tarttisi maksaa sakkoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      122
      1691
    2. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      16
      1372
    3. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      61
      980
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      329
      972
    5. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      65
      826
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      78
      816
    7. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      1
      770
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      46
      741
    9. Kysyit firman bileissä..

      .. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta
      Ikävä
      9
      671
    10. Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin

      Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta
      Maailman menoa
      62
      658
    Aihe