Uskonnosta puheenollen

tiesittekö, että Pyhän Ristin legenda kertoo ihmeitä tekevästä rististä. Legendan mukaan Rooman keisarin Konstantinus Suuren äiti Helena suoritti kaivauksia Golgatalla 300-luvun alussa. Kaivauksissa löytyi kolme ristiä, jotka kannettiin juhlakulkueessa Jerusalemiin. Yksi risteistä todentui Jeesuksen alkuperäiseksi ristiksi. Oikea risti osoitti voimansa herättämällä kuolleeen. Vähitellen Pyhän Ristin ympärille kehittyi kultti juhlapäivineen ja pyhäinjäännöksineen. Pyhän Ristin kirkon keskilaivan kattoholvissa on kuvattuna Pyhän Ristin löytymisen legenda.

Hattulan keskiaikainen kirkko oli omistettu Pyhälle Ristille eli Pyhä Risti ja sitä kautta itse Ristiinnaulittu oli kirkon erityinen suojelija. Lisäksi kirkossa saattoi olla pyhäinjäännöksenä palanen Pyhää Ristiä, jolla oli ihmeitä tekevä voima. Pyhäinjäännöksen uskotaan kadonneen venäläisten hyökkäyksessä talvella 1496. Hyökkäyksestä kertoo ruotsalainen Sturen-kronikka.

Kirkko oli Pyhän Ristin palvonnan keskus läntisessä Suomessa. Kirkolla oli myös kansainvälistä merkitystä. Hattulan kirkko mainitaan pyhiinvaelluskohteena kahdessa 1400-luvun alun tanskalaisessa asiakirjassa. Kuningatar Margaretan testamentissa vuodelta 1411 mainitaan 44 tärkeintä pyhiinvaelluskohdetta kuten esim. Jerusalem, Rooma, Assisi ja Santiago de Compostela. Tähän kuuluisaan joukkoon kuului myös Hattil eli Hattula.

https://www.youtube.com/watch?v=wRV3XEyHrDw

:).

9

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräästäkuvastako

      Ajattelin, että olet saanut inspiraation tutkia syvemmin Hattulan...tuota noin?...:)))

    • missäLuuraa

      Hallu luuujaaaa!!!

    • Oikeasti_

      Mielenkiintoista!

    • elluhalloyb

      Todella mielenkiintoista
      Kiitos ONNI!!!!

      • elluhalloyb

        Kiitos myös linkistä
        Kaunista*♡*


    • OnniOletkoAsperger

      kukaan nainen ei ole sinusta kiinnostunut,eikä myöskään jutuistasi!!!

      • En tietääkseni ole.


    • Pehmopalleroinenmoinen

      Ensimmäinen Onniin linkki, jota en jaksanut kuunnella/katsoa loppuun asti. Maailmassa on jälleen uusi ihme, jonka sietäisi päästä Onniin kertomuksiin palstalla. Kiitos Onnii! Ja hyvää pitsaperjantaita. Uusi seurapiiri perustettu tänne palstalle. Liittykää mukaan kunnioittamaan suurta ihmettä. Nimi tulee demokratialla.

    • onnniiiiiiiiiiiiii

      ononnnnniiiiiii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      894
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      833
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      254
      760
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      55
      722
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      50
      638
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      570
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      45
      556
    8. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      91
      550
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      546
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      533
    Aihe