Harakka kerrostalossa, mitä tehdä?

Espoolainen2016

Asun kerrostalossa kolmannella kerroksella ja tänään huomasin ulos lähdettyäni, että kerrostalon sisälle oli joutunut harakka. Se on tässä kolmannen kerroksen väli-osiossa ja ainoa tie ulos ikkunoita lukuunottamatta on kolme kerrosta portaita ja kaksi ulko-ovea.

En tiedä miten se jäi tänne kiinni mutta sääliksi käy. Ei sitä oikein mitenkään järkevästi saa häädettyä ulos.

Kysymys on mihin pitäisi näissä tilanteissa ottaa yhteyttä? (Espoossa) Tiedän että poliisi puuttuu välillä eläin asioihin mutta veikkaisin että tämä ei ole ihan sellainen asia. Kello on nyt puoli 8 illalla ja luulen että on vaiketa soittaa mitään apua tänne ennen aamua.

3

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Espoolainen2016

      Sain asian hoidettua nyt aamulla, ja ajattelin laittaa vähän infoa jos joku löytää tän kysmyksen myöhemmin:

      En ensin raaskinu soittaa 112 ku ajattelin ettei oo hengenvaarallinen asia. Soitin ensin pelastuslaitoksen infoon ja siellä ne neuvo että soittaisin vaan suosiolla 112. Soitin sinne ja 5 minuuttia myöhemmin palomiehet tulivat ja päästivät linnun vapaaksi.

      Eli tämmöisissä tilanteissa voi soittaa ihan suosiolla hätänumeroon jos ne on ihan mahdotonta saada pois.

    • Olisit taittanu siltä niskat niin olis säästyny palomiesten kallista aikaa...

    • usdfusdf-aka-asdfasdf

      helveetin kallis lintu tuli veronmaksajille tuosta,ennen vanhaan loiseläimiltä käännettiin niskat ja potkaistiin maamonttuun.vihernarsistithan hakee ne ilmaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe