elonkorjuu

Kohta on elonkorjuu. Pitäs tulla palsternakkaa ja mustajuurta. Parveke on hyvä olemassa. Sadosta en tiedä. Viimeks oli niukkaa. Hassua kaupaksi kävi viime vuonna palsternakka enkä ite en ehtinyt edes maistaa. Ahnaat suut veivät sadon. Tänä vuonna itsellekin. Viljelkää.

8

87

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parvekeviljelijä

      Miten palsternakkaa viljellään parvekkeella? Ensi kevättä varten jo kyselen.

      • Styroksinen iso saavi. JA Muhevaa multaa. Harjottelijahan mä oon. Vain 2 kappaletta. Mutta saaveja mahtuis isolle partsille. En oo ite niitä ostanut. En tiedä hintoja,.Aurinko porottaa kesäsin. Vähän liikaakin.


    • parvekeviljelijä

      Olen miettinyt että tarviiko olla kovinkaan iso astia, eikö joku korkeahko ruukkukin kävisi, siinä kasvaisi 1 kpl. Toiseen ruukkuun toinen. Eihän se palsternakka niin valtava ole, ison porkkanan kokoinen.
      Parvekkeeni ei ole iso, mutta erilaisia saaveja mahtuisi kuitenkin 2-3.
      Laitetaan harkintaan, ja samalla hankintaan.

      • Näppärä rakentaisi puusta semmosen pitkän kapean lavan. Täällä hirveästi työmaita ja kaikenmaailman lautoja ja purku"jätettä". Jostain syystä ei kuitenkaan kehtaa reppuselässä kantaa hirveetä määrää lautaa hoodeilla. Mut omavaraisuus ois just hyvä. Juurekset on suht helppoja viljeltäviä.


      • parvekeviljelijä

        Se on kyllä totta, ovat helppohoitoisia kun kasvavat mullassa. Ja sitten se multa, ei taida kaupan mullat olla parhaimpia, jos aikoo syödä kasvattamiaan.
        Puutarhamultaa kyllä näköjään saa yksityisiltä ilmoittajilta. Perunatkin kasvavat ämpärissä, mainosten mukaan.
        Ja kai niitä lautoja voi vähissä erissä kantaa kotiinsa, kun ei ole isosta lavasta kuitenkaan kyse, tuleehan siinä se parvekkeen painorajoituskin varmaan eteen.
        Mutta mielenkiintoista, luultavasti ensi keväänä testaan, porkkanaa, perunaa, palsternakkaa. Pinnallahan voi kasvattaa salaattia ja retiisiä.
        Olen joskus kasvattanut tomaatteja kun oli lasiparveke, ja hyviä tuli.
        Nykyinen partsi sen verran pieni, että on suunniteltava tarkkaan.


      • parvekeviljelijä kirjoitti:

        Se on kyllä totta, ovat helppohoitoisia kun kasvavat mullassa. Ja sitten se multa, ei taida kaupan mullat olla parhaimpia, jos aikoo syödä kasvattamiaan.
        Puutarhamultaa kyllä näköjään saa yksityisiltä ilmoittajilta. Perunatkin kasvavat ämpärissä, mainosten mukaan.
        Ja kai niitä lautoja voi vähissä erissä kantaa kotiinsa, kun ei ole isosta lavasta kuitenkaan kyse, tuleehan siinä se parvekkeen painorajoituskin varmaan eteen.
        Mutta mielenkiintoista, luultavasti ensi keväänä testaan, porkkanaa, perunaa, palsternakkaa. Pinnallahan voi kasvattaa salaattia ja retiisiä.
        Olen joskus kasvattanut tomaatteja kun oli lasiparveke, ja hyviä tuli.
        Nykyinen partsi sen verran pieni, että on suunniteltava tarkkaan.

        Olen kasvattanut toisaalla pihalla lamopinaattia, persiljaa ja tilliä. Maa-artisokat villiintyivät muutama vuos sitten ja löyty seuraavanakin vuonna. Muutamaa potaattia kans. Parvekkeella vaan palsternakkaa ja mustajuurta. Mielestäni perunat sen verran halpoja että kannattaako itse viljellä?


    • eiharrastelijankannata

      Maataloustukien vuoksi ei taviksen juurikaan kannata viljellä mitään, ellei halua välttämättä harrastaa jotain viljelyä. Jo kasvien lannoitus vie kannattavuuden, puhumattakaan muista kustannuksista. Ostamalla saa kaupasta tai suoraan viljelijältä halvemmalla juuri noiden maataloustukien vuoksi.
      Kasvatan minäkin ihan harrastuksen vuoksi monenlaista, mutta olen monta kertaa laskenut kasvattamien vihannesten hinnan, niin olen jäännyt rutkasti tappiolle. Valmiita taimia ei kannata ostaa missään nimessä kasvimaalle, koska samalla rahalla saa enempi valmiiksi kasvatettuja tuotteita.

      • Sen tarkemin kustannuksia laskematta. Itsellä ei multa maksa mitään eikä siemenetkään hirveästi. Pikku paketissa aika paljon siemeniä. Lisäksi tekemisen ilo ja harrastus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      105
      1284
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      777
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      551
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      182
      498
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      497
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      483
    Aihe